In vertrouwde handen van de radiotherapeut Specialistische bestraling is geen verschrikking RESULTATEN EERLIJKHEID ken vele jaren arbeid. Pas in de jaren '30 werd aanschaf en toepassing van bestralingsapparatuur langzamerhand in diverse landen geïntroduceerdIn Nederland was dr. D. den Hoed de gro te pionier. Toch is de belangrijkste vinding, de bestraling met radio-actief kobalt, ge borgen in een bol die kan draaien, pas na 1950 in gebruik gekomen. In die tijd sloeg deze ontdekking zo in, dat er ge sproken werd van de „kobalt-bom'„ ook al vanwege die beweegbare bol. In ons land werd deze bestraling in 1952 voor het eerst toegepast in Leiden, snel daarop volgden Den Haag, Til burg, Amsterdam en andere steden. Bij zo'n „kobalt-bom" en nog sterker bij de electrische al dan niet beweegba re apparaten die later werden ontwik keld, dringt de straling met veel min der schade aan de huid en gezond weefsel tot diep in het lichaam door en daardoor kan een sterker effect op het zieke weefsel worden bereikt. Ook het „naar worden" van bestraling is nu teruggebracht. Chemische wer king van straling op het lichaam kan moe en misselijk maken, maar nu de moderne apparatuur de straling ver fijnder en strakker kan richten zodat minder uitwaaiert over het lichaam, zijn die bijve/schijnselen ook aanmer kelijk minder. GENEZING De radiotherapie kan genezing bren gen, dikwijls ook samen met een op eratie of soms met medicijnen. Als de ziekte vlug wordt ontdekt. Een huid kanker of een uitwendig zichtbare kanker, bijvoorbeeld in de mond, kan meestal snel worden geconstateerd. Tegenwoordig wordt, mede dank zij goede voorlichting, ook borst- en baar moederhalskanker veel sneller gevon den. j Maar andere kankers laten zich vaak pas ontdekken als de ziekte al lang woekert. Daarom zijn beginnende kan kers in deze tijd zeker geneesbaar. De specialist zegt: wel 90 procent van de gevallen van stembandkanker is, met behoud van de stem, door bestraling geneesbaar. Bij baarmoederhalskanker in kleine vorm ligt het percentage genezingen even hoog, bij grotere plekken is 70 tot 50 procent geneesbaar. Ook borstkan ker is redelijk goed geneesbaar. En zo zijn er meer geneesbare processen, me de dank zij de bstralingsmogelijkhe- den. Bij longkanker is de genezings kans minder rooskleurig. Maar toch... de radiotherapie maakt het mogelijk, bij patiënten die men vroeger niet meer kon behandelen, nu allerlei verschijnselen te verbeteren: pijn, zwellingen en slechte conditie te verminderen en het leven te verlengen of draaglijker te maken. Niet alleen met bestralingsapparaten wordt gewerkt, de specialist kan ook voor enige tijd een bestralingsstaafje in het lichaam aanbrengen, bijvoorbeeld in de baarmoeder, de blaas of de tong. Zo gaat de ontwikkeling van de bestra ling nog steeds door en er zijn zeker nog belangrijke verwachtingen voor de naaste toekomst. De arts, die zich tot radiotherapeut wil specialiseren, moet een opleiding van 4 jaren doormaken. Van groot belang is ook het in de praktijk in instituten of daartoe gespecialiseerde ziekenhuizen opladen van laboranten die de voor schriften van de arts uitvoeren. Het is altijd de radiotherapeut zelf, die de patiënt onderzoekt en de behande ling vaststelt, zonodig in overleg met de chirurg of de internist die de patiënt eerst heeft onderzocht of behandeld, maar nu bestraling adviseert. Ook hui sartsen kunnen een patiënt naar een radiotherapeut verwijzen. Uit het ziek terapport en aan de hand van al ge maakte foto's weet de bestralingsspe cialist, waar hij of zij de patiënt moet onderzoeken. „En kijk eens, wat daarbty een onmis baar instrument Is?" zegt de dokter, en toont dan een doodgewoon klein kan- toorllneaaltje. Ja, wat Ik betast de zie ke plek en dan is het van groot belang, die precies zo te meten, zodat straks by de bestraling zo min mogelfjk gezond weefsel geraakt". Zo maar een gewoon wit Iineaaltje, on misbaar by het onderzoek naar een zo ernstige ziekte. Wat vreemd doet dat aan 1 Maar och, de pen waarmee de la borant de bevindingen van de specia list noteert, is óók maar een balpen van niks. Zo biyf je met de voeten op de grond en dat moet ook. Het is veel beter, eerlijkheid te be trachten in de voorlichting, dan de er nst van de ziekte te versluieren. Maar de voorlichting moet niet zo overmatig zijn, dat zij angstwekkend wordt. Be tracht de specialist ook eerlijkheid te genover de patiënt? Het antwoord is: ja, zoveel mogelijk. Wel wordt gepeild, hoeveel waarheid een patiënt kan verdragen. Dat ligt dikwijls heel verschillend, Maar opzet telijk de ernst van een ziekte verhullen door de patiënt gewoon in alle onwe- Ter onderstreping dat specialisti sche bestraling geen verschikking is, in vertrouwde handen van de ra diotherapeut. De operatie is voorby. Het is allemaal zo goed gegaan. De patiënt mag weer naar huls. Maar dan zegt de dokter: „Het zal nu goed voor u zHn, als u nog wat bestralingen krygt". Dan slaat de schrik om *t hart: bestraling? Dan is het fout. Dan