Opsporing verzocht! Gevarieerde kunst in „Ziekenhuis Galerie" S'DRIES Reünie Oranje Nassauschool Zomerkamp Bejaarde gedupeerd ORANJE Internationaal 1 mei feest Strippenkaart wordt duurder INZENDINGEN SCHIEDAM - Vier kunste naars exposeren tussen 6 mei en 9 juni hun werk in de Ziekenhuis Galerie van het Noletziekenhuis aan de Stadhomderslaan. VREUGDE SLIJTERIJ WIJNHANDEL BELT, WIJ BEZORGEN muiminiummimi HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 31 WOENSDAG 29 APRIL 1981 tè*é*4fv IIIIIIIIHIfPlMllllllllinKimillllllllllllllllllllllllllllllPffillllllllllUIMIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIl „Opsporing verzocht" keert deze week terug naar een onge dateerd verleden. Van de hier afgedrukte foto is namelijk niet bekend wanneer zij werd gemaakt. De plaats is aanzienlijk gemak kelijker te achterhalen. Vol gens de inzender werpen we hier een blik op broodbakkerij „De Nijverheid" aan de Nieuwe Haven, die gelegen was tegen over de huidige garage van Kalfsbeek. We hebben hier niet te maken met een foto uit een particu liere verzameling, maar met een reproduktie van een prent briefkaart. De repro van deze ansicht is in oktober '79 gemaakt uit het be zit van een ons onbekende heer Plooy. Van de ansicht is slechts een gedeelte weergegeven, wat de enigszins ordeloze composi tie verklaart. Zeer waarschijnlijk maakten de afgebeelde personen allen deel uit van het personeel van deze warme bakker, die aan huis bezorgde door middel van de tegenwoordig van de straat verdwenen bakkerskar. Dat er somstijds ook paarden aan te pas kwamen of bakfietsen, zal voor de oudere Schiedammers geen verrassing zijn. Inzender van dit beeld uit een vervlogen verleden is de heer W. P. Rook, 's -Gravelandseweg 722, telefoon 733261. Al eerder zond deze in Schiedams histo rie geinteresseerde lezer ons fo to's voor onze rubriek, en de meeste personen daarop wer den achterhaald. Mogelijk kunnen ook dit keer de lezers van Het Nieuwe Stadsblad opheldering ver schaffen omtrent de identiteit van dit bakkerspersoneel. Voor geinteresseerden maakt de heer Rook reprodukties van deze fo to. Wij herhalen het: inzendingen voor de rubriek „Opsporing verzocht" blijven van harte welkom. Alle niet al te vage (en niet al te oude) foto's zijn wel kom. Gaarne enige bijzonder heden vermelden omtrent plaats en datum van opname. Vanzelfsprekend krijgen inzen ders hun foto's na publicaZtie retour. Ook voor interessante reakties op geplaatst? foto's houdt de redaktie zich warm aanbevo len. Chimera werkt mee aan het 1 mei-feest. De groep heeft een aparte plaats in de Nederlandse folkwereld ingenomen. VLAARDINGEN Na het ge slaagde eeuw-feest van de Vereni ging voor Christelijk Onderwijs dat de Oranje Nassauschool vorig jaar heeft meegevierd, gaat deze school aan de Fr. Havenschmidt- laan dit jaar opnieuw feest vieren; namelijk het 50-jarig bestaan. Naast de diverse feestelijke aktivi- teiten zoals een speldag, rommel markt e.d., wordt verwacht dat de reünie één van de hoogtepunten van het feest zal worden. Immers vanaf 50 jaar geleden tot en met nu hebben vele leerlingen hun eerste onderwijs genoten op de Oranje Nassauschool en de vol gende generatie zit nu op de(zelfde school (kinderen van oud-leerlin gen). Moeilijk is alleen: het opsporen van oud/leerlingen en leerkrachten. Adressen zijn zoek of veranderd en velen zijn verhuisd. Al loop de aktie „hoort-zegt-het-voort" redelijk, er worden toch te weinig oud-leerlin gen en leerkrachten mee bereikt. Iedereen die de reünie op 26 sep tember a.s. niet wil missen kan kon- takt opnemen met mevr. van Rijs wijk telefoon 010-266025. Zij ontvangen dan zeker een offi ciële uitnodiging voor dit feestelijk gebeuren. Verdere kontaktadressen: Mevr. Hommel, telefoon: 265523; Mevr. Beumer, telefoon: 264370. 't Is weer zover! Voor de derde keer achter elkaar organiseren mede werkers van buurthuis de Put weer een zomerkamp voor de jeugd van 6 t/m 14 jaar uit Oud-Mathenesse, het Witte Dorp, en omgeving. Het kamp zal plaatsvinden in de bossen bij Hoenderloo, in jeugdcen trum Het Krimdal. We gaan op kamp van zaterdag 1 augustus tot en met zaterdag 8 au gustus 1981, en we gaan met 'n bus. De kosten zijn 100,per persoon (alles inbegrepen); 't tweede kind uit het gezin kan voor 90,— mee. De enige kosten die er nog bijko men zijn eventueel het zakgeld. Voor mensen die dit bedrag te veel vinden ineens, kan een spaarrege ling overeen gekomen worden. Voor inlichtingen hierover kunt u bellen naar M. van Halderen, tele foon 155523 (de Put; Pinkstraat 10). Ook voor alle andere inlichtingen betreffende het kamp kunt u op dit nummer terecht. SCHIEDAM Door een inbraak in zijn woning aan de Julianalaan is een 91-jarige Schiedammer ernstig gedupeerd. In het weekeinde werd zijnwoning doorzocht, nadat onbekenden de Zieke leden „orden thuis bezocht en met een bosje rode tulpen be dacht. Tot slot van de 1 mei viering vindt 's -avonds om acht uur in het Pas sage theater een internationaal ge tint feest plaats, waaraan uiteenlo pende muzikale gezelschappen hun medewerking verlenen. Op het programma staan optredens van de Spaanse dans- en muziek groep Rosalia de Castro, de Suri naamse formatie Hrijoro Prisiri en een Turks dans en muziekgezel schap. Hollandse muziek wordt verzorgd door Chimera. De toegang tot de avond is gratis, maar een vrijwillige bijdrage voor het 14mei fonds blijft welkom. Meer inlichtingen over de doelstel lingen van de Stichting Eerste Mei kunnen worden verkregen bij het secretariaat, in de Amalia Van Solmsstraat 7, telefoon 733473. kaart vol tarief (uitsluitend ver krijgbaar in voorverkoop) wordt 5.60 (was 5.35). De 15-strippenkaart gereduceerd tarief (uitsluitend verkrijgbaar in voorverkoop en bestemd voor hou ders van een Pas 65 en kinderen tot en met 9 jaar) gaat 2.80 kosten (was 2.70). Strippenkaarten oud tarief mogen worden opgebruikt tot en met 31 juli 1981. Inwisselen is niet moge lijk. De abonnementen blijven in prijs gelijk. Van Inge van Haastert zijn schil derijen te zien, terwijl mevrouw De Man-Thurmer droogbloemen exposeert. Frans Duin en Jan Rot teveel zijn vertegenwoordigd met litho's, een techniek die op de ten toonstelling rijkelijk aan bod komt. De lithografie of steendruk is ruim anderhalve eeuw oud en werd ge bruikt als commerciële druktech niek. Dit strekte zich uit van etiket ten tot de affiches van Toulouse Lautrec. Na verdrongen te zijn door het offset procédé is de tech niek pas laat herontdekt als zelf standige kunstvorm. De techniek van de lithografie be rust op het elkaar afstoten van wa ter en vette drukinkt. Als materiaal gebruikt men een bepaald soort kalksteen, zoals die in Kelheim in Zuid-Duitsland voorkomt. Daar naast worden ook gegreinde zink platen gebruikt. Het oppervlak van de steen wordt met een soort ijzerpoeder (carba- rundum) vlak geschuurd en even tueel gepolijst. Op de geschuurde steen kan men tekenen met vette tusche of krijt. Door diverse bewer kingen zorgt men ervoor dat de niet betekende delen van de steen een maximale geschiktheid krijgen tot opneming van water en het afstoten van drukinkt, terwijl de tekening zelf de drukinkt goed van de inktrol overneemt. Jan Rotteveel werkt al ruim acht jaar in de litho-druk techniek. Deze uit Leiden afkomstige kunstenaar (1949) kreeg zijn opleiding aan de Vrije Academie in Den Haag. Van praktisch dezelfde leeftijd (1950) is Frans Duin, die in Den Haag woont en werkt in het atelier van Rotteveel te Leiden. Ook hij kreeg zijn opleiding aan de Vrije Academie. Inge van Haastrecht (Hilversum, 1950) deed de Rotterdamse Acade mie en exposeerde sinds 1977 in di verse Nederlandse galeries. Op het eerste gezicht lijken haar schilde rijen realistisch, marr bij nadere beschouwing blijken ze toch details te bevatten die „net niet echt" zijn. „De vreugde die je er aan beleeft, dat is het belangrijkste," zegt me vrouw K. G. de Man-Thurmer over haar droogbloemen-scheppingen. Het materiaal daarvoor verzamelt zij langs de slootkant, in het bos of in de tuin. „Hoofdzaak is het bezig zijn met de natuur". Haar kreaties zijn gelijk tijdig met die van de drie andere exposanten dagelijks te bezichti gen tussen 9 uur 's morgens en 8 uur 's avonds. Oranjestraat 8-10-12-14, Telefoon 265997-264140. SCHIEDAM De dag van de ar beid wordt in Schiedam op diverse plaatsen en tijdstippen gevierd. Nivon en PvdA, voor dit doel ver enigd in de Stichting de Eerste Mei, organiseren op deze socialisti sche feestdag verschillende ge beurtenissen. Op het middaguur wordt bij het oude stadhuis de rode vlag gehesen. Daarna is het tijd voor koffie, die gedronken wordt in de sociëteit van Lentefeest aan de Broersvest. Om twee uur 's middags spreekt Max van der Stoel, de ex-minister van buitenlandse zaken, over de ak- tuele buitenlandse politiek, nadat enkele leden die 50 jaar lid zijn van de PvdA, in het zonnetje zijn gezet. Met ingang van vrijdag 1 mei 1981 worden de verkoopprijzen van de nationale strippenkaart verhoogd. Een 6-strippenkaart (uitsluitend verkrijgbaar op dé wagen) gaat dan 3.— kosten (was 2.85). Voor een 1 O-strippenkaart (uitslui tend verkrijgbaar op de wagen) moet dan 5.worden betaald (was 4.75). De prijs van een 15-strippen- deur hadden geforceerd en een ruit hadden vernield. Deze schadepost van 500 gulden wordt nog eens ver meerderd met de waarde van de ge stolen goederen, zijnde ruim 2500 gulden. Uit de woning verdwenen een an tieke telefoon, twee kannen op mar meren voet, enkele gedecoreerde te gels in een fraaie lijst en kontanten ter grootte van vijfhonderd gulden. TÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIirTE Vlotte, vakkundige schade regeling. Hypermoderne outillage voor autorichten, kwaliteitsautoplaat-en spuitwerk- Bokelweg 100, 3125 AD Schiedam Tel. (010)-154540.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 31