Nieuws van de HISWA Vernieuwde buitenboord De S klasse in surfplanken LPG ook in de pleziervaart Een volbloed racer motoren Informatiestands Nieuw type watersport verzekering De grootste en de kleinste Amsterdam rai 13 tm 22 maart oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo 00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 Het gevolg niervan is dat eigenaren van lichtere boten minder aan pre mie kwijt zullen zijn. Unigarant biedt de watersporters eeri keuze uit zes verschillende pleziervaartuigverzekeringen, en maakt het ook mogelijk de verzeke ring tussentijds op te heffen, zon der financieel nadeel omdat de res terende premie wordt terugbetaald. Unigarant wil met deze nieuwe ver- zekeringsvoorwaarden de consu ment een passende verzekering aanbieden waarbij de noodzake lijke risico's worden gedekt zonder dat de premie te hoog uitvalt. Mocht u plannen hebben om te gaan wedstrijdzeilen, dan kunt u daarover meer aan de weet komen op de stand van het Koninklijk Ne derlands Watersport Verbond (142). Denkt u aan waterskieën, dan moet u uw licht opsteken bij de Neder landse Waterski Bond (69). Een tak van watersport die sterk in op komst is vormt het plankzeilen. De Nederlandse Windsurf Bond op stand 264 kan u er alles over vertel len. Wanneer u uw vertier niet óp maar ónder water zoekt, dan kunt u eens gaan informeren bij de Neder landse Onderwatersportbond (68). Als (toekomstige) watersporter wilt u natuurlijk graag op de hoogte zijn en blijven van wat er zoal omgaat in de watersportwereld. Daartoe kunt u zich het beste abonneren op één of meer van de waters- porttijdschriften die Nederland rijk is' namelijk Surfmagazine (79), Surfsport (156), De Waterkampioen (72), Maadn.-- Maandblad Waters port (82) en Zeilsport (156). Voor kampeerders is er Caravan en Kampeersport (82) en de Kampeer en Caravankampioen (71). Voor de aanschaf van waterkaar ten van de Almanak voor Watertoe risme kunt u terecht bij de ANWB. Indien u nog nooit enige vorm van watersport heeft beoefend, doet u er goed aan eerst les te nemen in zeilen of motorbootvaren. Adressen van diverse vaar- en zeilscholen kunt u krijgen bij de ANWB. En dan is er nog een aantal stands, waar u beslist eens langs moet gaan omdat ze uw aandacht verdienen vanwege het goede werk dat de be trokken instellingen doen. We noe men stand 61 (Stichting Zeilen met gehandicapten), stand 62 (Het Ne derlandse Rode Kruis), stand 60 (Koninklijke Noord- en Zuid Hol- landsche Redding Mij.), stand 66 (Koninklijke Bond tot het redden van drenkelingen). En op stand 231 vindt u Scouting Nederland. De uitstekende verkoopcijfers in 1980 van de Klepper S-2, hebben geleid tot een aanzienlijke uitbreiding van het surfplankenaanbod bj) Klepper. Op de HISWA ine Amsterdam zuilen zy voor Nederland de nieuwe surfplanken S-3 en S-4 introduceren. Met deze introduktie heeft Klepper een surfplankenprogramma, waarin elke surfer een antwoord op zijn wen sen vindt. De Klepper S-3 is een all round plank, geschikt voor beginnende surfers, freestyle beoefenaars en surfers zonder wedstrijdaspiraties. De S-3 is stabiel, heeft een zeer hoog draagver mogen door een volume van 260 liter. Deze plank is met een verkoopprijs van 1.895,bovendien zeer gunstig ge prijsd. De Klepper S-4 is een nieuwe sportieve plank, afgestemd op de wensen van er varen surfers. Elke wedstrijdsurfer zal de details aan en de vormgeving van de S-4 hogelijk waarderen. Het is een plank om wedstrijden mee te winnen. Met een volume van 288 liter, is de S-4 ook een uitstekende wed strijd plank voor de zwaargewichten. De verkoop prijs bedraagt 2.295, Het programma wordt tenslotte afge rond met de Klepper S-2 medium. Een surfplank die twee jaar na zijn intro duktie in Nederland op een grote scha re enthousiaste fans kan bogen. Ver koopprijs 2.495, Alle Klepper surfplanken munten uit door hun hoge graad van technische perfektie en de grote zorg die aan de afwerking van de surfplanken is be steed. Dat zijn punten die, voor een duitse fabrikant met tientallen jaren ervaring in wedstrijdprodukten voor de watersport, vanzelfsprekend zijn. Door de groeiende populariteit