Waarom een schakelstation Bouw inwendig gewoon, uitwendig uitzonderlijk Geleidelijk aan wordt in de maanden juni/juli het nieuwe schakelstation Schiedam-Noord aan de Borodinlaan (Groenoord) in bedrijf gesteld. Dit mo derne verdeelstation voorziet Schiedam-noord en de wijk Holy-Noord van de gemeente Vlaardingen van electriciteit. Het schakelstation, ook wel transfor mator- of verdeelstation genoemd, wordt door 6 kabels waarop een spanning staat van 25.000 volt (25 kV) gevoed. De voeding komt van de electriciteitscen- trale Galileistraat te Rotterdam. Via de opgestelde transformatoren wordt de hoogspanning van 25.000 volt naar 10.000 volt omlaag getransformeerd. i Dit is een publikatie van de Openbare Nuts- bedrijven- Schiedam in samenwer king met Bureau Voorlichting ,_Mi ■lis I, lil if- i i v Mr -1 iüy HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 37 WOENSDAG 10 JUNI 1981 Schakel station noord in gebruik Met behulp van een zogenaamde 10 kilovolt schakelinstallatie wordt het beschikbare ver mogen via vermogensschakelaars en het 10 kV hoogspanningskabelnet o.m. naar de circa 40 in het verzorgingsgebied geplaatste transformatorhuisje gedistribueerd. Via deze transformatorhuisjes wordt de hoogspanning van 10.000 volt naar een laagspanning van 380 of 220 volt gebracht. Voor de technisch geïntereseerde lezers: 380 volt tussen de fa sen, 220 volt tussen de fase en nul. De spanning van 220 volt is bedoeld voor verlichting en voor voeding van toestellen met beperkt vermogen, waartoe de meeste huishoudelijke toestellen behoren. Toestellen van groter vermogen moeten in het alge meen op 380 volt worden aangesloten. Het laagspanningsnet vormt een zeer dicht vertakt stelsel van kabels. Deze kabels be vinden zich in alle straten en wegen waar langs bebouwing aanwezig is. Het doel van het laagspanningsnet is de verbruikers de electrische energie te leveren met een span ning waarvoor lampen en electrische toestel len zijn geconstrueerd. Min of meer onopvallend tussen hoog- en laagbouw. Electriciteit, onmisbare energie Voor het goed functioneren van onze heden daagse samenleving is electriciteit onmis baar. Men denke slechts aan haar vele toe passingen bij de industriële vervaardiging van een enorm aantal voor het dagelijkse le ven belangrijkeprodukten. Andere voorbeelden zijn de gezondheidszorg, vele medische toepassingen in ziekenhuizen, de levensmiddelenvoorzieningen, die het zonder ventilatie, koel- en diepvriesinstalla ties niet kan instellen. De voor het dagelijkse leven steeds meer in betekenis toenemende electronica-besturing en regeling van processen, overbrengen van beeld en geluid, computers, zou zonder deze unieke eigenschappen van electriciteit een voudig niet kunnen zijn ontstaan. De electri sche „hulp in de huishouding" heeft daar al vele taken overgenomen of dit op zijn minst vergemakkelijkt. Zo is de behandeling van de gezinswas, vroe ger een terugkerende uiterste vermoeiende taak voor de huisvrouw, door de electriciteit tot enkele simpele handelingen terugge- bracht.Daardoor is de wasbewhandeling niet meer aan een vast tijdstip, zoals de traditio nele maandag/wasdag gebonden. Electriciteit is een onmisbare energie, ga er zuinig en verstandig mee om. Blik op het schakelstation. Bijna onzichtbaar De levering van electriciteit aan verbrui kers in Schiedam en Vlaardingen ge schiedde voorheen vanuit Rotterdam via 4 voedingspunten t.w. de transformator stations Schiedam-Oost aan de Van De- venterstraat, Schiedam-West aan de Westfrankelandsedijk.Vlaardingen-Oost en Vlaardingen-West. Het schakelstation Schiedam-West leverde vanaf de inge bruikname (1957) electriciteit aan het noordelijke gedeelte van Schiedam. Toen was nog niet te voorzien dat door de toenemende groei van het