OBK blaast zijn toontje weer mee Landelijk toonkunstcongres met concert in Schiedam Performances, fotowerk en klei in Stedelijk Klein kamerorkest in alcua museum Concert in Passagetheater HET BESTE WAT KINDERVOETEN KAN OVERKOMEN RUTTEN SPECIAALSCHOENEN Jaarfeest NCVB GEZELLIGHEID ISOLATIE Nederlandse vereniging van schoentherapeuten HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 23 VRIJDAG 8 MEI 1981 SCHIEDAM De muziekvereni ging „Oefening Baart Kunst", be ter bekend staande als OBK, is teurg van weggeweest. Twee jaar na de brand in het verenigingsge bouw aan de Schie is de vereniging druk bezig met het verbouwen van de voormalige Jacintha kleuter school aan de Mgr. Nolenslaan. OBK is al een oude vereniging. In het jaar 1899 werd door een viertal glasblazers het idee opgevat om te komen tot de oprichting van een muziekvereniqing van arbeiders$ in het glasbedrijf. Het idee vond veel bijval bij een aantal glasbewerkers en na enige tijd van vergaderen werd besloten de medewerking te vragen van de toenmalige direkteur van de glasfa briek „De Schie" voor het geven van een borgstelling voor de aan te schaffen instrumenten. Na deze toezegging werd op 9 maart 1900, dus eenentachtig jaar geleden, tot oprichting van de ver eniging besloten met de naam „Oe fening Baart Kunst Het korps werd ook voor andere personen buiten het glasbedrijf opengesteld. Op 15 maart 1900 arri veerde de instrumenten uit de fa briek en de eerste studies begon nen. Reeds na zes maanden studie was het korps in staat medewerking te verlenen bij de „3 oktober-feesten te Leiden. Intussen ging het met het korps steeds crescendo, de eerste vijfent wintig jaren onder leiding van de heer H. van Gent, die O.B.K. van een baby tot jongeman heeft ge bracht en daarna onder leiding van onze bekende stadgenoot Jan C. M. Feltzer. Onder zijn bekwame leiding heeft O.B.K. naar de top mogen reiken. Sindsdien zijn vele muzikanten ge komen en gegaan, dirigenten heb ben elkaar opgevolgd en ook bij het huidige O.B.K. zijn de tijden veran deren Muzikaal gesproken is het allemaal wat minder en de gezelligheidsfac tor is een grotere rol gaan spelen. Het O.B.K. van nu is een moderne vereniging met diverse afdeling waarin de jeugd goed is vertegen woordigd. Naast de muzikale akti- viteiten wordt veel gedaan aan de onderlinge contakten en aan die met de ouders van de jeugdleden. Twee jaar geleden ging het vereni gingsgebouw aan de Schie in vlam men op. Naast de grote materiele en financiële schade raakte O.B.K. in de problemen met repetitieruim te. Wat dit laatste betreft zijn zij „uit de brand" geholpen door vooral de Rijnmondband, het Tam boer- en Trompetterskorps „Gusto" en de Voetbalver. S.F.C. Het werk aan de repetitieruimte vordert goed. Een brochure is in middels bij de buurtbewoners in de bus gedaan, om de aandacht te ves tigen op de komst van het muziek gezelschap naar de wijk. OBK streeft er uiteraard naar, zoveel mogelijk bewoners bij de vereni ging te betrekken. De Jacintha kleuterschool gaat dienst doen als het repetitielokaal. Daarnaast zal de ruimte gebruikt worden voor recreatieve doelein den en voor het houden van verga deringen. De geluidsisolatie (om lawaaihinder in de omgeving te voorkomen) heeft ondertussen al veel geld gekost, evenals de dubbele beglazing, de centrale verwarming en al het an dere wat bij het inrichten van een repetitieruimte komt kijken. OBK kan nieuwe donateurs dan ook goed gebruiken. Op vrijdag 8 mei geeft OBK haar jaarlijkse openbare concert in het Passage Theater. Het concert staat geheel in het teken van het nieuwe vereni gingsgebouw. Alle onderdelen van de muziekver eniging werken aan het programma mee, zowel de senioren als de jeugd. Voor het show-element zor gen de majorettes. De gekozen muziekonderdelen lig gen in het populaire vlak en zelfs aan toneel zat het