U intermeubeltoonzalen bosman Eerste informatiedag (ex)hartpatiënten Samenwerking tussen de hartpatiëntenverenigingen Beter Advies, Service m Garanties. Dust in Q.T. Spaak in wiel Leuker Wonen VoorJe Geld. BijIntermeubel. AA «r Bij Intermeubel de sfeervolste woonideeën tijdelijk voor bezuinigings- i prijzen. Kijk maar eens: topkwaliteit voor kritische budget bewakers. Eten op z'n gezelligst. Massief eiken stoelen met ijzersterke biezen zitting. Tafel met bladmaat Zware eiken wand. Massief front en verlichting. jilllll Zoals afgebeeld 300 cm breed 3.000 m2 woonplezier. intermeubel HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 23 VRIJDAG 10 APRIL 1981 Inricht Ideeges KS Spaar Suggesties 'êk' Schiedam, Strickledeweg 105-107 (Spaanse Polder) Tel. 010-151504 Koopavond: Donderdags van 7-9 uur. Ook gevestigd in Rijswijk SCHIEDAM X De Nederlandse Hartstichting organiseert op zaterdag 21 november In het RAI. complex te Amsterdam een grote landelijke irformatiebijeenkanst voor hartpa tiënten en hun partners, met als doel dóór patiënten en vóór patiënt91 en met be hulp van talloze deskundigen antwoord te geven op de steeds groeiende vraag naar verantwoorde informatie. Dit deelde de heer T. Meines mede, directeur van de Neder laid se Hartstichting, waarbjj hij benadrukte, dat deze landelijke manifestatie moet warden gezien als het begin van een samenbundeling van krachtm en samenwerking met hartpa tiëntenverenigingen en groeperingen van voor- en nazorg. Dr. E. Dekker, medisch directeur van de Hartstichting, haakte in op het jaarthema „Geef 't hart 'n nieuwe start". Die nieuwe start is een bittere noodzaak. Jaarlijks verlaten zo'n 19.000 personen het ziekenhuis na het doormaken van een acuut hartinfarct, en nog eens ruim 4.000 na een hartope ratie. Deze grote groep mannen en vrouwen wordt bedreigd door angst voor een nieuwe aanval, een nieuwe op eratie of voor overlijden. Vele kampen met dreigend verlies van werk, span ningen binnen het gezin, onbegrip van de omgeving. De Nederlandse Hart stichting vindt dat hier van een sociale en psychische nood sprake is, die dringend om oplossingen vraagt. Op het verlanglijstje staan: uitbreiding van dë poliklinische steun aan patiënten zelfhulporgani saties het kweken van meer begrip voor een hartpatiënt bij het publiek. MONDIGHEID De hartpatiënt dient mondig te worden maakt, aldus dr. Dekker, die tevens stelt dat het de hoogste tijd is dat de overheid en de ziektekostenverzeke raars wertuigd raken van de grote be hoefte aan een landelijk georganiseer de hartrevalidatie. OOK VOOR KINDEREN Prof. dr. J. Nieveen, voorzitter van de jaarthemac.ojnmissie. „Hartrevalidatie" stelde in zijn toelichting dat, ondanks ''h&fttëv&lidatièf '1*'*«w1<het**4e'<tat onder andere door de Ne derlandse Hartstichting is gedaan, en nog wordt gedaan, er meer behoefte is aan voorlichting over alles wat het hart betreft. De opvang en begeleiding van hartpa tiënten dient te worden uitgebreid en de revalidatie dient te worden aange past aan alle groeperingen: mannen zowel als vrouwen, kinderen zowel als ouden van dagen. TWEE KNELPUNTEN H. W. H. Weeda, cardioloog, stelde twee knelpunten aan de orde. Het eerst komt voort uit het beleid van de overheid om poliklinische hartrevali datie te beperken tot het centrum van een regio: slechts in 20 van de 140 zie kenhuizen met hartbewaking kan deze vorm van hartrevalidatie worden toe gepast. Ben tweede barrière wordt ge vormd door de eenzijdige, technisch gerichte belangstelling van veel medi sche specialisten. Al met al een duide lijk tekert in de