„Nood breekt wet en ik heb mij er mee verzoend" E^tand Huub Nelisse in nationale team rolstoelbasketbal Byzantijns koor in Singelkerk Hartweek in teken van hartrevalidatie ORANJE Derde Wereld in Woudhoek ZOS organiseert spelletjesavond in Woudhoek ZEVEN JAAR GEBOKST VLAARDINGEN Huub Nelisse, de topscorer van de rol- stoelbasketbalploeg van de Schiedamse Invaliden Sport vereniging „De Ooievaars", is vorige week gekozen bij de laatste tien voor het nationale A-team. Na eerst twee jaar bij de B-selectie te hebben gezeten is hem de keuze vorige week bekend gemaakt. De aan de Zwaluwenlaan in Vlaardingen woonachtige basketballer: „Het A-team is natuurlijk iets heel anders en ik ben erg trots met deze verkiezing". STOKE MANDEVILLE GAMES SLIJTERIJ WIJNHANDEL U BELT, WIJ BEZORGEN HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 18 WOENSDAG 11 MAART 1981 GEBOREN Simone, d.v. van den Hurk-van Buren. Chyrell Naomi, d.v. George-Sanches. Mariska H. M., d.v. van Gelderen-vd. Water. Anouk J., d.v. Mulder-Steijjaert. Jitka, d.v. van Immerzeel-van Ammer- zoden. Sanne, d.v. de Beer-Manders. Noor, d.v. de Beer-Manders. Wouter 1., z.v. Zoetmulder-van der Horst. Pasquinel M., z.v. Versteeg-Bosselaar. Nids A. J., z.v. Hoogwerf-Lina. Christa D., d.v. den Hartog-Scheer- hoorn. Patrida C., d.v. Smits-Omapersad. Bartholomeus, z.v. Fiegel-Klein. Kenneth, z.v. Fiegel-Klein. Paul W. P., z.v. Vorstenbos-de Koning. Chantal E., d.v. Woermeijer-Coenen. Marcel, z.v. Kanij-van Vliet. Maria A., d.v. Willemsen-Fiddelers. Kelly, d.v. Sprong-Heeze. Linda, d.v. van Dun-Noordijk. Paul, z.v. Vermeulen-Giroldi. Mich iel M., z.v. lansen-de Vos. Coen, z.v. de Vries-van Beek. Tjarko, z.v. Tadema-Haumerssen. Frederik S., z.v. van Eijk-Oosterman. Douglas J., z.v. van Henten-Bicker. Barbara, d.v. van der Meer-van Twist. Ayse, d.v. Ankarali-Gürbüz. ONDERTROUWD J. de Block, 29 jr. en A. Magdasi, 21 jr.; H J. M. van Dijk, 22 jr. en J. M. A. Scholte, 22 jr.; J. Hoffmann, 23 jr. en M. H Versteeg, 21 jr.; W. J. Koorn, 34 jr. en P. Lengfeld, 21 jr.; J. H. A. M. Pe ters, 23 jr. en P. den Hond, 25 jr.; M. A. L M. van der Velden, 21 jr. en I. M. Pietersen, 20 jr.; P. K. Verheugd, 24 jr. en A. M. van Leeuwen, 22 jr.; N. Ver- hoeckx, 21 jr. en K. C. van der Toorn, 20 jr.; J. Verkade, 33 jr. en P. C. Schonk, 31 jr.; F. F. van Woerkom, 24 jr. en J. Vrijland, 19 jr.; J. H. H. M. Zoetmulder, 25 jr. en B. P. M. van der Knaap, 22 jr. GETROUWD E. S. J. van de Steeg, 20 jr. en D. E. Ja spers, 22 jr.; N. van der Hoeven, 22 jr. en E. W. M. Storm, 22 jr.; E. van der Most, 23 jr.en T. W. Dumont,21 jr.;C. J. van de Water, 35 jr. en M. J. van der Borg, 26 jr.;G. Mak, 27 jr. en M. P. La- gsrlöf, 21 jr.; A. Oosterwaal, 25 jr. en M. N. van Culik, 19 jr.; T. van Rens- woude, 23 jr. en J. de Borst, 22 jr.; F. Overgoor, 24 jr. en I. J. van Drunen, 22 jr- OVERLEDEN P. van Wieringen, man, 65 jr.; D. Brug- geman, man, 69 jr.; A. Teerds, man, 78 jr.; P. L. de Lange, vr., geh. met A. J. de Wit,-77 jr.; G. van Leeuwen, man, 72 jr.; H. S. van der Maas, vr., geh. met B. de Beun, 71 jr.; G. den Uijl, man, 85 jr.; J. Vellinga, man, 52 jr.; A. Bergwerff, vr., geh. met H. van de Meeberg, 74 jr.; F. van den Boogert, vr., geh. gew. met A. L Hertog, 96 jr.; C. P. van Schendelen, vrgeh. gew. met T. M. van Dijk, 86 jr.; L Brinkman, man, 80 jr.; W. H. van