Huurophaler Groen: „Je bent een verzetje voor de mensen" Utile Dulci schittert in premiere "Veertig Karaat" RIAGG opgericht in Waterweg Moord john kroes Incasseerder, 'n achterhaald beroep EVP vergadert Programma huisvrouwen Hülsta slaapkamers Hülsta woonwanden Broers vest 64-66 Schiedam. Afscheidsreceptie Op weg naar Pasen HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 13 VRIJDAG 10 APRIL 1981 SCHIEDAM Het beroep van Ge- rardns Martlnus Groen is feitelijk al jaren door de rusteloos voortschrijden de automatisering achterhaald. Giro kaarten en automatische bankafschrjj- vingen hebben zjjn optreden langzaam maar zeker overbodig gemaakt. Dat hy toch tot zjjn 65e in functie kon blijven dankt hij grotendeels aan zijn superieuren by de dienst Woningbe- heer, en aan een aantal vaste klanten dat hem niet graag zag vertrekken. Toen hem een paar jaar geleden de mogelijkheid werd geboden met VUT te gaan, sloeg hij dat voorstel af. Bin nenkort bereikt hij de pensioengerech tigde leeftijd. Dan moet hij heus op stappen. Hij doet het met enig leedwezen. „Ik heb 51 jaar gewerkt, de laatste twintig jaar by de woningdienst. Daar heb ik het aityd reuze naar myn zin gehad". In mei verdwynt de laatste huurincas- seerder voorgoed van het toneel. Com puters nemen zyn werk over. LAATSTE VOERMAN De carrière van de heer Groen begon op zijn veertiende. Hij werkte als tuin der, monteur en voerman, voordat hij in 1947 tegen een weekloon van 26,28 plus krap een tientje toeslag bij de ge meentereiniging in dienst kwam. Eén of andere geheimzinnig geest dreef hem ook toen al in een uitstervend be roep, want de paarden waarmee hij tij dens de bezetting als voerman op de voedseldistributie werkte onder po litiebewaking werd bij de Schiedamse bakkers meel bezorgd werden na de oorlog al ras vervangen door automo bielen. De heer Groen mocht zich der halve de Laatste Voerman van Schie dam noemen. KINDERWERK Ziji akte van aanstelling bij de Reini ging verwisselde hij in 1960 voor een soortgelijke papier van de Dienst Wo- ningbeheer. Samen met acht collega's was hij belast met het ophalen van de huur van het gemeentelijk woningbe stand. Eind zestiger jaren werd de weekhuur omgezet in maandhuur. Dat betekende minder werk voor de incasseerders. Enkele huurophalers verdwenen van de straat. Groen, die het reuze naar zijn zin had, kon blijven. SCHIEDAM De laatste incas seerder van het woningbeheer gaat per 1 mei officieel met pen sioen. Bij dit afscheid wordt de heer Groen een receptie aange boden op vrijdag 24 april. De receptie wordt gehouden in de kantoren van de woningdienst aan de 's -Gravelandseweg 's middags tussen vier en half zes. SCHIEDAM Het podium van het Passage Theater was zaterdagavond herschapen in een stukje Parys uit on geveer 1967 waar het gegeven zich af speelde van het bijspel: „Veertig Karaat" van de auteurs Barillet en Grédy, in vertaling van Alfred Pleiter. In die jaren nam men het in Frankryk biykbaar ook niet niet al te nauw met de huweiykstrouw en waren frivole avontuurtjes met en zonder nare gevol gen de gewoonste zaak van de wereld. Alseen pittig zakenvrouwtje, met reeds twee huwelijken achter de rug, haar vakantie afsluit met een wel wat te in tiem avontuurtje met een-twintig jaar jongere persoon van het mannelijk ge slacht, geraakt ze aanvankelijk in ver velende perikels! Ze wordt geconfronteerd met haar strandminnaar in eigen huis die, na het innige contact, met huwelijksplannen voor de dag komt. Het vrouwtje is zichtbaar toe aan een derde huwelijk maar.kan een vrouw van veertig trou wen met een jonge man van even twin tig? Dat is in feite de vraagstelling van het blijspel vol kostelijke situaties. Vergis singen doen zich voor als het gaat wie op wie verliefd is. Werkelijk „Veertig Karaat"blijkt te zijn Lisa's eerste man, Hervé die nog dagelijks bij haar over de vloer komt. Hij kent de nog altijd kwikzilverige Li sa die hem een dochter heeft geschon ken maar al te goed. Door zijn toedoen besluit ze met haar jonge aanbidder in het huwelijk te tre den. Hij weet echter bij voorbaat zeker, dat ook dit derde huwelijk zal stran den. Twintig jaar heeft hy met zyn on- afscheideiyke tas de stad doorkruist. In het begin haalde hy wel 15 tot 20.000 gulden per dag op; later, toen de maandhuur