geveltuintjes Van geraniummarkt tot bloembakken en Honderd jaar katholicisme in Stedelijk AFWEZIG Collecte in hartweek: 36.000,- SCHIEDAM Op zaterdag 16 mei organiseert de plaatselijke afdeling van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde haar jaarlijkse geranium- markt, ingericht op op hel Hemaplein. De markt valt samen met de op die dag te houden Jaar- en Welzijns- markt, georganiseerd dooi de Schiedamse Gemeen schap. tot 9 juni a.s. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 31 VRIJDAG 15 MEI 1981 Bloemkwekers en handelaren bie den op deze markt, naast gera niums ook pot- en perkplanten aan plus heesters en ander groen, te be nutten voor het inrichten van bal kon- en gevelversieringen. In een eigen stand zal de KMTP het plaatsen van bloembakken op bal kons en het aanleggen van gevel tuintjes propageren, te meer, omdal ook dit jaar weer een wedstrijd wordt uitgeschreven (geen aanmel ding tot deelname vooraf). Om tot goede resultaten te komer met kans, voor een van de beschik bare prijzen in aanmerking te ko men, zijn richtlijnen samengesteld door de edukatieve medewerker er bestuurslid van de afdeling, de heer A. de Bruijn, hovenier en botani cus. INRICHTEN BLOEMBAKKEN Voor het inrichten van bloembak ken zijn hiervoor vele soorten var bakken in de handel verkrijgbaar, van hout, eternit, kunststoffen. Gebruikt kunnen worden ook kuip jes, vroegere inmaakpotten enz. enz. De beschikbare ruimte op de balkons is bepalend voor welk mo del wordt gekozen. Eigen fantasie speelt hierbij een grote rol. ADVIEZEN Laat de kleur van wat u ook kiest voor een bloembak neutraal zijn; de bloemen zorgen wel voor kleur. Wat de grond betreft: ieder jaar moet u de plantenbak voorzien van nieuwe potgrond. De kwaliteit van de grond zal van grote invloed zijn op de groei en bloemenpracht van uw planten. Al vorens u de grond in de bakken doet, moet u goed opletten of er gaatjes in de bodem zijn aange bracht. Deze moet u afdekken met b.v. een potscherf. Die gaatjes zijn zeer belangrijk: het overtollige giet- en regenwater moet snel afgevoerd kunnen wor den! BEPLANTING We zullen alléén de zomerbeplan- ting bespreken; een voorjaarsbe planting bestaande uit wat violen, vergeetmenietjes, muurbloemen, grootbloemige madeliefjes en vele bolgwewassen, kan heel mooi zijn, maar is voor dit jaatr te laat. Bij de keuze van plantenmateriaal moet u die soorten welke die, bij een goede verzorging, bloemen ge ven van mei tot oktober. Niet allerlei soorten door elkaar planten want dit geeft in een kleine plantenbak een rommelig aanzien. In een grote plantenbak is dat wel mogelijk. Kijkt u maar eens naar de bloembakken van de plantsoe nendienst. De geranium is één van de beste, maar prijzig. Goedkoper en toch mooi zijn o,a. het vlijtig Liesje, afri- kaantjes, petunia, begonia, agera- tum, verbena en vele anderen. Alle bovengenoemde soorten zijn er in vele ileuren; te gebruiken als één kleur per bak of in gemengde kleu ren. De genoemde soorten zijn zomer- bloeiers en houden dus van de zon, behalve de zaai- en knolbegonia's, die zouden het liefst midden op de dag uit de zon staan. Behalve de geranium, zullen de meeste soorten worden aangeboden in z.g. perskluitjes. Deze kluitjes zullen bij aankoop vaak droog zijn. Vóór het planten de droge kluiten eerst goed nat maken. Nooit droog planten! De hergroei zal dan moeilijk tot stand komen. VERZORGING Als u de planten volgens voorsch riften hebt geplant en een goede verzorging blijft achterwege, zal er van uw plantenbak niets terecht ko men. Een belangrijk onderdeel var deze verzorging is het watergeven Niet te nat en niet te droog, da blijkt voor velen heel moeilijk uit voerbaar te zijn. Als de, vooral smalle plantenbak, is volgegroeid zal bij een regenbui he' regenwater, van blad naar blad lo pend, buiten de bak terecht komen De bladeren vormen dan een dak boven de plantenbak, dus al heefl het geregend, toch controleren of de grond water