Waart, man, 61 jr.; H. Tettelaar, man, 73 jr. Van zijn 14e tot zijn 21e heeft de nu 31-jarige sportman de bokssport .beoefend. Na een rugoperatie func tioneerden zijn benen niet goed meer en via het revalidatiecentrum in Doorn is hij met de invalidens- port in aanraking gekomen. „Ik heb het altijd moeilijk gevon den om van de validesport over te gaan naar de invalidensport", gaat Huub Nelisse verder, maar nood breekt wet en ik heb me er al hele maal mee verzoend". Huub Nelisse heeft ook aan wed strijden meegedaan van de tafelten- niscompetitie en de wed- strijdzwemsport beoefend. „Toen ik in het nationale B-team ben ge komen heb ik me ook alleen maar toegelegd op het basketball. Tafel tennis en zwemmen doe ik nu al leen nog maar recreatief". Van 1 tot en met 5 april gaat hij voor de eerste keer met het natio nale team mee naar Italië, waar het Nederlands rolstoelbasketballteam aan een toernooi deelneemt in Ro me. Op 18 april staat Engeland op het Huub Nelisse: „Moeilijke overgang van de valide- naar de invalidens- programma waar wordt deelgeno- port". men aan de Manchester-cup. „He laas zal ik dan niet mee kunnen", zegt hij wat spijtig. „Op 10 april zal ik weer opgenomen worden in het ziekenhuis voor een operatie aan, mijn knie. Dat dit moet gebeuren zit mij niet zo lekker, want dan ben ik weer enige weken kwijt en ik kan ook niet trainen, maar ja dit moet nu eenmaal gebeuren en daar zal ik me bij neer moeten leggen". Huub Nelisse speelt pas vier jaar rolstoelbasketbal, maar ging zo in deze sport op dat het hem nu einde lijk gelukt is de top te bereiken. „Door keihard trainen heb ik nu het hoogste bereikt en ik zal dan ook mijn uiterste best doen om te bewijzen dat deze keuze niet zo maar is geweest". Buiten de wedstrijden traint Ne lisse vijf dagen in de week. Dinsdag en vrijdag bij De Ooievaars, woens dags voor de nationale selectie in Diemen of Papendal onder leiding van bondscoach Rob van de Heu vel, en maandag en donderdag traint hij samen met clubgenoot Henk van Vliet in een gymnastiek- zaaltje in Maassluis. „Hier trainen wij wat voor ons zelf en zijn dan hoofdzakelijk bezig met schieten op de basket", gaat Huub Nelisse verder. „Maar als we naar de Europese kampioenschappen in Genève in Zwitserland gaan, welke van 22 tot 30 mei worden gehouden, hoop ik er toch zeker weer bij te zijn", zegt hij opgewekt. Van 28 juli tot 1 augustus heeft het nationale rolstoelbasketballteam een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de Stoke Mandeville games die in Aylesbury in Enge land worden gehouden. Van 3 tot en met 12 augustus gaat de Vlaardingse basketballer mee naar het internationale toernooi in New-Castle in Schotland en van 21 tot en met 26 september besluit het nationale team de reeks toernooien in Edenburg eveneens in Schot land. Hier tussendoor zijn er ook nog en kele interlands, maar daar zijn de juiste datums nog niet van bekend. Tussen deze wedstrijden door zijn er ook nog de nodige wedstrijden voor de landelijke competitie voor zijn eigen vereniging. Ook speelt De Ooievaars nog mee in de Europese competitie voor ver enigingen en daar worden op 29 maart weer twee wedstrijden voor gespeeld in Bonn in Duitsland. „We behoeven er daar maar één van te winnen om zeker te zijn van deelname aan de finalewedstrijden welke op 9 mei in Hengelo