i Koningin Beatrix en Prins Claus hebben maandagmiddag met enig feestvertoon de gloednieuwe Schiphollijn geopend, die het mogelijk maakt, dat treinreizigers voortaan rechtstreeks van Den Haag CS of HS naar Schiphol kunnen sporen. Binnen iets meer dan een half uur is men van het harte van de residentie op Neder land's luchthaven nummer één, omdat de trein niet ge hinderd door gelijkvloerse kruisingen met extra hoge snel heid door kan razen. Tekst Ton Janszen Foto's Aad van der Drift Feestelijke opening Onder het toeziend oog van bestuurders uit de hele wereld openen ko ningin en prins symbolisch de nieuwe spoorlijn. Voorwaar iets om een feestje op te bouwen. Dat dacht ook de NS, die het koninklijk paar vroeg de officië le openingsrit te maken, samen met tal van hoogwaardigheidsbekleders als mr. M. Vrolijk, de kommissaris van de Koningin in Zuid-Holland, drs. F. Schols, burgemeester van Den Haag, waar het gezelschap om 13.00 uur precies wegreed, ir. D. Tuijnman, de minister van Verkeer en Waterstaat en jhr. drs. dP. Bee- laerts van Blokland, onze minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Kortom, veel heren in grijs, donkerblauw, dan wel zwart pak, waartegen de kleding van het vorstelijk paar feestelijk afstak. Ko ningin Beatrix was namelijk gekleed in een donkerblauwe zomerse jurk met een wit streepje en prins Claus droeg een modieus lichtgrijs pak. DRAAIBOEK Het aantal Hagenaars, dat belang stelling toonde voor het gebeuren was zeker voor Haagse begrippen tegenvallend. Niet meer dan een honderdtal mensen had zich bij per ron 12 van station Den Haag CS, het vertrekpunt van de feestelijke trein, verzameld. Hoe meer de trein echter Schiphol naderde, des te groter en warmer werd de interesse van het publiek. Bij de aankomst in Leiden, om uur, werden koningin en prins voor gesteld aan een hele rij burgemees ters en loko-burgemeesters. Achter eenvolgens schudden zij handen met mr. C. H. Goekoop van Leiden, de heer J. H. van Zuuren van Dord recht, mr. C. Pijl Hogeweg van Zwijndrecht, de heer N. den Otter van Barendreeht, mr. R. M. Gallas van Delft, de heer B. W. M. van Rijs wijk, mevrouw N. A. den Haan- Groen van Voorburg, de heer W. F. de Vreeze van Leidschendam, mr. P. Cannegieter van Voorschoten, me vrouw G. H. M. Hendrickx-Vlaar van Warmond, mr. S. H. Scheenstra van Oegstgeest, de heer A. J. Kret van Sassenheim en de heer A. de Kort van Lisse. Een jazzcombo zorg de onderwijl voor wat muzikale ver strooiing. Vijf minuten later blies kondukteur J. J. Braakman, samen met zijn vrouwelijke kollega M. P. A. Stur- kenboom ook al aan het paar voor gesteld, op zijn fluit en moest men vooral in het perswagenstel hollen en proppen om op tijd binnen te zijn. In Nieuw Vennep, de volgende hal te, week koningin Beatrix enigszins van het draaiboek af. Na door drs. R. J. de Wit, de kommissaris van de ko ningin in Noord-Holland, en de heer C. van Stam, de burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer be groet te zijn, li8ep zij het perron af om de manifestatie van schoolkinde- Schiphollijn Aan belangstelling op de stations geen gebrek. De rit zit er op, de Schiphollijn is bijna officieel open. ren beter te kunnen bekijken, tot verrukking van de kinderen, hun begeleiders en de andere belangstel lenden. De politie was er minder blij mee. Een lichte paniek maakte zich zelfs van enkele gezagshandhavers mees ter. Een nietsvermoedende persfoto graaf werd onvervaard in de kraag gevat en kon slechts met moeite we derom toegang krijgen tot het trein stel. Het droge kommentaar van een kollega: „Je zag er zeker niet profes sioneel genoeg uit". VLAGGETJES Dit was overigens één van de wei nige malen, dat men opvallend herinnerd werd aan de bewaking, die niettemin wel degelijk een streng aanwezig was. Zo cirkelde er konstant een helicopter van de Rijkspolitie boven de openings- trein, werden alle viadukten be waakt, reed een poilitiewagen mee daar waar het trajekt paral lel liep aan de rijksweg en waren er op een station agenten met hond aanwezig. Niets van dit alles evenwel in Hoofddorp, waar de loko-burge- meester van de gemeente Haarlem mermeer, de heer M. Kamper zich bij het gezelschap officials voegde. Toen koningin en prins uit de trein stapten werden zij onmiddellijk om geven door een zee van enthousiaste kinderen, gewapend met rood-wit- blauwe vlaggetjes. Een spontaan in termezzo omdat men in Hoofddorp dacht het zonder dranghekken af te kunnen. En eigenlijk kon het ook, al zullen de bezorgde begeleiders, die vergeefs trachtten de kinderen uit de buurt te houden, er anders over denken. Een RVO-er: „Volstrekt hopeloos wat hier gebeurt". En een meisje, dat niet slagvaardig genoeg was geweest: „Juffrouw, ik zie alleen d'r hoed"! Van Hoofddorp vertrok de trein naar Schiphol, waar men exakt vol gens het schema om 13.50 uur arri veerde. Daar hield men twintig mi nuten halt en werd de officiële ope ning van de lijngedeelten Leiden- Schiphol en Amsterdam-Zuid Am- sterdam-RAI verricht door de ko ningin en prins door een bloemver- siering rondom de plaquette in de stationshal van Schiphol weg te draaien, waardoor de plaquette met tekst zichtbaar werd. DRUKST BEZETTE LIJN Om 14.10 uur ging de trein op weg naar het eindpunt, het station Am- sterdam-RAI. Mr. W. Polak, de bur gemeester van Amsterdam en zijn kollega uit Amstelveen, jhr. mr. W. H. D. Quarles van Ufford wachtten de trein op. Het gezelschap reisde vervolgens per bus naar het RAI- Congrescentrum, waar na epn vijftal toespraken van de heren Tuijnman (minister van verkeer en water staat), Vrolijk (kommissaris van de koningin in Zuid-Holland), De Wit (kommissaris van de koningin in Noord-Holland), Van der Meer (di- rekteur RAI-gebouw) en Ploeger (president-direkteur van de Neder landse Spoorwegen) het informele samenzijn in de foyer begon. De NS verwacht dat de Schiphol lijn de drukst bezette spoorlijn van Nederland wordt. Met de aan leg waren totaal acht honderd miljoen guldens gemoeid. Voor die prijs werd onder meer tussen Leiden en Schiphol ettelijke kilo meters nieuwe rails aangelegd, waardoor de steden Nieuw Ven nep en Hoofddorp nu ook op het landelijke spoorwegnet zijn aan gesloten. Vooral ook de direkte verbinding tussen Den Haag en Amsterdam is toe te juichen. In het vervolg kan de reiziger naar de hoofdstad Haarlem links laten liggen om binnen pakweg drie kwartier van Den Haag in Am sterdam te zijn. f Prins Claus spreekt met demissionair minister Tuynman, de koningin richt haar belangstelling naar links. Een blik van herkenning voor burgemeester Gallas van Delft.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 46