Historische veldslagen nagebootst Dioramabouwers en Wargame spelers Het verzamelen van historische soldaten rage die ook Nederland verovert Conflict Simulatie Zware gevechten zonder bloedvergieten Al gevonden in Egyptisch graf Door Pieter G. den Broeder HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 30 VRIJDAG 5 JUNI 1981 Atr A' - i 'êOi o r A-i Zolang er legers zijn geweest en zullen zijn, werden en worden deze In minia tuur verzameld. Men moet daarvoor zelfs teruggaan naar het oude Egypte. In een koningsgraf werden uit hout gesneden krijgers gevonden, om de ko ning op zijn tocht door het hierna maals te begeleiden. Later werd om de miniaturen te ma ken, naast hout, papier en zelfs kurk, steeds meer tin en tinlegeringen ge bruikt. De keuze is lang beperkt ge weest tot massieve en later holle fi guurtjes bedoeld als speelgoed. Ook waren er de éénmalige kostbare met de hand gemaakte figuren, hoofd zakelijk voor de dikkere beurzen. De laatste tijd is er een enorme ontwikke- Ihig op dit gebied en is het voormalige, wat houterige speelgoed-figuurtje vol wassen geworden. In vele kleine, vooral Engelse bedrijfjes worden figuren van topkwaliteit ver vaardigd voor ieder be r en belangstell ing. Alle s details zijn er op aangege ven, van de eerste knoop tot de laatste gesp. Men kan het niet zo gek beden ken cf uit een bepaald land of periode bestaat een figuurtje. Als materiaal wordt nog veel tin ge bruikt, omdat de produktiekosten be trekkelijk laag zijn. De figuurtjes zijn vaak een lust voor het oog en herinneren ons aan tijden waarin de legers met vliegende vaan dels en slaande trom voorbijtrokken. Met getrokken sabels, gevelde lansen en bajonetten, te voet of gezeten op vu rige strijdrossen en in kleurige unifor men en blinkende kurassen. Dit alles is voorbij, maar in miniatuur kan alles. De mogelijkheden die deze hobby biedt, zijn er vele en om maar een greep te doen: het specialiseren in een bepaalde periode uit de historie, de re geringstijd van één bepaalde vorst. Het maken van diorama's en maquetten van hele slagen, compleet met voertui gen en kanonnen. Ook kan men zich alleen gaan bezig houden met het verzamelen van één bepaald krijgsonderdeel, dienstvak of reglement, zoals b.v. cavalerie, artillerie of alleen mariniers. Naast militaire fi guren zijn er ook burgers verkrijgbaar, zodat ook „vreedzamere" toneeltjes ge maakt kunnen worden. He» zijn zachtaardige, vriendelijke slag van Waterloo of genietend van een mensen die formidabele veldslagen ie- bakkie „leut" bovenaardse bewoners in veren. Massale zeeslagen in scène zet- ruimtevaartuigen met elkaar laten ten. Duidelijk met smaak happend van kampen, een boterham, volledig opgaand in de Dat is andere koek dan Mens Erger je Niet of Monopolie. Het zal niet lang meer duren of deze uit Amerika en En geland overgewaaide spelvormen zul len ook ons land veroveren. Hoewel het voor een buitenstaander moeilijk beoordelen is, liggen deze spelen in het verlengde van b.v. schaken. Het niveau van de beoefenaren heeft in ieder geval al als natuurlijke grens dat men de En gelse taal dient te beheersen. Wargame is een denksport, die door Prins Maurits werd beoefend met dien verstande dat het toen om het „echie" ging en in Engeland aan de hogere krijgsschool wordt onderwezen. Ook imm onze Duitse broeders beoefenden het Krieg spiel. Gemakshalve delen we de nieuwe sport in Nederland zo'n honderdvijftig beoefenaren onder in twee catego rieën. Dat zijn de diorama-bouwers, de lieden die een historische situatie in miniatuur nabouwen en -bootsen. Dui delijk kunstzinnige en historisch geïn teresseerde figuren. Daarnaast is er het spectaculaire War game. De zogeheren Conflict-simulatie. Elders komen we hierop terug. Men geeft ondermeer een maandblad uit dat de Conflict Gazet heet en het verenigingsblad is van de Dutch Con flict Simulation Association. De lande lijk overkoepelende organisatie. Afge kort Ducosim. In Boskoop in de Beurshal van het Florida-complex maakten we kennis met