fil •J KLASSIEK: Wat zeggen uw sterren? U m m Aktiviteiten jeugd noord Foto-uitrusting gestolen een rubriek van nieuwe Ditmaal in deze rubriek aan dacht voor een aantal uitvoe rende kunstenaars van vader landse bodem, die de muzie- liefhebbers met vrij grote re gelmaat in eigen omgeving op het concertpodium kan bewon deren. Waarbij best mag wor den opgemerkt, dat er kenne lijk heel wat muziektalent in de Lage Landen schuilt. GEMINI ENSEMBLE RONALD BRAUTIGAM WALTER VAN HAUWE LUDWIG TRIO Randstad-Edities, wekelijks in bijna één miljoen brievenbussen HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 60 WOENSDAG 15 APRIL 1981 im i v 1 Ai'V '.13, T grammofoonplaten onder redaktie van Wim Bouwens en Jacques van Rijk lm postbus 85 Leidschcndam Tel (070) 272844 Kamermuziek van Mahler, Martinu en Schönberg CBS 71103 Meest opvallende aan het Gemini Ensemble is in feite de familiever houding. Van de zes leden van dit ensemble, zijn er liefst vier broers en zusters, waarvan twee tweelin gen! De Van der Grintens zijn bo vendien van moederszijde al lemaal kleinkinderen van de on langs overleden componist Hen drik Andriessen. Om het nog „mooier" te maken blijkt Maarten Veze de echtgenoot van Eugénie van der Grinten. De pianiste Tilly Keessen is lerares aan het Maas trichts conservatorium en kwam daar in kennis met het muzikale viertal. Belangrijker op deze plaats zijn echter de muzikale prestaties en die mogen er heus ook wezen. Het pianokwartet van Mahler, althans het uit 1876 overgeleverde eerste deel en de schetsen voor het scher zo, getuigt duidelijk van overro- mantische onvolwassenheid, maar Gijs van der Grinten (viool), Maar ten Veeze (altviool), Frans van der Grinten (cello) en Tilly Keessen (piano) zorgen voor een gloedvolle voordracht. Hun hechte ensemblespel komt daarna tot uiting in Martinu's kwartet uit 1947 voor hobo (Hen van der Grinten), viool, cello en piano, waarin vooral de Tsjechi sche folklore, zij het sterk ver sluierd, doorklinkt. De door Anton Webern bewerkte „Kamersymphonie opus 9" van Arnold Schönberg op de B-kant bleek net iets te lang om bij voort during een hoog niveau vast te houden. De intonatie was niet im mer optimaal en hier en daar was er sprake van wat rammelen in het samenspel, wat niet wegneemt dat de uitvoering op zich onder de „be tere" gerangschikt mag worden. Schumann: pianosonate nr. 2 Ravel: Le Tombeau de Couperin CBS 71101 Drie jaar geleden pas behaalde de nu 27-jarige pianist zijn solistendi ploma aan het Sweelinck Conser vatorium maar iw hem in deze so loplaat hoort zou dat nauwelijks kunnen geloven. Vooral in Schumann's sonate nr. 2 in g-klein, waaraan de gekwelde meester in 1833 begon en in 1835 voltooide, maar waarvoor hij op aandringen van Clara Wieck, de la tere mevrouw Schumann, drie jaar later een nieuwe finale schreef, voelt Ronald Brautigam zich won derwel thuis. Het ritmische eerste deel met zijn versnellingen en het bijkans over weldigende slot in fff blijft overal doorzichtig. In het andantino met zijn filigrainwerk geeft Brautigam de lyriek het volle pond, maar gelukkig niet meer dan dat. Het vrije ritme en de voor de linker hand wisselende maatsoort bezor gen hem geen problemen. Het korte Scherzo, waarin men soms Schumann's Carnaval meent te herkennen, wordt puntig en net niet te wild geprofileerd. Ronald Brautigam koos voor de oorspronkelijke finale, die Schu mann tussen 6 en 16 oktober 1835 schreef, maar welke door Clara Wieck als te chaotisch voor het pu bliek werd afgeraden. Vandaag de dag storen ons de noqal vrije rit men en harmonieën niet meer en verlustigt vrijwel zonder uitzonde ring iedereen zich aan het werke lijk geniale