Nieuwste onderzoekingen wijzen uit: Lichamelijke conditie van de schooljeugd is slecht Siemens Nederland presenteert 30 TV'kanaien via 1 ka bei Foto's nabestellen mm Randstad-Edities, wekelijks in bijna één miljoen brievenbussen Ken foto gezien in dit blad die u best zou willen hebben? Voor .1 9,75 kan die foto de uwe wor den. Tenminste, als het gaat om plaatwerk van onze eigen foto- redaktie, wat in 9 van de tien gevallen opgaat. Voor het nabestellen van die foto's op formaat 18x24 knipt u de be wuste foto uit dit blad, noteert naam en datum van het blad waarin de foto verscheen en zendt uw bestelling (uiteraard voorzien van uw eigen naam en adres) naar de Randstad Foto dienst Koornmarkt 34, te Delft. Voor uw en ons gemak ontvan gen wij hierbij gaarne een be taalcheque of giro-betaalkaart, volledig ingevuld en van uw handtekening voorzien. Telefonische verzoeken voor nabestellingen kunnen niet in behandeling worden genomen, terwijl de op deze manier ver kregen foto's niet voor publika- tie mogen worden gebruikt. Na ontvangst van uw opdracht kunt u de door u bestelde fo- to('s) binnen ongeveer twee we ken per post thuis verwachten. Opdrachten waarbij geen be taalcheque of girobetaalkaart is ingesloten kunnen niet in be handeling worden genomen. Sinds kort bewijst Siemens Neder land als eerste dat doorgifte van 30 televisiekanalen via 1 kabel in prak tijk haalbaar is. Via de normale toe gepaste kontaktdozen en de gang bare televisietoestellen is het moge lijk zonder verdere bijkomende ap paratuur in de huiskamer en het ka belnet 30 TV-kanalen te ontvangen. Het proefprojekt vindt plaats in een gesloten Siemens circuit. Dit is het antwoord op het toenemende aantal te ontvangen programma's in de zeer nabije toekomst zoals Satellietzen ders of het mogelijke aanbod van bui tenlandse zenders via het voorgestelde PTT-straalzendernet, alsmede de addi tionele mogelijkheden van Teletekst zoals het dubbel uitvoeren van ieder ka naal waarvan 1 zonder en 1 met onder titeling, een of meerdere kanalen met bijvoorbeeld teletekstnieuws, het door geven van diverse vormen van grafi sche informatie (bijvoorbeeld voorlich tingsprogramma's), programma's voor etnische minderheden, etc.) ZOETERMEER Net als met de praktijkproef van 18 ka nalen in Helmond (mei 1979) brengt Siemens met de 30 kanalen praktijk proef wederom een primeur met het ei gen proefprojekt in Zoetermeer. Het nieuwe net werkt parallel aan het reeds 10 jaar oude net, dat in Zoetermeer voor een deel momenteel nog voor 6 TV-ka nalen geschikt is. ONTVANGSTSTATION Het ontvangststation Zoetermeer is voorzien van extra automatische re gelmogelijkheden om de in West-Ne derland zeer moeilijk te ontvangen buitenlandse TV-zenders zo goed mogelijk door te geven. Tevens zijn extra voorzieningen aange bracht, die een speciaal testbeeld op het net schakelen indien een zender uitvalt of wanneer het ontvangststation zelf ge deeltelijk uitvalt. De Nederlandse programma's worden ontvangen vanuit de zender Lopik. Mocht de zender Lopik uitvallen of mocht de betreffende apparatuur defekt raken, dan wordt automatisch op de zender Goes omgeschakeld. TESTBEELD Voor de buitenlandse televisieprogram ma's is een automatische omschakeling niet mogelijk daar er altijd maar 1 rede lijk te ontvangen zender beschikbaar is. Bij uitval van een buitenlandse televi siezender schakelt ditontvangststation automatisch een testbeeld op dat betref fende kanaal. Een ingebouwde patroon- generator kan dit signaal doorgeven aan in principe ieder kanaal dat uitvalt. Hierdoor herkent de abonnee dat het defekt niet aan zijn toestel ligt, maar dat de zender of het ontvangststation ge deeltelijk is uitgevallen. Doordat met name het buitenlandse TV-programma's moeilijk zijn te ont vangen, wordt middels een aparte be handeling van beeld- en geluidsignalen ervoor gezorgd dat het niveau van beeld- en geluidsignaal steeds optimaal is. SATELLIETONTVANG ANTENNE In Zoetermeer heeft Siemens onlangs een omvangrijke satellietantenne ge plaatst met een diameter van 3 meter voor het ontvangen van satellietzen ders. Voorlopig staat deze antenne gericht op de OTS (Orbital Test Sa tellite). De antenne kan gemakkelijk gericht worden op andere satellietzenders langs de geostationaire baan van deze satel liet. De European Space Agency heeft een experimentele kommunikatiesatelliet, de OTS, met als doel ervaring op te doen met kommunikatietechnieken, di verse typen grondstations en funktione- ren van de apparatuur aan boord. De antenne in Zoetermeer is in staat de signalen van bijvoorbeeld de OTS in goede kwaliteit te ontvangen en te transporteren, hetgeen met kleinere an- tenne's niet te realiseren is. Een afwij king van een enkele graad veroorzaakt al een zeer slecht signaal. De elevatie- hoek en de azimuth-instelling luisteren bij deze professionele antenne's bijzon der nauwkeurig. De antenne is door Siemens geplaatst om gegeven te verzamelen, die betrek king hebben op satellietontvangst ten behoeve van kabeltelevisienetten. Sie mens