Schokdempers voor meer dan alléén comfort Vredestein brengt nieuwe Sprint mm 1mm ucmm s&mgs Intersprint importeur van Triumph accu's Schokdempers eigenlijk onbekend 8AHDÊ7AD Door: Leo de Ruiter De accumarkt is enorm groot, er zijn vele merken, maar er is ook heel veel kaf onder het koren. Er zijn door grote con sumentenorganisaties vaak onderzoekingen verricht naar auto-accu's en dan blijkt slechts een aantal grote mer ken het predikaat perfect te krijgen. Het is vreemd, maar vaak wordt er geld aan en in auto's besteed voor allerhande auto- technisch onbelangrijke za ken. Sommige stereotypen zullen veel geld uitgeven voor een stereoinstallatie in de auto en die mag in geld dan variëren van duizend tot vier duizend gulden. Hetzelf de geldt voor klokjes, meter- tjes, controlelampjes, extra lampen zowel voor als achter, licht metalen velgen enz. Sommige echt vitale onderdelen van de auto krijgen maar wei nig aandacht. Sommige auto's komen alléén maar in de garage als ze echt kapot zijn, het dus echt niet meer doen. Banden krijgen alléén aandacht als ze lek zijn of als de bekeuring volgt omdat ze al helemaal glad waren. Remmen worden alléén vernieuwd als toch echt geble ken is dat ze het haast niet meer deden. Vering, demping Vernieuwen Foute luiam Vele soorten ..XvXv. AUTO-TIPS r^WMm WTBF Randstad-Edities 33 huis-aan-huis bladen totaal oplage 980.000 exemplaren Eén van de meest recente testen op accu's is uitgevoerd door het grote Duitse blad Testmagpzin Konsument. Bijzonder goed kwamen daarbij naar voren de merken Varta, Bosch, Banner, Berga, Chloride en Triumph. Voor de goede orde Engelse/A- merikaanse merken werden niet getest, dus hierbij niets gezegd ten nadele van bijvoorbeeld Lu cas, Centurion, Tudor, AC Delco enz. enz. Één van de beste uit de Duitse test was Triumph, een Oostenrijkse accu. Dit merk wordt sinds kort (1980) geïmporteerd door Inter sprint Nederland. Intersprint is ge vestigd in Rotterdam en daartoe behoren onder andere ook de be drijven Otoband-de Sprint in Rot terdam, Dordrecht, Den Haag, Breda enz. Bij deze bedrijven is de Triumph accu verkrijgbaar, maar gewerkt wordt aan een uitgebreid daelernet door heel Nederland. Triump accumulatorenfabriek Wien heeft meer dan vijftig jaar ervaring. Op de accu's wordt één jaar volledige garantie gegeven, ook het tweede jaar geldt als ga rantiejaar, maar dan bedraagt bij garantiegevallen een vergoeding naar maandafschrijving. Triumph heeft accu's voor alle merken auto's, vrachtauto's, landbouwma chines, boten enz. Er zijn zowel de conventionele accu's als de onder houdsvrije accu's, in de Duitse taal Wartungsfrei (in andere talen maintenance-free, sans entretien of freedom accu) genaamd. Ook heeft Triumph een speciale hobby accu. Dit is een behoorlijke sterke accu, 72 AH, met diverse facilitei ten zoals extra isolatie, een hand vat over de gehele accubreedte (makkelijk draagbaar met één hand) een speciale afvoer van ac- cugas enz. De accu is voor vele doeleinden geschikt, in de boot, ca ravan, enz., maar kan ook eventu eel gewoon als extra accu dienen voor de auto. Bij Intersprint (Oto- band-de Sprint) is er een speciale introductieprijs, namelijk 125,- incl. BTW, voor de particulier, een 72 AH auto-accu is al aanzienlijk duurder. De gewone verlichting aan de auto wordt zelden nagezien, anderen moeten vaak op een gebrek atten deren. Ruitewissers blijven vrolijk versleten over de ruit krassen en tenslotte schokdempers, kunnen die eigenlijk wel kapot of nog er ger, wat doen die dan eigenlijk? Misschien komt dit met betrek king tot de schokdempers allemaal door onwetendheid, immers ver sleten banden en een versleten uit laat is nu eenmaal makkelijk te constateren. Een schokdemper kan echter ook duidelijk slijten, een schokdemper gaat in werking ach teruit en kan zelfs volledig versle ten raken. De leek merkt dit toch wel, want er gebeurt dan iets aan de vering van de auto. De