van LPG als motorbrandstof, heeft Holland Marine Techniek in sa menwerking met Landi den Hartog een uniek systeem ontwikkeld. Dit HMT-systeem maakt het mogelijk om motorboten te laten varen op LPG. Het milieuvriendelijke ka rakter van LPG en de energie- en kostenbesparing die hiermee be reikt kan worden, maakt de toe passing van deze installatie, spe ciaal voor de pleziervaart, wel aan trekkelijke Het HMT-systeem bestaat uit 3 on derdelen. De speciaal in samenwerking met Landi den Hartog entworpen gasinstallatie, waarop octrooi is aangevraagd. Een uniek veiligheidssysteem. De HMT-safetybox sluit«elk risiko uit wat bestaat bij het gebruik van brandstoffen aan boord. Uitwisselbare tanks. In een han domdraai aan te sluiten. Vervoer van en naar het schip gebeurt met een speciale dolly. Toepassing van het HMT-systeem is mogelijk op praktisch elk merk binnen- en buitenboordmotor. Inbouw gebeurt in Veenendaal (één dag), waarheen uw boot per trailer vervoerd wordt. Inbouw op lig plaats is ook mogelijk. De gemid delde aanschafprijs van het HMT- systeem bedraagt circa 2.900,—, afhankelijk van type boet en motor. Het grootste jacht van de HISWA- tentoonstelling ligt vooraan in de Europahal. Het is de Jongert 16S van de gelijknamige jachtwerf in Medemblik. Deze motorzeiler heeft een lengte van 17.35 meter over al les, (over dek 16.00 meter) de breedte bedraagt 4.53 meter en de diepgang is 2.15 meter. Volgetuigd heeft het jacht een zeiloppervlak van 167,3 m2. De prijs, excl. BTW bedraagt 1.185.000,—. Het kleinste bootje is de Mini-yak van Tabur. Lengte en breedte be dragen 1,4 respectievelijk 0,71 me ter en dit kunststof roeibootje steekt 25 cm. Het weegt niet meer dan 6 kg. Het is op stand 117 te koop voor 150,— inch. BTW. Een opvallende inzending is een 5- meter lang stoombootje op de stand van Dilegentia. Het houten scheepje is voorzien van een stoom machine tandemcilinder en werd gebouwd in 1880. Het bevindt zich in een uitstekende staat van onder houd en functioneert nog volledig. Ongetwijfeld zal het veel bezoekers bekend voorkomen want het is ge bruikt in de filmserie Onedin Line. Een nieuw initiatief van Europa's grootste jachtenbouwer een jaarproduktie van 7000 eenheden in de franse Jeanneau fabrieken te Les Herbiers is de introduktie van een race-versie van bestaande zeiljachttypen. De Aquila, een ruime cruiser/racer van 8.88 meter lengte, vormde de basis voor een speciale wedstrijduitvoering, de Aquila Régate. In principe bleef de romp hetzelfde, hoewel men enige gewichtsbespa- rende maatregelen heeft toegepast. Het grootste verschil met de „tamme" versie van de Aquila be speurt men aan dek en onderdeks. Het interieur is „gestript", waarbij van elke overbodige kastruimte werd afgezien. In de plaats daarvan kwamen bergzakken voor de spul len van de opvarenden. Ondanks de wat Spartaanse inte rieurtrekjes is het verblijf onder deks zeker nog wel aangenaam te noemen. In een roestvrijstalen frame zijn matrassen opgehangen, waarin de bemanning enigzins „zwevende", maar zeer komforta bel slaapplaats vindt. Een goed geoutilleerde kombuis is gebleven, immers, ook het hart van de wedstrijdzeiler gaat na purs ng/ vele uren ontbering aan dek ten slotte oor maag. De dekuitrusting is helemaal afge stemd op racen in alle omstandig heden. Voor alle zware sjokkwar- weien zijn lieren opgesteld; men werkt met het modernste beslag. De tuigage is ontworpen naar de laatste I.O.R. voorschriften. Waarom een Aquila Régate uitvoe ring, was de vraag, die al vele ma len werd gesteld aan importeur Haarsma, het antwoord kon kort zijn: de zeilers met ware wedstrij daspiraties zijn met een dergelijke, door de werf geprepareerde racer veel goedkoper uit, als wanneer zij het schip van hun keuze zelf gaan uitrusten als wedstrijdjacht. Op het werfschip zijn al de nodige verster kingen aangebracht; bovendien wordt in de Régate uitvoering zeer veel wedstrijd know-how van de bouwers afgewerkt. De bezoeker van de Hiswa 81 kan op de tentoonstelling niet alleen een uitgebreid assortiment aan vaartuigen en alles wat daar bij hoort bekijken, maar hij kan er ook terecht om informatie