worden gehouden", gaat Nelisse verder. „In Bonn kan ik nog meedoen, maar bij de finales zal ik dan jammer ge noeg verstek moeten laten gaan, want dan lig ik nog in het zieken huis." „Ook het Jeneverstadtoernooi dat De Ooievaars elk jaar organiseert en nu wordt gehouden op 18 april in de sporthal Margriet zal ik niet van de partij kunnen zijn". Als nu een interlandwedstrijd ge lijk valt met een competitiewed strijd van je vereniging? „Ja dan geef ik toch de voorkeur aan die in terland, hoe jammer of dat ik dat ook vind voor mijn vereniging". Huub Nelisse is een sportman in hart en nieren en hij staat met zijn sport op en gaat er mee naar bed. „Ik heb natuurlijk het grote geluk dat mijn vrouw Marga volledig ach ter mij staat, want je bent natuur lijk nog wel eens van huis, wat zeg je, ik ben meer weg als dat ik thuis ben", zegt hij lachend tot slot. SCHIEDAM In het kader van de kerkelijke viering, 100 jaar Singel kerk te Schiedam, vindt op zondag 15 maart een dienst plaats volgens de Byzantijns-Slavische ritus, aan vang 10.30 uur. De gezangen hierbij worden uitge voerd door het Utrecht's Byzantijns mannenkoor, onder leiding van Dr. Miroslaw Antonowycz, Oekrainer van geboorte. Het koor, samengesteld uit vijftig geschoolde zangers, is in feite een voortzetting van het eerste originele U.B.K. met uit de Oekraine afkom stige zangers. Het ontstaan hiervan was een di- rekt gevolg van de tweede wereld oorlog. Aan het einde hiervan wa ren er honderdduizenden vluchte- lingen-displaced persons die in ba rakken en kampen van het westen terechtgekomen waren. Hun terug keer naar het vaderland was vaak moeilijk, zo niet onmogelijk gewor den, dit omdat in Oost-Europa een situatie was ontstaan, die niet in overeenstemming was te brengen met hun overtuiging en opvatting. Onder deze DP's bevond zich bijna een kwart miljoen Oekrainers, on der wie men hier in het Westen wei nig of niets wist of wilde weten.. Men zag ze meer als Polen en Rus sen. Onder de Oekrainers was een aan tal semenaristen, theologen en pro fessoren van het vroegere Lom- berg. In Zuid-Duitsland hadden zij een priestersemenarie gevormd, ge legen in een zeer mooie omgeving. Er ontbrak hier echter alles voor een priesterstudie nodig was. Men keek dus naar alle kanten uit naar een helpende hand, die de toekomst van het semenarie verzekeren kon. Deze hand werd in 1948 vanuit Ne derland toegestoken. Het semenarie werd naar Culemborg overge bracht en kreeg domicilie bij de Pa ters Augustijnen aldaar. In de hiervoor ingerichte kapel werden kerkdiensten in de Byzan tijns-Slavische ritus gevierd, opge luisterd door het theologenkoor, ge leid door Myroslaw Antonowycz, als professor in de kerkmuziek aan het semenarie verbonden. Wegens geringe toevloeiing van nieuwe priesterstudenten is in 1950 het semenarie opgeheven. Door toedoen van de dirigent maakte het theologenkoor al spoe dig plaats voor een geformeerd herenkoor. In de 30 jaar van zijn bestaan kreeg het koor naam en faam in eigen land en ver buiten onze landsgrenzen. Oranjestraat 8-10-12-14, Telefoon 265997-264140. SCHIEDAM In dienstencentrum De Woudhoek aan het Heijermans- plein organiseert de Raad voor Be- jaardenwerk op maandag 16 maart van tien tot vier uur een „Derde Werelddag". De Wereldwinkel, de Stichting Abal, de Werkgroep Sippimaduwa en de SOS Stichting