Een goede auto-uitlaat is enorm belangrijk Uitlaatwinkels in opmars I Randstad-Edities VOOR 33 huis-aan-huis bladen fUMDÊTAB totaal oplage t&fTfiS SSO-OOO exemplaren Door: Leo de Ruiter D« plaatdikte RoMtvrij staal Gemengde materialen Het binnenwerk Sportuitlaten Uitlaat-montage AUTO-TIPS Natuurlijk, een auto wil ook wel eens wat kwijt. Daar is het uitlaatsysteem voor, com pleet met een of twee knal dempers. Soms moet de uit laat vernieuwd worden en dat kost geld. De meeste au torijders vinden het een on prettige uitgave, omdat ze menen dat je er niets voor te rugkrijgt. Je ziet het aan de auto niet af dat er een nieuwe uitlaat onder zit, in tegenstel ling tot het monteren van een stel bermlampen, een sport stuur of een kuipzitting. Maar je hóórt het er wel aan af. Een defecte uitlaat maakt zich met veel rumoer kenbaar, want de gassen uit de motor hebben nog een aanzienlijke druk. Zou den ze zonder meer tegen de lucht botsen, dan levert dit een serie knallen op die voor de om geving niet toelaatbaar zijn. De gassen moeten dus expanderen, waarbij de drukgolven gladge streken moeten worden, zodat een gelijkmatige gasstroom on der een zacht gezoem het uit laatpijpeinde kan verlaten. Een oplosbaar probleem dus, maar er zijn complicaties. Want als in een auto één liter brandstof wordt verbrand, wordt er een liter water gevormd. Is het uitlaatsysteem goed op temperatuur, dan ver dampt het water en wordt naar buiten geblazen. Maar na een kou de start is dit niet het geval en blijft het water achter. Het ergste is nog dat dit water agressieve zu ren bevat omdat de motor nog niet op temperatuur is. Het uitlaatsys teem wordt dan van binnenuit be dreigd, maar ook vanaf de buiten kant door vocht, pekel en steentjes die er tegenaan spatten. Daarom is de levensduur beperkt, maar hoe lang de uitlaat het uithoudt, hangt voor een groot deel van de rij-om- standigheden af. Veel koude starts en overwegend korte ritten waar bij de uitlaat nauwelijks op tempe ratuur kan komen, leiden eerder tot een defect dan bij gunstiger rij- omstandigheden. Soms hoort men de mening ver kondigen dat fabrikanten de uitla ten met opzet een korte levens duur geven door het staalplaat zo dun mogelijk te kiezen. Wat dik ker materiaal en de knaldemper zou veel langer meegaan, meent men Maar zo eenvoudig is het niet. Om een aantal redenen kan men geen dik plaat voor de uitlaat gebruiken. Ten eerste niet omdat dikker materiaal tot resonanties leidt, wat de geluidsdemping on gunstig zou beïnvloeden. Ten tweede omdat een uitlaat snel zijn warmte moet afvoeren. Warmte is energie en het is er om begonnen de energie in de uitlaatgassen weg te werken. Dikker plaat zou de warmte langer vasthouden. Ten derde, het gehele uitlaatsysteem moet flexibel opgehangen worden, want ook de motor heeft enige be wegingsvrijheid. Zo'n flexibel sy steem onder de auto mag niet te zwaar worden. Er zijn wel andere mogelijkheden om de levensduur van een uitlaat te verlengen of zelfs de levensduur van de auto te evenaren. Dan moet de uitlaat uit roestvrij staal wor den vervaardigd. Dit materiaal is moeilijk te verwerken, maar sinds men een methode heeft gevonden om roestvrij staalplaat gemakke lijk te buigen is een roestvrij stalen uitlaat geen probleem meer. Het produkt wordt dan wel twee maal zo duur als een uitlaat van zacht staal Of men over dit prijsverschil kan heenstappen wordt dan mede- bepaald door de vraag hoe lang men de auto in bedrijf zal houden. Er zijn ook fabrikanten met een andere benadering van het uitlaat- probleem. Zij houden rekening met het feit dat de diverse delen van de uitlaat niet dezelfde tempe ratuur hebben en dat corrosieve aantasting niet op alle delen de zelfde uitwerking heeft. Zij zijn derhalve voorstanders van een constructie van gemengde mate rialen, wat voor sommige delen het gebruik kan betekenen van roestvrij staal, voor andere van plaatstaal dat met een laagje alu minium wordt bedekt, dus gealu- miniseerd. terwijl men voor de achterste uitlaatpijp het emailleren weer de beste oplossing acht. Op die manier kan een uitlaatsysteem worden verkregen dat weliswaar duurder is dan een uitlaat van uit sluitend staalplaat, maar langer meegaat en goedkoper is dan een uitlaat van roestvrij staal Hierbij