Ontdek de Montbretia Bolgewassen in borders Iedere zomer een verrassing door Bernadette van den Eerenbeemt-Meinders Grootbloemige Montbretia. Montbretia, de rijkbloeiende ver want van de gladiool, maar met veel meer gratie en eenvoud, is van alle zomerbloeiende bolgewassen misscbien wel het meest onder schat. De plant verlangt zon of halfschaduw en groeit zelfs goed voor een ligusterhaag! Grootbloemige (als afgebeeld) of kleinbloemige soorten in geel, oran je, koper, rood of kombinaties van deze kleuren staan tot uw beschik king. Elke knol vormttot 3 ranke maar stevige 40 cm. lange stengels met 10 20 bloen, die van juli tct september bloeien. De bladeren zijn zwaardvormig zoals die van gladiolen. De Montbretia is één van de dankbaarste en sterkste zomers- nijbloemen. De knollen worden 5 cm. diep en eveneens 5 cm. van elkaar geplant in lichte en humusrijke losse grond. Gedurende hun gehele groeiperiode verlangen de planten water. Het is niet nodig om de planten vóór de winter op te nemen en binnen te ha len, want zij verbreiden zich zo snel dat men om de 2 of 3 jaar wat pol len zal moeten uitgraven, scheuren en op nieuwe plaatsen herplanten. Dit gebeurt in het voorjaar, wan neer de planten weer aan de groei komen. Montbretia's die vast blijven staan moeten gedurende de winter goed worden afgedekt tegen vorst. Er is letterlijk geen enkele zomerbloeiend bolgewas, dat de border niet tot een sensatie maakt. Het enige waar men op moet letten is vorm en ui terlijk van de volwassen plant en hoe deze met andere exemplaren in zijn omgeving harmonieert. Zelfd de kleine Oxalis deppei of „geluksklaver" en zijn onlangs geïntro duceerde karmijnrose hybride, Iron Cross, zorgt voor een zeer doeltref fende randbeplanting in borders, terwijl de grootste lelies en dahlia's een blikvanger vormen achterin de border. Zomerbloeiende bolgewassen kun nen een border van heesters letter lijk van gedaante doen veranderen en borders van vaste planten een extra charme verlenen. Ook kun nen ze in grote verscheidenheid ge bruikt worden bij de aanleg van borders met uitsluitend bollen en zullen dan in combinatie met voor- jaarsbloeiende bolgewassen het ge hele jaar door kleur aan uw tuin ge ven. Dit soort borders is net zo blij vend en net zo eenvoudig te onder houden als een border met strui krozen. De bollen zullen zich in feite met het jaar vermeerderen, waardoor zij nog meer kleur en nog groter effect gaan vertonen. Alleen de meer gevoelige zomer bloeiende bollen, die voor de winter verwijderd en binnengebracht moe ten worden, zullen wat extra ver zorging vergen. Ontwerp een bollenborder op de zelfde wijze als u een border van vaste planten zou aanleggen nl. met de hooggroeiende gewassen achterin en de kortstelige soorten op de voorgrond. Ook dient nauw lettend aandacht te worden besteed aan de bloeitijd van elke soort of va riëteit bol, zodat de gehele border een ononderbroken kleurenpracht biedt zonder al te grote niet- bloeiende hiaten. Zomerbloeiende bollen worden ge plant in de buurt van de bollen, die voor- en najaar bloeien, zodat wan neer de ene groep begint te verwel ken, een andere zijn plaats inneemt en het afstervend blad aan het ge zicht onttrekt. De bollen worden niet in een te sterk patroon geplant, zodat hun kenmerken niet door een strenge vormelijkheid worden gehinderd. Zet ze in groepen van b.v. 10 of 20, hoewel lelies best in kleinere groep jes geplant kunnen worden. LELIES Zowel in bloembollenborder als in een gemengde border behoren le lies ongetwijfeld tot de mooiste van alle planten die uit bollen gekweekt worden. Ze zijn op zijn mooist or tamelijk open plaatsen in de lichte schaduw en men heeft keuze uit winterharde rassen en variëteiten, die achter elkaar bloeien van juni t/m september. De Mid-Century hybriden met een overvloed aan kelkvormige bloe men aan 1 mtr. lange stelen beho ren tot de eerste, die in bloei komen in juni in een prachtige kleu- renvariatie van oranje, geel en rood en kunnen in grote of kleine groe pen