gezondheidszorg, aldus Weeda. VERHOGINGS LEVENSKANSEN Invloed van hartrevalidatie was onder werp van een onderzoek, dat nader werd toegelicht door de cardioloog A. Vermeulen mede namens Prof. Dr. D. Durrer en Dr. K. I. Lie. Dit onderzoek is het eerste in zijn soort dat in Ne derland werd gehouden. Van een groep van 99 mannen volgden 48 een hartre- validatieprogramma in het Revalidatie Instituut Muiderpoort. N a 5 jaar bleek dat van de groep die het revalidatie- programma niet had gevolgd 47% een ernstige aandoening aan de kranssla gaderen had gekregen of was overle den, tegen 23% in de groep van gereva lideerde mannen. BALLON CATHERISATIE Dr. A. V. G. Bruschke beschreef een onderzoek rond de vrij recent tot ontwikkeling gekomen techniek van de zogenaamde balloncatherisatie. Hier bij wordt een vernauwing in een krans slagader door een catheter met een ballon aan het uiteinde als het ware opgerekt Deze techniek werd tot dus verre op in totaal 1.500 patiënten in de gehele wereld toegepast. Het Sint Antonlus Ziekenhuis te Utrecht behoort tot de 10 klinieken ter wereld waar meer dan 70 patiënten op deze wijze zijn behandeld. In 77% van de gevallen (60 operaties) kon een ver nauwing worden opgeheven en derhal ve een open hartoperatie worden voor komen. Dr. Bruschke waarschuwde, dat voor al siog het enthousiasme voor deze methode gematigd moet zijn. Op dit moment is het aantal patiënten dat voor deze ingreep in aanmerking komt ongeveer 5% van het aantal operatie patiënten en het is niet voorspelbaar of dit aantal op de lange termijn groter of kleiner zal worden. Tenslotte was mevrouw G. Oskamp aan het woord, die vanuit een langdu rige als medisch maatschappelijk wakster op het gebied van hartrevali datie met 700 k 800 patiënten de men selijke en sociale aspecten belichtte. De wensen van mevrouw Oskamp spreken voor zichzelf: continuïteit in de zorg na opname in een ziekenhuis, emotionele opvang voor patiënt en de familie, goede voorlichting en daardoor ver mindering van angst en onzekerheid, begeleiding naar werkhervatting, normaal gezinsleven en vrijetijdsbeste ding, r het bevorderen van een gezonde le venswijze, terugdringen van invaliditeit. SCHIEDAM Een 19-jarige fiet ser uit Schiedam heeft zondag avond laat op een nogal eigenaar dige manier geprobeerd de panne aan zijn rijwiel te herstellen. Toen bij aankomst op NS station Nieuwland bleek dat er een slag in het voorwiel van zijn fiets zat, nam deze wielrijder enig gereedschap ter hand en verwisselde rap zijn voorwiel met dan van een andere fiets. Tijdig optreden van de politie stak echter een spaak in het wiel. De jongeman werd compleet met fiets naar het hoofdbureau overge bracht. Geruime tijd later meldde zich aan het bureau de eigenaar van het ont vreemde wiel. Hij kreeg zijn bezit ongeschonden terug. SCHIEDAM In de reeks live-optre dens in jongerensociëteit Q.T. zal za terdagavond 11 april de formatie „Dust" spelen. ,Dust" bestaat in de huidige samen stelling sinds 1978, een periode waarin al een flink aantal nummers werd ge schreven. Het merendeel van deze oomposities vloeide uit de pen van gitarist-zanger Eelco Maan. De muziek van „Dust" kenmerkt zich door een geheel eigen stijl, waarin in vloeden zijn te herkennen van Ska, funk, reggae en new wave. De teksten zijn in het Engels en het Duits. Dust" bestaat verder uit Hans Bouter (drums, zang), Arjen de Lege (bas) en Kees Maasland (toetsen). Q.T. is gevestigd in gebouw De Teer- stoof, Nieuwstraat 12. Het optreden begint omstreeks tien uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 23