Van éénmans-winkel naar textielgigant Jan Zeeman gelijkmatig door ZAKE Kettingbotsing L. Nieuwstraat Motor Zo gaat dat Oudste zoon Gelijkmatig Op de man af Werkgelegenheid Doet me wat Paardrijden Onvergetelijk Vergeetachtigheid tweemaal brand Tamboerkorps WF behaalt succes het NIEUWE STADSBLAD PAGINA 41 WOENSDAG 17 JUNI 1981 Jan Zeeman: „Bij bedrijfsover- 9V) WÜIIMfW/l namen moet je gewoon open miW WUwWwiC en eerlijk de zaken toelichten". Zal ik u voorgaan... In negen van de tien gevallen is het een sekretaresse of receptioniste, die je op deze manier ontvangt en je dan verder doorsluist naar „de baas", ofwel de top van een bedrijf, waar je een afspraak hebt. Een moment wachtend bij direkt aangeboden koffie in de hal van het nog zo nieuwe Zeeman-gebouw (okergeel met bruin oprijzend tussen het poldergroen van Alphen aan de Rijn) gaat het anders. Daar komt de heer Jan Zeeman zelf naar je toe, je lift samen met hem naar de verdieping waar hij z'n direktiekamer heeft, die meer imponeert door de ruime afmeting dan door een indrukwekkend inte rieur, en zonder veel poespas ben je direkt plezierig aan het werk. Je kunt vragen wat je wilt, de antwoorden zijn open en fair. supers, werden er in Brons vestigingen 43 Zeeman Textiel- supers gemaakt, kregen vier voormalige Brons-winkels de naam van Gazan op hun gevels en twee het Vinke-gebeuren binnen de muren...dat kan bin nen een paar maanden weer veranderd zijn. De ombouw van de Brons-za ken naar Zeeman- óf andere winkels, gaat niet alleen in fa ses, maar wordt ook wel over wogen met het oog op de markt in z'n algemeenheid én plaatselijke vestigingen in het bijzonder, steeds bekeken. Je zou wel mal zijn om een Brons-zaak en een Zeemansu per, die (om een extreem voor beeld te noemen) in één straat zitten beide te handhaven. Dan ga je toch een andere richting uit denken en je afvragen: welk gat zit er er hier in de markt en waar vullen we dat het beste mee op, als we het mogen zeg gen in termen van het simplis tisch verbond. Er komt vanzelfsprekend nog al wat kijken bij een ontwikke ling, zoals Jan Zeeman die niet in z'n eentje, dat wil hij na drukkelijk stellen, maar wel als motor (en ik ben zo vrij dat zelf voor mijn rekening te nemen, red.) heeft bewerkstelligd. Negen en dertig jaar is Jan En dat toch met een man, die aan het hoofd staat van één van Neerlands grootste textiel ondernemingen met ruim 270 zaken en 1500 vrouw/man per soneel. Geen kleinigheid, zeker niet in deze tijd, hoofddirektie zijn van een bedrijf, dat van een één mans winkel in datzelfde Alp hen van 1967 af stap voor stap is uitgegroeid tot de Zeeman Groep b.v. van nu. Buiten, dicht bij de hoofdin gang van het zeer recent in ge bruik genomen pand de aanleiding tot m'n bezoek, die nieuwbouw kun je op een soort totempaal al zien wie deel uit maken van de Zeeman Groep. Uitgevoerd in de eigen huisstijl van de verschillende divisies, zoals ze worden genoemd, zie je daar die namen op de speels aandoende paal. Gazan, Vinke, Brons, Favetex, naast de naam Zeeman, vor men ze ook nog met de Vroom textielwarenhuizen samen die ene groep. Nu kunnen we al die filialen met hun eigen namen wel op een rijtje gaan zetten, maar dat is dan het 1981-rijtje. Want zijn er (om maar een voorbeeld te noemen) van de recent overgenomen Brons-za ken nu nog 113 Brons Textiel met Ank Hovingh-Krayo Postbus 167 Delft Met „Ter Zake" brengen wij een rubriek, die zakelijke en/of com merciële informatie geeft als daar aktuele aanleidingen voor zijn. Algemene voorlichting, die in bre dere zin tot dit terrein gerekend kan worden, zorgt daarbij voor af wisseling. „Ter Zake" verschijnt als regel in meer dan èèn Randstad-Editie in een daartoe geëigend deel van ons verspreidingsgebied. Deze „totem paal" is voor het nieuwe gebouw van de Zeeman Groep niet alleen een speelse blikvanger, maar laat gelijk de namen zien, die van deze groep deel uitmaken. Zeeman en al zullen er jongere managers groeiend naar zijn, zo'n pand, zoveel zaken en zo veel mensen, is dat nog altijd aan de jonge kant van de veer tig- Met wie zit je dan te praten wil je dan wel even weten. Met de zoon van een man, die in IJmuiden één van de eerste was, die z'n manufacturenwin kel, waar ook veel bedrijfskle ding werd verkocht, omzetten in een textiel supermarkt. En dat was nog al wat in '61. Maar je praat vooral