slot. Wat niet wegneemt dat het voor de luisteraar die niet zo doorkneed is in het „pianovak" aardig zou zijn geweest om de uit 1838 daterende finale in tweekwartsmaat, die de titel Rondo meekreeg, ook op deze plaat, bij wijze van vergelijkings materiaal, op te nemen. Wat mis schien een aanslag op de uitste kende technische kwaliteit van deze (en de andere platen) zou heb ben betekend. Op de B-kant speelt Ronald Brau tigam van Ravel diens „Tombeau de Couperin". En ook in dat idioom blijkt begaafde pianist qua interpretatie zeer trefzeker, al kon wat ons betreft het derde deel („Forlane") wel een tikje sneller, want de spanning gaat soms wat verloren. Blokfluitmuziek uit vijf eeuwen CBS 71102 De 33-jarige in Delft geboren flui tist Walter van Hauwe is wellicht in het buitenland bekender dan ten onzent, hoewel deze begaafde leer ling van Frans Bruggen al zo'n 12 jaar geleden „cum laude" eindexa men deed aan het Koninklijk Con servatorium. Toch treedt hij ook in ons land met bepaalde regelmaat HET GEMINI ENSEMBLE op in het ensemble „Quadro Hotte- terre" en samen met Frans Brüggen en Kees Boeke in „Sour Cream", dat echt voor dit in strument. de blokfluit, door het drietal werd opgericht. Verder is hij leraar aan het Amsterdams Sweelinck Conservatorium. Wat deze plaat betreft: zelfs wie geen liefhebber van de blokfluit is, wordt gewonnen door het spel van Walter van Hauwe, dat technisch af is en bovendien hoogst fijnzin nig kan worden genoemd. Hij be gint met de uit Italië afkomstige 14e eeuwse Istanpitta Isabella, om vervolgens door de eeuwen heen te „fietsen" via Giovanni Bassano (1550-1617) en de ons nog immer bekend in de oren klinkende lied jes van Jacob van Eijk („Blijd schap van mijn vliedt" en Engels Nachtegaeltje) alsmede de 17e eeu- wer Mar in Marais (diens toch wel bekende „Les Folies d'Espagne)") belandt hij in de 20ste eeuw met twee werken van Japanners, die de hele B-kant in beslag nemen. Walter van Hauwe laat duidelijk horen ook met dit moderne idioom raad te weten. „Fragmente tot Te nor Recorder", dat Makoto Shino- hara in 1968 schreef en dat door Frans Brüggen in 1970 (Berlijn) zijn wereldpremière beleefde, be staat uit 14 korte fragmenten, die in een door de speler zelf gekozen volgorde gespeeld mogen werden, mits het 10e deel gespeeld wordt na het middelste deel in de geko zen volgorde. „Black Intention for one record player" van Maki Ishi uit 1975 stelt weer heel andere eisen aan de exe cutant, die liefst twee blokfluiten tegelijk moet bespelen: een gewone sopraan- en een baroksopraanfluit. Vcor Walter van Hauwe allemaal geen probleem' Mozart: Adagio's en fuga's naar J. S. Bach CBS jllOO Wie van echt warmbloedig musice ren houdt moet onmiddelijk naar de platenwinkel snellen en trach ten deze plaat te bemachtigen, mits men natuurlijk van het genre „strijktrio" houdt. Want Jean-Jacques Kantorow (viool), Vladimir Mendelssohn (al tviool) en Herre-Jan Stegenga (cello) kunnen er wat van! Toege geven, de eerste twee zijn geen Ne derlandse namen, zoals in de aan hef „beloofd", maar het zijn toe vallig wel musici, die al jaren in ons land bij bekende orkesten spe len. Kantorow, die aan het Nederlands Kamer Orkest verbonden is, kan je met recht een wereldburger noe men. Hij is van geboorte een Rus, zag in het Franse Cannes het le venslicht en trad inmiddels over de hele wereld op. Mendelssohn met zo'n naam kan het al niet „stuk" is een Roemeen, die geen familie heet te zijn van zijn illus tere componerende voorganger. Hij is sedert enkele jaren als altist (wat een rotwoord toch) verbonden aan het Residentie-Orkest. Herre- Jan Steqenga houdt de nationale driekleur hoog als eerste