deze denksport. Het is niet zomaar dat er een bijeenkomst, c.q. demon stratie was in dit gebouw. Directielid Ruud Neutegem is een fervent aan hanger van deze denksport. Hij heeft ojn. een compleet Romeins leger ge realiseerd waaraan hij mede door zijn drukke werkkring jarenlang zijn spaarzame vrije u urtjes heeft besteed. Simulaties bestaan in allerlei vormen. Een gebeurtenis die voor een speelfilm in scène wordt gezet is een „visuele" si mulatie van de werkelijkheid; hetzelfde gebeuren beschreven in een boek is een geschreven" simulatie. Op dezelfde wijze vormen kaart, speei- stukjes, regels etc. van een conflict-si mulatie een „spel" simulatie van de werkelijkheid. Deze spelen zyn een soort papieren tijdmachines: men verplaatst zich naar andere momenten in geschiedenis en toekomst en kan de loop van de histo rie veranderen. Door middel van zulke spelen kan men beroemde veldtochten uit de geschiedenis opnieuw beleven, maar ook een gevaarlijke tocht onder nemen naar een magisch koninkrijk of op weg gaan naar verre sterrestelsels. Absoluut realisme is natuurlijk nooit mogelijk maar binnen het kader van het spel kunnen de belangrijkste gege vens en problemen die de partijen in een historisch conflict confronteerden worden weergegeven. Door het spelen van zo'n spel storten de spelers zich niet alleen in een krachtmeting, maar krijgen ook in zicht in wat er werkelijk gebeurde en wat de betrokken bevelhebbers tot hun beslissingen bracht. In tegenstelling tot het zien van een film of het lezen van een boek blijft de speler van een simulatiespel niet pas sief maar wordt een aktieve deelnemer. De opzet van een conflict-simulatie (of „waigame") is zo dat de belangrijkste elementen van het werkelijke conflict in het spel worden teruggevonden, maar wie er uiteindelijk wint hangt van de spelers af; de deelnemers nemen de rol van de strijdende bevelhebbers op zich; zij voeren het bevel; en het zijn hun beslissingen en hun akties die be palen wie wint. STRIJDTONEEL „Het Wargame kan men onderverde len in drie perioden", vertelt hij. „De oudheid, Renaissance en de Napoleon tische periode. Voor al deze perioden, zijn bepaalde regelsets. Zeg maar spelregels". Wie doet er nu aan Wargame? Ruud: „over het algemeen toch wel mensen, die geinteresseerd zijn in de geschiedenis. Die er veel over lezen of er w at meer over willen weten. De inte resse hiervoor is bij ieder mens overi gens aanwezig". Wat kost nu zo'n leger waarmee men in de slag kan? Ruud: „voor pakweg 250,kan men al aardig uit de voeten. BOETIEK W. C. J. Schoppen uit Den Haag drogist van professie heeft een boe tiek annex demonstratieruimte inge richt aan de Willem de Zwijgerlaan 120, Den Haag, tel. 070-541039. Willem Schoppen: „we draaien in Ne derland nu drie jaar en vooral de laat ste tijd groeit de belangstelling enorm. Het is een fascinerende hobby. We werken met twee soorten maten wat fi guren betreft. De verzamelmaat is pa kweg 7,5 centimeter. De figuurtjes voor het Wargame zijn 2,5 cm hoog". Speten is duidelijk in. In Florida in Boskoop werd een enorme berg spelen veelal uit Amerika afkomstig tentoon gesteld. Een dorado voor de liefheb bers. Ze hebben alle gemeen dat men er bepaald het koppetje by gebruiken moet. Er is een groot pluspunt er vloeit géén bloed meer. De simulatie wordt gespeeld op een kaart die het terrein van het strijdto neel weergeeft. Op die kaart zyn ho- ningraatvormige vakjes gedrukt om het plaatsen en verplaatsen van de 3>eelstukjes te reguleren, net zoals de velden op een schaakbord. De fiches in het spel stellen de militaire eenheden voor die aan de strijd deelne men. De cijfers op de speelstukjes ge ven onder andere de relatieve sterkte en verplaatsingsmogelijkheden van die eenheden aan. Iedere speler manoeuvreert zijn troe pen over de kaart om slag te leveren. Wanneer eenheden naast elkaar ko men te staan vindt een gevecht plaats. De relatieve sterkten van de betrokken eenheden worden dan vergeleken en het resultaat van het gevecht bepaald