Wethouder Goudriaan als kunstrechter Is Geuzenmonument artistiek verantwoord? Werkloosheid stijgt Stijlvolle herdenking op Emous Klompje goud gestolen in nachtbar VLAARDINGEN Met een stijlvolle plechtigheid in de aula en bij het Geuzengraf van de Vlaardingse begraaf plaats Emous zijn vrijdagmiddag de (verzets)geuzen her dacht die afgelopen vrijdag precies 40 jaar geleden name lijk op 13 maart 1941 hun leven lieten voor het Nazi vuur- peleton op de Waaidorpervlakte in Den Haag. ARTISTIEKE VORMGEVING DUBBELE UITZENDING HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA'21 WOENSDAG 18 MAART 1981 HANDELSPERSONEEL Het aanbod van handelspersoneel daalde van 487 naar 481 -6 De vraag naar handelspersoneel daalde van 22 naar 15. Arbeidsbemiddeling in deze sector blijft uiterst moeilijk. KANTOORPERSONEEL Het aanbod in de kantoorsektor steeg van 490 naar 495 (plus 5], De vraag naar personeel daalde van 80 naar 67 (-13). De eerste vroegtijdige schoolverlaters meldden zich reeds op het arbeids bureau. De totale werkloosheid onder jeugdigen tot 23 jaar bedraagt thans 1370 (was 1345). De vraag naar jeugdig personeel tot 19 jaar be draagt 11 (was 27). De jeugdwerkloosheid in het gewest bedraagt thans 35% van de totale werkloosheid. Het aanbod van het metaalpersoneel is wederom gestegen n.l. van 451 naar 497 (plus 46). Het aantal vacatures in de metaal is gedaald van 592 naar 571 (-21!. De vraag naar personeel past nauwelijks op het aanbod van perso neel. De belangrijkste aanbodgroepen zijn o.a.: ingenieurs en construc teurs 53, elektrisch lassers 93 en electromonteurs 50. Veel vakatures zijn er o.a. voor de volgende funkties: plaatwerkers 149, bankwerkers 100, pijpenmonteurs 86 en ijzerwerkers 71. SCHIEDAM In de Manhattan-bar in Schiedam-west is een 39-jarige be zoekster zaterdagavond laat haar kost bare tas van slangeleer kwijtgeraakt. Ui de tas /.aten een portefeuille met daarin 175 gulden, nog eens een be drag van tweeduizend gulden, een rij bewijs en andere persoonlijke papieren plus een klompje goud. De totale waarde van één en ander wordt geschat op ongeveer 2400 gul den. Naar alle waarschijnlijkheid heeft gy het Geuzengraf resp. burgemeester Willem Kleboom van Vlaardingen, wet- een bezoeker van de bar zich in een on- houder Isaac van der Knaap van Maassluis ai burg an eest a* John te Loo van bewaakt ogenblik over de tas Schiedam, ontfermd. het Geuzenmonument, samen met zijn oud-verzetsmakker Van Wijk in NOS Sprekershoek. De grote inzamelingsaktie moet nog beginnen en of dat al gelijk de 75.000,— ophaalt moet in deze tijd van economische depressie worden betwijfeld. Men is wat angstig geworden om dat met name de aktie Geuzenmo nument Vlaardingen de jongeren nauwelijks aanspreekt. Men stelt daar iets dat 40 jaar geleden is ge beurd en hoe dapper ook... Daarom wordt binnen het comité Geuzenmonument ook nog ge speeld met de gedachte een straat collecte in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis te houden als de eer ste aktie niet genoeg opbrengt. Dit met de gedachte dat velen ongetwijfeld een kwartje of een gulden voor de Geuzencollectebus zullen over hebben en vele kleint jes maken tenslotte één grote en misschien ook wel een Geuzenmo nument op de Markt in Vlaardin gen. Verder wil met een zgn. steentje- saktie gaan houden. Via een steentje kan men bijdragen aan dit Geuzenmonument. Op deze manier is namelijk ook het nationaal ver- zetsmonument op de Dam in Am sterdam tot stand gekomen. Op weg naar het Geuzengraf. Of men volgend jaar de 41 sterfdag van deze eerste vaderlandse ver zetsstrijders uit de jaren 1940-1945 aan het Vlaardingse Geuzengraf gaat herdenken is iets van latere zorg. Voorlopig heeft men zijn handen vol aan het tot stand komen van het Geuzenmonument naast de schitte rende Grote Kerl van Vlaardingen aan de Markt. Wanneer dit monument wordt ont huld is (nog) niet bekend. Voor het tot stand komen van het monument is een bedrag van om en nabij de 75.000,— nodig en de inzameling is dit weekend (officieel) van start ge gaan. Het officiële startsein werd gegeven in een dubbele