vanaf het midden tot bijna de voorkant van de border geplant worden. Lilium henryi met zijn massa oran jegele bruingestipte tulbandvor- mige bloemen bloeit vanaf augus tus tot eind septemner. Eén van de gemakkelijkst te kweken lelies is de Lilium regale met zijn geurige trechtervormige witten en van bui ten karmijnrode bloemen, die in ju li/augustus tot bloei komen. De ca. 1 mtr. hoge plant is ideaa om een heestergroep te verlevendi gen en er een bepaald hoogteaccenl aan te geven. Gladiolen zijn uitermate geschikt om een border op te vrolijken in een periode, waar weinig planten in bloei staan. Plant ze in groepen van een dozijn of meer, en kies die soor ten die in de vroege, late en hoogzo- mer bloeien, zodat uw border vanaf juli tot aan de eerste flinke nacht vorst een kleurrijke aanblik biedt. U kunt een keuze maken uit allerlei variëteiten, die in elk kleuren schema passen, maar bedenk wel dat de zachtere kleuren een heel speciaal effect geven. Omdat ze hun zwaardvormige bladen prakti sch rechtop dragen, nemen gladio len weinig plaats in en zijn daarom ideaal tussen éénjarige en overblij vende planten, die te dicht op el kaar staan om plaats te bieden aan forsere gewassen. De moderne dahlia's bieden een rijkdom aan soorten en variëteiten voor de border. De enorm groot bloemige showvariëteiten z-jn min der geschikt, maar de tuinbezitter heeft de beschikking over een breed assortiment vormen en kleu ren van de verschillende kaktus, semi-kaktus, dekoratieve en pom pondahlia's. De hogere variëteiten kunnen het beste in groepen van twee of drie achterin de border ge plaatst worden, waarbij hun dicht gebladerte voor een welkome op vulling zorgt en hun bloemen, zo mogelijk tegen een achtergrond van groenblijvende heesters of een schutting, een opeenvolgende reeks van vrolijke kleuren tentoonsprei den. Er zijn tegenwoordig dahlia's die in hoogte variëren van 25 tot 150 cm., al naar gelang soort, vorm en uiter lijk, en de lagere Topmix of dwerg dahlia's, de enkelbloemige of mig- nondahlia's en de anemoombloe- mige vormen een onmisbaar ele ment aan de voorkant van uw bor der. Plant dahlia's op een plaats met veel zon. Knolbegonia's, speciaal de meer- bloemige soorten, die de volle zon beter verdragen dan de grootbloe mige, vormen opwindende kleur vlakken op de voorgrond van bor ders in de halfschaduw, de groot bloemige soorten voelen zich in hun element op plaatsen met scha duw. Groepjes van vijf of meer vrolijke Cannas, met hun levendige bloei en fraai blad, kunnen in gemengde borders zeer spectaculair zijn. Hun bloei heft de eentonigheid op van zomer borders met b.v. geraniums en alyssum. En ze bloeien vanaf augustus tot in oktober. Neem voor een zeer aparte witte border eens een proef met een redelijk grote groep zoetgeurende Acidanthera, in combinatie met de welriekende „zomerhyacint", Galtonia candi- dans. Beide bloeien gelijktijdig van juli tot in augustus, Acidant hera zelfs nog langer. Montbretias met hun warme tinten geel, oranje, abrikoos, koper en oranjerood en hun gelijkenis met miniatuurgladiolen, geplant in groepen van minstens 25 stuks, zijn in gemengde borders één en al gra tie en schoonheid en zelfs in smalle borders bieden zij, verspreid langs heggen, een fraaie aanblik. Ze zijn winterhard en bloeien van juli tot in september. De welriekende zuiverwitte trom- petvormige bloemen van de Hyme- nocallis (syn. Ismene) aan 50 cm lange stengels vormen in juli en au gustus een waardevol element aan de voorkant van elke border. Ze kunnen prachtig constrasteren met grote groepen blauwe helio troop of tussen warmgekleurde pentunias. Met een beetje fantasie kan elke tuinliefhebber met behulp van het uitgebreide assortiment zomer bloeiende bolgewassen van zijn borders exotisch gekleurde beziens waardigheden maken. Doe eens iets met lelies Betrekkelijk kort geleden kwa men alleen nog maar wilde le liesoorten in tuinen voor. Dankzij een omwenteling op het gebied van de lelieteelt met als resultaat krachtiger en kleuriger