solo cel list bij het Nederlands Kamer Or kest. Wat deze plaat betreft, de muziek is zo mooi, dat je er (soms) een tikje droef door gestemd raakt. Duidelijk blijkt dat Mozart een fan was van de grote Bach, die waar schijnlijk nooit heeft kunnen ver moeden dat er zulk een gebruik van zijn fuga's zou worden ge maakt. Mozart maakte kennis met deze werken bij baron Van Swieten, die zo'n beetje alles van Bach en Han del in zijn bibliotheek had) en pro beerde er vrijwel meteen zijn con- trapuntische talenten op. Men neemt aan dat Mozart, die öij een viertal van deze fuga's een geheel eigen, inleidend adagio schreef, zelf zijn geliefde altviool (Bratsche) bespeelde op de muziekavondjes in het Weense huis van de baron. RAM (21 maart20 april) Een bepaalde aangelegenheid kan u ook deze week nog in spanning houden, maar het lijkt erop dat de oplossing ervan in zidit is. Een oude relatie blijft nog bokken, maar die moet u maar even de tijd daarvoor geven. Geen gokjes op finan cieel terrein! Haal niet meer aan dan nodig is en gun uzelf wat ontspanning. Kalmaan in het verkeer en in huis. STIER (21 april—20 mei) Over het algemeen een prettige week met leuke resultaten nu en dan. Toch heeft u teveel aan uw hoofd en soms blijkt dat uit uw verstrooidheid. De gevolgen daarvan zijn soms grap pig, maar soms ook niet. Schuif vooral zoveel mogelijk af en accepteer geen nieuwe klussen. Vooral niet op liefdadig- heidsgebied. U heeft er op het ogenblik de tijd niet voor. Nu een ander maar eens! TWEELINGEN (21 mei—20 juni) Maak deze week zo mogelijk een eind aan de onzekerheid die uzelf en uw relaties begint te hinderen. Maak desnoods een lijst van voordelen en nadelen op en bedenk dan wat u kiest. Dat kan enorm verhelderend werken. U krijgt een leu ke kans en moet dus hoofd en energie vrij hebben voor een positieve oplossing. Niet doorsjouwen met een restje griep; ook daar moet een eind aan komen! KREEFT (21 juni—20 juli) U krijgt deze week de gelegenheid orde op zaken te stellen en overbodige dingen af te schuiven. Neem die kans waar en be vrijd uzelf op die manier van een paar taken die volkomen zinloos geworden zijn en die u uit een gevoel van respect bent blijven vervullen. U kunt beter inhaken op een nieuw plan. Kans op enige deining in de romantische sector. Blijf daar evenwel vriendelijk, doch beslist op uw stuk staan. LEEUW (21 Juli—20 augustus) Drukke week met bekende taken die u toch wel afkrijgt. Half werk leveren doet u ook niet, dus het is wel verstandig om iedereen zijn eigen boontjes te laten doppen en eens even voor uzelf te leven. Binnenkort heeft u al uw energie nodig voor een belangrijke aangelegenheid en u heeft het volste recht een tikje egocentrisch te zijn. Ondertussen moet u ook uzelf niet teveel opjutten! MAAGD (21 augustus20 september) Denk er deze week aan dat u kort geleden een toezegging hebt gedaan. Voorkom dus een teleurstelling door die te ver- getai of te laat na te komen. U heeft een bijzonder goede in val en de resultaten konden weieens heel plezierig zijn. Werk het geheel wel terdege uit, zodat u met een afgerond voorstel kunt komen. Oppassen voor scherpe voorwerpen. WEEGSCHAAL (21 september20 oktober) Drukke week met aardige mogelijkheden. Maak een keus die u echt ligt. U heeft zelfs al enige ontwerpen klaarliggen en zou dus mooi kunnen doorgaan met die uit te werken. Ver mijdt te drukke omgang met iemand die neiging heeft een ander de kaas van het brood te eten. U bent te weinig ruzie- makerig om het tot een botsing te laten komen. Houdt dus uw ideeën voor u of werk samen met een vertrouwde relatie. Houdt op gevoelsgebied namaak uit echt! SCHORPIOEN (21 oktober20 november) Beetje