Wereldhandel geven dan informatie over de ont wikkelingslanden. Tussen kwart voor elf en kwart voor twaalf worden dia's vertoond. De Stichting Abal draait een film over Tanzania. Dit programma wordt herhaald tussen kwart voor twee en kwart voor drie. SCHIEDAM - Donderdag 12 maart organiseert de Stichting Zieke nomroep Schiedam een kwisavond tussen de bezoekers van het dien stencentra „de Woudhoek" en de „Vier Molens". Het doel hiervan is de (oudere) be woners uit verschillende wijken met elkaar in kontakt te brengen. Bezoekers van beide dienstencen tra strijden die avond om een wis selbeker. Tal van spelletjes staan op het pro gramma zoals: een diaspel, vra- genspel, pantomimespel, taalspel, muziekspel en wie van de drie. Muzikale medewerking wordt ver leend door de Schiedammer Jan- Willem de Boer. De avond begint om 19.30 uur in de zaal van het d.c. de „Woudhoek". SCHIEDAM Er zijn in Neder land te weinig hartrevalidatie- teams. Dat zegt de Nederlandse Hartstichting aan de vooravond van de jaarlijkse Hartweek (6-12 april). De gelden, die tijdens de landelijke collecte worden ingeza meld, zullen voor een belangrijk deel worden aangewend voor uit breiding van de revalidatie-capaci- teit. Op dit moment kunnen jaarlijks slechts 2500 hartpatiënten worden geholpen, bij hun terugkeer in de maatschappij. Volgens de Neder- landse Hartstichting komen hier voor echter 5500 a 6000 hartpatiën ten in aanmerking. TEAM Hartrevalidatie is erop gericht om de patiënt, die herstellende is van een hartinfarct of een hartoperatie, in een nieuw lichamelijk, geestelijk en maatschappelijk evenwicht te brengen. Het werk van hartrevalidatieteams moet al in het ziekenhuis beginnen. Zo'n team bestaat uit bijvoorbeeld: een cardioloog, een internist, een fysiotherapeut, een maatschappe lijk werker en een wijkverpleeg ster. De Nederlandse Hartstichting heeft geconstateerd, dat de combinatie van medische en psycho-sociale na zorg vereist is en problemen kan verlichten, die vaak na ontslag uit het ziekenhuis optreden: angst voor herhaling van het hartinfarct en de daarmee gepaard gaande onrust en zwaarmoedigheid. De bijeenkomsten, die de Hartstich ting in „De Hartenark" te Bilthoven organiseert met hartpatiënten en hun partners, zijn zo'n vorm van nazorg. VOLKSVIJAND Minstens even belangrijk als de re validatie zijn de preventie en de be strijding van hart- en vaatziekten. De Nederlandse Hartstichting blijft actief in zijn strijd tegen deze volks vijand nummer 1. Het gaat om 40.000 a 50.000 neder- landers, die jaarlijks een hartin farct krijgen. De Nederlandse Hartstichting zoekt vrijwilligers, die gedurende de Hartweek op pad gaan, om voor dit belangrijke werk te collecteren. Ze worden daarbij geruggesteund, door uitvoerige publiciteit. Boven dien zal er dit jaar voor het eerst, huis aan huis, een speciale krant, met uitvoerige informatie worden verspreid, in een oplage van 4.900.000. Collectanten kunnen zich aanmel den bij S. Schippers-Buurman, Mgr. Nolenslaan 664, Schiedam, tel. 739018. SCHIEDAMSE NOTITIE SCHIEDAM De voor woensdag 11 maart aangekondigde bingo avond in boerderij Landvreugd aan de Sweelincksingel gaat niet door. De volgende bingo-avonden die wijkvereniging Groenoord or ganiseert in Landvreugd zijn op 18 en 25 maart.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 18