met de oudste zoon van een tien kin deren tellend gezin. Tussen twee zussen (één onder en één boven je) automatisch mee werkend en aanpakkend in va ders winkel, wordt je dan wel een tikkie gevormd. Als jongen ben je dan in de eerste plaats het „knechtje" voor de minder leuke klussen, de „meiden" staan eerder achter de toon bank en jij dient toch ergens ook met een voortouwtje in je hand, je eigen plek te verover en. Zoiets denk je naderhand dan wel eens, als puber en op groeiend naar de volwassen heid realiseer je je later pas hoe vormend dat geweest kan zijn. Naast uiteraard de school opleiding, die je toen volgde. Nou is Jan Zeeman er de man niet naar om uitgebreid over zich zelf te vertellen. Hij zal pu bliciteit niet uit de weg gaan, maar zoekt het niet. Open is hij zeker in al z'n ge lijkmatigheid en daarom hoor je ook, hoe hij na voor z'n va der in Lisse een zaak te heb ben opgestart en gedreven, hij in '67 samen met zijn vrouw Marijke Warburg in Alphen aan de Rijn begon. Als het echtpaar Zeeman. Zelf standig. Zonder verder enige zakelijke binding met thuis. Maar wel in de textiel. En voor al met de wil er in de eerste plaats in die ene zaak alles van te maken om vervolgens de vleugels uit te slaan. Dat schijnt een Zeeman-trek te zijn, want een broer van hem heeft ook een niet onaanzien lijk aantal zaken, maar beiden opereren in onderlinge pais en vree afzonderlijk. Vijf jaar na zijn stap tot zelf standigheid ging Jan Zeeman z'n zakelijke neus achterna en nam drie vestigingen over van de firma Snijders. De ogen open, de markt aan voelend, wetend wat er speel de of wat er boven verschillen de hoofden hing, volgde over name van de al genoemde an dere bedrijven. „Fusies", vormen van samen werking, overnames, ze heb ben naast de voornaamste za kelijke motieven, altijd en vooral sociaal maatschappelij ke facetten. En dan bedoel ik speciaal de mensen met wie je te maken krijgt. Dat kan soms gevoelig liggen", vragen we hem op de man af. Z'n ant woord is reeël. „Kijk, als een zaak er aan dreigt te gaan en jij blaast er nieuw leven in, dan ben je de reddende engel. Maar een an dere keer kun je op emotionele legenstand stoten. Ik ben dan gewoon maar eerlijk. Kom met de cijfers als het moet, zeg waar het op staat en laat voor al duidelijk uitkomen waarom het eigenlijk gaat. Goed lopen de zaken met een goeden werkgelegenheid", is zijn reak- tie. „En bij dwarsliggers?" „Er zijn soms mensen en dat zul je altijd houden, die ziende blind zijn en optimistisch blij ven, terwijl er zakelijk geen voet meer is om op te staan. Dan is het kiezen of delen. Maar daar wil ik wel wat aan toevoegen, er één voorbeeld uitlichten. Er was bijvoorbeeld een goed inkoper, die ver dween. Na een tijdje kwam hij weer terug. En nu is hij een goed en motivieerd medewer ker. Zoiets doet me dan wel even wat", zegt hij. Waar ik dan weer bij wil zeg gen, dat z'n toon, z'n manier van spreken, er evenwichtig bij blijft, want Jan Zeeman is, ui terlijk tenminste, geen man van uitschieters. Al geloof, of weet ik stellig, dat je van goe de huize moet komen om iets uit z'n hoofd te praten, als dat er eenmaaj grondig in zit. „Klopt" geeft hij toe. „Tenzij de argumenten goed zijn. Maar die moeten dan inderdaad wel degelijk zijn onderbouwd, an ders blijf ik op m'n punten staan", stelt hij, waarbij z'n bruine ogen je niet direkt doordringend maar wel kaars recht aankijken. „Nog vrije tijd, mijn heer Zee man?" Dat blijkt niet al te veel, maar wel goed besteed. Met paar drijden, al jaren, eerst vanaf zijn trouwen samen met zijn vrouw, nu met wat vrienden, gewoon door het groen van Alphens dreven. Een paar we ken wintersport met het drie zonen tellende gezinren dan is die vrije tijd wel grotendeels op. Met hun huis aan de Rijn heeft het gezin Zeeman het nieuwe pand, geheel in eigen regie naar ontwerp van de eigen ar chitecten, zien bouwen. Met z'n jongens klom Jan Zeeman op de vrije zondag dan wel een het gebouw binnen, meeklim- mend per in aanbouw zijnde etage. Nu is het al weer een week of wat in bedrijf. Met een grandioos personeels feest op Hemelvaartsdag (te gen de 2000 mensen te gast en hoe!) werd het onvergetelijk in gebruik genomen. Met z'n vijf kantoorlagen, waarbij voor iedere divisie ei gen ruimten, het kantoor van de hoofddirektie, waar niet al leen de heer Zeeman zetelt, maar