Weer afval-glas in de bakken! c°^Se. Aktie was in '80 een succes - het kan beter Verkeers ongevallen in februari Verleende Busbaan voor de „doorstroming" bouwvergunningen 74.187 inwoners vergadering Vergadering van gemeenteraad Hoog rendement centrale verwarmingsketels oud glas container goed )L AATJE hl El FLESSEN WET |M DE GRIJZE VUILNISZAK L n MAAR IN DE GELE GLASBAK Jgj fl '4ïemBente Een jaar geleden, in februari 1980, zijn op rond twintig plaatsen in Schiedam de nieu we, gele glas-afvalbakken geplaatst van een verbeterd model. Dit is een succes gebleken; In de periode van 20 februari tot eind no vember 1980 is in totaal 380.000 kilogram af- val-glas verzameld via de bakken, hetgeen op jaarbasis neerkomt op 480.000 kg. Dit be tekent een vermeerdering met 75% ten op zichte van het jaar 1979, toen in totaal 274.000 kg werd opgehaald. Volgens een rapport van de Stichting Verwij dering Afvalstoffen bestaat op het ogenblik 12 procent van het huishoudelijke afval in Nederland uit glasafval. Omgerekend naar de situatie in Schiedam, waar jaarlijks onge veer 19.000 ton huishoudelijk afval wordt in gezameld, mag aangenomen worden dat onze stad per jaar 2.280 ton glasafval oplevert. Hetgeen aanzienlijk méér is dan de 480 ton die is opgehaald: slechts 21% van het Schie dam afvalglas wordt in de glasbakken gede poneerd. Anders gezegd: het moet mogelijk zijn dat minder glasafval met het huisvuil wordt mee gegeven en dat er méér in glasbakken terecht komt. Met aller medewerking moet een per centage van 33% mogelijk zijn! Er zijn duidelijk voordelen verbonden aan het inzamelen van flessen, potten en ander glaswerk: als grondstof in het produktieproces is ge bruikt glas vrij eenvoudig in te brengen; aan het hergebruik van grondstoffen wordt een positieve bijdrage geleverd; de milieuvervuiling kan door het inzame len van glas gunstig beïnvloed worden; - rond 15% aan energie wordt bespaard in vergelijking met de normale glasproduk- tie uit zand, kalksteen en soda; - besparing van transportkosten voor het verwijderen van huishoudelijk afval; dit beïnvloed de heffing van reinigingsrech ten in gunstige zin; de straatvervuiling kan afnemen, omdat de kans op scheuren van plastic zakken kleiner is; de kans op verwonding van de medewer kers van het Reinigingsbedrijf neemt af. De glasbakken staan opgesteld op de vol gende plaatsen in Schiedam. In het stadscen trum is dat: Zijlstraat nabij Kethelstraat (Coöp Nieuwe Waterweg), Oranjestraat 3 (Al- Met de „busbaan" op de Horvathweg tussen de oprit van het Stationsplein en Plein 1940/45, die begin februari officieel in ge bruik is genomen wordt de doorstroming van het openbaar vervoer bevorderd. Een busbaan is in feite een „vrije rijbaan" voor het openbaar vervoer, in dit geval de auto bus. Op het drukke Plein 1940/45 zijn de ver keersregelinstallaties zodanig ingesteld, dat de bussen op de vrije busbaan met voorrang worden behandeld. Dit is mogelijk, doordat in het wegdek van de vrije baan lussen zijn aangebracht, die de aanwezigheid van een bus signaleren. Het signaal wordt in de ge programmeerde verkeersautomaat (het kastje aan de zuid-westelijke kant van het Plein) verwerkt en de bus hoeft niet lang of helemaal niet meer de wachten. Overigens zijn ook de fietsers in het pro gramma van de automaat opgenomen. Daar voor zijn op de opstelplaats van fietsers voor de stopstreep lussen in het wegdek aange bracht. Wanneer een fiets op de lus staat, gaat een signaal naar de automaat en bij de eerstvolgende fase in het programma krijgt de fietser „groen licht". Voor voetgangers die willen oversteken is de regeling enigszins anders. Er wordt niet ge werkt met lussen in het wegdek, maar met drukknoppen op de masten bij