onrustige week omdat u rondloopt met een plan dat maar niet uit de grondverf wil komen. Windt u daar niet over op, want u weet: op een goed moment schiet de kurk uit de fles en weet u ineens wat u precies nastreeft! Een paar dingen waar u tegenop zag, vallen weg en u krijgt alle tijd om uw ideeën uit te werken. Niet opstuiven tegen onschuldige lieden die toevallig uw pad kruisen en u ophouden. U kunt ze ook vriendelijk vragen op te hoepelen. BOOGSCHUTTER (21 november—20 december) U heeft een beetje het gevoel dat u door de „stroop" loopt. Opschieten is er niet bij en als u naderhand uw werk bekijkt valt het allemaal toch weer mee. Ondertussen bent u niet overgezellig tegen uw omgeving en kan er nu en dan span ning ontstaan. Maak er een goede week van door dat te voor komen en p'ositief te reageren op wat bepaald geen rampen zijn. Uw gevoel voor humor is uw beste troef. Geen vertrou wen schenken aan een gladjanus die op voordeel uit is. STEENBOK (21 december20 januari) U kunt ook deze week goed helpen en een bevriende relatie bijstaan. Het gaat al de goede kant uit, maar uw steun en be langstelling zijn nog steeds van groot belang. Gevolg hiervan is dat u zelf, doordat u uit uw kalme hoekje bent gekomen, eigenlijk intenser leeft. Ondanks de drukte geeft u dat een sensatie die u goed doet. Houden zo! Prettig nieuws uit de fa miliekring te wachten. Op tijd erin! WATERMAN (21 januari—20 februari) Over het algemeen een prettige week met een paar heel posi tieve ervaringen. Iemand, waar u weinig kijk op had, blijkt verrassende kwaliteiten te bezitten en zo tot medewerking bereid te zijn. Een bepaald bericht doet u ook genoegen,om dat daaruit blijkt hoezeer uw optreden destijds positief heeft uitgewerkt. Wees niet te openhartig tegenover iemand die ogenschijnlijk op uw golflengte ligt, maar die niet onomwon den over eigen plannen spreekt. VISSEN (21 februari—20 maart) Een grote spanning is van u afgevallen en u heeft er zin in om weer eens goed aan te pakken. Dat is prima, maar u doet er goed aan niet al te hard van stapel te lopen. Eigenlijk zou een tijdje van rustige meditatie u goed doen, zodat u alles inner lijk heeft verwerkt alvorens u iets nieuws start. Doe nw een goede scheut filosofie in uw recept en vermijdt grote inspan ningen. Een Leeuwtype is u daarbij tot steun. SCHIEDAM Een 34-jarige Schie dammer die dinsdag rond het midda guur een wandeling ging maken in het atrixpark, moest tot zijn grote spijt ontdekken dat tijdens zijn afwezigheid ajn complete foto-uitrusting uit de auto was gestolen. vezigheid De appoiatuur had een waarde van 2900 gulden. Het autoportier was met een valse sleutel geopend. SCHIEDAM De^, werkgroep Jeugdwerk Noord heeft voor de ko mende week weer enkele leuke ak tiviteiten voor de kinderen op sta pel staan. Op dinsdag 21 april wordt een kwis georganiseerd in De Blauwe Brug. Het wordt misschien net zoiets als „Ren je Rot", en wie wil mee doen kan gerust zijn vriendjes en vrien dinnetjes meenemen. Deelname kost één gulden, aanvang twee uur. Op woensdag 22 april is er weer handenarbeid. Deze keer wordt er geëmailleerd. Het kost twee gulden en duurt van twee tct vier in De Blauwe Brug. Verdere inlichtingen onder telefoonnummer 701043 of 702207. V LAAKDINGSE NOTITIE Op donderdag 23 april a.s. spreekt in de Harmoniezaal, Schiedamse- weg 51 in Vlaardingen H.C. Jung over: Vedische Wetenschap, trans- cedente meditatie en volkomen ge zondheid. Tevens zal enig wetenschappelijk onderzoek besproken worden dat naar deze eenvoudige meditatie methode is verricht. De aanvang is m 20.00 uur en de toegang is vrij.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 60