hybriden, kunnen tuinbezitters thans onafgebro ken van juni tot eind septem ber over bloeiende lelies be schikken. Lelies kunnen overal gebruikt worden waar hun majestueuze schoonheid een blikvanger in de tuin moet vormen. Ze kun nen geplant worden in bedden, borders, rotstuinen, in verwil derde tuinen, in de snijbloe- mentuin, in bloembakken voor terras of balkon. Veel lelies kunnen ook binnenshuis in bloempotten tot bloei gebracht worden, hetzij als decor in de kas of in huis, of om later bui ten uitgezet te worden in bloembakken of een saaie plek in de tuin op te vullen. De bollen zijn misschien niet zo goedkoop, maar bieden veel waar voor hun geld omdat ze jaar na jaar bloemen blijven vormen. En de verzorging van lelies niet niet moeilijker dan die van andere bolgewassen. Het geheim van een succesvolle bloei is dat men niet vergeet, dat het van nature planten van de bossen zijn en dat ze het liefst met hun toppen in de zon en hun wortels in de schaduw staan. Plekken tussen heesters en éénjarige planten zijn daarom uitermate geschikt voor lelies en een laag turf molm zal niet alleen de wortels beschermen maar de lelies ook vochtig en onliruidvrij houden. Ongeacht de grondsoort is goede waterdoorlatende grond belangrijk voor lelies. Om de grond vochtig te houden wordt vóór het planten van de knol len volop turfmolm of bla- daarde ondergewerkt. Een vooraf goedbewerkte grond le vert later een goede kwaliteit bloemen op. Daar de knollen een aantal jaren in de grond blijven verdient een jaarlijkse kunstmestgift eveneens aanbe veling. Lelies worden tussen februari en april of in het late najaar ge plant, 10 15 cm diep. Als regel moet de houder van de bol 2 1/2 maal de hoogte van de bol met aarde bedekt zijn. Indien de bollen in het najaar wordt ge plant is een winterbescherming belangrijk. Lelies komen altijd het best tot hun recht in groe pen van minstens drie. De plan- tafstand van kleine bollen is ongeveer 20 cm, die van grotere 25 cm of meer. Kies, indien mo gelijk, een vrij koele plaats, be schut tegen de wind. Na het planten wordt flink wa ter gegeven, waarna de turf- molmlaag wordt aangebracht. Verwelkte bloemen worden zo nodig verwijderd, maar de stengels worden pas in het na jaar geheel afgesneden. Zorg ervoor dat al het verdroogde blad is verwijderd en opge ruimd voordat u de lelies een verse turfmolmlaag geeft voor de winter. Lelies zijn ook prachtige pot planten. Zodra de bollen in het voorjaar in de winkel verkrijg baar zijn, kunnen ze gepot wor den en dit moet dan direkt ge beuren om uitdroging van de bollen te voorkomen. Voor het Leliebollen zullen op dezelfde plaats in uw tuin jarenlang bloemen ge ven. oppotten van kant-en-klare compost gebruikt worden. Leg wat potscherven op de bodem van elke pot om overtollig wa ter te laten afvloeien. Een bloempot van 15 pm is door gaans voldoende voor een en kele leliebol, maar de echte le lie-liefhebber plant bij voor keur drie bollen in een twee maal zo grote pot. Druk de compost stevig aan, met de top van de bol 5 cm on der de aarde. Wanneer de bol len in het voorjaar worden ge plant, kunnen de potten on- middelijk in een onverwarmde ruimte geplaatst worden en men behoeft ze niet in de tuin in te graven. Een eenvoudige manier van ingraven is echter om de pot tot de rand in een be schut hoekje van de tuin te zet ten. Wanneer de toppen van de sten gels tevoorschijn komen, brengt men de pot in de huiska mer of een koele kas in bloei. Wordt een vervroegde bloei ge wenst, dan kunnen lelies bij ge matigde temperatuur, te begin nen bij 13-16 graden Celcius, geforceerd worden. Zorg voor voldoende frisse lucht. Geef de eerste tijd matig water, daarna ruimschoots wanneer de plan ten in volle groei zijn en de wortels zich sterk hebben ont wikkeld. Veel lelies zijn geschikt voor potcultuur, zoals de Mid-Cen tury hybriden met kelkvormi ge, Lilium regale met trompet- vormige en de speciosum-soor- ten met tulbandvormige bloe men.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 25