houdt er rekening meer dat er in de loop van dit jaar daast de Franse zen der ORTF 2 ook nog andere buiten landse programma's via satellieten zul len worden uitgezonden. Verwacht wordt in ieder geval dat bin nen 3 jaar een aantal Duitse en Franse programma's via de L SAT zullen wor den uitgezonden en dat dan gestart zal worden met de kommerciële satelliete. R.T.L. (Luxemburg) en Telsat (Zwitser land). Vanuit de antenne die op het middelpunt van de schotel is gericht, wordt het vanuit de OTS ontvangen 12 GHZ. signaal omgezet in een UHF sig naal. Een satelliettontvanger zet de gewenste frequentie om naar video. Een „sound- in-sync decodere zorgt voor de omzet ting van het op de beelddraaggolf gemo duleerde audio-signaal naar een ana- loogsignaal. ORTF 2 In het geval van uitzending van het huidige ORTF 2 programma dient dit signaal nog omgezet te worden middels een Secam-pal konvertor. Hierdoor wordt het Franse kleurensysteem ge schikt gemaakt voor het in Nederland gebruikte kleurensysteem. Vanuit deze omzetter wordt het signaal gestuurd naar de technische ruimten van Sie mens te Zoetermeer. Het ontvangen satellietsignaal kan, in dien gewenst, zeer simpel op een kanaal van het kabeltelevisienet in Zoetermeer worden geschakeld. Nieuwste onderzoekingen wijzen uit dat de lichamelijke conditie van de Nederlandse schooljeugd slecht is". Deze uitspraak deed dr. C. P. J. Le Nobel, hoofd van de Jeugdgezondheidszorg bij de G.G. en G.D. te Amsterdam. Bij 670 kin deren in Amsterdam bleek dat slechts 10% van hen geen houdings of bewegingsproblemen hebben. Dit onderzoek werd in april 1979 verricht bij leerlingen van de 2e en 6e klas van de lagere scholen. In januari 1981 werd een zelfde on derzoek gedaan bij ruim 300 leer lingen, die thans in de 2e en 6e klassen van de Amsterdamse scho len zitten. Bij dit zeer recente on derzoek waren de onderzoekresul taten absoluut niet beter dan de re sultaten van het onderzoek van en kele jaren geleden. Verder kwam bij beide onderzoe ken naar voren dat 36% van de leer lingen een dermate grote afwijking vertoonde in het houdings en/of be wegingspatroon, dat ze moesten worden doorverwezen naar de schoolarts. Daarnaast werd bij 20% van de leerlingen geconstateerd dat ze in aanmerking dienden te komen voor extra gymnastiek. Dokter Le Nobel deed deze uitspra ken op een bijeenkomst van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding te Al kmaar. Genoemde bijeenkomst werd geor ganiseerd door de afdeling Ymond n Noord-Holland van genoemde vereniging. Ruim 275 belangstellen den waren aanwezig, waaronder burgemeesters, wethouders en raadsleden van diverse gemeenten in Noord-Holland, schoolartsen, vertegenwoordigers van provin ciale overheden, ambtenaren sport zaken, afgevaardigden van sport- medische adviescentra en sport bonden, schoolhoofden en niet te vergeten een afvaardiging van de Nederlandse ouderverenigingen. Satellietontvangantenne van Siemens voorlopig gericht op de OTS (Orbit Test Satellite) van de ESA (European Space Agoicy). Voorlopig worden hiermee de programma's van het Franse TV-pro gramma A rt ai n e II ontvangen. ELKE DAG EEN UUR Dokter Le Nobel, die zijn voor dracht „Bewegingsarmoedig On derwijs, een welvaartsvaste ver waarlozing van schoolkinderen" noemde, behandelde een groot aan tal aspecten uit de nota „Bewe gingsarmoedig Onderwijs" (ver schenen in augustus 1980). Gecon stateerd werd dat de meeste leerlin gen onvoldoende basisvaardighe den beheersten. Een landelijk on derzoek heeft uitgewezen dat bij 15% jongens in de leeftijd van 15-19 jaar de bloeddruk te hoog is. Van alle leerlingen die de lagere school bezoeken is 8% te dik. Van de 15- en 16-jarige jongens rookt 1/3 en bij de meisjes in dezelfde leef tijdsgroep is dat de helft. Er bestaat een samenhang tussen: slechte ontwikkeling van de motoriek; - slechte leerresultaten; gedrags- en emotionele problemen. Net bewegen c.q lichamelijke acti viteit fieett een gunstige invloed op. a. overwicht. b. huperglycamie (bloedsuiker). c. cholestorol (bloedvetten). d. hypertensie (hoge bloeddruk). In West-Europa is bij 56% van de mannen van 30 jaar en ouder ge constateerd dat ze een (begin) van kalkafzetting hebben op de krans slagader. Dokter Le Nobel stelde dat bewe gen, met name veelzijdige gymnas tiek, essentieel is voor het tot stand komen van de normale houding. Een zeer groot aantal kinderen heeft speciale begeleiding in vorm van bijzondere schoolgymnastiek of motorische remedial teaching, nodig. Hij hield een vurig pleidooi voor elke dag 6CEn uur gymnastiek voor alle schoolgaande kinderen. Tevens reip dokter Le Nobel de ouders op te protesteren als als om diverse re denen op de scholen de lessen Li chamelijke cefening niet doorgaan. De avond werd besloten met een discussie, waarvan door de aanwe zigen een druk gebruik werd ge maakt. Via 1 kabel en de normale wan dcontactdoos brengt Siemens in een proefnet in Zoetermeer 30 televisie programma's op 30 normale ontvangers.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 34