aan de hand van de gevechtsuitslagen- tabel („Combat Results Table") en het wapen van een dobbelsteen. Dan beweegt de andere speler zijn troepen en voert zijn aanvallen uit. Het spel gaat zo een vastgesteld aantal beurten door waarbij de spelers probe ren hun historische doelen te bereiken. De uitslag van het simulatiespel kan aanzienlijk afwijken van het werkelijke historische resultaat. De spelers hebben in het spel de moge lijkheid de geschiedenis te veranderen en andere mogelijkheden zoals die in werkelijkheid bestonden te onderzoe ken. Kennis van geschiedenis of strategie is voor het spelen van conflict-simulaties niet vereist, alleen logisch denken en wat gezond verstand. Simulatiespelen bieden een grote hoe veelheid serieuze historische informa tie en zijn daarnaast zeer onderhou dend om te doen en vaak erg span nend. GROEPEN Conflict-simulaties kunnen in verschil lende groepen worden onderverdeeld: Miniature-wargaming. Dit is het naspelen van historische veldslagen met miniatuurfigutirtjes, waarbij ieder figuurtje ongeveer dertig man voorstelt. Voor de toeschouwer de meest indrukwekkende versie van conflict-simulatie, maar voor de beoe fenaar ook zeer veeleisend: hij dient zijl leger(s) zelf op te bouwen en in de juiste kleuren te schilderen. Voor iedere periode uit de geschiedenis zijn a legio spelregels en handleidin gen op de markt. Deze richting is voor al in Engeland, maar ook in Nederland in zwang. Board-wargaming. Het simuleren van veldslagen, maar ook complete veldtochten op grote schaal met kartonnen fiches op een kaart. Ontstaan uit het Duitse „Kriegspiel" uit de vorige eeuw. Er is een veelheid van dit soort spelen op de markt, van simpele introductiespelen die in twee uur af te ronden zijn tot tijdverslindende simulaties die geen aspekt van het gebeuren onaangeroerd laten. Fantasy/Science-fiction gaming De voer het wargame ontwikkelde technieken en spelwijzen toegepast op situaties in de verre toekomst of in een mythisch verleden, waarbij de ontwer pers zich vaak laten inspireren door de bekende boeken in dit genre, van Ed gar Rice Burroughs tot J.R.R. Tolkien. Een snel populair wordende richting van de hobby. Role-p laying games Het rollenspel, simulatiespelen waarbij de deelnemers ieder een fictief karak- ta uitbeelden, die samen met of tegen anderen een opdracht moeten uitvoe ren. Vooral fantasy-spelen gebruiken deze benadering, waarbij een ongekend ho ge mate van betrokkenheid kan wor den bereikt. In de Verenigde Staten momenteel de meest beoefende tak van conflict-simulatie. Diplomacy Het spel Diplomacy is (met een paar verwanten) eigenlijk een tak op zich zelf, waarbij het niet zozeer gaat om taktische finesse op het speelbord, maar veeleer om het onderhandeling sproces dat aan iedere beurt vooraf gaat. Dit is de richting met de meeste aan sluiting op „normale" gezelschapsspe len. Computer-gaming. De jongste tak aan de simulatie-boom, de grote broers van de video-spelletjes. Deze richting begint zich langzaam te ontwikkelen, maar met het toenemen van het aantal huiscomputers zal deze ontwikkeling zich gaan versnellen. De spelen bestrijken historische en fantasy/science-fiction onderwerpen. BEÏNVLOEDING Tussen al deze richtingen vindt voortdurend beïnvloediné plaats: zo zijn er wargames waarin diplomatie een rol speelt en fantasy spelen die stake trekken van het rollenspel verto nen. De komende jaren zullen voor deze hobby zeker zo boeiend zijn als de ja ren achter ons, zeker nu ook in Ne derland de zaak van de grond begint te komen. Nog zijn er geen Nederlandstalige re gels op de markt, zodat geïnteresseer den de barrière van een vreemde taal moeten nemen om deze hobby te beoe fenen. Door lid te worden van de in 1976 op gerichte Dutch Conflict Simulation Association kunnen beoefenaars in contact komen met het groeiend aantal spelas die deze hobby beoefenen, en kunnen beginners informatie an advies verkrijgen over wat er op de markt is.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 30