nodig heeft! Bij de dagelijkse controle uitge bloeide bloemen, gele en dorre bla deren met bloem of bladsteel ver wijderen. Geen stukje steel laten zitten; die kunnen gaan rotten en de plant aantasten. U begrijpt natuurlijk wel, dat de planten voedsel nodig hebben. Dus éénmaal per week bij mesten, te beginnen 3 tot 4 weken na het planten. In de begin periode is er nog voldoende voeding in de grond aanwezig. Planten die een steuntje nodig heb ben, b.v. de geranium, moet u van een stokje voorzien en zo onzicht baar mogelijk aanbinden. Insekten die uw pl%ten bedreigen, zult u moeten bestrijden. Als u daarbij de spuitbus moet gebrui ken, houdt u zich dan aan de voor schriften, te lezen op het etiket! Gevelversiering Enkele jaren geleden stelde men bij de gemeentelijke dienst plant soenen een folder samen met alge mene richtlijnen, omtrent het aan brengen van balkon- en gevelver sieringen. Uit wat dit laatste betreft een korte samenvatting waaraan gedacht dient te worden bij het projecteren van gevelversieringen/tuintjes. Het is de bewoners toegestaan te gen de gevel aangebrachte tegels baksteen over een smal stuk te ver wijderen. Ze dienen wel te worden bewaard om bij opheffing van het tuintje weer op hun plaats te wor den gelegd. Wie wil volstaan met het aanbren gen van geschilderde oude klom pen, bloemhouders van plastic of vensterbankb kken kan hierin gera niums of ondermeer petunias plaat sen. Ook dat geeft de gevel een vrolijk en kleurrijk aanzien. Voor het creë ren van een aantrekkelijk gevel tuintje bestaan de nodige varian ten. Bij de samenstelling van het assor timent dient echter rekening te worden gehouden met de windrich ting. De gevel op het zuiden biedt de meeste kansen, maar oost en west geven beslist ook goede moge lijkheden en zelfs een noordgevel behoeft niet kaal te blijven. De grondkwaliteit tegen de gevels is doorgaans te zanderig of niet van de beste kwaliteit. Het is daarom goed voor elke heester of klimplant een ruim en diep gat te graven van tenminste 25x0,50x0,50 cm en dit te vullen met goede luchtige aarde, of wel een mengsel van grond zand en turfmolm. Ook zal het voer sommige leiplan- ten nodig zijn om een hekwerk van latten, gaas of draad tegen de gevei te plaatsen, waar de ranken aan vastgemaakt kunnen worden. Bij uitsteeksels aan de gevel is het nodig te controleren of het tuintje na een regenval voldoende water heeft gekregen. Enkele mooie klim planten zijn clematis in vele varië teiten. Hiervan is de clematis montana bij zonder sterk en winterhard, doch niet geschikt om tegen een noorder muur te plaatsen. De clematis in het algemeen heeft bezwaar tegen de felle zon op de voet van de plant. Om ze hiertegen te beschermen is het zinvol aan de voet wat schaduw gevende plantjes te plaatsen. Noordelijk gelegen tuintjes zijn te bezetten met hedera soorten (kli mop). Deze wilde groeiers moeten regelmatig worden bijgesnoeid. Verder zijn te gebruiken: Aristoclogia (Duitse pijp), slin gerplant 5-8 m hoog Donkergroene hartvormige bladeren, bloemen pijpvormig, geel met bruine keel. Campsis-radicans (Trompetklim mer) tot 10 meter hcog, vormt hechtwortels, bloem oranje van kleur. Hydranges petioralis (Klimhor- tensia) ook geschikt voor de noor dermuur, witte bloemen in vlakke schermen, een zelfhechtende klim- heester. Jasminus nudiflorum (Winterjas mijn) bloeit reeds in januari met gele bloemen is niet zelfhechtend, moet dus geleid worden langs oost-, zuid- of westgevel. #Lonicera (Kamperfoelie),een niet zelfhechtende slingerplant met in de avonduren heerlijk ruiken., de bloemen. Parthenocissus (Wilde wingerd). Sterke groeier langs oost-, west- of zuidgevel, zelfhechtend met als sierwaarde de bruine bladkleur in de herfst. Passiflora coeruia (Passiebloem), allen geschikt voor zuidmuur op be schutte plaatsen, geeft veel bijzon der decoratieve bloemen. Polygonu (Bruidssluier), een zeer snel groeiende, niet zelfhechtende slingerplant voor alle standplaat