1 'lllllllll Met ingang van 1 juli verhoging met (over het algemeen) 6% NULPUNTEN huurverhoging gaat niet door Brochures met nadere informatie Hoe men bezwaren kan maken Huurprijs Huurcommissie Publikatie van de Gemeente Schiedam Bureau Voorlichting raan ,e, 010 260500 HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 44 WOENSDAG 3 JUNI 1981 De huur in 1981 Per 1 juli aanstaande gaat de wettelijke huurverhoging voor 1981 in; deze is vastgesteld op 6%. Als regel zullen op die datum de huren van woningen en kamers worden gewij zigd. Er kan echter ook een andere datum voor de jaarlijkse huurverhoging zijn afge sproken. De meeste huurders zullen van hun verhuurders de voorstellen tot huuraanpas- sing 1981 reeds hebben ontvangen, of zullen die binnenkort krijgen. Op grond van de stijgende kosten voor het bouwen en onderhouden van woningen wordt in het algemeen voor 1981 een huurverhoging van 6% redelijk geacht. Als de huurprijs te laag is in verhouding tot de kwaliteit van de woning, kan de huur met méér dan 6% worden verhoogd om zo geleidelijk op het juiste huurpeil te komen. Di noemt men de huurharmonisatie. Aan de andere kant is het even redelijk om voer woningen, waarvan de huur in verhouding tot de kwaliteit te hoog is, een geringere of géén huurverhoging te berekenen. Een rechtvaardige huurprijzen-aan-passing draait dus helemaal om de ver houding tussen de huur en de kwaliteit van de woonruimte. In beginsel kunnen huurder en verhuurder samen afspreken welke huur voor een bepaal de woonruimte moet worden betaald. In een aantal gevallen wordt deze vrijheid door de „Huurprijzenwet woonruimte" beperkt. Zo stelt het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening de beginhuren vast van woningen die met subside van het Rijk wor den gebouwd. Hetzelfde geldt voor woningen die met subsidie van het Rijk ingrijpend wor den verbeterd. Deze nieuwe en verbeterde woningen krijgen na het eerste jaar vijf ver plichte jaarlijkse huurverhogingen met het wettelijk percentage. Daarna kan ook voor die woningen een huurprijswijziging tussen huur der en verhuurder worden afgesproken. Verplichte huurverhogingen gelden ook voor kamers in woongebouwen voor studenten (of werkende jongeren) en wooneenheden voor alleenstaanden en kleine huishoudens, voor zover voor die gebouwen door het Rijk subsi die wordt verleend. De huren hiervan worden elk jaar opnieuw door de minister vastgesteld. Tegen een verplichte (door de minister vast gestelde) huurverhoging kan geen bezwaar worden gemaakt. In de overige gevallen staat het huurder en verhuurder dus vrij een wijziging van de huurprijs voor te stellen. De genoemde wet schrijft voor welke regels zij daarbij in acht moeten nemen. Zo mag afgezien van een tussentijdse huurverhoging voor woningver betering de huurprijs niet vaker dan één maal per twaalf maanden worden gewijzigd. Een voorstel tot verandering van de huurprijs moet minstens één maand voor de voorgestel de datum van ingang per brief of met een spe ciaal formulier worden gedaan. In het voor stel moet dan staan: de huidige huurprijs, het percentage van de verhoging (ook als een be drag wordt voorgesteld) of het bedrag van de verlaging, de nieuwe huurprijs en de datum van ingang. Naast verhogingen met 6% zijn aanpassingen mogelijk die hoger of lager uitvallen. Door slaggevend hierbij is de kwaliteit van de woonruimte Nieuwe huurvoorstellen De verhuurder van zelfstandige woonruimte (géén onvrije etage, kamer of wooneenheid in woongebouwen) moet bij het aanzeggen van een huurverhoging van meer dan 6% ge bruik maken van een speciaal aanzegformu lier (D 1065), dat bij de Huurcommissie, de se cretarie-afdeling Algemene Zaken in het Stadskantoor, le etage en bij het ministerie (tel. 079-272443) verkrijgbaar is. Hetzelfde for mulier moet de huurder gebruiken als hij een huurverlaging wil voorstellen. Wanneer de verhuurder geen voorstel tot wij ziging van de huurprijs doet, kan de huurder daartoe het initiatief nemen. Huurverhogingen van méér dan 6% en ook huurverlagingen moeten worden toegelicht. Met de op deze pagina's opgenomen punten telling kunt u aangeven hoeveel punten de woonruimte op grond van de kwaliteit krijgt. Daarna kan aan de hand van de schema's voor huuraanpassingen worden bepaald wel ke huurprijswijziging redelijk is. Voor het aanzeggen van een huurverhoging met 6% of minder kan de verhuurder een for mulier van eigen model gebruiken. Hij moet hierin dan wél naast de oude huurprijs, de huurverhoging en de nieuwe huurprijs tevens de volgende mededeling opnemen: „Indien de huurder de huurprijs niet betaalt, maar