Particulier bindt striid aan met ziekenhuizen Belangstelling voor politieke redenaars niet overweldigend john kroes Hoe lang duurt een (verpleeg)dag? Tien kleine drinkertjes Slurqerliike 20 geslaagden EHBO-diploma Hülsta slaapkamers Hülsta woonwanden Broersvest 64-66, Schiedam SCHIEDAM Hoe lang duurt een dag? Vierentwin tig uur, of langer? Of mis schien zelfs korter? Die schijnbaar onnozele vraag, waarop het antwoord voor de hand lijkt te liggen, is de inzet van een konflikt tus sen het Noletziekenhuis en een onwillige debiteur. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 13 VRIJDAG 15 MEI 1981 SCHIEDAM Voor café 't Vier kantje aan de Koemarkt is woens dagavond een vechtpartij uitge broken waarbij enkele cafébezoe kers slaags raakten met het perso neel. Aanleiding voor deze knokpartij was het geldgebrek van één der klanten, die samen met enkele kor nuiten vanaf het einde van de mid dag meerdere konsumpties had zit ten nuttigen. De een na de ander verdwenen deze kornuiten echter, gelijk in het ver haal van de tien kleine negertjes, totdat er nog slechts twee over wa ren, die door de eigenaar op hun solvabiliteit werden aangesproken. De één, een 66-jarige Schiedammer, kon alleen zijn eigen rekening vol doen. De ander, een stadgenoot van 24, had geen cent op zak. De kloppartij die daarop ontstond werd pas beëindigd na aankomst van de politie. De verhitte gemoede ren werden verder gesust op het hoofdbureau. GEBOREN Stefan z.v. Laros-Rogaar. Kelly d.v. van Tricht-Verdam. Marieke d.v. de Bont-Siegers. Conrad z.v. Sloos-Handstede. Barthélemy M. z.v. van der Cam- men-Kustner. Ali z.v. El-Jafoufi-El Jafoufi. Evert C. z.v. Wagner-Krens. Caroline d.v. de Jonge-Montes Fer nandez. Casparus M. z.v. Schaeffer-Lands- bergen. Jeroen z.v. Brakenhoff-van der Knaap. Tamara N. d.v. Zwanenburg-Over de Vest. -s. Björn C. z.v. van der Zwan-Stam. Petra d.v. van der Gaag-Meier. Ronald z.v. Groenendijk-Verhoeckx. ONDERTROUWD A. H. Bakker, 26 jr. en M. Wilkes, 23 jr.; E. J. G. Bonefaas, 29 jr. en T. van Linden, 25 jr.; R. F. van Buren, 20 jr. en C. C. M. Wijnen, 19 jr.; H. M. A. Gudde, 26 jr. en P. M. van der Vel den, 23 jr.; P. Kooijman, 25 jr. en H. Klaasman, 22 jr.; R. M. Levens, 23 jr. en S. Brink, 23 jr.; F. Lowes, 22 jr. en S. Gelens, 18 jr.; J. H. Nooteboom, 23 jr. en M. M. P. van der Laan, 20 jr.; J. Prins, 25 jr. en W. de Hoop, 23 jr.; P. Verboon, 24 jr. en A. Leeuwes- tein, 20 jr. SCHIEDAM Met een voetbalwed strijd op t.v. kon Schiedam gisteravond maar een matige belangstelling op brengen voor de woorden van enkele politieke kopstukken die de stad met een (verkiezing) bezoek vereerden. Redelijk gevuld was de zaal in het Rijimondhotel, waar Minister de Rui ter en defensiespecialist Joep de Boer leden en sympathisanten van het CDA toespraken over het onderwerp Vrede en Veiligheid, De Ruiter (Justitie) beperkte zich tot het hoofdstuk politie en openbare orde, terwijl De Boer het CDA standpunt in zake de kemraketten uiteenzette. VOLLE AGENDA bliek bieden dan een goed gevulde zaal en een gehoor dat voornamelijk uit ouderen bestond. Aan de Oosterkerk aan de Rotterdam- sedijk tenslotte stonden de deuren gis teravond wijd open om voorbijgangers kennis te laten maken met de beginse len van de Evangelische Volkspartij, Neerlands jongste splinter van de con- fessiole boom. Deze EVP-loop inn wordt volgende week donderdag herhaald. GETROUWD W. J. Koorn, 35 jr. en P. Lengfeld, 22 jr.; I. Vonk, 25 jr. en A. Soares, 22 jr.; F. M. van de Water, 31 jr. en H. J. van Evelingen, 27 jr.; J. Braat, 24 jr. en H. Schrover, 18 jr.; W. Esbach, 24 jr. en J. P. M. Weber, 25 jr.; A. J. Mosk, 27 jr. en C. C. van Omme, 27 jr.; H. W. D. Toorman, 23 jr. en A. G. Melief, 19 jr.; D. van den Heuvel, 35 jr. en P. K. E. Lichter, 22 jr.; H. A. van Brummelen, 31 jr. en L. H. M. Bontjes, 28 jr.; C. H. van den Meirac- ker, 25 jr. en C. P. P. M. Kok, 24 jr.; B. Verkaaik, 23 jr. en J. A. van der Gaag, 20 jr. OVERLEDEN T. van Egmond, man, 84 jr.; I. Tiirk- sana, man, 42 