in te winnen over alles wat met de wa tersport heeft te maken. Wie met koopplannen naar de ten toonstelling komt, maar zijn be sluit nog niet heeft genomen, kan zich uitgebreid laten voorlichten over de mogelijk, heden. Goede raad is op de Hiswa zeker niet duur. Op stand 1 geven medewerk sters van de Hiswa-vereniging des kundig advies. Thuis kunt u het nog eens rustig nalezen in de gratis folder „Hiswa in een notedop", de brochure „Het ongebroken water" en een samenvatting van „Visie op varen". Vervolgens kunt u op stand 3 bij de IBM-computerservice uw wensen met betrekking tot een aan te schaf fen boot, motor of zeilplank ken baar maken. Nieuw voor de bezoe ker is de informatie over gebruikte motorjachten, motorzeilers en zeil jachten. Aan de hand van de door u verstrekte gegevens, zoals soort boot, afmetingen, bouwmateriaal en prijsklasse, vertelt de computer welke typen in aanmerking komen. Als u lid bent van de ANWB kunt u op de stand van „De bond" (293) te recht om u door experts te laten voorlichten over de schepen, die bij u op het verlanglijstje staan. Heeft u uw keuze bepaald, dan zal er wel op het financiële vlak gere geld moeten worden. Wellicht is het iets om eens te gaan praten bij een financieringmaatschappij die u onder meer vindt op 34, 240a en 284. U doet er goed aan uw nieuwe boot te verzekeren en ook daarvoor kunt u terecht op de Hiswa en wel op de stands 64 en 293a. ANWB/Unigarant komt met een nieuw type watersportverzekering. De premie wordt voortaan niet meer berekend op basis van de nieuwwaarde van het schip maar op basis van het gewicht. Internationale watersporttentoonstelling' +kampeershow Op stand nummer 164 showt Honda haar vernieuwde buitenboordmotoren. De bestaande, betrouwbare 4-takt mo toren zyn in een nieuw modern Jasje gestoken en voorzien van een elektro nische CDl-ontsteking. Dit betekent dat door het ontbreken van kontaktpuntjes de motor direkt, onder alle omstandigheden start en dat het onderhoud tot een minimum be perkt blijft. De buitenboordmotoren zijn leverbaar in de vermogensklasse van 5,5 KW (7,5 pk) en 7,35 KW (10 pk). Beide zowel in een kort- als lang staartuitvoering. De krachtbron voor beide typen is de beproefde 197 cc, 2 cylinder watergekoelde benzinemotor met bovenliggende nokkenas. Viertakt. Dus gewone benzine, zuinig, geen olie lozing en geluidarm. De schroef heeft 3 bladen (diameter x spoed is 240x220 mm.) voor een grote stuwkracht. De ophanghoogte is 422 mm., voor de kortstaart en 572 mm. voor de lang staart. Tevens toont Honda haar komplete ge neratorenprogramma. Van de handza me ED 300/EM-EX 500 modellen tot en met ET 4500, uitgerust met een 3 fasengenerator die 380 volt kracht stroom levert met een vermogen van 4500 W. De meeste generatoren le veren zowel wisselstroom als 12 volt ge-» lijkstroom. Alle generatoren zijn voor zien van een 4-takt motor. Verder vindt u op de Honda stand 2 typen waterpompen. De WA 20 heeft een kapaciteit van 600 liter per minuut en de WA 30 een kapaciteit van 1100 liter per minuut. De maximale opvoer - hoogten zijn respectievelijk 30 en 28 meter. De wateraanzuighoogte is 8,5 meter. Beide pompen worden aange dreven door Honda 4-takt stationaire motoren. Aan de 6 cylinder „PRO 40" serie van Volvo Penta heeft de fabriek 2 nieuwe modellen aan het bestaande prograa toegevoegd, nml.: -de Volvo Penta TAMD40A met me chanische keerkoppeling MS3B of met VELVET BW hydraulische keerkop peling alsmede ■de Volvo Penta AQAD40A/280 D Aquamatic. Deze 6 cylinder in lijn scheepsdiesel- motoren, welke eveneens zijn geba seerd op het PRO 40 basisblok, en uit gerust met een turbolader en nakoeler, waardoor nu de navolgende vermogens worden gerealiseerd: TAMD40A met mechanische MS3B keerkoppeling: 109KW(148 pk) bij 3.600 o.p.m. en AQAD40A/280 D Vol vo Penta Aquamatic: 114KW(155 pk) bij 3.600 o.p.m. Door de toepassing van een turbolader en nakoeler heeft Volvo Penta 20% meer vermogen gerealiseerd, in verge lijking met de reeds bestaande moto rentypen uit de PRO 40 serie. Tevens is het brandstofverbruik met 10% terug gebracht.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 9