nalaat zijn bezwaren aan de verhuurder mee te de len, zal de voorgestelde huurprijs na de wette lijke procedure verschuldigd worden met in gang van de door de verhuurder voorgestelde datum". De bedoelde procedure is vermeld in het artikel „Hoe men bezwaren kan maken". Deze regels (voor een huurverhoging van 6% of minder) gelden ook voor het wijzigen van de huurprijs van een kamer, onvrije etage of andere onzelfstandige woonruimte. Een Onder huurprijs wordt verstaan de zogenaamde „kale" huur. Dat is het te betalen bedrag voor het gebruik van uitsluitend de woonruimte. Dus zonder vergoedingen MiSftr^het ver bruik van water, gas, elektra of an dere energie. Het gebruik van geiser of boiler, - portiekverlichting, schoonmaken en tuinonderhoud val len ook niet onder het begrip huur prijs. Als over het doorberekenen van deze bijkomende kosten een verschil van mening be staat, dan kunt u zich overigens wel voor advies wenden tot de huurcom missie. Een huurverhoging gaat niet door wanneer er sprake is van een zogenaamd 'nulpunt'. Dat is het geval als: - de verhuurder van de gemeente een zoge naamde aanschrijving heeft gekregen om ach terstallig onderhoud te verrichten of de wo ning te verbeteren; - de woning ongeschikt is voor bewoning door de toestand van de fundering, de muren (ern stige scheuren of scheefstand), het dak, de trappen, de vloeren of de balken ernstige scheefstand of onvoldoende draagvermogen); - de schoorsteen voor de hoofdverwarming van de woonkamer niet veilig kan worden ge bruikt, door bijvoorbeeld lekkage of doorslag; -er geen raam is in de woonkamer; -de elektrische installatie of gasleiding zó on veilig is dat het energiebedrijf niet langer elektriciteit of gas wil leveren; -in een woon- of slaapkamer, of in de keuken geen lichtpunten of wandcontactdozen zijn; -de woning niet is aangesloten op de waterlei ding, terwijl op minder dan 50 meter afstand een leiding van een distributienet ligt; -in de toiletruimte (niet een eventuele tweede toiletruimte) die uitsluitend vanuit een woon- of slaapkamer, of vanuit de keuken toegange- lijk is, geen ventilatiekanaal en ook geen be weegbaar raam aanwezig is; -in de keuken, bad- of doucheruimte geen ventilatiekanaal en ook geen beweegbaar raam aanwezig is; -in een woon- of slaapvertrek geen beweeg baar raam en ook geen mechanische ventilatie is; -er geen toilet met waterspoeling is; -een op de grootte van de woning afgestemde keuken of andere kookgelegenheid ontbreekt; -in een woon- of slaapvertrek, of in de keu ken blijvend of vrijwel blijvend vocht- of schimmelplekken zijn van meer dan een kwart vierkante meter of door optrekkend of doorslaand vocht verrotte vloerdelen of plin ten aanwezig zijn. NIEUW IN 1981 Bij de kwaliteit achtergebleven huurprij zen kunnen extra worden verhoogd, dus met meer dan 6%. Hiervoor zijn in de sche ma s voor huuraanpassingen vaste bedra gen in guldens opgenomen. Goede, maar kleine woningen moeten voortaan één kwaliteitsklasse hoger wor den ingedeeld, dan de puntentelling aan- geeft. De puntentelling is op een aantal onder delen gewijzigd. Sommige zaken zullen dit jaar meer of juist minder punten opleve ren. Let op de gewijzigde waardering van centrale verwarming, warmte-isolatie en op de gewijzigde aftrekpunten, die voor veroudering van de woning worden aanbe- volen. voorstel tot verhoging of verlaging van de huur kan in een gewone brief of met een ei gen formulier worden gedaan. Het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft een brochure „Huuraanpassingen in 1981" uitgegeven, die een zeer beknopte en vrije weergave be vat van de wettelijke bepalingen met be trekking tot de huuraanpassingen. De inhoud van deze brochure hebben wij, enigzins gewijzigd en aangepast aan de plaatselijke omstandigheden, overgeno men op deze pagina's. Echter met een af wijking. Uit overwegingen van plaats ruimte zijn de regelingen voor kamers, on vrije etages en andere onzelfstandige woonruimte voor wat betreft de puntentel ling, de nulpunten en het schema van rede lijke huuraanpassingen, die afwijken van de regelingen voor zelfstandige woonruim te, niet overgenomen. De geïnteresseerde huurders van kamers, onvrije etages en on zelfstandige woonruimten wordt aangera den de brochure „Huuraanpassingen in 1981" aan te vragen. Dit kan gebeuren bij het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Van Alkemadelaan 85, postbus 20951 2500 EX Den Haag, telefoon 070-264201 toestel 2301 en 2983; bij het Gemeentelijke Woningbeheer, 's- Gravelandseweg 567, telefoon 732111 of bij het bureau Voorlichting in het Stadskantoor, Emmastraat 