t.v. uitzending. Eerst verscheen oud-geus Piet Nieuwstra- ten vrijdagavond in AVRO's Televi- zier en zondagavond sprak hij voor van burgemeester en wethouders, die weliswaar voor het onderstuk van het monument (de zgn. sokkel) zorg draagt en voor de nodige ge meentelijke arbeidskrachten om het monument te plaatsen, maar voor de rest geen cent wil en kan bijdragen. Toch wil men terecht een vinger in de pap hebben, omdat het Vlaar dingse binnenstadsgezicht met name op een schitterende oude plaats als de Vlaardingse Markt in de toekomst mede wordt bepaald door het Geuzenmonument. Dus heeft het Vlaardingse gemeen tebestuur besloten dat zij eerst het ontwerp willen zien en de man met kennelijk de meest kunstzinnige blik in het college van burgemees ter en wethouders Bas Goudriaan gaat dit namens zijn kollega's doen. Nu vreest iedereen (en sommigen hopen het) dat de heer Goudriaan bij het zien van het gekozen ont werp de wenkbrauwen fronst en vervolgens vraagt of hij ook het an - dere ontwerp mag zien. Dat weigert uiteraard de kommis sie van Vlaardingse kunstenaars en geeft haar opdracht terug. Op deze manier is de zoveelste Vlaardingse rel weer geboren, maar of het zover zal komen... Het comité „Het Geuzenmonu ment" denkt nog niet zover. Daar heeft men maar ée'n zorg namelijk de benodigde gelden bij elkaar te halen. Het eerste begin is er al voor een groot deel tot stand gekomen door bijdragen van de zgn. service clubs. Een deel van dit bedrag is weer uitgegeven voor het werk van de twee ontwerpers, want ook zij werken uiteraard niet voor niets. Verder dreigt er een ferme adder onder het gras bij de artistieke vormgeving van het Geuzenmonu ment op de Vlaardingse Markt. Een kommissie van Vlaardingse kunste naars heeft namelijk de twee inzen dingen bekeken, die door de heren Leen Proppert en Huub Noorlan- der, beeldende kunstenaars van naam en faam in de regio, zijn ont- De dochter van één yan de gefusilleerde verzetsgeuzen Ary Kop die op de dag van de dood van haar vader werd geboren en zijn kleinzoon legden als eerstol een krans op het Geuzengrai. WATERWEG De werkloosheid in het gebied Nieuwe Waterweg Noord (Schiedam, Vlaardingen en Maassluis) blijft stijgen, terwijl de vraag naar personeel, behalve in de metaalsector, vrijwel is te verwaarlozen. Dat schrijft de direkteur van het GAB Nieuwe Waterweg Noord de heer J.A. van Lent in zijn maandoverzicht februari 1981. Het aantal werklozen is ten opzichte van eind januari 1981 gestegen met 125, n.l. een stijging bij de mannen met 155 en een daling bij de vrouwen met 20. Het werkloosheidspercentage bedraagt thans bij de mannen 4,5% (was 4,4%). Bij de vrouwen is het werkloosheidspercentage 10% (was 10,3%). De vraag naar personeel daalde van 901 naar 836 (-65). BOUWNIJVERHEID Het aanbod van personeel in de bouwnijverheid steeg van 245 naar 273 (plus 28). In februari 1980 bedroeg de werkloosheid in de bouwsector slechts 66. De vraag naar bouwpersoneel blijft onveranderd laag n.l. 22. worpen. Een van de twee is het ontwerp voor het monument, maar welke weet niemand. Ook het Geuzenco- mité niet en het Vlaardingse college Diverse oud-verzetsstrijders, leden van college's van burgemeester en wethouders uit Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis en andere be langstellenden zorgden ervoor dat beide aula's helemaal vol waren. Daarbij zorgde een geluidsinstalla tie ervoor dat de toespraken ook in aula II goed te horen waren. In aula I las de heer Boellaard, se cretaris van prins Bernhard, een boodschap van laatstgenoemde voor waarin hij inging op deze voor vele oud-Geuzen in en om Vlaardin gen, Schiedam en Maassluis zo'n bewogen dag. Oud-verzetsgeus Piet Nieuwstraten sprak namens zijn oud-verzetsmak- kers uit de jaren 1940-1945. Hij sprak van een emotionele gebeurte nis waarbij zovelen van deze ver zetsstrijders met heel hun hoofd en hart zijn betrokken. De plechtigheid werd besloten met het leggen van kransen en bloemen op het Geuzengraf, waarna enkele minuten stilte in acht werden geno- METAALPERSONEEL

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 21