Zo blijft uw tafel langer mooi De stoffige mens Fietscross in Nederland krijgt een eigen bi ad Carnaval de Rio Randstad-Edities, wekelijks in bijna één miljoen brievenbussen We bedoelen uw lage tafel die nog heel vaak salontafel wordt ge noemd, maar wie heeft er nu nog een echte salon? Dus gewoon' lage tafel. Ze zijn niet altijd even han dig. Soms moet half overeind ko men om kopje of glas weg te zet ten, dan weer stoot je er met je be nen tegenaan en dikwijls zijn ze te laag om in staande houding ge makkelijk in te schenken. Tussen haakjes: vergeet niet dat bijzettafels in zo'n geval wonderen kunnen doen. Maar hoe dan ook, die lage tafel hoort er gewoon bij en als we hem weghalen, ontstaat er een ongezellige leegte. En soms ia het wel gemakkelijk als je de voe ten onder die tafel een beetje aan het gezicht kunt onttrekken.. KRASSEN OP HET TAFELBLAD Elke huisvrouw met een beetje woonervaring weet dat de bladen van lage tafels nogal kwetsbaar zijn. Een vergeten plasje koffie, thee of wat dan ook veroorzaakt spoedig een lelijke kring en een brandende sigaret die van de asbak tuimelt, geeft een nare schroeivlek en dan niet te vergeten aardewerk schaaltjes, pullen en asbakken. Aan de onderkant zitten soms van die geniepige scherpe puntjes en als je zo'n ding verschuift, heb je een kras op het tafelblad. Er zijn ook bloempotten die doorzweten, maar dat merk je pas als het te laat is. Wie denkt er ook aan dat zo'n sierpot niet vochtdicht is aan de onderkant? Tafelbladen kunnen op verschil lende manieren zijn afgewekt, en de ene afwerking is veel gevoeliger voor kringen, vlekken en krassen dan de andere. Maar het oog wil ook wat en daarom kiezen we een model dat we mooi vinden en dan hebben we geen zin meer om nuch ter te vragen of dat fraaie blad wel zo blijft in het gebruik. Nu iets over bladafwerkingen en de verschil lende materialen. HOUT Houten bladen zijn dikwijls gelakt, maar oude teaktafels zijn dikwijls met olie behandeld en onderhou den. Wordt op zo'n blad een glas hete melk gezet dan zal door de warmte de olie op die plaats dunner worden en dieper in het hout zak ken. Dan ontstaat een donkere plek, die niet meer is te verwijde- Gelakte bladen zijn over het alge meen goed bestand tegen alles en nog wat, maar het vervelende is dat behalve de fabrikant eigenlijk niemand precies weet welke lak ge bruikt is. Een dun laagje cellulose- lak geeft weinig bescherming, maar een sterke componenten- of polyes- terlak is heel goed bestand tegen water, koffie, thee en zelfs enkele uren tegen pure alcohol. Daarom is het beter, er van uit te gaan dat de lak kwetsbaar is en dat onderleggertjes gebruikt moeten worden. Hierbij komt nog dat hout kan uitdrogen. Het gaat dan krimpen en daardoor kunnen haarscheurtjes in de lak- laag ontstaan. Een vergeten plasje water kan door die bijna onzicht bare scheurtjes onder de laklaag komen en dan is de kans groot op witte vlekken. Lak ter plaatse weg schuren en opnieuw lakken. Eigen lijk een werkje voor de vakman. Er zijn krasvrije lakken, maar dan be- doeltmen dat de lak zeer goed be stand is tegen krassen, maar zelfs een stalen scheepsdek is niet kras- vrij.... Gebruikt u een asbak van aardewerk, dan is het raadzaam, te gen de onderkant een stukje vilt te plakken b.v. van een oude hoed maar zet de asbak pas weer op tafel als u zeker weet dat de lijm droog is. Na het afwassen wachten tot het vilt droog is. Soms is het houten blad beschermd met een gasplaat. Doet wat kil aan, maar zo'n plaat vormt een uitste kende bescherming tegen alles en nog wat. Zorg wel dat er bij de ran den geen vloeistof tussen blad en glasplaat kan komen en vergeet niet dat glas gevoelig is voor kras sen. Door plaatselijk verhitten denk aan dat glas hete melk kan