ook mede-direkteur, de heer A. Dam én z'n 15.000 m2 magazijnruimte in twee lagen, is het een blikvanger tussen „centrale" wegen en de spoor lijn daar in Alphen. Efficiënt, toch met sfeer, cor rect ogend, geen overdaad, wel met een eigen stijl: het is eigenlijk een gebouw een beet je als Jan Zeeman zelf. Maar je past wel op om dat te zeggen. Het: „zet u dat maar niet in de krant" ligt bij de heer Zeeman dan duidelijk voor de hand. Daarom heb ik het maar geschrewven en hem, een beetje inschattend, komt hij daar vast wel over heen... SCHIEDAM Bij een binnen brandje aan het Jac. Urelusplein is zaterdagmiddag de gehele keu ken van een woning uitgebrand. Oorzaak van de brand was de ver geetachtigheid van de bewoonster. Zij zette een frituurpan op het vuur en verliet daarna de keuken. Later werden de bewoners opge schrikt door een hevige rookontwik keling. De vergeten pan had vlam gevat en de keuken in lichterlaaie gezet. De brandweer bluste het vuur met één hogedrukstraal, waardoor de on derburen met wateroverlast gecon fronteerd werden. In het huis waar de brand uitbrak was men evenwel verzekerd. De juiste schade is nog niet bekend. Brand ontstond zondagmiddag ook in een woning aan de Nieuwe Maas straat. De kelder en een gedeelte van de vloer vatten vlam door een vergeten sigarettepeuk. Waarschijnlijk werd deze „vuur haard" vergeten door de twee man nen, die 's middags in de kelder be zig waren een defect aan de riole ring te herstellen. Toen dit tweetal de kelder voor een uurtje verliet moet het vuur zijn ont staan. De brandweer was het vuur evenwel snel meester. Tijdens de blussings- werkzaamheden viel de moeder van de 20-jarige hoofdbewoner flauw, overmand door emoties. Na een kor te behandeling in het gemeentezie kenhuis mocht zij weer naar huis. De bewoners waren tegen brand verzekerd. SCHIEDAM Een 37-jarige Schiedammer die te diep in het glaasje had gekeken, heeft in de nacht van zondag op maandag een flinke ravage aangericht onder aan de Lange Nieuwstraat gepar keerde auto's. Dit voorval vond plaats nagenoeg onder de ogen van politieagenten in het hoofdbureau. De man botste met zijn Mercedes op een auto en nadat dit voertuig bijna tien meter verder in de struiken was beland, veroor zaakte de automobilist een ketting botsing waarbij nog eens 3 auto's be schadigd raakten. Direkt na deze botsing vloog zijn Mercedes in brand. De man slaagde erin met eigen middelen het vuur meester te worden. De brandweer voltooide het karwei. Op het hoofdbureau weigerde de roekeloze man iedere medewerking aan een alcoholonderzoek. Hij wen ste noch de blaastest noch de bloed proef af te leggen. Wel stelde hij zich onder behande ling van een GGD-arts, die een flin ke hoofdwond veroorzaakt door dat de man met zijn gelaat tegen de voorruit was geslagen ter plaatse verbond. Door 's-mans dolle rit is een scha de van vele duizenden guldens ontstaan aan diverse auto's en een deel van de struiken aan de Lange Nieuwstraat SCHIEDAM Op zaterdag 13 juni heeft het tamboerkorps van de Har monie Wilton-Fijenoord deelgeno men aan een Drumbandfestival te Giessenburg. Dit festival werd geor ganiseerd door de Drumfanfare „Sa men spelen sterk", t.g.v. haar derde lustrum. Het tamboerkorps had ingeschreven in de eerste afd.: met de volgende werken. Lopende Gemertmars van H. v. Boven en staande Triomf door Ritmiek van S. Egberts. De prestatie werd door een zeer des kundige jury, bestaande uit de heren K. v. Dijk, C. Kulk, J. Wassenaar, al len van de Marinierskapel, als volgt beoordeeld. Een totaal van 210 1/2 punt was een fraaie eerste prijs voor het tamboer korps. Voor de beste Tamboermaitre van het gehele festival was een fraaie bo kaal beschikbaar gesteld. Tamboer maitre Jan Rissema werd na de prijsuitreiking, door de wethouder Van Uiessenburg verzoent bij hem te komen. Hij maakte bekend dat de tamboer maitre van Wilton-Fijenoord door de jury als te zijn de beste van het gehe le festival was aangewezen. Hij over handigde aan deze maitre de daar voor bestemde bokaal, welke een persoonlijke prijs betekende. Zijn be oordeling van alle juryleden was een 9. Dit sukses is mede te danken aan de nieuwe instrukteur J. W. Bis- schops die hiermede heeft bewezen, dat hij met zijn vakkennis de tam boers op een hoog peil weet te bren gen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 41