jr.; F. H. Breevoort, vr., geh. met M. Koogje, 87 jr.; A. Suijker, man, 80 jr.; J. W. Etman, man, 77 jr.; M. M. El Bouchtaoui, man, 54 jr.; W. Zuidema, man, 80 jr.; J. van der Hoek, vr., 78 jr.; J. van Heiten, geh. gew. met R. van den Oosten, 84 jr.; W. van Noortwijk, man, 74 jr.; M. Jongste, man, 56 jr.; J. van der Smissen, man, 57 jr.; A. S. Klop, vr., geh. gew. met J. van de Waardt, 91 jr.; H. A. van der Knaap, vr., geh. met G. P. van Hagen, 50 jr.; G. Majoor, man, 61 jr.; H. S. Suijker, vr., geh. met A. Verschuur; N. H. A. van der Plas, man, 77 jr.; G. A. A. Bosman, man, 84 jr.; G. Wiersema, vr., geh. met J. L. T. Velthuizen. Want, terwijl de eerste zich beroept op onderling gemaakte afspraken, houdt de tweede onwrikbaar vas\ aan de gangbare wetten der logica en die der chronologie. Kiem voor het konflikt werd gelegd eind januari, toen de Schiedammer R. de Heer, die aan de Stadhouder slaan woont, zijn zoontje in het No- let liet opnemen. De jongen had verwondingen opge lopen bij een auto-ongeluk. Hij mocht na vier dagen alweer naar huis. Of na drie dagen als De Heer gelijk heeft want om die ene verpleegdag (en de kosten daar van) gaat het in feite. OPNAMEDAG Op de rekening, die het Nolet in maart op de post deed, staan 4 ver- pleegdagen, berekend over de pe riode 28 januari tot en met 31 ja nuari. Dat ziet er dus korrekt uit. Maar De Heer, gekonfronteerd met de reke ning, vond dat helemaal niet. Per ommegaande stuurde hij het Nolet een brief met het verzoek hem een creditnota voor één verpleegdag te sturen (ad 374,—) „aangezien mijn zoon minder dan 3x 24 uur in uw ziekenhuis verbleef". Hij kreeg nul op het rekest en ver nam dat aan patiënten, die vóór 8 uur 's avonds worden opgenomen, deze -. dag van opname als- volle dige verpleegdag wordt berekend (hetzelfde geldt voor de dag van ontslag). De Heer reageerde verbijsterd: „In het maatschappelijk verkeer en in juridische zin bestaat er maar één begrip voor het woord dag en dat is een etmaal van 24maal 60 minu ten." De Heer liet het er niet bij zitten. Hij begon een uitvoerige korres- pondentie met het Nolet. „Nee me neer De Heer", zeiden ze daar op nieuw, „deze regeling is volkomen korrekt, dat is zo vastgesteld door de Stichting Centraal Orgaan Zie kenhuizen. Zelfs als we wilden kon den we er niets aan veranderen." kenhuis. „Die man is niet te over tuigen. Hij zegt dat wij de prijs op drijven, alsof wij er hier eigen re geltjes op na houden. Wij leven gewoon de afspraken en verordeningen na die de ziekenhui zen onderling gemaakt hebben. Ik wéét wel waar het zeer doet bij meneer De Heer, namelijk dat hij een verzekering met een hoog eigen risiko heeft. Niet de verzekering, maar hijzelf moet die rekening vol doen. En straks werkt hij zich misschien nog verder in de nesten, als hij voor de proceskosten moet opdraaien. Nee, ik ben niet bang voor een pro ces en ook niet voor de ombudsman van de VARA (inmiddels ook door De Heer in de arm genomen, red.); wij hebben hier korrekt gehan deld." LITER De tegendraadse crediteur zelf: „Ik snap iets niet en dat is het vol gende: waarom moet ik als parti- kulier het slachtoffer worden van afspraken die de ziekenhuizen on derling maken? Ze kunnen wel van alles afspreken! Stel dat de slijters onderling gaan bepalen dat één liter voortaan 750 cc groot zal zijn. Ik ben via allerlei omzwervingen tot de wetenschap gekomen dat het Nolet weliswaar verplicht was de rekening samen te stellen zoals ze heeft gedaan, maar dat ik in juridi sche zin niet gebonden ben aan de afspraken die anderen maken. Ik heb het nagevraagd, bij het Mi nisterie, de Consumentenbond, het COZ en de Inspectie voor de Volks gezondheid. JURISPRUDENTIE De afspraken waarop het Nolet zich beroept zijn niet in een wet ge regeld en dus ben ik als partikulier niet verplicht ze na te komen. Er bestaat ook geen jurisprudentie over een soortgelijk geval. Ik ben de eerste die dit voor de rechtbank laat komen. Het gaat mij niet om het geld. Drie of vier verpleegdagen, dat maakt mij weinig uit, omdat ik