Restauratie wordt 'n zaak van enthousiasme en geduld Molenwereld baart „Siamese tweeling" Brokkenmaker klemgereden Kermisvermaak Ouderwetse dansavond op Koninginnedag S. Rosman lid Rijnmondraad Delftse bedevaart naar St. Liduina Incidenten in verkiezingsstrijd PARTY SERVICE KEMPERS HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 23 WOENSDAG 29 APRIL 1981 Uw feest gestaagd met Lange Singelstraat 109 Schiedam, telefoon 269865 Opgemaakte schalen met borrelgarnituren, salades op bestelling en gratis thuisbezorgd. Documentatie op aanvraag. Onze cafetaria is elke dag geopend van 12.00-24.00 uur. 's Maandags gesloten SCHIEDAM Ten overstaan van no taris Sneep z|]n dinsdagmiddag de ak ten gepasseerd van de Stichting de Schiedamse Molens en de Vereniging de 'Schiedamse Molen vry willigere. Hoogtepunt van deze langverbeide plechtigheid, die gehouden werd in het restaurant van de Noordmolen aan de Noordvest, was de bekrachtiging van het arbeidscontract tussen de Stichting en diens enige werknemer, de molen coördinator Johan Gunneweg, de man die het Schiedamse molenbeleid nader moet gaan uitwerken en gestalte geven. Deze drie gebeurtenissen tonen wel aan dat Schiedam ernst gaat maken met zijn molenbeleid, dat vier unieke korenmolens een lang (er) leven moet garanderen. In de Stichting zijn overheid en parti culieren verenigd. Deelnemers zijn de gemeente Schiedam, de Stichting Mo- lai de Vrijheid, de Vereniging de Hol landse Molen, de plaatselijke VVV, de Licnsclub Schiedam, het City Centrum en Amager BV. MONUMENTEN De Vereniging Schiedamse Molenvrij- willigers bestaat uit een aantal enthou siaste (jonge) mensen die zich in het rerleden al dikwijls aktief hebben op gesteld om de toekomst van de Schie damse molens te helpen waarborgen. Gunneweg was de oprichter van dit ij verige gezelschap. Officieel treedt Gunneweg op 1 augus tus in dienst van de stichting. Tot die datum blijft hij werkzaam bij de Rijks- dienst Monumentenzorg op de afde ling Molens. Voor zijn nieuwe werkter rein heeft hij zijn sporen dan ook al ruimschoots verdiend. Gunneweg, een geboren en getogen Schiedammer, noemde de totstandko ming van stichting en vereniging, een initiatief waar jarenlang over is gepraat voordat het tenslotte van de grond kwam, „twee langverwachte bore lingen, nauw aan elkaar verwant, een één- of tweeëige Siamese tweeling". LEKKAGE Schiedam moet in de toekomst de ha nden ver uit de mouwen steken om de staat van de molens (De Vrijheid, Noord, en de Drie Korenbloemen) te verbeteren. Volgens Gunneweg, die in het verleden al nauw betrokken was bij restauratiewerkzaamheden, moet er reel worden gedaan, ondanks het feit dat de molens zo op het eerste gezicht in prima conditie verkeren. N iet alleen zijn de Schiedamse molens de grootste en meest unieke in hun soort in heel Nederland, tevens zijn zij de kostbaarste vertegenwoordigers van hun genre. Behalve de Noordmolens verkeren de andere in vrij zorgwekken de toestand, en vooral de staat van het metselwerk baart de molenliefhebbers grote zorgen. De bouwwerken hebben vele jaren lang weer enwind getrotseerd en in periodes van regen is zulks duidelijk te merken aan de grote hoeveelheden water die door het metselwerk sijpelen. ENTHOUSIASME Aanpak van die problemen is dan ook op korte termijn noodzakelijk. Omdat er onvoldoende geld beschikbaar is zullen de reparaties echter over een vrij lange tijd uitgesmeerd moeten worden. De vele kilometers werk die er in de molens zitten, kunnen slechts stapje voor stapje worden afgelegd. De heer Korpershoek, chef van de af deling van monumentenzorg waar Gunneweg momenteel nog werkzaam is, hidd zijn gehoor voor dat drie din gen belangrijk zijn om het vele werk ten uitvoer te kunnen brengen: initia tief, enthousiasme en geduld. Over fi nanciële steun van monumentenzorg zei Korpershoek: „We hoeven er geen Ondertekening van de akten. De Stichting Schiedamse mol ais is een feit. Rechts notaris Sneep, links molenkenner Geerdes en in het midden de gemeen teltyke ver tegenwoordiger, wethouder Reinier Scheeree. De (gisteren versierde) molens dragen hnn fraaie steentje bij aan het Schiedamse stadsbeeld. SCHIEDAM Nadat hij enkele ge vaarlijke botsingen had overleefd is een 51-jarige Schiedammer vrij dagavond omstreeks negen uur door de politie naar het bureau overgebracht. Op de Burg. Knappertlaan reed deze automobilist een verkeerspaal volkomen plat. Hij vervolgde zijn weg zonder te stoppen en veroor zaakte op de Nieuwe Damlaan kort voor de spoorwegovergang, een nieuwe botsing. Toen hij zijn wagen daar iets achteruit reed,kwam hij onzacht in aanraking met een tweede auto. De man reed echter opnieuw door. Het slachtoffer van de tweede aanrij ding zette evenwel de achtervolging in en reed de brokkenmaker klem op de Churchillweg. Daar werd hij uitgeleverd aan de politie, die vaststelde dat de man te diep in het glaasje had gekeken. Op het bureau werd de bloedproef