Meesterschilders in Streekmuseum VERGELUKING PRUSPEIL LEVENSMIDDELEN Bassie en Adriaan: vier voorstellingen in Vlaardingen Streekmuseum 2e Paasdag extra geopend Muziek bij SVS 88 r jw-tAëtOAoeK?cv' t* A>vaA rtfua?i'vr? gv/'j^n raw HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 19 WOENSDAG 15 APRIL 1981 Omstreeks 1905 werd deze foto gemaakt. Afgebeeld zijn schilders Yperen, op karwei in de Grote /Van/ Kerk van VLAARDINGEN Sinds de bouw van de stad Vlaardingen in de 13e eeuw hebben de schilders de stad altijd een kleurrijk aanzicht gege ven, omdat schilderen vroeger niet slechts onderhoud betekende doch ook verfraaiing van het bouw werk. Technieken zoals houten en mar meren hebben eeuwen bijgedragen het huis en zijn interieur op te fleu ren. 's Winters kon er niet geschil derd worden, men maalde dan zelf de verfstokken en vermengde dat met lijnolie tot verf. Ook werden er dan wintercursus- sen gevolgd om de technieken te verbeteren en om creativiteit te vor men. Want het is frappant dat de huisschilders van vroeger zo dicht bij de kunst stonden. Zelfs nu nog zijn veldschilders en schildersbazen met het palet bezig waarvan de afgelopen weken in het „Hollandia" gebouw nog van een tweetal de resultaten waren te zien. Tot nu toe was er van de geschiede nis van de Vlaardingse schilders niet veel bekend en weinig hewaard gebleven, terwijl door de opkomst van de verffabrieken het zelf verf maken volledig is gestaakt. TENTOONSTELLING In de schilderswinkel in het Streek museum is dit alles nu uitgebeeld, een werkbank met daarop een mar meren wrijfplaat met stenen loper, 2 verfmolens, een kast met laatjes waar in de droge verf, kammetjes te houten, das- klop- slecht- en tam- poneerkwasten, koperen verfbran- ders en mallen dje vroeger zelf werd uitgesneden. Daarnaast is men erin geslaagd om d.m.v. 50 foto's de geschiedenis van de Vlaardingse schilders en schil dersbedrijven vast te leggen. Foto's van schilders in de grote kerk en boven op de toren bij het scheepje bij het opknappen van de loggers voor de teelt, bij het maken var eropoorten en wagens voor de oranje optocht, en bij de wintercur sussen,. Het schildertechnische gedeelte var de tentoonstelling is verzorgd door dhr. J.v.d. Slot uit Vlaardingen en C. van Groeningen uit Leiden, die D.a. het vergulden, marmeren en routen zullen exposeren terwijl van ie laatste ook een deel van zijn rrentencollectie te zien zal zijn. Het Streekmuseum zal uit eigen :ollectie voorbeelden van oude .childerstechnieken exposeren. De entoonstelling is mogelijk gemaakt ioor de Vlaardingse schildersbe- Irijven en het Vlaardings comité Vat. Gedenkdagen. 3p zaterdag 25 april zal dhr. v.d. Slot in het schilderswinkeltje een demonstratie geven van het maken van verf waarbij ook historische technische voorlichting zal worden gegeven. De expositie in het Streekmuseum (Kethelweg) wordt op dinsdag avond 21 april officieel geopend door Ph. J. Greep, voorzitter van het Koninklijk Verbond van On dernemers in het Schildersbedrijf. De tentoonstelling, getiteld „Mees ter Schilder", duurt tot en met ok tober van dit jaar. Op 2e Paasdag zal het Streek museum van 2 tot 4 uur extra geopend zijn. Dit is dan de laat ste mogelijkheid om de tentoon stelling over antiek speelgoed in zijn geheel te zien. Daarna komt de expositie over de Vlaardingse Schilders en zal nog maar een deel van het speel goed te zien zijn. SCHIEDAM Het vorige week aangekondigde optreden van Cis van Mansum en zijn makkers onder de naam Big Ball Weevel in de stu dentensociëteit SVS (gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat) is verscho ven van 24 april naar 8 mei. Het op treden begint dan om tien uur 's a- vonds. De aangekondigde muziekthema avond van vrijdag 17 april gaat ge woon door. Er wordt muziek ge draaid van The Korgis, Adonio New Musik, Camel en anderen. Be langrijk onderdeel vormt de synt hesizer. Aanvang van deze avond is half ne gen, de toegang is gratis. Uit 1898 stamt deze foto, die Vlaardingse schilders toont op de schilder school van Pontier en Slaman ADVERTENTIE NIEUWSTE ONDERZOEK: bedrijf organisatie prijspeil medio februari 1) Dirk van den Broek/ Bas van der Heijden 100 100 Jac. Hermans Prijsslag 102 2) Miro 102 102 Edah 103 100 Maxis-Trefcenter 105 102 Albert Heijn 107 101 Hoogvliet 108 101 De Boer 108 103 Konmar 109 101 Fred v.d. Werff 110 104 Vendet 111 103 Simon 111 110 V 8i D 113 107 Profimarkt (Zuid Holland) 117 102 Profimarkt (Groenwoudl) 117 108 Centra 117 109 Vivo 1 120 112 4-6 120 112 Végé 121 109 Spar 122 111 Co-op 122 113 A 0 2000 126 111 Kroon/K-markt 128 114 1) 100 bij goedkoopste der onderzochte bedrijven 2) te weinig gevraagde merken in het assortiment Voor verdere gegevens: Zie Consumentengids april '81 Dirk van den Broek en Bas van der Heijden delen mede: Digros en Dirkson hebben hetzelfde lage prijspeil! SCHIED AM/VLAARDIN GEN Kort nadat zij met hun nieuwe pro gramma op weg zijn gegaan, doen Bassie en Adriaan met hun circus het hun zo vertrouwde Vlaardin gen aan. Op zaterdag 25 en zondag 26 april staat hun circus aan de Deltaweg (bij het station centrum), gereed voor twee voorstellingen per dag, te weten om één uur en om kwart over vier. Bassie en Adriaan komen dit jaar niet naar Schiedam, terwijl zij in Maassluis geen vergunning voor een staanplaats konden krijgen. In oktober komt het circus nogmaals deze kant op. Het slaat dan zijn ten ten op in Rotterdam. Het circus heeft zijn prijzen veria gd en de goedkope rangen uitge breid. Kaarten kosten nu tussen de tien gulden en 22,50. Het pro gramma vermeldt vele top-circus attrakties uit binnen- en buiten land. In verband met de verlate komst van Carl Fischer Jr. die met zijn exotengroep uit het Caraibis^n ge bied moet komen, heeft het circus nu de medewerking gekregen van de directrice „herself" van het be roemde Engelse circms Mary Chip- perfield. Zij is een telg uit een roemrijk cir cusgeslacht en verschijnt met zes Bengaalse tijgers in de piste. De rijdende voorverkoop circus- kaswagen staat op vrijdag 24 april op het Vlaardingse Weeshuisplein. Plaatsbespreken kan ook alle werk dagen van 10-18 uur via de Poc-Hot- line, tel. 02159-36000. Aan de rijdende circuskassa, op alle werkdagen van 10.30-17.00 uur bovendien op de plaatselijke koopavonden van 19.00-20.00 uur. Aan de circuskassa 's morgens va naf 10.00-een half uur na aanvang van de 2e voorstelling. Schiedamse notitie In café De Goudsbloem, St. Anna Zusterstraat 30, komt donderdag 16 april de drive-in-discotheek van Martin Green. Martin Green begint omstreeks 21.30 uur. De toegang is gratis.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 19