die avond niet ontbreken. Het concert begint om acht uur. is schoenen van een erkend schoentherapeut: gegarandeerd juiste lengte en wijdtemaat algehele controle van voeten en houding individuele aanpassing van voetbed regelmatige controles gedurende de zo belangrijk groeijaren van het kind telefoon 154128 Eigenaar H. Bosveld van 's -Gravesandestraat 56 I, .lï. jr - Deze foto van een OBK oud vroeger dagen werd ons ter hand gesteld door de heer H. Braad, Bachplein 103, telefoon 713523. De vereniging leeft nog steeds. Hoe, dat is te horen op het concert vanavond in het Paasagetheater. SCHIEDAM Op 15 en 16 mei zal in Schiedam de Algemeen Lande lijke Vergadering van de Maat schappij tot Bevordering der Toon kunst gehouden worden. Deze ver gadering wordt ieder jaar in mei georganiseerd door één van de 52 afdeling, die deze maatschappij telt. Toonkunst stelt zich ten doel de liefde voor de muziek en vooral voor de koormuziek in de algemene belangstelling te brengen. De ont vangende afdeling Schiedam beij vert zich om de deelnemers aan het congres een zo gevarieerd mogelijk programma te bieden. Om 5 uur op vrijdagmiddag 15 mei zal Gerard de Waard op de beiaard van de Grote Kerk een programma ten gehore brengen, dat een half uur zal duren. Staande op het pleintje bij het Zakkendragers huisje is deze muziek het best te be luisteren. Om 8 uur begint dan het concert in de Grote Kerk, waarbij het Toon kunstkinderkoor en het Toonkunst koor zullen optreden. Op het concertprogramma staan werken van Gounod, Poulenc en Jo Mulder, de dirigente van het kin derkoor van Toonkunst. Het Toon kunstkoor zelf staat onder leiding van Edwin Wolf. Als solisten zullen optreden Hilary Reynold (sopraan), Ad van Baasbank (tenor) en Jaap Blom (bas). De toegangsprijzen voor dit concert bedragen 12,50 (niet-leden) en 10 gulden (leden, jeugd en 65plus). Voorverkoop bij koorleden, de WV. Telefonisch be stelde kaarten (268911) liggen 'sa- vonds klaar. Op zaterdagmorgen wordt de Jaar vergadering gehouden, waarna 's middags de deelnemers aan het congres op een Spidoboot een rond vaart door de havens zullen ma ken. SCHIEDAM In het Stedelijk Mu seum worden op vrijdagavond 8 mei weer enkele nieuwe tentoon stellingen geopend. Belangrijk on derdeel bij deze voor ieder toe gankelijke gebeurtenis is een per formance van Nan Hoover, die fo towerken en video's tentoonstelt. Op deze tentoonstelling doet Nan Hoover, die tot voor kort in Amster dam werkzaam was, verslag van haar werkverblijf in Berlijn. Sinds zomer 1980 heeft zij, dank zij een beurs van het Berliner Künstler- programm van de Deutsche Akade- mische Austauschdienst, in deze stad kunnen werken. Het kulturele en politieke klimaat aldaar was de direkte aanleiding I voor belangrijke veranderingen in haar nieuwe werk. Haar fotower ken en video's op de tentoonstelling in 1979 in het Stedelijk Museum te Amsterdam waren in de eerste plaats registraties van verschil lende lichtsituaties. Het element van de beweging was heel duidelijk beperkt tot haar vi deo's en performances. In het nieuwe werk breidt Nan Hoover dit laatstgenoemde element ook tot haar fotowerk uit. De kompositie is nu niet meer tot elk afzonderlijk beeld beperkt maar vindt op subtiele manier een voortzetting in het volgende of de volgende beelden. Het gaat hier niet om sequenties, maar om meerdelige werken, die zowel van links naar rechts als ook andersom gelezen kunnen worden. Dit impliceert dat het zwaartepunt van de kompositie niet vast ligt maar „verschoven" kan worden binnen het totaal der afbeeldingen. Mede daarom bezitten de werken ook edukatieve aspekten; zij dagen de kijker niet alleen uit maar dwin gen hem ook de dagelijkse werk elijkheid met nieuwe ogen te zien. KLEI Klei is van oudsher het materiaal geweest, dat als grondstof diende voor gebruiksvoorwerpen, voor aardewerk