werd ingesteld, slonk dat bedrag tot zo'n 25jOOO gulden per week. „En nu is t nog maar kinderwerk", zegt hy. LESJE In al die jaren is hem nooit iets onaan genaams overkomen. Maar de laatste tijd stellen steeds meer mensen hem de vraag of hij niet bang is, met zoveel geld over straat te gaan. „Die gedachte is eigenlijk nooit bij me opgekomen, ik ben niet bang voor een overval of zo, het zijn de mensen die je daar attent op maken. Er is nooit iets gebeurd, en voor zover ik weet hebben ook m'n collega's nooit last gehad". Het enige vervelende incident dat hij zich herinnert deed zich voor toen een huurster hem 's ochtends vroeg in een donker portiek opzettelijk te weinig betaalde. „De briefjes van honderd en van vijfen twintig leken in die tijd erg veel op el kaar. Ik had het te laat in de gaten, en moest het verschil uit eigen zak bijpas sen. Zoiets is me geen tweede keer ge beurd, ik had mijn lesje wel geleerd". VERTROUWD GEZICHT Voor het overige heeft hij altijd een fijn kontakt met zijn klanten gehad. „Voo ral bij de bejaarden word ik vriendelijk ontvangen. Je bent een verzetje voor die mensen. Ze praten met je, stellen vra gen. Daar neem ik wel eens wat tijd voor, hoor. Ie bent dan een soort maatschappelijk werker. Ze vinden het ook heel erg dat ik wegga, ze zitten meestal alleen, die mensen". Gaandeweg is het klantenbestand van incasseerder Groen geslonken tot zo'n 270 woningen. Dat zyn niet alleen mensen die qeen girorekening hebben. Sommigen houden zich bij de ouderwetse manier van betalen omdat ze het leuk vinden, eenmaal per maand een vertrouwd gezicht aan de deur te zien. Groen: „Bij sommigen ben ik twintig jaar geweest. Je bouwt een zeker kon- takt op, dat wil je ook, je wilt goed zijn met die mensen, je komt er tenslotte iedere keer weer". BUITENSPORIGHEDEN „Ik ben niet echt intiem met m'n klan ten, maar wel is er een gezellig kontakt. Je kunt je natuurlijk geen buitenspo righeden veroorloven, dan houd je het geen twintig jaar vol. Uit principe ga ik ook niet graag er gens naar binnen, je moet een beetje oppassen, ook waar je koffie drinkt. Het liefste ben ik trouwens buiten. Het fijne van dit beroep is verder dat je een zekere vrijheid hebt, al moet ik toege- Groen in de Zamenhofstraat: bezig met een van zyn laatste incasso-rondes. ven dat het vak heel ouderwets aandoet". Ik heb het dikwijls gehad dat voorbij gangers bleven staan als ik belde en naar boven riep: de huurophaler! De verwondering op die gezichten: gó, be- stédt dat nog? Maar ik vind het ver schrikkelijk jammer hoor, dat zulke baantjes verdwijnen". ,Miji klanten komen nu allemaal op de giro, of ze laten de huur van de bank afschrijven, 't Is de moeite niet om een nieuwe incaseerder aan te stellen". Wat hy na zyn pensionering gaat doen moet de heer Groen nog bekyken. „Ik ben gelukkig gezond, dat is heel wat, maar m'n werk, dat biyft toch een ge mis. Misschien ga ik by één van myn zonen in de tuin werken. Dan zit ik weer in m'n ouwe beroep". Op 1 april is in de regio Waterweg- Noord een Regionaal Instituut voor de Ambulante Geestelijke Gezondheid opgericht (RIAGG). Binnen de Stichting RIAGG-Water- wegNoord worden de huidige werk zaamheden gebundeld van twee stichtingen, de Stichting Ambu lante Geestelijke Gezondheidszorg Waterweg-Noord en v/h reg. cen trum NWW-Noord de Stichting Geestelijke Gezondheid Zuid-Hol land. De RIAGG beschikt bij haar start over de volgende afdelingen: Medi sch Opvoedkundig Bureau, Bureau voor Levens- en Gezinsvragen, So ciaal Psychiatrische Dienst met een volwassenen- en een jeugdafdeling. Er zijn psychologen, pedagogen, psychiaters, maatschappelijk werk ers, en sociaal psychiatrisch ver pleegkundigen werkzaam. Door de vorming van de RIAGG kunnen nu alle aanmeldingen te recht bij het centrale aanmeldings team dat in overleg met de cliënt de meest geschikte afdeling bepaalt. De RIAGG is gevormd om in de na bije toekomst als eenheid de hui dige achterstand op het gebied van de ambulante geestelijke gezond heidszorg te kunnen inlopen. Zo komt mede als gevolg van deze sa menwerking binnenkort een nieuwe afdeling tot stand gericht op hulpverlening aan ouderen, een Sociaal Geriatrische Dienst. De Stichting RIAGG-Waterweg- Noord is met haar oprichting één van de koplopers geworden