de glasplaat barsten. Dus weer een Tafels, je hebt ze maar voor het neerzetten, maar toch komt er nog heel wat bij kijken. onderlegger gebruiken. Een lossen glasplaat wordt ook wel als blad ge bruikt. De ervaring leert, dat onge lukjes zeer zeldzaam zijn en hebt u pech, dan kan elke glashandel zor gen dat u de volgende dag een nieuw blad op uw tafel hebt. MARMER Marmer wordt ook dikwijls voor ta felbladen gebruikt. Marmer is een kalkgesteente dat bijzonder poreus is. Daarom wil het elk druppeltje Krasvast, bestand tegen koffie, cola, water en alcohol. koffie, thee, bier of limonade opzui gen. Daardoor ontstaan vlekken die moeilijk zijn te verwijderen. Is het marmer afgewerkt met een be schermend laagje polyesterlak dan is de kans op vlekken heel klein. Gelakt marmer voelt iets minder koel aan dan het ongelakte. Een niet gelakt blad van marmer moet u onderhouden met marmerwas of met autowas waarin waterafsto tende siliconen zijn verwerkt. CORIAN Er kan op uw tafel ook een plaat liggen, waarvan u zou zweren dat het marmer is. De plaat voelt zelfs koel aan. Het enige verschil is, dat er geen adertje is te bespeuren. Dat klopt want zeer waarschijnlijk gaat het dan om een soort kunststeen dat bekend is onder de naam Co- rian. Het wordt steeds meer ge bruikt vcor aanrechtbladen en dat zegt al genoeg. Elk vlekje kunt u met een vochtige doek wegnemen. Erg handig, maar dit materiaal wordt nog maar weinig gebruikt voor tafelbladen. Tafelbladen met geglazuurde tegels of brokken Noors leisteen hebber eigenlijk nergens last van. Alleen moet u wel bedenken dat een gla zuurlaag kan krassen. Natuursteen en met name leisteen wordt ook wel geimiteerd en dan hebt u te maken met kunststof. Dat wil zeggen, dat het materiaal zelfs bestand is tegen de meeste chemicaliën, maar dat wel moet oppassen met krassen. PLEXIGLAS Een bijzonder soort kunststof is plexiglas, ook wel perspex ge noemd. Een acrylaat dat sprekend op lijkt, maar warmer aanvoelt eiV minder snel breekt. Plexiglas krast echter gemakkelijk en is altijd min. of meer electrostatisch geladen, waardoor het stof aantrekt. Dit laatste kunt u eenvoudig tegengaan door zo'n blad niet droog af te sto- f?en, maar dagelijks af te nemen met een sopje waarin u een scheutje vaatwasmiddel hebt ge daan. In elk geval nooit met een droge doek afstoffen want dan wordt het verschijnsel alleen maar erger. Overigens blijkt het in de praktijk met dan aantrekken van stof erg mee te vallen. Formica Goedkope tafels zijn soms afge werkt met hardplastic, beter be kend als Formica (merknaam). Be stand tegen letterlijk alle vloeistof fen, maar beslist niet krasvrij. Wel oppassen met hitte, want dan kun nen ter plekke blaren ontstaan. Witte lak Er komen weer witte meubels en de eerste witgelakte lage tafels hebben we al gezien. Als het goed is, zijn deze tafels afgewerkt met zuur- vaste kleurlak en dan doen koffie, thee en limonade geen kwaad, maar de weerstand tegen alcohol en chemicaliën is beperkt. En na tuurlijk oppassen voor krassen. En dan kunt u nog een witte of gek leurde tafel tegenkomen, waarvan de verkoper zegt dat dit meubel ge- hebl van kunststof is gemaakt. Dat is dan helemaal waar, maar de kans is groot, dat he\gaat om een kunststof die als laatste behande ling is afgewerkt met e'en gewone kleurlak. Dan moet u zb,n tafel op dezelfde wijze behandelen als een gelakte houten soortgenoot. Het ene blad is het andere niet Het ene blad is kwetsbaarder dan het andere en er zijn zelfs tafels die u zorgeloos kunt gebruiken, maar het beste is om gewoon te doen alsof alle bladen van lage tafels ge voelig zijn voor kringen, vlekken en krassen. Gaat u daar van uit dan blijft uw tafel veel langer mooi. En wat het onderhoud in het algemeen betreft: alles in uw kamer wordt be dekt met een grauwe aanslag, ook uw lage tafel. Zo nu en dan stevig afwrijven met een vochtige doek en verder niets. Als we zo het wel en wee van onze tafelbladen op een rijtje zetten, wordt het duidelijk waarom er in grootmoederstijd al tijd een kleed op lag... Iedere week is het hetzelfde liedje, we moeten de stofdoek weer ter hand ne men, willen we de boel tenminste een beetje schoonhouden. Natuurlijk zijn er tapijten, dekbedden of dekens die meer stof veroorzaken" dan andere soorten, maar tegen het stof dat de mens zelf veroorzaakt kunnen die ta pijten en dekens niet op volgens een medewerker van het Londens „Clinical Research Centre". Dr. Raymond Clark beweert namelijk dat 70% van de „huis"-stof veroorzaakt wordt door huidschilfertjes. Het menselijk lichaam stoot zo'n 50.000 microscopisch kleine deeltjes af per minuut. De hele huidlaag ver nieuwt zich van binnen uit binnen de 7 tot 10 dagen. Als we weten dat bij een volwassene de oppervlakte van de huid tussen de vijftien- en twintigduizend vierkante centimeter is, dan betekent dat iedere 7 tot 10 dagen in elk geval heel wat stof. Het gaat goed met het tietscrossen in Nederland, een aantrekkelijke, gezon de en milieuvriendelijke fietssport voor jongeren, die steeds meer beoefenaren Krijgt. L»c duchting l-ictscross Neder land, die de fietscross-activiteiten een aantal jaren heeft geleid en gestimu leerd, is begin van dit jaar geïntegreerd in de K.N.W.U., die binnen de Unie een Commissie Fietscross in het leven heeft geroepen en in de begroting een flink bedrag voor deze jeugdsport heeft uitgetrokken. Er staat nu ook een eigen tijdschrift op stapel, dat onder de naam „Fietscross- Magazine" gaat verschijnen. Voor dit jaar zijn tenminste zes nummer gepland met o.m. bondsmededelingen, technische artikelen, nieuw materiaal, tests van crossfietsen en wedstrijdver slagen. Kees Hageman, mode- en reklame- fotograaf te Amsterdam, heeft zijn hart verpand aan Brazilië, een land dat hij enkele keren van zeer nabij kon bekijken. Rio de Janeiro is tijdens zulke be zoeken nauwelijks te ontlopen, en zeker niet gedurende de carnaval- stijd. Het Carnaval de Rio maakte een overweldigende indruk op hem. Het enthousiasme van de bevol king, de kleurenpracht en het ritme van de samba dans werkten aanstekelijk op hem. Als fotograaf moest hij wel naar zijn camera grijpen om dit volksgebeuren vast te leggen. Thuis was hij gewend aan modeop namen en stillevens waarin elk de tail minitieus wordt bekeken voor dat hij zelfs maar een camera aan raakt. In Rio sloeg de algemene geestdrift op hem over en fotogra feerde hij zonder vooropgezet plan, want hoe moest het anders...? De mensen kunnen daar geweldig feestvieren zonder dat zij daarvoor alcohol nodig hebben, aldus Kees Hageman. De samba vervangt de alcohol. De carnavalsoptocht begint om acht uur 's avonds om eerst om acht uur 's morgens een einde te ne men. Al die tijd dansen de leden van de samba scholen door de straten op de tonen van de muziek en de ritme secties. Elke school vormt een op tocht van een kilometer lengte. On derling strijden de scholen om de eerste prijs voor muziek, dans en kleding. Door de optociit raakt iedereen in vervoering en dijt het feest uit on der de omstanders. En de winnende samba wordt een tophit. Het carnaval maakt geen onder scheid tussen de verschillende ras sen. Elke bevolkingsgroep doet- mee, ook al vindt de samba zijn oorsprong in Afrika. Kees Hageman raakte bijzonder onder de indruk van de mensen. Volgens zijn eigen woorden zij zij minder gedegenereerd dan in Euro pa. De mensen staan dichter bij de natuur, hetgeen zich uit door hun manier van bewegen: soepel en licht.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 12