sen, bloemen in witte pluimen. Vooral niet bang zijn om overtollige ranken weg te knippen. Klimrozen in diverse kleuren. De snoei in het voorjaar (maart) is zeer belangrijk. Jonge scheuten die in de zomer gevormd worden, 3 tot 4 meter lang, moeten van het begin af geleid worden tegen hekwerk. Vooral deze scheuten moeten hel volgende jaar de bloemen voort brengen. Tijdens de snoei in maart worden enige oude scheuten weg geknipt en vervangen door boven genoemde jonge scheuten. Golder shower (geel) en New Dawn (roze) zijn sterke doorbloeiende soorten De rozen moeten zeker om het an dere jaar bemest worden met koe mest. Pyracantha (Vuurdoorn) een ge leide muurheester met in het najaar de prachtige oranjerode bessen Niet te plaatsen tegen een noordge vel. Wisteria (Blauwe regen). Bloeit eerst op oudere leeftijd met trossen lichtlila-blauwe bloemen, moet te gen hekwerk geleid worden. Ook voor bloeiende heesters geldt het tijdig wegnemen van uitge bloeide bloemen, geel en verdord blad. M. Klinkum, huisarts Voor spoedgevallen wordt buiten het week-end waargenomen door: G. W. Kentie, huisarts Weide 2, telefoon 710219 P. A. R. Rombout, huisarts Smetanalaan 26, telefoon 712265 SCHIEDAM De Nederlandse hartstichting heeft in Schiedam ruim 36.000 gulden ingezameld. Dit bedrag kwam uit de bus na de col- lekte die onlangs tijdens de hart week in deze stad werd gehouden. Het geld komt ten goede aan de Ne derlandse Hartstichting. Vaandel van In Honorem Dei. Detail van verbluffende schoonheid Deze monstrans is een sprekend voor beeld van kerkelijke kunst SCHIEDAM Vanaf zaterdag is In het Stedeljjk Museum een tentoonstel- lhg te bezichtigen als onderdeel van de viering en herdenking van 100-jaar Schiedamse R.K. Binnenstadskerk. De opening hiervan vindt vanavond plaats door stadgenote Ria Janse, educatief medewerkster van het Museum Boymans-Van Beuningen te Rotter dam. Hieraan vooraf gaande geeft zijn een toelichting op het geëxposeerde en de achtergronden hiervan. Het is veelzij dige kerkelijke kunst, eens gebruikt en nu bewaard, niet alleen in wat eens de Rozenkranskerk was. Ook waardevolle paramenten, afkomstig uit de afgebro ken Frankelandsekerk en de buiten gebruik gestelde Havenkerk, zijn hier voor iedereen te bezichtigen, met als de gewijde vaten, zoals kelken, cibories en monumentale monstransen, en andere altaarversieringen, om luister bij te kunnen zetten aan mis- en andere vie ringen. Stuk voor stuk zijn het kostbare staalt jes van goud- en zilverkunst, daterende uit de 17e en 18e eeuw. Alles is opgesteld in vitrines en zal de kenners van siersmeedkunst zeker in teresseren. Ook aan rijkdom aan kerkelijke gewa den is hier het nodige te zien, echte staaltjes van het werken met goudbro kaat. Als uitspringer valt hierbij op een Priesterkledjj van weleer in reliëf uitgevoerde velum (schouder mantel) welke werd gedragen op hoog tijdagen in processies. Fraai uitgevoerde vaandels van con gregaties en andere parochiële organi saties zijn in de aula te zien, maar ook de portretten van het echtpaar vji. Burg dat met andere gefortuneerde Schiedammers veel tot de bouw van de kerk heeft bijgedragen. Oude tekeningen voor deze bouw en de pastorie met foto's uit de kerkgeschie denis, met wel en wee, completeren de expositie. DIA'S Van het interieur van het nuw weldra 100 jaar oude kerkgebouw is een dia serie samengesteld die regelmatig voor de bezoekers wordt vertoond. Zaterdagavond is er in de kerk een plechtige Requiem ter herdenking van alle overledenen uit de parochie. Voor de zondag te houden kerkelijke eeuw feestviering (10.30 uur) is de kerk ge heel vol. Zij die geen toegangskaart hebben zijn evenwel toch welkom in de zaal van het Stadskantoor waar een ontvangst wordt gehouden en tevens een reünie. Tal van geestelijken van de vroegere Singelkerk en die van de parochieker ken Frankeland en Lange Haven ko men die dag hiervoor naar Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 31