door Marian Bollen, astrologisch consulente HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 39 WOENSDAG 3 JUNI 1981 Frans Popti, violist te Den Haag Astrologe Marian Bollen beschreef het karakter van de vldlst Frans Popti. Ma rian is leerlinge van de bekende Haagse astroloog Jack Chandn tn ingeschreven by het Nederlands Genootschap voor Praktiserende Astrologen. Frans Popti kende ze nog van vroeger, toen ook Marian musicus wasMaar dat was lang 9eleden.Lang genoeg om de beschrijving nltt te beïnvloeden. Het ging uitsluitend aan de hand van de geboortetyd. Wat bleek? Frans Popti, een koppige vis? Maar let op het vraagteken. De combinatie van een mooi geaspec- teerde zon in Vissen en Ascendant Stier' is bij Frans wel heel apart. •«Vissen zijn erg toegevend, meegaand, ter wij Stier juist erg vasthoudend en koppig kan zijn. Toch is het wel een gunstige kombinatie. Zowel Vissen als Stier wijzen op" geduld. Zijn van nature overgrote beschei denheid zou voor hemzelf een hinder paal geweest kunnen zijn om zich maatschappelijk vooruit te kunnen werken; bij zijn werk is dit toch wel een vereiste. Geduld en koppige volharding maakt dan dat hij tóch een bijzondere plaats heeft bereikt. Natuurlijk is het sterk geïnspireerde en kunstzinnige van de Vissen heel belangrijk bij zijn werk. Maar een Vis kan zich meestal niet zo goed naar een top toewerken, vanwege 3ie aangeboden bescheidenheid. Frans Popti lacht als hy het leest. Jk heb dat wel meer gehoord. Mensen, die tegen me zeggen: ais ik kon wat jy kan was Ik allang naar Duitsland of Ameri ka gegaan en miljonair geworden. Zelf zie ik dat helemaal niet zo". Hy leest verder. Een sterk harmonisch aspect tussen zi jl zon en maan geeft hem een inner - lijketevredenheid, of in ieder geval een aangeboren vermo9en daartoe. Zijn in stelling maakt.dat hij in zijn hele doen en laten blijk zal geven van innerlijke beschavinq. De kans dat hij zich geën gageerd voor anderen inzet is niet zo erg groot. Frans is zeker in staat om de nood van anderen aan te voelen, wïl bok graag iets voor anderen doen. Zou zich graag inzetten voor een zaak waarbij hij zich betrokken voelt; maar we vinden een zekere terughou dendheid in het uiten van emoties en bovendien nog wat gemakzucht om tot daden te komen. Het meest is hij geschikt om rustig aan hetzelfde doel door te werken en zich niet teveel te laten afleiden door allerlei zaken, waarvan hij misschien wel de noodzaak inziet, maar die hij toch naast zich neerlegt, omdat versnippe ring van inzet hem moeilijk afgaat. Alle factoren tegen elkaar afgewogen vinden we zeker geestelijke beschaving in deze horoscoop. Frans Popti: ,4a, dat herken ik ook wel. Zo word ik byvoorbeeld wel tien keer pór mdand góvKaagd Om 16S tó qóven. Ik zOu dat graag dOóN, maar weet van mezelf, dat ik het niet kan. Ik kan wel iets vertellen, maar als men dat dan niet begrypt gaat het kriebelen by me. Nou, dan moet je geen leraar wor den. t Is zuiver een gevoelskwestie hoor". DENKEN Frans kan naar buiten de indruk ma ken, een nuchter denkend persoon te zijn. Toch geven zijn gevoel en zijn in tuïtie hem betere inzichten dan dat lo gisch denken dit zou doen. Al is hij nogal op komfort gesteld, dat toch wil dat niet zeggen, dat hij nuch ter en onpersoonlijk is. Zon en Mercu- rius in Vissen geeft het vermogen om te filosoferen en om over de achtergrond van de dingen door te denken. Inner lijk is hij veel minder nuchter dan hij uiterlijk lijkt te zijn. Zijn aandacht is sterk concentratief. Dat wil zeggen, dat hij het vermogen heeft om zijn aandacht geheel en al aan een enkel onderwerp te geven. Daarbij komt dan nog die koppigheid van Ascendant Stier. Als tegenwicht voor zijn gevoelige aard en aangeboren bescheidenheid zijn dit vanzelf gunsti ge aanwijzingen. Maar het gevaar zit erin, dat men hierbij te eenzijdig wordt. De innerlijke aanleg voor filosoferen kan door deze aspecten wel eens