dient nog te worden opgemerkt dat ook de uitlaat van gewoon plaatstaal tegenwoordig een lange re levensduur heeft dan die van b.v 10 jaar geleden. Wetenschap pelijk onderzoek heeft geleid tot het ontwerpen en vervaardigen van betere uitlaatsystemen, zodat zowel van uitlaten voor eerste montage als van vervangingsuitla- ten thans een langere levensduur wordt verkregen. Minder brandstofverbruik met nieuwe uitlaten van Emba De afdeling Automateriaal van Emba Techniek B.V. te Rotterdam importeert diverse merken uit laatsystemen die een aantal verbe teringen t.o.v. de tot dusver ge volgde systemen vertonen. Zo heeft men het absorptiesysteem met geluiddempende vulstoffen verlaten, omdat de vulling in ge bruik verhardt en zwaarder wordt. Niet alleen doet dit het wagenge wicht toenemen, maar ook de te gendruk in het uitlaatsysteem wordt groter, zodat de motor ge- Tingere prestaties levert en het brandstofverbuik groter wordt. Thans wordt het reflectiesysteem toegepast waarbij de weerstand van de uitlaat gedurende zijn le vensduur constant blijft en het ge wicht vrijwel niet toeneemt. Bij de nieuwe uitlaten streeft men ook naar een vermindering van het ge luidsniveau, mede in verband met de eisen in de Bondsrepubliek waar men het toegestane niveau van 85 dB wil terugbrengen tot 83 dB. Inl. Emba Techniek B.V., afd. Au tomateriaal, Nassaulaan 110, 3071 JK Rotterdam. Tel. 010-851944. Tot dusver hebben we alleen aan dacht geschonken aan het mate riaal dat we aan de buitenkant zien. Maar het binnenwerk van een knaldemper is niet minder be langrijk. Om de gassen van hun energie te ontdoen, kunnen ver schillende systemen worden toege past. Een ervan is de snelheid van de gassen te verminderen door ze door geperforeerde platen te voe ren. Een ander systeem is de gas sen in steeds groter wordende ex pansiekamers te laten stromen. In iedere volgende kamer raken de gassen dan een deel van hun span ning kwijt. Ook kan gebruik wor den gemaakt van geluidabsorbe- rende materialen, zoals staalwol, glaswol of asbest. Ook kan de con structie van een uitlaat er op ge richt zijn de gassen zo veel moge lijk te laten koelen, wat eveneens tot vermindering van hun energie leidt. Gewoonlijk wordt er voor een uitlaatdemper een combinatie van deze systemen toegepast. De ontwerper moet er op bedacht zijn om enerzijds er voor te zorgen dat de gassen hun spanning kwijtra ken en dat het uitlaatgeluid in overeenstemming is met de wette lijke voorschriften op dit gebied. Anderzijds mag het dempsysteem niet leiden tot te veel tegendruk voor de motor, want dit zou het motorrendement nadelig beïnvloe den. Er zijn dus vele eisen waar aan een goede uitlaat moet vol doen, waarbij ook een goede pas vorm en bestendigheid tegen tril lingen en herhaaldelijke verhitting en afkoeling in aanmerking moet worden genomen. Van diverse merken bestaan ook z.g. sportuitlaten die zich van de standaard-uitvoering onderschei den door een meer sonoor geluid (wat geen grotere geluidssterkte hoeft te betekenen), grotere mo torprestaties door geringere tegen druk en een sportieve styling van de achterste uitlaatpijp. Soms wor den betere materialen toegepast dan bij de standaarduitvoering, zo- cjat een langere levensduur te ver wachten is. Vanzelfsprekend mo gen deze uitlaten alleen maar wor den toegepast als ze niet leiden tot een hogere geluidsproduktie dan bij de typekeuring van de auto is vastgesteld. De geringere tegen druk die sommige sportuitlaten bieden, wordt gewoonlijk verkre gen door het systeem zo te ontwer pen dat achter het pijpeinde een onderdrukzone ontstaat, zodat de uitlaatgassen min of meer uit de motor worden gezogen. Bij sommi ge motoren komt dit idee goed tot zijn recht en is er sprake van enige vermogenswinst en zelfs enige brandstofbesparing. Bij andere motoren merkt men hiervan min der of niets. Dit hangt samen met de constructie van de motor en het uitlaatspruitstuk, terwijl zelfs het inlaatspruitstuk nog een rol speelt. Ook komt het voor dat de presta tiewinst van de motor beperkt blijft tot een bepaald toerengebied. Dit is dus duidelijk het terrein van de „tuning"-industrie en wie aan zienlijke vermogenswinst voor zijn motor zoekt, zal behalve het mon teren van een sportuitlaat ook an dere bewerkingen