electriciteitsge- bruik, ook ten gevolge van de nieuwbouw in het noordelijke gedeelte van Schiedam, tot uitbreiding van de leveringscapaciteit zou moeten worden overgegaan. De vraag naar energie werd zo groot dat op een gegeven moment de voedende kabels naar Schiedam-noord vol belast werden. Een oplossing moest hiervoor gevonden wor den. De spanning bij het schakelstation-west werd verdubbeld. Door op deze wijze te han delen kon aan de toenemende vraag van electriciteit worden voldaan. In die tijd werd ook het hele Schiedamse hoogspanningsnet omgebouwd van 5.000 naar lO.OOOvolt. Ondanks deze maatregelen werd het steeds duidelijk, dat het schakelstation Schiedam- west niet aan de toenemende vraag kon blij ven voldoen. Om deze reden stemden het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad er mee in tot de bouw van een nieuw schakelstation aan de Borodinlaan over te gaan. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam zijn ervan overtuigd dat met de realisatie van het schakelstation de continuïteit van het leve ren van electrische energie voor een groot aantal jaren is gewaarborgd. Het schakelstation is omgeven door de hoge Rijnmondflat, de laagbouw aan de Borodin laan en het winkelcentrum de Kethel. Bij het maken van het ontwerp werd naar een ma nier gezocht het verdeelstation in deze omge ving zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. De uitwendige vormgeving en stede- bouwkundige aanpassing is uitzonderlijk te noemen. In april 1979 is een begin gemaakt met de bouw van het schakelstation. Het gebouw, bovengronds 7 meter hoog en ondergronds 4 meter diep, bestaat in principe uit 3 delen: de transformatorcellen, waarin de moge lijkheid bestaat drie transformatoren 25/10 kV (kilovolt) met een vermogen van ieder 20 mW (megawatt) op te stellen; - een dienstgedeelte ten behoeve van de al gemene voorzieningen; - de 10.000 volt schakelruimte. De kosten (circa 10 miljoen gulden) voor dit nieuwe schakelstation zullen gezamenlijk door de gemeenten Rotterdam en Schiedam worden gedragen. De transformatoren en de 25 kV schakelin stallatie, inklusief de daarbij behorende ge bouwen, komen voor rekening van de ge meente Rotterdam. Het 10 kV gebouw met een gedeelte van de schakelinstallatie komen ten laste van de ge meente Schiedam. De bouw werd uitgevoerd in opdracht van het Gemeente Energiebe drijf Rotterdam in samenspraak met het Electriciteitsbedrijf van de Openbare Nuts bedrijven Schiedam, onder de directie van de Dienst Gemeentewerken Rotterdam. De dienst Gemeentewerken Schiedam, in het bijzonder de hoofdafdeling plantsoenen, heeft in samenspraak met de Openbare Nuts bedrijven op voortreffelijke wijze gezorgd voor de unieke „aankleding" van het scha kelstation. De uitvoering van het tuinplan is thans ge heel voltooid. Zo is het schakelstation aan drie zijden voor zien van taludterrassen. Deze zijn beplant met een mengeling van diverse struiken. Op het dak zijn eveneens terrassen aangelegd, die als zitpleintjes kunnen dienen. Een grondhelling aan de oostzijde van het scha kelstation is enigszins plooiend gemaakt. Verschillende soorten heesters zoals dwerg mispel, kardinaalsmuts, sierkwee, wilderoos, sneeuwbes, herstshooi, klimop, zuurbes, kamperfoelie, kornoelje, krenteboom, mei doorn, duindoorn, sierkers, vuurdoorn, flu weelboom, sering, sneeuwbal en verschil lende soorten bomen zoals esdoorn, es, els, populier en tulpenboom zijn ingeplant. Tussen de beplanting door slingert een „bos paadje" dat met traptreden en terrassen dit speelse wijkparkje ontsluit. Het belang van het schakelstation is op deze wijze min of meer ondergeschikt gemaakt aan een stukje recreatie. Onder het schakelstation en boven een parkje i i 11n 1 u

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 37