te weinig of niet aan bod komen; hierdoor zou een geestelijke verarming kunnen ontaaan, die bij deze radixgegevens echt niet nodig is. OUDERWETS? Een zekere behoudendheid is ook te vinden. Als eenmaal een onderwerp is gekozen, kan hieraan stevig worden doorgewerkt; maar weer met het ge vaar, dat het vermogen om zichzelf geestelijk verder te ontwikkelen niet voldoende gebruikt wordt. Een ander facet van deze behou dendheid is, dat iets goeds ook in zijn waarde wordt gelaten. Een provo-type is Frans wel allerminst. Weldoordacht zal hij zijn beslissingen nemen en zijn oordeel is nooit onbesuisd. Er verschynt weer een glimlach op zjjn gezicht, als hy het bovenstaande heeft gelezen. Zegt dan: Ja, die behoudend heid. Dat klopt precies. AJs ik één keer ergens voor heb gekozen, een automerk of een sigarettenmerk, dan kunnen ze van alles nieuws op de markt brengen,- maar daar begin ik dan niet aan. T Is opmerkeiyk, dat dat uit de horoscoop nu ook naar voren komt". Zijn vrijheidsliefde is lang niet zo groot als we bij iemand van zijn beroep zou den verwachten. Hij houdt zich graag aan de maatschappelijke regels; past zich er graag bij aan, zonder zich daar verder al te druk over te maken. Regels geven rust en een veilige achtergrond en dat heeft hij nodig. Toch moet niemand zich bemoeien met zijn privézaken. Zijn privacy weet hij te verdedigen. Frans Popti: „Nou vergis je je niet. Er gens ben ik toch wel een vrye vogel. Ik heb ook nooit by een vast orkest gewerkt". GOEDGELOVIGHEID? Zon en Mercurius in Vissen geloven graag het goede in de mens. Bovendien is dit teken in wezen sterk religieus en filosofisch. Behoefte aan idealen is bij dit tekoi sterk. Als men dit goedgelo vigheid wil noemen, is het wel een goedgelovigheid van een zeer char mante soort. Zelfdiscipline en het ver mogen om,waar dit nodig wordt ge- vond tn. zich iets te kunnen ontzeg gen én een sterk gedisciplineerde wils kracht kunnen een efficiënte en nogal onpersoonlijke manier van werken be vorderen. De intuïtieve kant van zijn natuur loopt daardoor echter nogal gemakke lijk kans om tekort te komen. Aanbe volen wordt, om de eigen fantasie alle gelegenheid tot ontplooiing te geven. BEHOEFTE AAN IDEALEN? Dit komt duidelijk uit zijn radixgege vens naar voren. Ook hier zien we ech ter de tegenstrijdigheid, dat dit niet ge makkelijk naar buiten komt. Idealisme is in Frans in gezonde mate aanwezig. Alleen vinden we ook aanwijzingen, dat de groei hiervan niet genoeg kan sen zou kunnen krijgen. De belangstelling is niet zo veelzijdig. Ook nogalogal wat gemakzucht om aan iets nieuws te beginnen. Wel zien we veel geduld en een grote vasthou dendheid aan wat hij eenmaal begon nen is. Dus wél het vermogen om door te zetten, maar daarbij het reeds eerder gevonden gevaar van een te grote een zijdigheid. Frans Popti: Ja, vasthoudend. Ik ben wd een enorme bewaarder. Ik kan moeiiyk afstand doen. En veelzydig. Ik doe naast m'n muziek ook aan toerfiet sen, verzamel postzegels. Als zodanig heb ik toch wel uiteenlopende be langstellingen". ,Oh ja, emotioneel ben ik zeker", zegt hy, als hy het volgende leest. VOELEN Frans Popti is in aanleg in hoge mate emotioneel. (Zon en Mercurius in Vis sen, Maan in Schorpioen). Een sterk gevoelsleven dus. Maar diverse andere punten wijzen erop, dat deze emotio naliteit niet gemakkelijk tot uiting ge bracht kan worden. Frans beleeft zijn emoties sterk, maar hij vindt het nogal onbehaaglijk als mensen met hun diepste gevoelens te koop lopen. Hij gaat in de zelfverdediging als ie mand te sterke gevoelsuitingen van hem verwacht. Ziji muziek klinkt vriendelijk en onge- kompliceerd. Desondanks is de grond toon van zijn stemmingen meer aan de ernstige kant. Hij zal geen onveran twoordelijke dingen doen en is niet op pervlakkig. Frans weer: Je zult er om lachen, maar als ik een smartlap hoor, kan ik tranen in mh ogen krygen". vaardbaar compromis doen