36 procent van de vrouwen vindt zichzelf te dik Uit bevolkingsonderzoek naar overgewicht in Ede blijkt: 13 tot 14% van dertig jarigen is te dik Veilig rijden met de caravan Wonen zoals u zelf wilt Personen RAi in teken economie auto Veranderde reisregels voor de 60 plus en 65 plus kaart reizigers Van de mannen in de leeftijdsgroep rond dertig jaar is 14% te dik en bij vrouwen van dezelfde leeftijd is dat 13%. Dit is gebleken uit een bevolking sonderzoek naar overgewicht dat de vakgroep Voeding van de Landbouw hogeschool dit voorjaar in de gemeente Ede instelde. De deelnemers hadden echter zelf een andere mening over hun gewicht. Als hen namelijk gevraagd werd of ze zichzelf te dik vonden dan zei 23% van de mannen en 36% van de vrouwen daar „ja" op. Slechts een derde van de ze groep mannen en een kwart van de ze vrouw bleek volgens medisch oor deel ook werkelijk dik of te dik te zijn. Het doel van het onderzoek dat de LH dit voorjaar in Ede begon was na te gaan in welke mate het „te dik zijn" vóórkomt bij jonge volwassenen van 19 tot en met 32 jaar, en welke factoren daarbij mogelijk een rol kunnen spe len. Van de 11.700 inwoners in de gemeente Ede die in genoemde leeftijdscategorie vallen deden er 4300 aan het onder zoek mee. De resultaten van het onder zoek kunnen geldig worden geacht voor alle jonge volwassenen in dezelfde leeftijdsgroep in Ede, mede omdat ook een onderzoek werd gehouden onder niet-deelnemers. TOENEMEND PERCENTAGE Uit het gewichtsonderzoek is gebleken dat tussen de twintig en dertig jaar het percentage dikke of te dikke mensen bijna verdrie-dubbelt. Van de groep 20- jarige mannen is 5% te dik, op 25-jarige leeftijd is dat toegenomen tot 12% en rond 30 jaar tot 14%. Bij vrouwen wa ren de percentages 7% (20 jaar), 10% (25 jaar) en 13% (30 jaar). De sterkste toename van het aantal personen dat teveel weegt ligt bij mannen tussen de twintig en vijfentwintig jaar. Bij vrou wen is de toename voor en na het vij fentwintigste jaar gelijk. Het onderzoek vond in verschillende delen van de gemeente plaats, in het verstedelijkte Ede zelf, maar ook in de omliggende dorpen. Dit leverde de vol gende percentages te dikke mensen op: dorp Ede 10%, Bennekom 7%, Lunte- ren 9%, overige dorpen 14%. Hieruit blijkt niet duidelijk een be paald verschil tussen stedelijke en niet- stedelijke gebieden. Het hogere per centage (14%) te dikke mensen in de .overige" dorpen kan niet worden toe geschreven aan een andere leeftijdsop bouw. Waar het wel door veroorzaakt wordt is nog niet uitgezocht. BEOORDELING EIGEN GEWICHT De eigen mening over het lichaamsge- Het rjjden met een caravan achter een auto kan heel wat problemen met zich meebrengen. Problemen, die helemaal niet passen in die vrije, blije vakanties feer of in dat weekendje weg. Proble men, die vaak liggen op het gebied van belading, een niet juist verhouding auto/caravan, harde zjjwind, slechte hobbelige wegen enz. Er is soms niet veel nodig om een fijne, onbezorgde vrije dag te laten omslaan in een probleem-dag; om maar niet te Een schokdemper, speciaal ontwikkeld voor de achtrkant van een auto. spreken van flinke pech of zelfs onge lukken. Als u nu instemmend knikt, is het juist voor van het grootste belang verder te lezen. Want die problemen zijn geluk kig niet onoplosbaar. Zoals voor zoveel zaken, zijn ook hiervoor oplossingen gevonden. De techniek staat voor niets en knappe koppen dokteren heel wat uit op het gebied van comfort en veilig heid. LOAD-AJUSTER Bekijken we bijv. de Koni load-a-juster. Een schokdemper die speciaal ontwik keld is voor de achterkant van een auto. Het speciale is, dat hij een