aan de motor moeten laten verrichten. de gassen tegen schotten te laten botsen waarin gaatjes zijn aangebracht uitlaatgasstroom de gasstroom enige keren af te buigen solatiemateriaal geperforeerde buis geluidabsorberend mate riaal te gebruiken resonantiekame. s rechte geperforeerde buis de gassen laten expan deren in resonantie kamers van verschillende grootte Tenslotte komen we dan aan de montage van een uitlaat, want niet alléén de uitlaat zelf, ook de mon tage is enorm belangrijk. Eigenlijk is een uitlaat-montage gaan doe- het-zelf-werk. Ook al zou men be sluiten de complete uitlaat te ver nieuwen met dus alle daarbij be horende accessoires, zoals ophan- grubbers, klemmen, bouten, moe ren enz., dan nog kan er door on wetendheid veel fout gaan. Wij hebben bij de plaatdikte van de uitlaat al even de ophanging besproken, deze moet flexibel en resonantievrij gebeuren. Maar er kunnen nog veel meer fouten be gaan worden, waardoor zelfs de le vens van de automobilist en passa giers op het spel kunnen komen te staan. Bedenk maar eens aan ver keerde montages waarbij gevaarlij ke uitlaatdampen in het personen- compartiment komen. Uitlaatmon- tage kan men daarom beter door de vakman laten doen. Voorheen dacht men dan aan goedgekeurde garages (Bovag) of dealers, daar is natuurlijk niets op tegen, maar te genwoordig zijn ook vele gespecia liseerde bedrijven ontstaan. Deze zgn. uitlaatcenters zijn geheel in gesteld op het repareren, vernieu wen en monteren van uitlaten. Door deze specialisatie hebben zij zich geheel kunnen inrichten op de uitlaatreparaties, dus speciale gereedschappen en hulpmiddelen alsmede vakmensen, die niets an ders meer doen dan zich met uitla ten bezighouden. Op die manier hebben zij de werktijden aangaan de uitlaatreparaties, vervangingen enz. enorm kunnen bekortenen door de specialisatie ook groot kunnen inkopen. Dit alles geeft een extra financieel voordeel voor de klant. Het is daarbij zelfs voor de doe-het-zelver interessant ge worden, de montage maar aan de uitlaatspecialist over te laten. De zgn. uitlaatwinkels of uit laatcenters zijn in grote opmars. Het idee achter deze servicever lening is simpel, namelijk spe cialiseer je alléén in de repara tie van uitlaten, en dat kan dan een echte reparatie zijn (een vastzetten, een opnieuwstellen, een lek dichten), maar natuur lijk ook vervangen van delen of gehele uitlaat. Bij uitlaten die al op hoge leeftijd zijn is het laatste altijd te adviseren. Door deze specialisatie kan je aan zienlijk voordeliger werken. Je hebt je niet meer bezig te houden met allerlei andere reparaties op automobielgebied. Je gereedschap pen en hulpmiddelen kunnen dus ook doeltreffender, gespecialiseer der zijn. Ook voor het personeel gaat dat gelden, zodat de uiteinde lijke kosten laag gehouden kunnen worden, de werktijden kort en vervolgens door grote inkopen^ (van natuurlijk alléén uitlaten en onderdelen) de prijzen zeer con currerend kunnen zijn. Over het algemeen heeft de klant bij een uitlaatwinkel directe service, dat wil zeggen klaar terwijl u wacht, geen afspraaksysteem, geen lang gemis van de auto; zelf, omdat hij- /zij er meestal bijblijft de nodige inspraak en tenslotte een lage re kening. Dit alles zou ten koste kunnen gaan van de kwaliteit, maar ook dit is achterhaald (hoe wel natuurlijk altijd kaf onder het koren zal blijven), de meeste uit- laatstations gebruiken officiële fa- brieksuitlaten, gedegen merken en geven meestal schriftelijke garan tie, op z'n minst een jaar. Om enkele uitlaatcenters te noe men, waarin wij natuurlijk niet compleet kunnen zijn: De Fista Uitlaatwinkels (diverse in Rot terdam, Hoogvliet, Delft, Dord recht, Vlaardingen), Fastfit Uit laatcenters (in Rotterdam, Bre da, Amsterdam, Haarlem, Til burg enz.) Carex Uitlaatcenters (diverse in Rotterdam, Vlaar dingen, Den Haag), Metz (Rot terdam), Otoband en De Sprint (in Rotterdam, Dordrecht, Schiedam en Den Haag), Auto Fix (Delft), De Klok BV (Rot terdam), Zoet (Voorschoten, Valkenburg), Superband (Leid- schendam), Uitlaatcenter Hoek- sche Waard (Oud-Beijerland), Chris Dijkgraaf (Romax-Capel- le/Krinipen a/d IJssel), Auto glas (Romax-Bodegraven), Van den Ban (Romax-Hellevoets- luis).

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 40