Bachpleinscholen samen drukke feestweek in „Stille" tram-auto dijk door Midden-Delfland Schoon aanzien voor hartje binnenstad Koopje (2) Kind valt uit klimrek Alternatief voor Rijksweg 19 Gemeenteraad vergadert maandag Met de KNNV op stap mmi HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 15 VRIJDAG 24 APRIL 1981 SCHIEDAM Volgende maand gaan de aan het Bachplein (Groe- noord) gevestigde scholen geza menlijk feestvieren. Aanleiding is de verjaardag van zowel de scho len als het plein. De scholen draaien al zo'n twaalf jaar, maar het Bachplein werd pre cies tien jaar geleden officieel geo pend. Nu de renovatie van het plein onlangs voltooid is, kan de feeste lijke heropening in de verjaarsvie- ring worden betrokken. SCHIEDAM Tijdens het spelen is een elfjarig jongetje woensdag avond gewond geraakt. Het Schie- dawmertje, genaamd P. v.d. V., viel uit een klimrek achter het Sport- fondsenbad aan de Burg. Knap- pertlaan. Hij werd naar het Gemeentezieken huis gebracht. Daar constateerden de artsen dat zijn rechterenkel was gebroken. Het jongetje werd ter verpleging opgenomen. Uniek is ook dat alle zes scholen aan het Bachplein openbare, kat holieke, protestants-christelijke, la gere en kleuterscholen gezamen lijk activiteiten op touw zetten. STKAATTEKENEN De feestweek gaat van start op maandag 18 mei. Op die dag zullen alle leerlingen, en dat zijn er heel wat, op het plein bezig zijn met het maken van een straattekening. Op die dag ook lopen de scheidslij nen van de scholen niet keurig langs elkaar heen, maar zijn alle ge zindten met elkaar verweven en in de ban van dit bijzondere jubileum. De dag wordt verder gezien als een bestendiging van tien jaar samen druk bezig zijn zonder een onverto gen woord. Men hoopt de prettige samenwerking ook na de festivitei ten te kunnen voortzetten. KUNSTWERK Voor de openbare kleuter- en la gere school „De „De Mallemolen Ouverture" heeft de feestweek nog een extra plezierig tintje. Juist in die week wordt er een kunstwerk annex speelobject ge plaatst waarvoor tien jaar geleden het geld werd aangevraagd. Het geld hiervoor is uiteindelijk via de zogenaamde „één procentsrege ling" toch binnengekomen en van het gereserveerde bedrag is een verrassend object gekocht dat ver vaardigd is door de Schiedamse kunstenaar Van Gemeren. Wat het precies voorstelt, moet nog even een verrassing blijven. De kunstenaar heeft zijn werk ge maakt in de muzikale sfeer, die op geroepen wordt door de namen „Bach" en „Ouverture". De „Ouverture Mallemolen" orga niseert in de feestweek ook een reünie voor oud-leerlingen, oud leerkrachten en oud-ouder-com- missieleden. Deze reünie worct gehouden op vrijdag 22 mei in het schoolgebouw. Een groot aantal adressen is inmid dels achterhaald, maar in het be stand zitten nog witte plekken die de schoolleiding gaarne opgevuld zou zien. Wie nog geen uitnodiging heeft ont vangen en de reünie toch mee wil maken, kan kontakt opnemen met een van beide scholen. SCHIEDAM/DELFT Mogelijk {pat de tram tussen Schiedan en Delft vooropgesteld dat deze er inderdaad komt niet parallel lopen aan de spoorbaan, maar via Schipluiden, en gedeeltelijk over het dijklichaam van Rijksweg 19. Een voorstel van deze inhoud is door het Rtynnondraadslld Henk Ties ma (PPE) gelanceerd. Tiesma heeft er in schriftelijke vragen aan het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam op aan gedrongen dat deze gedachte ten minste aan Minister Tuinman (ver keer en waterstaat) wordt voorgelegd. In zijn betoog probeert Tiesma een aarvaardbaar compromis te vinden tussen de aanleg van de omstreden Rijksweg 19, die dwars door Midden- Delfland van Schiedam naar Den Haag gaat lopen, en de studie die het ministerie gaat verrichten naar de mo gelijkheid van een tramlijn tusen Delft en Schiedam. INVESTERINGEN Enige tijd geleden hebben CDA, VVD en de kleine rechtse partijen zich uit gesproken vóór de aanleg van Rijksweg Het dijklichaam voor deze weg is al ja ren geleden aangelegd, maar de weg zelf is er nooit gekomen omdat grote delen van de bevolking ertegen prote steerden. De indertijd gedane investeringen, in de crde van grootte van enkele miljoe nen, waren voor het CDA reden om tenslotte toch vóór de weg te stemmen. Naar aanleiding van de