pro gressief werkende hulpveer heeft, die bij een zwaardere druk steeds stugger wordt. Zoals u begrijpt, heeft dit tot ge volg dat de auto niet hinderlijk achter over hangt, dat hij prettiger en gemak kelijker te besturen is, dat de uitlaat niet bijna over de weg sleept, dat het doorslaan en bonken op een slechte weg tot de verleden tijd behoort en dat uw koplampen de mede-weggebruikers niet verblinden. De Koni load-a-justers zijn in de garage heel gemakkelijk te monteren, terwijl het voor een handige doe-het-zeiver een fluitje van een cent is. Door deze montage worden meteen de originele schokdempers vervangen, die meestal niet op zwaar beladen auto's of een extra gewicht meebren gende LPG-installatie berekend ziin. Koni load-a-justers vangen in één keer dus ook die problemen op. Ze zijn te monteren op vele merken en typen auto's een stukje maatwerk tegen een verantwoorde prijs! Ondanks onze gemechaniseerde we reld blijft „het wonen" gelukkig nog een van de weinige zaken waarover we in de meeste gevallen zelf mogen en kunnen beslissen. Natuurlijk heeft de mechanisatie ook invloed op de woonruimte waarover we kunnen be schikken (vooral bij seriewoningen) maar de woninginrichting wordt door onszelf bepaald. Zo hoort het althans. Wij geven het gezicht aan de woning en als we dat goed doen zijn we daar heel erg blij en gelukkig mee. Waar nog bij komt, dat als we het niét goed doen er altijd de mogelijkheid blijft om dit alsnog te veranderen. Dit verande ren vindt meestal ook plaats als we wat ouder worden, meer (levens)-ervaring hebben gekregen, of beter geïnfor meerd zijn. Ook andere invloeden kinderen, verhuizen, meer of minder inkomen kunnen medebepalend zijn op het woonpatroon. VISITEKAARTJE Maar toch: wonen is een uiting van eigen persoonlijkheid. Een visitekaart je aan de bezoeker, in de geest van: „zo leef ik, dif ben ik, dat is mijn smaak". En of die visite dit nu wel of niet mooi vindt, is ergens van betrekkelijk weinig belang, zij gaan straks weer naar hun eigen woning en die is dan naar hiin idee ingericht. Trouwens, andersom gaat dit natuur lijk ook op: als u op visite gaat komt u daarna ook weer thuis en dat is dan de beste graadmeter die er is, want hoe reageert u als u weer thuis komt? „Ge lukkig, het was erg gezellig, maar ik ben blij weer thuis te zijn" is natuurlijk het mooiste kompliment, wat u zichzelf kunt maken en zo hóórt het eigenlijk ook te zijn. Wanneer dit komplimönt er niet is en dat komt meer voor dan de meesten denken dan mankeert er wat aan uw woninginrichting. De moeilijkheid is dan vaak om nu precies te ontdekken, wét er aan mankeert. Is het te vol, te leeg, te druk, te kaal? Is de kleurkom- binatie wel of niet goed? Kan het zijn dat men deze inrichting nu al zoveel jaren ziet er aan gewend is geraakt waardoor men het gewoon niét meer ziet? GROEIPROCES Weet u, wonen is net zo goed als le ven een groeiproces wat zich steeds verder zal ontwikkelen en aanpassen. Dit gaat in fasen, en zal door vele fak- toren bepaald worden. Nu zijn veel mensen al gelukkig als hun leven (en daarmee ook het wonen) zonder al te veel problemen verloopt en zij rustig naar hun „ouwe dag" kunnen groeien. Dat is hun goed recht, we zitten mo menteel in zulk een knotsgekke wereld, dat er ook al een zeker soort „moeten" in het persoonlijke vlak komt binnen dringen. We móéten die meubelen of gordijnen omdat dit nu „in" is, we moeten zus en zo. NIETS MOET Maar zoals in het begin al aangehaald, we moeten niks. Wonen bepalen we nog steeds zelf. Als we gaart doen wat anderen ons opdringen, verdwijnt er iets van onze eigen inbreng, iets van onszelf, en dat mag nooit de opzet zijn. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat die ^„anderen" vaak wel gemotiveerd zijn, meestal door hun opleiding en specia lisatie. En het zou van domheid getuigen om nooit naar anderen te willen luisteren en/of kijken. Ook bij het wonen kan een goed advies of een suggestie ge geven door de man of vrouw wiens be roep dit is soms net datgene zijn waarvan men later dan weer zegj: „ja, wicht klopt niet met het medisch oor deel, waarbij de gewichts/lengte-norm gehanteerd wordt. Vooral veel vrouwen (36%) vinden van zichzelf dat ze teveel wegen, terwijl in werkelijkheid volgens het medisch oordeel slechts een kwart hiervoor ook werkelijk teveel weegt. Het omgekeerde klopt beter. Van de groep mannen die volgens medisch oordeel te dik zijn, vindt driekwart ook dat dat klopt en bijna alle vrouwen die te dik werden bevonden, achtten zich zelf ook te dik, namelijk 9/10e deel. INVLOED VAN LEEFGEWOON TEN Uit het onderzoek blijkt verder dat ro kers gemiddeld niet zwaarder of lichter zijn dan mensen die nooit gerookt heb ben. Ex-rokers zijn in vergelijking tot rokers en nooit-rokers gemiddeld enigszins zwaarder. Op de vraag „vindt u dat u gezond eet", antwoordde 74% „ja"; 14% eet naar eigen oordeel niet zo gezond, terwijl 12% er onzeker over is. Van degenen die volgens medisch oor deel te zwaar zijn, denkt 54% een ge zonde eetwijze te hebben, 24% meent niet zo gezond te eten en 22% heeft er geen oordeel over. Naast de vraag naar de eetgewoonte, was er een vraag over een gezonde leef gewoonte. Op deze vraag antwoordde 16% van alle deelnemers dat ze er ge- Uniek bij de Koni load-a-juster is de nastelbaarheid en de rvs trekveer van 1.10 tot 1,70 m. lang, die om de pro gressieve hulpveer zit gemonteerd, ter voorkoming van slijtage. Hierdoor wordt een lange levensduur bereikt; niet voor niets bedraagt de garantie 2 jaar, ongeacht het aantal gereden kilo meters. Koni load-a-justers onder een auto betekenen veel meer dan het al leen maar monteren van een hulpveer. Zomaar een hulpveer aanbrengen kén helemaal niet, want bij wijziging van de veren moeten de dempingskrachten worden aangepast, en dat gebeurt bij de Koni load-a-juster. Load-a-justers, al met al onmisbare onderdelen voor een onbezorgde, veilige reis met de ca ravan. STABILISATOREN Met de load-a-juster zijn alle proble men opgelost, behalve die van de sterke zijwind op de caravan. Maar ook hier is een oplossing voor; een stabilisator! De Verweyen stabilisator monteert u aan de caravan en zodoende maakt u van uw combinatie één stabiele eenheid, die nauwelijks gevoelig is voor zijwind en ook niet gaat slingeren bij oneffen heden in het wegdek. Die stabilisator vangt alle krachten op, die uw caravan van het rechte spoor kunnen brengen. Het hart van de sta bilisator bestaat uit twee dubbel wer kende Koni nastelbare schokdempers, speciaal voor de stabilisator ontworpen en in te stellen naar de mate van bela sting, van 500 tot 2000 kg. aanhangge- wicht. De vitale delen zijn van rvs, dus praktisch geen onderhoud en een lange levensduur. Hij kan gemakkelijk over gezet worden van de ene op de andere caravan. Goedgekeurd door de Rijks dienst voor het Wegverkeer betekent deze stabilisator een verantwoorde aanschaf voor veiligheid en rijcomfort. Leverancier Stokvis Automateriaal geeft alle voorlichting; Postbus 426, 3000 AK Rotterdam, telefoon 010- 333111. zonde leefgewoonten op nahouden, 26% meent van niet en 13% weet het niét. Van de groep die te dik werd bevonden denkt 44% gezond te leven, 33% vindt de eigen leefgewoonten niet zo goed en 23% weet het niet. Het hele onderzoek van de