vinden, waarmee hijzelf en de mensen om hen heen tevreden kunnen zijn. GEEN WILDEBRAS 1± yermogen tot zelfbeheersing is aanwe zig. Hierbij komt de eigenschap, dat hij zich in strikt persoonlijke zaken niet graag uit Ook beheerste houding door een zekere voorzichtigheid, waardoor onnodige risiko's niet worden geno men. Gevaar bestaat, dat door een al te be heerste houding de spontaniteit van zijn zeer gevoelige en intuïtieve Zon en Mercurius niet voldoende kansen krijgt. Behoefte aan zekerheid en veiligheid geven hem een reden te meer om zich niet onbesuisd op te stellen. KONTAKTEN MET ANDEREN in optreden vriendelijk, rustig en be scheiden. Goed werk leveren vindt hij belangrijker dan lof, dus geen ijdeltuit. Frans: Ja, dat klopt preciest Ik heb een hekel aan mensen, die je lopen te prijzen. Of proberen je te vlfjen of zo. in zijn werk is -bescheidenheid een nogal moeilijke eigenschap. Dat hij toch een dergelijk unieke plaats in de kunst heeft bereikt pleit wel voot zijn artistieke vermogen, dat in de radixge gevens in zo ruime mate aanwezig is. Ook zijn geduld om vol te houden is een hulp bij het bereiken van waarde ring. Hij overhuift de mensen niet met ziji talent; hij krijgt de erkenning door rustig, artistiek verantwoord zijn werk te doen. Onze tijd is overigens niet zo geschikt om een bescheiden talent de lef te geven, die het verdient. Geduld en volhouden zijn twee eigen schappen, die hij tegenover die be scheidenheid kan stellen. Op zijn best is hij in een ongecompli ceerde, harmonische sfeer. Frans voelt zich wat onzeker bij disharmonische aemming om hem heen. Hij laat dit niet blijken door de reeds eerder ge noemde eigenschap om niet met privé- gevoelens of -meningen te koop te lo pen. Bij onenigheid zal hij liever ge- ruidoos zichzelf proberen te verwijde ren dan dat hij zou gaan meevechten. Frans kan goed tegen alleen zijn. Hij is zeker geen kluizenaarstype, maar toch niet iemand, die persé andere mensen om zich heen nodig heeft. WILLEN We zagen al de kombinatie van het meegaande, gewillige Vissenteken en de vasthoudende Stier. Geduld in beide tekens. Frans Popti zal eerder rustig doorwer ken en de goede kans afwachten dan dat hij iets zou willen forceren. Over lijken gaan zal hij beslist nooit. Dén zou hij nog liever toegeven! Een harde vechter, een vernieuwer, die zich steeds weer voor andere zaken in zet, is hij beslist niet. Hij houdt zich bij voorkeur aan het eenmaal veroverde bij Frans (dus de muziek) en is in dien nodigin staat om zijn positie te verdedigen. Maar de voorkeur geeft hij toch aan rust om zich heen. Misschien reageert hij wel eens vinnig als die rust te veel verstoord wordt. Zal ook wel eens kwaad op zichzelf zijn, als zijn gemakzucht hem verhindert om zich in te zetten voor iets, wat eigenlijk wél tot zijn gevoel spreekt. Toch zal zijn aangeboren innerlijk evenwicht (Zon maakt een zeer goed aspect met Maan, wat een prachtig aspect is) hem meestal wel een aan- Frans: „Klopt ook. Ik kan erg goed te gen alleen zyn.Ik heb vroeger, als ik in Zweden speelde, soms dagen alleen in een caravan gevoond. Dat vond ik heeriyk. En nu ook hoor, ik ben maai het liefste thuis. By m'n kinderen kom ik alleen met verjaardagen, kerst en nieuwjaar. Vind het trouwens best alt mensen by my komen hoor, maar op visite ga ik byvoorbeeld hoegenaamd nooit". Zolang men zich aan menselijke nor men houdt en enige beleefdheid jegens anderen in acht neemt, zal men aan Frans Popti een zeer prettig mens heb ben. Men moet zich echter niet proberen in te dringen in zijn privézaken, want zijn privacy weet hij te verdedigen. Een innerlijk-geïnspireerde, gevoelige ras-musicus, die een beheerste een goed-doordachte stijl heeft; een gevoe lig mens met innerlijke beschaving. Ie mand, die het tegen de goede toon vindt om met zijn gevoelens te koop te iopen, dat is Frans Popti.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 39