vering is dan te slap, de wagen slaat zo van achteren, de voorvering gaat zo op en neer of en dat kan ook, mijn wagen is zo hard, stug ge veerd. Er is echter duidelijk een spraak verwarring. Meestal is er met de vering niets aan de hand, maar is de schokdemper niet goed hij is of in werking achteruitgegaan of hij is te stug voor de betreffende auto, evenals ook schokdempers te slap voor zware auto's kunnen zijn. Voor de vering zorgen namelijk andere attributen zoals: de banden, het oudste veersysteem, eerst mas sieve banden, later de luchtban den, zij veren dus al wat in. Het andere veersysteem is het veren van de carrosserie, eigenlijk een vering gemaakt tussen de carrosse rie met chassis en het zgn. onafge- veerde gewicht. De meest bekende vormen zijn de bladvering, de schroefvering, de torsievering, de luchtvering, de rubbervering, de vloeistofvering en de mogelijke combinaties. Wegoneffenheden worden nu opgenomen en minder hinderlijk doorgegeven. De energie van het in- en uitveren wordt echter niet vernietigd. Ge volgen daarvan kunnen zijn: de wagen gaat deinen, diverse wipbe- wegingen, de wielen kunnen los komen van de weg, de wagen wordt onbestuurbaar, kan om slaan, minder koersvastheid, ge ringe bochtvastheid, grotere rem weg, shimmyen (frequentie en re sonantie van het voertuig), kortom levensgevaarlijke situaties. De op- met hulpveer, de demper met luchtreservoir e.d. Bekend zijn de Koni Load-a-juster, de Monroe Load-leveler en om in de merken Monroe en Bilstein te blijven, de dempers een luchtreservoir, via een compressor zelf naar autobe lasting in te stellen: de Monroe Ride-leveler en de Bilstein Autole- vator. Wij hebben tot op heden de merken Koni, Monroe en Bilstein genoemd omdat het wel de konin gen zijn onder de dempers, maar er zijn natuurlijk ook andere mer ken zoals Boge, Gabriel, Fichtel Sachs enz. We weten nu wat een demper doet en welke soorten er zoal zijn. Het is nu zaak te bekijken of ook onze eigen schokdempers nog goed zijn. Gebleken is uit bovenstaande dat het soms moeilijk te constateren is, men spreekt vaak over slappe vering, terwijl het niet de vering maar de dempers zijn. Alléén in zware omstandigheden, bijvoor beeld de vakanties, wanneer de wagen afgeladen wordt of zware caravans, boottrailers, paardentrai lers of wat dies meer zij, getrok ken worden, dan kan de vering ook te kort schieten, maar ook dan kan de schokdemper dat alles op vangen door een demper met hulpveer of luchtniveau te gebrui ken. Ook bij gasinbouw is het aan te ra den over te gaan op load-a-justers, load-levelers enz. In alle omstan digheden waarin het niet zo duide lijk is, dat er nieuwe schokdem pers moeten komen, is het zaak om een schokdempertest te laten uitvoeren. Bij praktisch alle gara gebedrijven en speciale centra, zoals banden/uitlaat/schokdem perspecialisten, is een test op de testbank gratis, het kost daarbij ook nauwelijks tijd. Wij hebben eens een kijkje genoemen bij oto- band-de Sprint waar zo'n meting volledig elektronisch gaat. De heer W. Zoet van Otoband-de Sprint beaamt dat schokdempersluitage zeer geleidelijk gaat en daarom haast niet te merken is, maar toch gaan de rij-eigenschappen flink achteruit, de wagen kan gevaarlijk worden, bandenslijtage gaat enorm toenemen, allemaal belangrijke za ken om er toch tijdig bij te zijn, al dus de heer Zoet. Ook bij hem is een schokdempertest gratis, mon tage van nieuwe dempers kan daarna direct gebeuren en wel van de beste merken zoals Monroe en Koni. Men kan ook zelf schokdem pers monteren, men steekt dan het montageloon in eigen zak of men krijgt, zoals bij Otoband en andere specialisten een extra korting. Voor vernieuwing van Mac-Pher- son poten is het echt niet aan te raden die zelf te monteren. De Nederlandse bandenfabriek Vredestein brengt een nieuwe versie van de bekende Sprint ST 70 radiaalband uit. Nieuwe voortschrijdende techniek maakt het mogelijk een steeds