studie over de tram tussen Delft en Schiedam, een in itiatief van het CDA Kamerlid P. A. M. Cornelissen, schrijft Henk Tiesma aan het DB van Rijnmond nu het volgende: Deze verbinding is logischer dan hij lijkt, omdat de Haagse tramlijn 1 ver lengd gaat worden van Delft-station naar Abtswoude en de Rotterdamse tramlijn 1 van Schiedam-Centrum naar Kethel-Noord. KWALITEITSVERBETERIN G Hoewel de heer Tuijnman in de Kamer verklaarde de noodzaak niet in te zien van deze tram (parallel aan de spoor baan, concurrentie NS, te duur, circa Henk Tiesma (PPR): versmal rijstroken r.w. 19, zodat ook tram over het zandl- chaam kan. 52 miljoen), heeft hij de Kamer toch toegezegd dat de studie er komt. De Directie van de NS blijkt zelfs in het geheel geen bezwaren te hebben, als deze verbinding niet ten koste gaat van de verdubbeling van de spoorlijn. Men spreekt daar zelfs van een nog- elijke kwaliteitsverbetering van het op enbaar vervoer door een betere inter- wijkverbinding. Deze tram kan uitste kend voorzien in de vervoerbehoefte die er toch is tussen de nieuwe wijken van Schiedam en Delft en kan tevens een goede centrum tot centrumverbin ding zijn. RECREATIE Het thans aanwezige dijklichaam zou in deze studie een belangrijke rol kun nen vervullen. Zo kan onderzocht wor den of het mogelijk is de bovenbedoel de tramlijn niet parallel aan de spoor lijn te laten lopen maar bijvoorbeeld samen met fietspaden en een twee- strooksrijweg over het dijklichaam te traceren. Deze tramfiets en wegverbinding kan dan tevens dienen als kleinschalige ontsluiting van het toekomstige recrea tiegebied Midden-Delfland. Een kosten-baten analyse met de oor spronkelijk RW 19 zou een enorme be sparing opleveren (denk alleen al aan de kolossale verkeerspleinen die er niet meer hoeven te komen), iets wat toch ook wel bijzonder belangrijk is in deze tijd. Men zou eraan kunnen denken de tram na Schipluiden door het land te laten afbuigen naar Delft. LAWAAI Iets wat uit milieu-oogpunt erg belang rijk is, is dat een rijksweg met 2 maal 3 rijstroken plus vluchtstroken en mid denberm minimaal 40 meter breed is en een enorme „geluidsoverlast" bin-, nen enkele honderden meters geeft. Kiest men voor een tram-alternatief, zou de indeling van het dijklichaam als volgt kunnen zijn: 6 Vi meter voor de trambaan, 1 meter groenstrook tussen tram en autoweg, 8 meter voor twee rij stroken met af en toe parkeerkommen, 3 meter voor een dubbel fietspad, 1 meter groenstrook en een voetpad van twee meter. Totaal 19 Vt Reinier Scheeres belastte zich met het uitzetten van bloeiende planten. Hij werd geassisteerd door de heer Hoogewij, chef plantsoenen, en door de heer Zaalberg, chef stadskwekerij, die voor het plantwater zorgde. SCHIEDAM Het originele ge val van oplichting, waarover wij berichtten in de krant van afge lopen woensdag, en dat zich had voorgedaan op de weekmarkt van vorige week vrijdag, blijkt nog ingewikkelder in elkaar te zitten dan het uit het politie rapport overgenomen ver haal deed vermoeden. De inhoud van het bericht kwam er in het kort op neer dat een vrouw haar boodschappen tas afgaf aan een marktkoop man met de mededeling dat zij later terug zou komen om haar inkopen op te halen. Zij was reeds vol beladen en. kon niet al les in één keer dragen. Toen zij terugkeerde was de tas met inhoud al aan een onbe kende heer op leeftijd meegege ven, die, zo was de gerechtvaar digde veronderstelling, op deze manier kans had gezien op een prikje zijn paasinkopen te doen... Van oplichting blijkt evenwel geen sprake, van een hoogst verwarrende situatie des te meer. De werkelijkheid bleek namelijk veel minder sensatio neel. De bewuste vrouw die de tas had afgegeven trof op de terug weg haar schoonvader. Omdat zij het vönwege de feestdagen zo druk had, vroeg zij deze bloedverwant of hij niet de tas voor haar wilde ophalen. „Ik weet het nog niet, ant woordde de schoonvader met enig voorbehoud, omdat het zo 'n koude dag was. .Misschien ging hij helemaal de deur niet uit.Hij gaf bij nader inzien echter toch gehoor aan het ver zoek van zijn schoondochter, evenwel zonder haar daarvan op de hoogte te stellen. De vrouw, denkende dat de vader rustig thuisbleef, ging zei? ook op weg om haar tas af te halen. De