Streekmuseum Jan Anderson in 1980: 8578 bezoekers rriusetm TENTOONSTELLINGEN HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 12 WOENSDAG 3 JUNI1981 Een overzicht van de tentoonstellingzolder waar in 1980 de exposities waren over de tweede wereldoorlog en antiek speelgoed. Jan Anderson toont de aanwinsten. VLAARDINGEN - Het aan de Vlaardingse Kethelweg gevestigde (partikuliere) streekmuseum Jan Anderson heeft in 1980 de kollektie kunnen uitbreiden met 1389 artike len. Dit schrijft het bestuur van het mu seum in het jaarverslag. Het museum is opgericht door de naamgever Jan Anderson, die ook één van de grote drijfveren is ach ter het draaiend houden van dit museum. Een van de belangrijkste zaken in 1980 was ongetwijfeld het bouwen van het depot. Hierdoor is de opsla gruimte voorlopig opgelost. Men beschikt nu over 60 m2 depo truimte, alsmede een toilet en een keukenruimte. Direkt er na werd in de helft van het depot magazijnstel lingen geplaatst met daar bovenop op een vloer waarop de meubelen kunnen worden opgeslagen. Het deel waar o.a. de smederij, schil derswinkel, drogisterij en banket bakkerswinkel moeten worden ge realiseerd werd tot nu toe als depot gebruikt, nu deze afdelingen zijn leeggeruimd kan aan verdere uit bouw van het museum worden be gonnen. Het depot is nu ook aangesloten op de beveiligingsinstallatie. De poe derblussers en de inbraakbeveili ging zijn ook dit jaar gekontro- leerd. Dankzij de steun van het An jerfonds zijn twee vitrines aange schaft, er zijn twee nieuwe tentoon stellingen gemaakt en bij de ingang zijn twee T.L.-bakken geplaatst. In 1980 is in het bijzonder gezocht naar voorwerpen voor de smederij, schilderswinkel, de banketbakkers winkel en de drogisterij. Vanuit een oude drogisterij in Maassluis zijn honderden voorwerpen aangewor ven.. Door de tentoonstelling over de 2e Wereldoorlog kreeg men weer veel materiaal uit de bezettingstijd o.a. een jodenster en een N.S.B.-vlag. Ook zijn aangeworven een solda tenkist uit de vorige eeuw met een kompleet uniform van een Vlaar dingse militair, een houten kastje met 5 visserij medailles, een houten zeilmakersbank en een kollektie van 41 medailles en plaatjes van de Vlaardingse brandweer. De 12 restauratoren hebben 72 voorwerpen voor het museum gere staureerd en de kollektie lijfgoed is door de proefwasserij van het Uni lever Research Laboratorium ge wassen. De prentkollektie is met 1039 nummers uitgebreid en de bi bliotheek met 486 titels. Aanwinsten 1980: theekommen uit de 18e eeuw nu in het streekmuseum. Bijzondere aanwinsten waren een prentenboek uit 1850, een exem plaar van Handvesten uit 1772, 28 schoolboekjes uit de 19e eeuw en een schoonschrijfschrift uit 1777. De foto en prentbriefkaart kollektie is uitgebreid met 991 stuks, de post zegelverzameling met 33 poststuk ken uit de 2e Wereldoorlog, een kaart van de Olympische Spelen uit 1928 en de Nederlandse emissies van 1980. Het bezoekers aantal is in 1980 ge stegen tot 8578 (1977-1320, 1978- 1538, 1979-3259). 72 Schoolklassen hebben het museum bezocht en zijn toen begeleid door 11 personen van de Expoge. Daarnaast hebben 34 groepen buiten de bezoekuren het museum bezocht, o.a. Culturele Raad Vlaardingen, afdeling onder wijs van het stadhuis, B W van Kerkdriel, Bestuur Hist. Verg. Maasland, Bestuur Streekmuseum Sommelsdijk en een groep van 18 patiénten van het Zonnehuis met 18 begeleiders. De expositie „Wat had u gehad wil len hebben" over de Vlaardingse middenstand liep tot 23 februari en trok dit jaar nog 512 bezoekers. De tentoonstelling over de 2e Wereldoorlog „Nooit Weer" en werd geopend door de direkteur van het Rijksinstituut voor Oor- logsdokumentatie, de heer H. Pape. Op 30 april werd zonder officieel vertoon de tentoonstelling geopend „Oranje Boven" die werd mogelijk gemaakt door het Comité Nationale Gedenkdagen. Beide exposities hebben gelopen tot 6 december, in die tijd bezochten 7029 bezoekers het museum. Op 8 december startte de expositie „Kinderparadijs"; tot het eind van 1980 hebben 1037 personen het mu seum bezocht. Daarnaast is in december een ten toonstelling over de Vlaardingse brandweer te zien geweest, die door het Gemeente Archief Vlaardingen was opgezet voor het j ileum van de brandweerliedenvereniging, b Buiten het museum is negen maal gemanifesteerd o.a. bij de Spaar bank Vlaardingen, Drieënhuysen huysen, op Vlaardingen Aktief in Triangel en in de Amro bank Schie dam met een tentoonstelling onder de titel „De Sprookjesverzameling van Anderson". Voor de afdeling onderwijs is er een fotoboekje gemaakt over de 2e Wereldoorlog waarvan 3500 exem plaren zijn gedrukt, ruim 2500 stuks zijn verstrekt aan o.a. leerlin gen van de zesde klassen, het re stant was binnen 2 maanden ver kocht in het museum aan bezoekers voor 3,per stuk. Voor het Koop centrum Vlaardingen zijn 90 foto's gemaakt voor een etalage-wedstrijd waarbij Koninklijke bezoeken aan Vlaardingen centraal stonden. Het museum heeft in 1980 uitlenin gen verzorgd voor toneeluitvoerin gen, reprodukties, exposities in het museum in Scheveningen en het Stedeüjk Museum in Schiedam. Ook aan de NCRV televisie zijn voorwerpen uitgeleend. In april 1980 kreeg het streekmuseum van inspekteur Dorst van de Vlaardingse gemeentepolitie het stopbord dat jaren door politieagenten is bediend bij de regeling van het verkeer bij de molen. Nog een aanwinst 1980, een theeservies begin 18e eeuw. Aankoop van opgegraven aardewerk op het erf van het streekmuseum.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 12