1, telefoon 260500. Wie meent bezwaar te moeten maken tegen een huurverhoging, bijvoorbeeld op grond van het gevonden puntentotaal, kan beter eerst nog de toelichting lezen in de brochure „Huurprijzen van woonruimte 1981", die ver krijgbaar is bij het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening, telefoon 070-26401. Bij een geschil kan overigens geen beroep worden gedaan op de brochures. In zo'n geval moet men altijd de wetten en regelingen zelf raadplegen. Nadere inlichtingen zijn te ver krijgen bij de Huurcommissie (voor het ressort Schiedam: Baan 16-18 te Rotterdam, telefoon 119250) of bij het ministerie (telefoon 070- 264201 toestel 2676, 2677 of 2678). Van de Huurcommissie voor het res sort Schiedam is het secretariaat, e- venals voor het secretariaat van de ressorten Rotterdam en Brielle, ge vestigd aan de Baan 16-18-20, 3011 CB Rotterdam of postbus 1973, 3000 BZ Rotterdam, telefoon 119250 Er kunnen redenen zijn om bezwaar te ma ken tegen een huurverhoging. Met name als de huuraanpassing hoger is dan het puntensysteem rechtvaardigt of als er ern stige gebreken aan de woning zijn. De huurder moet er wel op letten zijn bezwa ren duidelijk te omschrijven. 6% OF MINDER Als de huurder om gegronde redenen be zwaar wil maken tegen een huurverhoging met 6% of minder, dan moet hij daarvoor een speciaal formulier gebruiken, het zoge naamde bezwaarschrift (D 1066). Dit is verkrijgbaar bij de gemeente, bij de huur commissie en voor huurders van een wo ningcorporatie ook bij de verhuurder. De huurder moet het bezwaarschrift binnen 6 weken na de voorgestelde ingangsdatum van de huurverhoging bij de verhuuder in leveren. Als de verhuurder echter een huur- verhoging heeft aangezegd met for mulier D 1065, dan kan de huurder zijn bezwaren aan de achterzijde van het formulier vermelden. Hij kan dit formulier dan als bezwaarschrift aan de verhuuder terugsturen. De verhuurder kan na ontvangst van het bezwaarschrift proberen aan de bezwaren van de huurder tege- door hij moet te komen. Bijvoorbeeld alsnog bepaalde reparaties te richten. Blijft de huurder bij zijn be zwaren, dan moet de verhuurder, als hij de huurverhoging toch wil door zetten, op het bezwaarschrift zijr commentaar zetten. Daarna kan hij het bezwaarschrift binnen 12 weken na de voorgestelde ingangsdatum op sturen naar de huurcommissie, ver gezeld van een verzoekschrift om het geschil in behandeling te nemen. Exemplaren van zo'n verzoekschrift (D 1067) zijn verkrijgbaar bij de huurcommissie en bij het ministerie (tel. 079-272443) Wat gebeurt er als de huurder tegen de huurverhoging van 6% of minder geen bezwaar maakt bij de verhuur der, maar toch de voorgestelde huur verhoging niet betaalt? Ook in zo'n geval kan de verhuurder bij de huurcommissie een verzoekschrift (D 1067) indienen en wel binnen 12 weken na de datum waarop de huur verhoging had moeten ingaan huurcommissie stuurt de huurder vervolgens een brief met het voor stel van de verhuurder. Na deze herinnering kan de 'huurder alsnog bezwaar maken door binnen 6 weken rechtstreeks bij de huur- De comrhissie een bezwaarschrift in te dienen. Doet hij dat niet, dan gaat de huurverhoging door en moet hij de nieuwe huurprijs gaan betalen vanaf de door de huurder voorgestelde in gangsdatum. Wanneer de verhuuder het verzoek schrift niet of niet op tijd instuurt, dan hoeft de huurder de huurverho ging niet te betalen. MEER DAN 6% Als de huurder eveneens om ge noemde redene bezwaar wil maken i i tegen een huurverhoging van meer dan 6%, dan kan hij zijn bezwaren vermelden aan de achterzijde van het hem toegezonden formulier D 1065. Stel dat de huurder dit formulier niet aan de verhuuder terugstuurt, op andere wijze geen bezwaar maakt en toch de huurverhoging niet be taalt. Dit moet de verhuurder, als hij de huurverhoging toch wil doorzetten, een verzoekschrift (D 1067) indienen bij de huurcommissie. Dit moet hij binnen 12 weken na de voorgestelde ingangsdatum doen. Wanneer de verhuurder het ver zoekschrift niet of niet op tijd in stuurt, dan hoeft de huurder de huurverhoging niet te betalen. Wanneer huurder en verhuurder het niet eens worden, kan men dus de huurcommissie om een uitspraak vragen. De huurcommissie kijkt dan of de voorgestelde huurprijswijziging in overeenstemming is met de kwa liteit van de woonruimte en hanteert daarbij het waarderingsstelsel (pun tentelling én huuraanpassingssche- ma). De uitspraak van de commissie is bindend, tenzij binnen twee maan den de kantonrechter wordt ge vraagd om de huurprijs vast te stel len.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 44