DRIES „Orgel geen ivoren toren" Flora BSF Rijnsburg gaat bloembollen veilen Reeks concerten in St. Janskerk FREEK KOELMAN tel. 268112 irjbraakveilig hatjg- erj sluitwerk ORANJE Boottocht Rode Kruis Vakantie sluiting bibliotheek Concerten van Harpe Davids SLIJTERIJ WIJNHANDEL BELT, WIJ BEZORGEN Marmeren en Travertin tegels Prijzen vanaf 45,- per m2 SCHIEDAM Een aantal orgelliefhebbers in Schie dam vindt dat het instru ment in de Grote of St. Janskerk in het hart van de stad veel te weinig bekend heid geniet. Met de komst van de nieu we vaste organist André Verwoerd, die tot voor kort verbonden was aan een Rot terdamse kerk, en hoofddo cent orgel is aan het Maas- stedelijke Conservatorium, heeft orgelminnend Schie dam de gelegenheid te baat genomen met instrument in Schiedams oudste kerk eens wat meer in de belangstel ling te plaatsen. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 10 WOENSDAG 10 JUNI 1981 Oranjestraat 8-10-12-14, Telefoon 265997-264140 direkt van importeur Groot assortiment Bemiddeling bij vakkundig leggen! Ertimex, Bettoweg 27 (Spaanse Polder), Schiedam telefoon 010-373752 Bokelweg 100, 3125 AD Schiedam Tel. (010)-154540. In Rijnsburg zet men een nieuwe ontwikkeling in, via het zgn. „lijst- veilen Vlotte, vakkundige schade regeling. Hypermoderne outillage voor autorichten, kwaliteitsautoplaat-en spuitwerk SCHIEDAM De vakantiesluiting van de Gemeenschappelijke (^pen- bare Bibliotheek voor dit jaar ziet er als volgt uit: Het filiaal aan de Mgr. Nolenslaan 99 a zal van 15 juni tot en met zater dag 4 juli gesloten zijn. Van vrijdag 3 juli tot en met zater dag 18 juli is het filiaal in de Lelie straat gesloten. De filialen Lorentz- laan en Korte Haven 29 sluiten hun deuren van maandag 20 juli tot en met zaterdag 1 augustus en op maandag 3 augustus gaat het perso neel van het filiaal Rosa in de Ar- chimedesstraat met vakantie. De Mediatheek aan het Bachplein is zaterdag 11 juli, 18 juli en 25 juli voor het publiek gesloten. Tijdens de vakantieperiode blijven de vestigingen aan het Bachplein 590 en Lange Haven 131 voor het publiek open. Het filiaal aan het Dr. Wibautplein blijft tot nader bericht gesloten i.v.m. verbouwing. Met ingang van 17 juni a.s. zullen er door de coöp. bloemenveiling „Flora"-B.S.F. te Rijnsburg bloembollen worden geveild. Dit zou als zodanig nauwelijks tot enige beroering behoeven te lei den, ware het niet dat de manier van veilen geheel nieuw is in het bollenvak. Flora-B.S.F. gaat na melijk „lijstveilen". Lijstveilen fs het veilën van artike len, die niet op de plaats van veiling aanwezig zijn. Deze manier van vei len wordt bijvoorbeeld ook toegepast in de aardappelhandel en ook wel in de kool in Langendijk. De reden, dat men in Rijnsburg bloembollen wil gaan veilen is, dat men op deze manier meer duidelijk heid denkt te scheppen binnen de bollenwereld. Deze onduidelijkheid wordt veroorzaakt doordat men niet in staat is alle produkten (die im mers in een kort seizoen worden geoogst) normaal te veilen. Daarvoor Zouden gigantische accommodaties nodig zijn. Als gevolg hiervan gaat een zeer groot gedeelte van het aan bod buiten de veilingklok om, zodat niemand meer weet hoe groot nti ei genlijk het aanbod is. Hierdoor is het voor zowel producent als handelaar zeer moeilijk om te komen tot een rationele prijsvorming, gebaseerd op vraag en aanbod. Wat door Flora-B.S.F. wordt beoogd is het creëren van een marktsituatie, waardoor een groot deel van het aanbod „boven water" kan komen en waardoor bovendien een prijs kan worden gezet. Teneinde bovenstaande doelstelling te bereiken, denkt men in Rijnsburg in het lijstveilen een goed instru ment te hebben. In het nieuwe vei lingcomplex heeft men een ultra moderne afmijninstallatie ter be schikking, zodat men betrekkelijk goedkoop zal kunnen werken Door te veilen kan men een groot koper spotentieel bereiken. Men zal de te velde staande produkten veilen, waarbij vermeld zal worden de leve ringscondities, waaraan men ver wacht te kunnen voldoen. De veilingen zullen gedurende het gehele jaar worden gehouden op de woensdagmiddagen. Aanvang 14.00 uur n.m. Plaats: de afmijnzaal van de coöp. bloemenveiling „Flora", Laan van Verhof 3 te Rijnsburg. Ge veild zullen onder meer worden: tul pen, hyacinthen, narcissen, dahlia's, gladiolen, lelies, bijgoed, etc. De ver tegenwoordigers van B.S.F. kunnen verder elke gewenste informatie ge ven. Men hoopt bij Flora-B.S.F. hierdoor bij te dragen tot een gezonde gang van zaken binnen het bloembollen vak, waarbij men zich als grootste bolbloemenveiling in den lande zeer betrokken voelt. Verwoerd is een organist die het