Droom wordt niet gauw werkelijkheid Éu* mki* mm De weg naar charme, schoonheid en gratie geplaveid met zweet en tranen tttÉtttHÊÊnmimatmimÊÊmmmmtmtÊÊÊmmmmmtimmm Leraren, leden van de toelatingscommissie, bezien wat je tot nu toe al geleerd hebt. Reportage Corrie Stuivenberg/Foto's Europress Lisse. Het Nationale Ballet, droom voor velen. Al weet je dat slechts weinigen het halen. inhoudt, maar door het zien van een voorstelling, of op de televisie komt dan de wens naar boven om ook te mogen gaan dansen. SPORT Veelal wordt deze wens ingewilligd, door de kinderen bij een ballet school in de buurt les te laten ne men. En dan blijkt zeer vaak dat deze dans „sport" de kleinste mens jes in de ban van gratie en gevoel kan brengen. In zo'n school worden op heel gedisciplineerde wijze, de eerste beginstappen gezet van het ballet en het ritmegevoel bijge bracht om zo al dansend je fanta sieën tot uitbeeldende werkelijk heid te maken. Qok heel verlegen kinderen ziet men hier, samen met de docente loskomen en onderwer pen met eigen expressies naar vo ren brengen. Heel dikwijls uit zich vervolgens de wens om een oplei- liiifiagiig ding voor toneeldansen te gaan vol gen. BEROEP Dit toneeldansen heeft zich de afge lopen kwart eeuw in Nederland ontwikkeld tot een volwaardig be roep, onze grote gesubsidieerde ge zelschappen zoals Het Nationale Ballet, Het Nederlands Danstheater en Het Scapino Ballet genieten daarbij een brede publieke bekend heid, die tot ver over onze grenzen reikt. Helaas is over de opleiding tot dat beroep nog maar weinig be kend, waarbij komt dat ook in dansvakonderwijs de afgelopen ja ren veel is veranderd. Dansen, en vooral toneeldansen vraagt tegenwoordig aanzienlijk meer dan alleen een natuurlijke aanleg om sierlijk, ritmisch en in goede harmonie te kunnen bewe gen. De toneeldansers van nu zijn wat dat betreft wel wat te vergelij ken met de moderne topsporters: aanleg alléén is niet meer voldoen de, een grote technische beheer sing, een stijlzuivere uitvoering, een goede fysieke conditie worden al even zeer vereist. Of anders gezegd: toneeldansen is een specialisatie ge worden, een specialisatie waarvoor een jarenlange en intensieve oplei ding noodzakelijk is. HEEL JONG Voorwaarde voor een dansvakstu- die is, dat er vooral op jonge leef tijd mee wordt begonnen. In de grote buitenlandse balletscholen is vroeger uitgebreid geëxperimen teerd om een dansvakopleiding op oudere leeftijd (vanaf 14 jaar) te starten. Al deze experimenten ble ven echter zonder resultaat, kenne lijk moet een gerichte dansvakstu- die juist op erg jonge leeftijd wor den ingezet, omdat het aanpas singsvermogen en de flexibiliteit van het lichaam dan nog het grootsts is. Een leeftijd van zo'n tien, elf jaar bleek daarbij in de praktijk het meest geschikt. Kandidaat-leerlingen kunnen in principe tot de dansvakopleiding worden toegelaten, indien zij onder wijs gaan volgen in het vijfde of zesde jeerlaar van het basis-onder wijs, danwel in het eerste (of bij uit zondering tweede) leerjaar van het algemeen voortgezet onderwijs. Om tot de gecombineerde school- /dansvakopleiding te kunnen wor den toegelaten, moeten de kinderen aan de drie volgende voorwaarden voldoen: geschiktheid tot het vol gen van het basis en het algemeen voortgezet onderwijs. Geschiktheid tot het volgen van het dansvakon derwijs. De geschiktheid voor het dansonderwijs moet blijken uit een tweetal audities, een zgn. eerste au ditie, gevolgd door de slotauditie, die in de studio's van het Konink lijk Conservatorium te' Den Haag worden afgenomen. Een lichaam van tien, elf jaar blijkt het meest geschikt. Jaarlijks komen er honderden naar de auditie. DEN HAAG In de afgelopen ja ren is toneeldans of ballet zeer po pulair geworden. Was vroeger bal let een soor kunst waar, naar men zei, alleen zeer aparte figuren aan mee deden, ballet nu, trekt pu bliekelijk grote belangstelling. Om de oorsprong van de balletkunst in de geschiedenis van de dans in Eu ropa op te sporen moet men terug gaan tot de 15e eeuw, toen de Spaanse „Morisca" (dans) werd op genomen in de grote feesten die in de begintijd der renaissance in Ita lië zo populair waren; hier ging voor het eerst het schouwspel sa men met de dans. Allengs werd de inhoud van deze dans algemener en werd de grondslag gelegd voor het ballet. De liefde voor het ballet sluimert vaak al op heel jeugdige leeftijd bij veel kinderen. Zelf begrijpen ze soms nog niet wat dit wel allemaal Beide audities moeten met gunstig resultaat worden afgelegd. Het is voor het volgen van deze audities niet noodzakelijk dat al eerder dan slessen werden gevolgd. En ten derde: een medische keuring. Een zgn. aanstellingskeuring bij de

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 36