af genomen. SCHIEDAM Ongeveer tachtig le den van de R.K. Bond voor Gehan- dikapten „Snt. Liduina" namen zondag deel aan de traditionele be devaart naar Schiedam ter nage dachtenis en vereniging van de stadsheilige waarnaar deze is ver noemd. In de kapel van Huize Frankeland woonde het gezelschap een liturgie viering bij, om daarna alles te be zichtigen wat hier als nagedachte nis aan Liduina wordt bewaard, waaronuei naar grafzerk en een re liekschrijn. Verder zijn er paneelschilderingen en beeltenissen, afkomstig uit de aan haar gewijde kapel van de vroegere Frankelandsekerk, verza meld door het plaatselijke Liduina- komité. Daarna trok de auto-karavan weer naar Delft waar de bedevaartgan gers een broodmaaltijd kregen ge serveerd. De rest van de dag werd in een gezellig samenzijn doorge bracht. SCHIEDAM In de nog maar nauwelijks op gang gekomen ver- ktezingsakties hebben zich al enke le onverkwikkelijke incidenten voorgedaan. De grootste party In de race, de PvdA, heeft zich gestoord aan de trucs van twee kleine partyen uit de linkerhoek, die op oneigenlijke ma nia naar de gunst van de kiezers hebben gedongen. Zo Is de PvdA-manifestatie in sporthal Margriet, waar vorige week een aantal tweede kamerleden on der wie lijsttrekker Den Uyl spra ken, door de Socialistische Party van de Vlaardlngse aktievoerder Retny Poppe, misbruikt om voor de SP propaganda te maken. De SP was In de sporthal aanwezig met een eigen lnformatoestand. Zy had zich onder een andere noemer, nameiyk die van een milieugroepe ring, voor de infomarkt laten In schrijven. Ook de Pacifistisch Socialistische Party voert volgens de PvdA op een wat merkwaardige wyze campagne. Op de gemeenteiyke verkiezings borden zijn door de PSP meermaals de affiches van de PvdA overge- plakt De PvdA noemt één en ander „min der fris" en vindt deze praktijken ook schadeiyk voor de betrokken partyen en voor de politiek als ge heel. SCHIEDAM Vermaak en leed gaan soms samen. Op de kermis aan het Emmaplein is tijdens het feestgewoel van dit weekeinde een 14-jarige jongen uit Schiedam ge wond geraakt toen hij zich binnen de afrastering van een draaimolen begaf die zojuist een nieuw rondje begon. De jongen wilde een blokje dat per abuis achter de afrastering was ge raakt, weer op z'n plaats brengen. Toen hij zich bukte startte juist de draaimolen. De jongen ttreeg een klap van een kermisvliegtuig tegen het hoofd. Hij moest met snijwonden per am bulance naar het Nolet worden ge bracht. Op de kermis heeft zich ook een ge val van zakkenrollerij voorgedaan. Slachtoffer werd een 50-jarige me vrouw uit Nijmegen, die een be zoekje aan Schiedam wilde kombi- neren met wat onschuldig vermaak. Haar portemonnee, met daarin on geveer tachtig gulden werd tijdens haar wandeling over het kermister rein gerold uit de zak van haar jas die zij los over de arm droeg. SCHIEDAM Wijkvereniging Groenoord en Stichting Samenle vingsopbouw Schiedam-noord la ten op 30 april (koninginnedag) een oude traditie herleven: een ouder wetse, gezellige koninginnedag- dansvavond. Vanaf 20.00 uur is iedereen welkom in De blauwe brug, Bachplein 590, Schiedam, telefoon 010-701049. De muziek op de avond zal verzorgd' worden door de Groenoord Band (bekend van de dansavonden van de wijkvereniging). Tussendoor zullen een paar rondjes bingo gespeeld worden. En omdat veel ouders het op zo'n avond ver velend vinden om hun kinderen thuis te laten, zullen er non-stop te kenfilms gedraaid worden. De toegang bedraagt 2,50 per paar (Alleenstaanden zijn uiteraard ook van harte welkom). Voor de kinderen hoeft niets betaald te wor den. Zij kunnen nu alleen onder be geleiding van een volwassene bin nen. Voor die la.We toegangsprijs zullen dan ook allerlei lekkere hap jes gratis klaar staan. Kaartver koop vanaf heden aan de zaal. SCHIEDAM Siem Rosman, de fraktievoorzitter van het CDA in de Schiedamse gemeenteraad, is be noemd tot lid van de Rijnmon draad. Deze voordracht is gedaan nadat een vakature was ontstaan door het vertrek van Rien Westrate. Deze Vlaardinger is de lijsttrekker van de Evangelische Volkspartij, een afsplitsing van het CDA die ook meedoet aan de komende tweede kamerverkiezingen. doekjes om te winden: subsidie is een- 'uiterst moeilijke zaak". Ondanks deze wat sombere geluiden stonden gisteren drie van de vier Schie damse molens in vlaggentooi. Alleen molen De Walvisch oogde wat kaaltjes. Dit „vierde wieln aan de molen wagen deelde gisteren nog niet in de fees tvreugde omdat de molen nog niet door de gemeente Schiedam Is verworven. Under handelingen met de Vereniging de Hollandse Molen zullen naar ver wachting echter spoedig met een goed resultaat worden afgesloten. Op de omloop van de Noordmolen versnelden zich dimcfag de gelidcklge fami lieleden" van de „Siamese tweeling", met tweede van rechts, naast wethouder Scheeres, molencoördinator Gunneweg.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 23