betere band op de weg te bren gen, een band met een betere grip, een kortere remweg (men spreekt bij Vredestein van een 10% kortere remweg), een bete re wegligging (breder loopvlak) en een langere levensduur. Er zijn een aantal meest techni sche zaken verbeterd aan de nieu we Vredestein Sprint ST 70. Daar onder behoort o.a. de hielconstruc- tie, extra stijve rubbersoorten als rim cushion, wing tips en meer van die technische snufjes. Na tuurlijk is ook het profiel aanzien lijk verbeterd, zo loopt het profiel nu op tot over de schouders (dus voorbij de zijkanten van de band) en zijn extra lamellen, wateraf voerkanalen e.d. toegepast. Behal ve de diverse verbeterde wegei- genschappen is ook aan het zicht gedacht, namelijk het is een brede band en breed is nu eenmaal in en ook zijn er forsere lettertypen op de zijkant van de band gezet, iets wat de consument kennelijk ook graag wil. De Vredestein ST 70 is verkrijgbaar in praktisch alle ma ten, dus voor de meeste persone nauto's. lossing is een energievernietiger: de Schokdemper. Het zal alleszins duidelijk zijn, dat als deze schok demper niet goed werkt, boven staand rijtje van problemen voor kan komen, m.a.w. de schokdem per zorgt eveneens voor een grote brok veiligheid. In het algemeen wordt schokdem per ook wel schokbreker genoemd, wat principieel fout is. De veer is een schokbreker, doch parallel hieraan is een schokdemper ge monteerd, dus tussen het onafge- veerde en afgeveerde gewicht. De schokdemper zit dus tussen 2 mas- saveersystemen en is dan ook dub- belwerkend, d.w.z. hij dempt zo wel bij ingaande als bij uitgaande slag. De schokdemper dient, zeer populair gezegd, het opgooien van de massa's tegen te gaan en te zor gen voor een maximaal band-weg- kontakt (kortweg „wegligging"). Nogmaals bij onjuiste werking van de schokdemper kunnen vele sto ringen optreden, zelfs kan asbreuk ontstaan of veerbreuk, maar ook gezien de wegliggingsituaties en de directe contacten met de band, bandenslijtage, minder grip op de weg, minder veiligheid enz. Nu zijn er vele soorten schokdem pers. Het oudste type is de wrij vingsdemper, gevolgd door de armschokdempers, inmiddels alle maal achterhaald. De nu meest gebruikte dempers zijn hydraulische telescoop-schok dempers. Daar zijn verschillende soorten in, maar in de meeste ge vallen worden dubbelwerkende dempers gemonteerd en de laatste tijd komen ook de gashydraulische schokdempers op. Eénpijpsdempers en enkelwerken- de dempers worden zelden meer gebruikt, de één geeft veel slijtage en werkt bij de minste olielekkage niet meer, de ander is bijzonder oncomfortabel. Niettemin zijn ook de dubbelwerkende hydraulische dempers aan slijtage onderhevig en worden dan lichter in hun krachten. Indien deze dempers niet nastelbaar zijn, moeten ze ver vangen worden. Nastelbare dem pers zijn er echter ook en vooral onze eigen Nederlandse schok- demperfabriek Koni heeft een grote naam opgebouwd in nastel- bare dempers. Dit nastellen moet echter nauwkeurig gebeuren en beter is dit ook door een vakman te laten doen. Naast deze grote indeling enkel werkend, dubbelwerkend, nastel- baar enz. is er ook een andere soortindeling. We noemden al de hydraulische oliedemper t.o.v. de in opkomst zijnde gasdempers, maar ook in krachtwerking zijn er gradaties. Zo hebben de meeste merken wel een goedkope en dure soort in de normale hydraulische demper, de één is dan voor norma le omstandigheden, de ander voor wat meer eisende mensen en za ken. Monroe noemt deze laatste bijvoorbeeld de Heavy-duty (ra- dialmatic) schokdemper, ook Bil stein spreekt van een HD (heavy duty of höhere Dampfungskraft) demper. Daarnaast zijn er dempers voor extra sportieve omstandighe den, een dus nog krachtige demper van hogere kwaliteit, bijv. de Koni Sportdemper, de Bilstein Racing- demper enz. Vervolgens zijn er de zware jongens, de schokdempers

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 48