in de landelijke ontwikkeling om binnen twee jaar in het gehele land RIAGG's te vormen. De afzonder lijke MOB-, LGV-, SPD-, JPD-, SGD-bureau zullen dan verdwenen zijn. Overlappingen in dienstenpak ket en werkterrein behoren dan tol het verleden. De Stichting RIAGG-Waterweg Noord heeft als werkterrein Schie dam, Vlaardingen en Maassluis. Het centrale adres is Schiedamse- weg 12-IV, 3134 BK Vlaardingen, 910-353800. DOORDACHT SPEL De kracht van dit toneelstuk ligt voor namelijk in de uitbeeldingkvan de per sonages. Uit de rolbezetting kwamen dan ook duidelijk de acteurs met de nodige routine naar voren. Liesje Cats vertolkte het vrouwtje Lisa met spontaan spel en komische trekjes. Tilly van Traa was bijna subliek in haar uitbeelding als Lisa's moeder die zo'n beetje als voogdes wilde fungeren over haar en de kleindochter. Ze tekende overduidelijk de figuur van de Parijse nog lang niet uitgebluste oude dame die haar lievelingen ge lukkig wilde zien als er maar geld mee gemoeid was. De derde van het trio die weet wat ac teren is, was zeer zeker Piet Waals in de ml van Herv* uit wiens net Lisa als eerste wegvlinderde. Ook hij leverde doordacht spel met veel nonchalance in woord en bewegingen. Een goed uitgebeelde Franscaice was Christine Arcare, de secretaresse van Lisa, met leuke nuances in haar spel. Minder ongedwongen speelden Ronel den Dubbelen, de dochter van Lisa; Gerard Klijnsmit haar toekomstige echtgenoot en Roeland ten Kate die tenslotte Lisa wist te veroveren, doch voor hoelang? Kees van Lier had de regie en vond de juiste oplossing voor de changementen van de decors, sober van opzet doch byzonder suggestief en functioneel. W.d.B. SCHIEDAM In de Magnalia Dei kerk aan de Albardastraat 67 wordt op woensdag 15 april een passie bijeen komst gehouden voor ouderen van alle gezindten. De middag begint om twee uur en de toegang is gratis. Het thema van de bij eenkomst is „Op weg naar Pasen" en medewerking verlenen onder andere het Hervormd Bejaardenkoor „Samen zingen" en het bejaardenkoor van het Leger des Heils. Daarnaast soleren enkele musici op trompet en orgel. Er staat een uitge breide samenzang op het programma. SCHIEDAM Op dinsdagavond 14 april vindt in de benedenzaal van de Opstandingskerk aan de Burg. Hon- nerlage Gretelaan de oprichting plaats van de Schiedamse afdeling van de EVP, de Evangelische Volksparty die zal meedoen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer dit jaar. Op deze bijeenkomst zal het woord ge voerd worden door de Vlaardingse po liticus Rien Westrate, die lijsttrekker is van de EVP. West rate zal in zijn betoog trachten duidelijk te maken waar het de EVP om te doen is en daarbij ingaan op vraagstukken als atoomwapens en de .economie van het genoeg". Belangstellenden zijn bij deze vergade ring van harte welkom. De avond met deze nieuwe politieke partij begint om acht uur. dinsdag 28 april excursie naar zijde-telerij in Wouwse Plantage, West-Brabant. Vertrek 13.00 uur va naf Emmaplein. Terug op het Emmaplein om 18.00 uur. donderdag 14 mei bezoek aan park Clingendael te Wassenaar. Het be zoek aan het park is van 6 naar 14 mei verschoven, omdat de Japanse tuin dan pas geopend is. woensdag 20 mei 14.00 uur: Slui tingsmiddag in het wijkcentrum De Blauwe Brug donderdag 21 mei excursie naar Te xel. Eenmaal per maand wordt door 16 dames deelgenomen aan een dis cussie-middag. Onderwerp van het gesprek wordt door de dames zelf gekozen. Deze middag vindt plaats ten huize van de discussie-leidster Mevr. G. Egbers-Baumuller, Havendijk 329. SCHIEDAM De Schiedamse af deling van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen heeft voor de komende weken een uitgebreid programma samengesteld. Wie meer inlichtingen wil over de aktiviteiten van de NVH kan kon takt opnemen met de voorzitster mevrouw W. A. Janse-Hermans, Nassaulaan 47, telefoon 262043 donderdag 2 april 10.00 uur: Bezoek aan de Bondsspaarbank, Lange Nieuwstraat 195 donderdag 9 april 14.00 uur: Lezing met film door het Nationaal Rheu- mafonds in gebouw Chr. Soc. Be langen, Lange Haven 73. vrijdag 10 april 9.30 uur: Lustrum bridgedrive in de Rank, Schiedam- seweg 122, Kethel. donderdag 23 april bezoek aan het Prinsenhof te Delft

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 13