of keramiek en dat daarnaast de basis vormde voor een van de meest gebruikte bouw materialen: baksteen. De afgelopen vijftien jaar zijn er echter duidelijke verandeirngen in het toepassen van klei opgetreden. Ook de beoefenaars van de „vrije kunst" hebben op ruime schaal van dit materiaal gebruik gemaakt. Deze tentoonstelling wil deze ver schuiving in kaart brengen. Allerlei benaderingen verwerkingen en vormgevingen van klei worden aan de orde gesteld. Naast de traditio nele keramiek, bevat deze tentoon stelling een aantal minder ge bruikelijke benaderingen, die het materiaal klei trekken binnen het Hilary Reynolds, de sopraan op "net Toonkunst-concert SCHIEDAM De NCVB afdeling Schiedam Centrum houdt op woensdag 23 mei het 59e jaarfeest in het gebouw voor Chr. en Soc. Be langen aan de Lange Haven. De toneelklub speelt het vrolijke stuk „Rhapsodie in Rood" en in de pauze wordt een verloting gehou den, waarvan de opbrengst ten bate komt aan de voorbereidingen voor het 60-jarig jubileum. De avond begint om kwart voor acht. Gasten zijn ook welkom. SCHIEDAM Zaterdagavond 16 mei 1981 zal het laatste concert van het seizoen '80-'81 in de aula van het Schiedamse stedelijk mu seum plaatsvinden. In september begint de volgende serie concerten. Op 16 mei treedt een „ti jdelijk" ensemble op, luisterend naar de toepasselijke naam Inter mezzo. Het is pgericht door de pia niste Els Streefkerk en men heeft de dirigent Eduard Nieland aange trokken om het geheel te leiden. Het ensemble is een klein kameror kest, met als blazers dwarsfluit, 2 hobo's, 2 hoorns, 2 fagotten en een 20 tal strijkers. Tot verhoging van de musiceervreugde bracht Nieland het vocaal ensemble van de muziek school Alblasserwaard en Vijfhee- renlanden mee, waardoor een af wisselend programma kon worden samengesteld. De hoofdschotel wordt gevormd door het pianoconcert KV 414 van Mozart en de 5e sinfonie van Schu bert. Het is wel zeker dat er voor het eerst een sinfonisch werk als die sinfonie van Schubert in de aula zal klinken. perspektief van de huidige vrije kunstontwikkelingen: conceptuele kunst, systematische kunst, perfor mances en fotografie. Deze tentoonstelling konfronteert de kijker met werken die doelbe wust de geschiedkundige ontwikke ling van keramische vormgeving lijkt te negeren. Ze pogen opnieuw aan te knopen bij een in mythisehe nevelen gehuld verleden, waarin nóch potten, nóo bakstenen, n6ch kunsten bestonder Beide tentoonstellingen zijn tot en met 21 juni 1981 in het Stedelijk Museum te bezichtigen. Bovendien wordt in dezelfde periode een over zicht van de eigen kollektie mo derne keramiek tentoongesteld. SINGELKERK Volgende week gaat ook de ten toonstelling „100 jaar Singelkerk" van start. Deze expositie zal wor den geopend door Ria Janse, hoofd edukatieve dienst van het Rotter damse museum Boymans Van Beu- ningen. Evenals de opening op 8 mei zal ook deze gebeurtenis om kwart over acht plaatsvinden. Wie er niet bij kan zijn kan de hele week in het museum terecht. De openingstijden zijn dagelijks van tien tot vijf en zondags van half één tot vijf. Het Stedelijk Mu seum is gevstigd Hoogstraat 112. Misschien is het enkelen niet be kend dat de Ibach-vleugel van het museum, hoewel van tamelijk hoge leeftijd, door de befaamde piano technicus L. van den Enden, voor treffelijk is geintoneerd. Dit kan mede een aanleiding zijn om naar het fraaie pianoconcert van Mozart (door Els Streefkerk enthousiast vertolkt) te komen luis teren. Het koor werkt mee in een cantate van Mendelssohn „Wer nur den lie- ben Gott laszt walten" voor koor an strijdorkest, waarin de sopraansolo door Marijke Nieuwenweg wordt gezongen. Kaartjes telefonisch bestellen bij het Schiedams Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, telefoon 010- 269066.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 23