schoonvader arriveerde iets later. De tas van zijn schoon dochter niet kennende, liet hij zich de verkeerde boodschap pen meegeven. Deze tas was ge stald door een tweede mevrouw, die ook al haar inkopen niet in één keer kon torsen. Deze (onbekende) vrouw zit nu zonder tas, terwijl de andere dame er twee heeft. Van dit feit is bij de politie aangifte gedaan, zowel door de vinder" als door de „verliezer". De politie kan terzake bemidde len. Daar is het adres van de vinder bekend. Hopenlijk zijn de boodschappen nog vers, als de gedupeerde dame haar eigendommen komt ophalen... SCHIEDAM Eén week later dan volgens schema komt maandag 27 april de gemeenteraad van Schie dam weer bijeen. Oorspronkelijk zou deze vergadering, die iedere derde naandag van de maand wordt gehovden, plaatsvinden op 20 april. Vanwege de Paasdagen werd de vergadering een week op geschoven. Op de agenda staat deze maand een groot aantal benoemingen. Voorts zal ae gemeenteraad zich uitspre ken over de omstreden subsidie aan de Ziekenomroep, over het geven van Geuzen (verzets-)namen aan straten in Woudhoek Noord en over verschillende andere voorstellen van b. en w. Belangrijke agendapunten zijn ook de regeling voor de samehwerking van de geneeskundige diensten in het Noordelijk Waterweggebied (Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis) en het voorstel om een deel van het Coebergh— complex in ge- meentebeheer te krijgen on er on derkomens te kreëren voor kleine bedrijven. De raadsvergadering begint maan dag 27 april om acht uur in het stadskantoor aan de Emmastraat. SCHIEDAM/VLAARDINGEN Voor de diverse Werkgroepen van de KNVV afdeling Waterweg- Noord breekt de tijd aan om excur sies te organiseren in de vrije na tuur. Voor leden van de vogelwerkgroep en andere natuurvrienden die zich hierbij willen aansluiten, is er zon dag a.s. een fietsexcursie naar de oeverbegroeiing van de Oude Maas en Carnisse grienden. Reisduur on geveer anderhalf uur. Vertrek van Vlaardingen-Oost om 8 uur. Nadere inlichtingen bij Henk Gaasbeek' te lefoon 865154. Op zaterdag 9 mei volgt een excur sie naar het natuurgebied Meijen- del waar om deze tijd van het jaar de nachtegaal zich laat horen. An dere vogels die zich hier rond zon sopgang doen horen zijn o.m.: de gekraagde roodstaart, roodborstta- puit, sprinkhaanrietzanger en de grasmus. Ook het geluid van de bosuil zal niet ontbreken. Wel is het een excursie voor „vroege vogels" onder de natuurliefhebbers. Het vertrek vanaf Vlaardingen-Oost is bepaald op 4 uur. Telefonische op gave bij de excursieleider, 'Henk Gaasbeek telefoon 865154 is dan ook wel noodzakelijk. SCHIEDAM Tijdens de groot scheepse aktie „Schoon Schiedam" kreeg woensdagmiddag het hartje van de binnenstad de volle aan dacht. De korte Dam en de omgeving van de Koopmansbeurs, Schie en wat ons nog resteert van de voormalige Brandersbuurt, werd door het per soneel van de Vrom grondig schoon geveegd. Het water van de Lange Haven en een gedeelte van de Schie zijn ont daan van alle mogelijke drijfvuil en alles ligt er in zijn totaliteit nu weer keurig netjes bij. Na de schoonmaak hoort een bloe metje te worden geschonken. Wet houder Scheeres, die deze schone taak op zich nam, kwam daarbij met heel wat meer flora op de prop pen dan oorspronkelijk de bedoe ling was. Eigenlijk zou alleen de eigenaar van bistro Hosman Fréres met wat groen bedacht worden en zouden de bloembakken in de nabije omge ving van nieuwe gewassen worden voorzien. Maar toen de omwonenden daar nogal afkeurende geluiden over lie ten horen in de trant van „Het zijn juist de aangeschoten horeca-be- zoekers die de planten 's avonds uit de bloembakken rukken", werden ook zij met een fleurig gewas be dacht. Overal waar maar een stukje open grond te vinden was plantte de wet houder een kleurig gewas. Hij deed dit onder het deskundig toezicht van personeel van de Plantsoenen dienst. Vooral plekken waar eerder aange bracht groen door vandalen was vernield of geplunderd werden rijkelijk bedacht. Op de Korte Dam werden nieuwe boompjes geplant. Ieders wens is, dat voortaan hier nu alles schoon zal blijven, en dat de nieuwe aanplant de bescherming van de omwonenden zal gaan ge nieten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 15