een eigen risiko heb van duizend qulden dat ik sowieso moet betalen. Ik ben niet boos op het Nolet en ik zeg ook niet dat ze daar ongelijk hebben, maar ik geloof pas dat ik zelf ongelijk heb als de rechter dat zegt." Het regionale aspect van de bijeen komst was komen te vervallen toen het CDA op de laatste nipper moest verne men dat het bezoek van minister Albe- da (sociale zaken) aan enkele Schie- damse scholen en bedrijven, dat voor vandaag gepland stond, niet door kon gaan wegens een overvolle agenda van de bewindsman. Het CDA ondervond sowieso veel te genslag, want ook minister-president Van Agt, die tydens de „begrafenis" van de KVP, vorig jaar in het Brabant se, ai had toegezegd dat hy in Schie dam een rondje zou komen fietsen te gen wielerkampioen Joop Zoetemelk, moest van zyn sportieve voornemen af zien, eveneens wegens belangryker za ken elders. En tot slot kon minister De Geus (de fensie); die dan maar als vervanger voor Van Agt zou optreden, eveneens SCHIEDAM Voor het eenheidsdi- Minister De Ruiter en defensiespecialist Joep de Boer,gisteren in het Rynmond- hotel als vervangers van Van Agt, Albeda en De Geus. geen tijd vrij maken omdat het NAVO topberaad hem in Brussel aan de voor- zitterstoel kluisterde. Een plannetje van gemeenteraadslid Luud Snel om De Geus per helikopter naar Schiedam te vliegen, stuitte op praktische bezwaren. FULMINEREN Droeg de byeenkomst van het CDA eem landelijk karakter, de CPN, die in zaal Irene in verkiezingsconclaaf bi jeen was, maakte er een avond met veel plaatselijke „items" van. In een nogal dor en drammerig betoog gaf raadslid Ulferd Bruseker een repri se van zijn gebruikelijke optreden in de gemeenteraad, wat neerkwam op ful mineren tegen het financiële beleid van wethouder Reinier Scheeres (PvdA) en een herhaling van de CPN-Kritiek op de hoge Schiedamse tarieven voor on roerend goed belasting en gas, licht en water. Gast bij de CPN was lijsttrekker Mar cus Bakker, die door velen gezien wordt als Neerlands beste politieke re denaar, maar ook de communisten konden hun lijsttrekker niet meer pu- ploma van de E.H.B.O. slaagden alle 20 cursisten. De opleiding werd ver zorgd door de K.N.V. E.H.B.O., afd. Kethel, Secr. Schubertplein 163. Het waren: Dhr. J. Rohde, mej. P. Leber, dhr. L. Arduin, mej. M. Harpe, dhr. N. Jonge- neel, dhr. R. Jongbloed, mej. H. Wit, mej. E. vd. Water, Dhr. P. Mellema, mejE. Hertog, dhr. B. J. de Jong, mevr. E. de Jong-Ridder, dhr. A. Corveleyn, mevr. E. Witkamp-v. Mourik, mevr. W. Wagtendonk-v.d. Put, dhr. J. Boender, dhr. L. van den Ouden, dhr. O. Lee mans, dhr. G. Ketelaar, dhr. A. Hom mel. De junioren wedstrijd ploeg bestaande uit mevr. v.d. Hoeven, mevr. Zwanen burg en mevr. Quartes behaalden op de ere-wedstrijd in Vlaardingen de eer ste prijs. De Heer en zoon- in conflict met het Nolet. KRYPTOGRAM De korrespondentie ontaardde al ras in een kribbig „woordgemeen", waarbij men, om de andere partij te imponeren, het gebruik van vreemde en onbegrijpelijke woor den tot een maximum opvoerde. Dat leidde tot bokkige reakties over en weer. Het Nolet aan De Heer: „Met verbazing heb ik uw schrijven van 25 maart gelezen. Aanqezien ik nooit goed ben geweest in krypto- grammen, heb ik die van u even eens niet kunnen oplossen." De Heer daarop aan het Nolet: „Uit de eerste alinea van uw brief van 21 april heb ik begrepen dat mijn brie ven uw intellektuele niveau te bo ven gaan." Op die manier kwam men echter niet tot een oplossing. De Heer hield voet bij stuk: hij wilde drie dagen betalen, maar geen vier. En het Nolet zei dat het zich aan de re gels had gehouden. Gevolg: er werd een incassobureau ingeschakeld om de vordering op De Heer via ju ridische weg te regelen. Uiterlijk tot begin juni kan De Heer zijn schuld voldoen. Verzuimt hij dat, dan komt de affaire voor de rechter. OPDRIJVEN „Ik ben van verbazing van mijn stoel gevallen," zegt J. A. van der Kracht, hoofd ekonomische admi nistratieve dienst in het Noletzie-

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 13