fas cinerende van „de koning der in strumenten en van muziek in het al gemeen aan een ieder wil uitdragen. Het machtige instrument zal voor hem dan ook beslist geen ivoren to ren worden waarin hij zich eenmaal terugtrekt. Integendeel, iedere kenner, amateur of geinteresseerde kan bij hem te recht om te komen kijken, luisteren naar zijn virtuoze spel. Verboden toegang bestaat niet, meent Ver woerd. Om het orgel in de Grote Kerk meer bekendheid te geven is een voorlopi ge concert-kommissie opgericht. Dit gezelschap bestaat uit kenners bij uitstek. Lid van de kommissie is bijvoor beeld Arie Metaal, een zeer verdien stelijk amateur-organist, een hobby die hij kombineert met zijn drukke funktie als plaatselijke brandweer- kommandant. De kommissie bestaat verder uit P. van Hoogdalem, C. Passchier, E. P. van der Valk en André Verwoerd zelf. CONCERTEN Teneinde een begin te kunnen ma ken met de organisatie van concer ten zijn door dit komité reeds be sprekingen gevoerd met Ruud Pil- lard van de Schiedamse Gemeen schap. De concerten op het kerkorgel zul len in de regel plaatsvinden op dins dag, op tijdstippen dat andere kultu- rele evenementen daardoor niet in het gedrang komen. Arie Metaal verwacht niet dat de reeks concerten in de Grote Kerk zal leiden tot konkurrentie met an- deie, soortgelijke concerten in Schie dam, zoals die op het orgel in het drich Gedachtnis Kirche op de fur- stendamm. Op 15 september bespeelt Ver woerd zelf „zijn" instrument en op 13 oktober zullen twee van zijn leerlingen een uitvoering verzor gen, te weten Geert Bierling uit Vlaardingen en Gerard Legierse uit Rotterdam. Beiden zijn met onderscheiding afgestudeerd van het Rotterdamse conservatorium. rassage tneater oi met aie serie mu ziekuitvoeringen in de aula van het Stedelijk Museum. Volgens Metaal heeft ieder van deze orgels zijn eigen vaste kring luiste raars, liefhebbers die soms van hein de en verre komen om hun geliefde instrument te horen bespelen. OPEN MIDDAG De eerste stap om duidelijk te ma ken dat voor de entree naar het orgel geen bord „verboden toe gang" hangt, is het organiseren van een open middag op zaterdag 20 juni. Iedere geinteresseerde, kenner of leek, is dan welkom tussen twee en vier uur. Die middag staan de kerk deuren wijd open. Het orgel kan worden beluisterd, men kan boven bij en zelfs in het in strument een kijkje nemen en aan de speeltafel kan men de organist aan het werk zien. Verwoerd zelf zal de bezoekers te woord staan. VOORLOPIG PROGRAMMA Na de vakantie zal direkt worden gestart met de eerste concerten. Ver woerd, die kontakten heeft in de in ternationale orgelwereld, heeft al enkele toezeggingen binnen. Op 18 augustus concerteert Peter Schwartz uit West-Berlijn op het or gel in de Grote Kerk. Schwarz is de vaste organist van de Kaiser Frie- Men schrijft ons: Dagboottocht van het Nederlands Rode Kruis afdeling Schiedam Het afdelingsbestuur organiseert ook dit jaar weer een dagboottocht voor invaliden en bejaarden, welke woon achtig zijn in de gemeente Schiedam en wel op zaterdag 15 augustus 1981. Aanmelding moet schriftelijk gedaan worden, waarna u een inschrijffor mulier zal worden toegezonden. De aanmeldingen moeten voor 4 juli 1981 a.s. ingezonden zijn. Aanmeldingsadres: Nederlands Rode Kruis, Warande 95, Schiedam. De kosten voor deze dag zijn vastge steld op 25,- per persoon. Het bestuur van de afdeling beschikt dit jaar over een zeer beperkte mo gelijkheid om voor vervoer zorg te dragen. Vandaar het verzoek om bij aanmelding reeds op te geven hoe het vervoer voor u geregeld wordt. Bij te veel aanmeldingen zal het Be stuur genoodzaakt zijn een keuze te maken uit degenen die zich hebben aangemeld. Bestuur Rode Kruis Schiedam, C. Aleman André Verwoerd aan het orgel in de Grote Kerk van Schiedam SCHIEDAM In verband met het 60-jarig bestaan van de chr. muziekvereniging „Harpe Da vids", zal het harmonieorkest o.l.v.Dhr. C. Kramer een tweetal concerten verzorgen. Het eerste concert zal maandag 15 juni 1981 in de koepel van het Julia- napark aan de B.K. laan te Schie dam gegeven worden. Het tweede concert zal donderdag 18 juni 1981 op het Museumplein aan de Hoogstraat, eveneens in Schiedam plaatsvinden. Voor deze twee concerten zal er door de harmonie populaire werken ten gehore gebracht worden. De aan vang van beide concerten is vastge steld op 19.30 uur. Diegenen die wat meer over „Harpe Davids" willen weten, kunnen tij dens deze twee concerten informatie verkrijgen. Tevens bestaat er de mo gelijkheid om zich als lid of als dona teur van de vereniging aan te mel den.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 10