vakgroep Voeding naar Overwicht, gaat onge veer vier jaar duren. Hieruit blijkt dus dat meer dikke men sen menen dat ze niet zulke gezonde leefgewoonten hebben, dan bij de rest van het geval is. Bovendien schatten ze de inspanning die het dagelijks werk hen kost ook hoger dan de mensen die niet dik zijn, terwijl de soort werk zaamheden daartoe geen aanleiding geeft. VERDERE RESULTATEN EN ON DERZOEK De verdere resultaten van het onder zoek zullen later bekend worden. Men is nog bezig de gegevens te verwerken. Op dit moment loopt in enkele wijken in Ede een vervolgonderzoek, waarbij alle deelnemers uit het voorjaarsonder- zoek opnieuw om hun medewerking wordt gevraagd. Begin volgend jaar zullen ook de deelnemers uit een aan tal andere wijken in Ede en Bennekom worden benaderd. De van donderdag 5 tot en met zon dag 15 februari 1981 te houden Per sonenauto Rai staat in öet teken van de economie van de auto. Di verse grote autofabrikanten intro duceren op de Personenauto Rai hun modellen. Bij deze modellen ligt het accent op een zo laag mogelijk brandstofver bruik. Ook wordt op de Personen- autö*Rai via experimentenle auto's aandacht gevraagd voor wat de au toindustrie doet, om de auto's in de nabije toekomst nog zuiniger te ma ken. Naast de verschuiving in de richting van de zuiniger modellen gaat de opmars van LPG en diesel gestaag verder. De handel in personenauto's wordt steeds meer een vervangingsmarkt. Een onderzoek van het CBS geeft aan dat ruim 80% van de 1979 aan geschafte auto's dienen ter vervan ging van een reeds eerder gekochte auto. Twee derde van deze kopers heeft de auto geheel voor privCE ge bruik en twintig procent gebruikt de auto gedeeltelijk voor zakelijke doeleinden. Veertien procent schafte de auto aan voor uitsluitend zakelijk gebruik. De verkoop van personenauto's ligt thans op een lager niveau dan vorig jaar. Verwacht wordt dat de Perso nenauto Rai 81 nieuwe impulsen zal geven. -v V (eekunnbenSat0r 660 caravan te montereP om ook een sterke zijwind de baas Van 1 januari af gaat er nogal wat ver anderen aan de gratis vr(je reisdagre geling van de 60 plus en 65 plus kaart- reiziger. Dat was hard nodig. Om een wat har monieuzer spreiding van de ruim 300.000 senior-reislustigen over de gra tis reisdagen te krijgen geldt straks: één vrije reisdag per periode van twee maanden. Dus één dag in januari of februari, één dag in maart of april, enz. Per jaar geeft NS een (zevende) gratis reisdag die mag worden gebruikt wanneer het de reiziger uitkomt, mits niet op zon dag, maandag of vrijdag wordt gereisd. Met een enkele uitzondering die in de folder „Nieuwe regels 60 plus/65 plus kaart" staan vermeld gelden als vrije reisdagen dinsdag, woensdag, donder dag na 9.00 uur 's ochtends en de zaterdag van de eerste trein af. Voor alle duidelijkheid wijst NS er op dat het hier slechts om een nieuwe re geling van de gratis reisdagen gaat. De reductie (50% korting op een enkeltje, 40% op een dagretour) is het hele jaar door geldig van de vroegste tot de laat ste trein. De nieuwe gratis folder met alle infor matie ligt van begin december af op al le stations en Inlichtingenbureaus nu is het een kompleet geheel". Wat is nu de strekking van dit „wonen zoals u zelf wilt"? Het bewust zijn (worden) dat wonen iets is waar ieder mens zich in kan uiten, iets waar een eigen ..ik" in gekreëerd kan worden. Maar ook iets is wat men moet leren te uiten. Door ervaring, zelfstudie of met behulp van een terzake kundige. Die u daar dan weer graag bij wilt helpen. Die woninginrichter woont ook bij u vlak in de buurt!

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 22