de oversteek plaats. Als .de knop wordt ingedrukt, gaat er (net als bij de lus) een signaal naar de auto maat. Deze verwerkt het signaal, zodat op de juiste tijd in het programma het voetgangers licht op groen komt te staan. Waarom is die busbaan nu nodig? Dit vloeit voort uit het „Openbaar Vervoersplan Schie dam 1980/1985", dat door de gemeenteraad is goedgekeurd in juni 1980. Een belangrijk uit gangspunt daarbij was onder meer, dat de Singel afgesloten zou worden voor alle bus sen, teneinde die straat meer leefbaar te ma- bert Heijn), Herenpad hoek Broersveld (Bas v.d. Heijden), 's-Gravelandseweg 602 (Aldi Supermarkt) en 's-Gravelandseweg 806 (Slij terij Dirck III) en Parkweg hoek Klaas Ka terstraat. In Schiedam Oost aan de Lorentzlaan op twee plaatsen. In Schiedam West: Aleida- straat 62b (Simon de Wit), Rembrandtlaan kruising Mesdaglaan/Westfrankelandse- straat, Anna van Buurenstraat (achterzijde Gemeenteziekenhuis). In Schiedam Zuid: Nieuwe Maasstraat hoek Lekstraat, Groene- laan 50a (Simon de Wit). Nieuwland: Mgr. Nolenslaan 516 (Coöp Nieuwe Waterweg), Dr. Wibautplein, Nieuwlandplein 38 (Edah Su permarkt). Schiedam Noord: Heijermansplein bij dien stencentrum, Borodinlaan (bij winkelcen trum De Ketel), Hof van Spaland op twee plaatsen aan de voorzijde, Laan van Bol'Es 15 (Coöp Nieuwe Waterweg), Schiedamseweg bij winkelcentrum. Voor verdere informatie over dit onderwerp kan men terecht bij de hoofdafdeling V.R.O.M.-bedrijf en de afdeling Voorlichting van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam, Van Heekstraat 15, telefoon 622222, op werk dagen van 9.00 tot 16.00 uur. ken voor de bewoners. Sinds 2 februari jl. was het zover: de bussen rijden niet langer over de Singel (die meteen opgebroken is), maar over de Horvathweg-Plein 1940/45 en 's- Gravelandseweg. Bovendien hebben de bu slijnen 50, 53, en 54 gelijktijdig een gewij zigde route gekregen. Om nu te voorkomen dat alle bussen, vooral in het avondspitsuur, op het zeer drukke Plein 1940/45 in de file komen te staan, het geen een enorme stagnatie in het busverkeer betekent, is de busbaan nodig. Evenals de wijziging van de verkeersregeling op het Plein. In de maand februari 1981 hadden er in Schiedam in totaal 143 verkeersongevallen plaats, tegen 135 in januari vorig jaar. Er vie len gelukkig geen doden te betreuren, doch er raakten wel 3 personen (vorig jaar: 7) zwaar gewond, waaronder 2 (v.j. 1) kinderen beneden de 15 jaar. Tien personen (14) wer den licht gewond. Op zebra-paden had één aanrijding plaats, waarbij één voetganger zwaar gewond raakte. Bij deze aanrijdingen waren 290 botsings objecten betrokken waaronder 226 (196) per sonenauto's, 13 (15) vrachtauto's, 12 (16) bromfietsen, 9 (10) fietsers en 3 (6) voetgan gers. In 27 (25) gevallen werd zware schade aangericht en in 114 (106) lichte schade. De belangrijkste oorzaken waren: geen voor rang verlenen of doorgang niet vrij laten 38 (34) gevallen, te dicht volgen 15 (22) gevallen, slippen 12 (2) gevallen, onvoorzichtig achter uit rijden 9 (6) gevallen en onoplettendheid 1 (3) gevallen. De bevolking van de gemeente Schiedam is in de maand januari met 46 personen afgeno men en bedroeg per 31 januari j.l. 74.187 per sonen. In januari zijn 62 kinderen geboren, doch er overleden 67 personen; een geboorteover schot van -5. Er kwamen in die maand 22 per sonen zich nieuw in Schiedam vestigen, doch er vertrokken 63 inwoners; een negatief ves tigingsoverschot van -41. In januari zijn in Schiedam 35 huwelijken gesloten, doch ook 16 huwelijken weer ontbonden. Door de gemeente Schiedam zijn in de maand februari 1981 de onderstaande bouw vergunningen verleend. De gegevens zijn beknopt gehouden. Belanghebbenden die na dere* informatie