is alles verloren. En bo vendien word je zo naar van bestraling» „Ja, ik ken die angst, die schrik", zegt de radiotherapeut, de specialist aan wie de patiënt dan wordt overgegeven. „Maar het is niet waar, dat bestraling altyd een laatste hulpmiddel is. Be straling kan wel zeker genezend kan werken, kan zelfs toegepast worden by zommlge goedaardige aandoeningen. Ook is de nare werking op het lichaam belangrijk teruggebracht in de laatste tientallen jaren". Nee, we kunnen er niet omheen en er moet ook duidelijkheid zijn. De tijd dat een patiënt zo weinig mogelijk van zijn ziekte te horen kreeg, is voorbij. We hebben nu in Nederland te maken met zeer veel gevallen van de gevreesde ziekte, die nog altijd liever niet bij de naam wordt genoemd: kanker. Men spreekt van „fout", van ,Jc", van „mis" en men gebruikt eerder het Latijnse woord „carcinoom" dan het harde Ne derlandse woord kanker. ,Maar nog veel te veel wordt gedacht, dat het dan allemaal om hetzelfde ziektebeeld, dezelfde aandoening gaat", zegt de bestralingsspecialist, die praktisch altijd juist déze ziekte be handelt. „Dat is niet waar. Er zijn vele soorten kanker. Op elke plek in het li chaam gedraagt de ziekte zich anders. Daarom zijn er zoveel soorten behan deling ook. Dikwijls vooral als men er gauw bij is, kan een operatie uitkomst bieden. Nabestraling kan dan echte genezing brengen. In andere gevallen is een op eratie niet nodig en kan een bestra lingsbehandeling genezing brengen zoals bij kleine stembandtumoren, bij baarmoederhalstumoren en sommige blaastumoren. Als echter een inwendi ge kanker bijvoorbeeld in de longen of in de buik laat is ontdekt en ver is ge vorderd, of uitzaaiingen elders in het lichaam heeft veroorzaakt, dan kan bestraling eventueel samen met medi cijnen, dikwijls verlichting van pijn en verlenging van het leven betekenen". De radiotherapeut legt grote nadruk op de belangrijke vooruitgang, die kankerbehandeling doormaakt met het combineren vsn bestraling en me dicijnen. Deze ontwikkeling is nog steeds in opmars. In verscheidene lan den ter wereld wordt voortdurend on derzoek gedaan naar nieuwe bestrij dingsmiddelen. Ook de open voorlichting naar nieuwe bestrijdingsmiddelen. Ook de open voorlichting in landen waarin deze ziekte veel voorkomt en tot die lan den behoort Nederland draagt bij aan de kankerbestrijding. tendheid te laten, nee, dat is er in onze tijd niet meer bij. „Trouwens", zegt de bestralingsspecia list, „wie bij ons komt, is meestal niet ontwetend.En natuurlijk nemen wij de tijd, de behandeling met onze patiën ten reëel te bespreken. Wij hebben op ons spreekuur in de klinieken of op de speciale afdelingen in grote ziekenhui zen, vaak te maken met acute angst voor de bestraling op zichzelf. Het lijkt dat wij enorme apparaturen in werking stellen, maar de patiënt moet weten dat toch alleen de zieke plek aan de stralen wordt blootgesteld. Dat houdt ook in, dat de patiënt tijdens de bestraling, die enige minuten duurt, alleen is. Maar zeker niet verlaten! Normaal wordt de bestralingskamer betreden door een zigzag-gang, zodat er geen deur nodig is. De toegang blijft dus open. Via televi sie met monitoren wordt de patiënt in het oog gehouden er is ook een goede geluidsverbinding. Van griezelige een zaamheid is dus geen sprake". Het is niet de specialist zelf, die deze stralingsbehandeling uitvoert. Daar voor zijn speciaal opgeleide laboranten aanwezig. Zij leggen van tevoren alles uit,oefenen rustig met de patiënt in het gaan liggen in de juiste houding, en to nen de werking van de apparatuur, die ook verschillend kan zijn. Het toestel kan stilstaan, maar er kan ook appara- tuur werken dei ronddraait ofwel de ligbank met de patiënt kan draaien. Volwassenen zijn meestal gauw ge wend, maar met kinderen wil het nog wel eens bange huilpartijen geven. Ook dat kennen de laboranten door en door en zij zullen net zo lang toegewijd en kalm met het kind repeteren, tot het aan alles is gewend en rustig blijft lig gen. De stralingswerking op het menselijk lichaam werd na lange bestudering voor het eerst door de specialist Thor Steinbeck in Stockholm gedemon streerd. Radiumpreparaten werden door metalen filters op kankerzwei lingen gericht, het eerst op die, veroor zaakt door leukemie (bloedkanker) In het begin van deze eeuw werd ook van Amerika uit in verschillende Euro pese landen geëxperimenteerd. Men moet hierbij niet vergeten, dat ook het medisch onderzoek naar kanker nog lang niet zoveel mogelijkheden kende als nu. Wat de ontwikkeling van de be straling betreft, daaraan blijven de na men van de grote Nobelprijswinnaars Röntgen alsmede Marie en Pierre Cu rie onverbrekelijk verbonden. Met hun schitterende ontdekkingen zijn medici, fysici en technici aan het werk gegaan en samen met de stor machtige vooruitgang in de technische vindingen is ook het medisch onder zoekingswerk sterk gestimuleerd. Van zei feprekend kostten al deze onderzoe-

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 41