willen hebben over een bouwplan, kunnen hiervoor een afspraak maken met het Bouw- en Woningtoezicht in het Stadskantoor en wel elke morgen van 8.30 tot 10.00 uur met de heer M. van der Loo, telefoon 260500 toestel 188. G. A. Dingemans: voor het vergroten van de dakkapel aan de voorzijde van de wo ning Nieuwe Maasstraat 27, alsmede het wijzigen van de indeling van de zolderver dieping; Buro voor Rechtshulp: het inwendig ver bouwen van het kantoorpand Hoogstraat 198; A. W. G. v.d. Bos: voor het vergroten van de dakkapel aan de achterzijde van de wo- In de komende week zullen de volgende ge meentelijke commissies in het openbaar ver gaderen. De agenda's met de bijbehorende stukken liggen ter inzage bij het bureau Voorlichting in het Stadskantoor. De Commissie voor de Ruimtelijke Ordening houdt de openbare vergadering op woensdag 11 maart om 20.00 uur in het Stadhuis aan de Grote Markt. De agenda vermeldt: de lijst van bouwzaken; krediet voor extra werk zaamheden aan molen De Vrijheid; herstel oud bomenbestand; subsidie voorCentraalCo- mité Anti-Bulderbaan; reorganisatie van de Welstandscommissie; bestemmingsplan voor woonwagenkamp en de stadsvernieuwing. Aan het begin en einde van de vergadering is er het vragen-kwartier voor de toehoorders. De Raadscommissie voor Onderwijszaken komt in het openbaar bijeen op woensdag 11 maart om 20.00 uur in de recreatiezaal van het Stadskantoor. Aan de orde komt het con cept-Beleidsplan Openbaar Basisonderwijs Schiedam. De Welstandscommissie vergadert op vrij dagmiddag 13 maart in de rechter nis van de recreatiezaal van het Stadskantoor waarvan het openbare gedeelte begint omstreeks 15.30 De Adviescommissie Kindercentra komt in het openbaar bijeen op vrijdagmiddag 13 maart om 13.30 uur in het wijkcentrum De Bever, Van Beverenstraat 40. De gemeenteraad van Schiedam houdt de maandelijkse openbare vergadering op maandag 16 maart aanstaande in de recrea tiezaal van het Stadskantoor. Een ieder is daarbij welkom. De agenda van de vergadering en de te be handelen voorstellen liggen ter inzage op het bureau Voorlichting in het Stadskantoor en zijn op de avond zelf te verkrijgen bij de bode in de vergaderzaal. Over een nieuw type „Hoog Rendement cen traleverwarmingsketels" kunnen belangstel lenden informatie krijgen en een vouwblad aanvragen bij de afdeling Voorlichting van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam, Van Heekstraat 15, telefoon 622222 toestel 155. De ketels, die het GIVEG-keurmerk dragen als teken dat ze zorgvuldig zijn onderzocht op veiligheid en op hun prestatie, hebben een rendement van minstens 90% op bovenwaar de. Dit hoge rendement wordt verkregen door meer warmte dan gebruikelijk uit de ver brandingsgassen van de CV-ketel té halen. Bij de afkoeling van de hete verbrandings gassen komt door condensatie van water damp nog eens extra warmte vrij. Al die „te rugverdiende" warmte wordt benut, die al gauw leidt tot een gasbesparing van 17 tot 22% voor verwarming. ning Gasstraat 40; Bouwkundig Adviesburo Erades van der Wel: het inwendig verbouwen van het kantoorpand en bovenwoning Lange Ha ven 57 tot kantoor en bedrijfsruimte, als mede voor het plaatsen van een deur in de achtergevel; J. Trommelen; het inwendig verbouwen van winkelpand Boerhaavelaan 75; J. A. van Dalen: het inwendig verbouwen van de woning Vlaardingerdijk 239a; J. M. van Heelsbergen Holding b.v.: het wijzigen van de indeling van de kelderver dieping van de bedrijfsruimte aan de Nieuw Mathenesserstraat 38-44; B. Kerssen: het maken van een badkamer in de woning Burg. Knappertlaan 258b; G. Galvanjo: het verbouwen tot pizzeria van het pand Broersveld 178-180.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 8