Vijfentwintig jaar Turksma 't Is moeilijk bescheiden te blijven, wanneer je zo goed bent als Ab TEA ZAKE I Welke rozen hebben de toekomst? Het Concurrentenkoor: 99 99 Even.. door: Cato Groos DORDRECHT Op de receptie van het vijfentwintigjarig bestaan van Turksma op 12 juni was één van de hoogtepunten het optreden van „Het Concurrentenkoor". Dit koor, bestaande uit Gerard de Lange (van de wasautoma ten), Harry van Burg van Elektrorama, Macrander van Radio Modern, van Andel van Elektrocombinatie Limburg en de heer Horn van Horn Limburg (alle vijf geduchte concurren ten van Turksma) stonden broederlijk naast elkaar het lied te zingen op de wijs van: ,,'t Is moeilijk bescheiden te blijven' van Peter Blanker. Foto Wit- en bruingoed" Interesse Top-bedrijven Het echtpaar Turksma voor de poster-foto van onze fotograaf Rinie Boon. Rechts: adjunct-directeur H. R. Postma. Twee „zware" concurrenten schudden elkaar de hand: Gerard de Lange (rechts) en Ab Turksma. Eisen Tevreden met Ank Hovingh-Krayo Postbus 167 - Delft Met „Ter Zake" brengen wij een rubriek, die zakelijke en/of com merciële informatie geeft als daar aktuele aanleidingen voor zijn. Algemene voorlichting, die in bre dere zin tot dit terrein gerekend kan worden, zorgt daarbij voor af wisseling. „Ter Zake" verschijnt als regel in meer dan één Randstad-Editie in een daartoe geëigend deel van ons verspreidingsgebied. De tekst was als volgt veranderd: 't Is moeilijk bescheiden te blijven, wanneer je zo goed bent als Ab. Zo bedrijvig, zo scherp en zo aardig. Nou, dat is verschrikkelijk knap. Geef toe, als je hem zo ziet zitten. Dat is een geweldige vent. Een kwart eeuw zit hij in de busin ess. Het schrikbeeld van de concurrent! Gelukkig zijn de vijf bovengenoem de heren in de commercie gegaan en niet in de showbusiness, zodat' het Nederlandse volk niet door hun zangkwaliteiten geteisterd zal wor den. Het was voor de heer Turksma en zijn familie en vrienden natuurlijk prachtig om zo toegezongen te wor den. De organist, Dick Mookhoek, die de receptie in het nieuwe Dordtse motel Postiljon met zijn sfeervolle orgel spel begeleidde, had enige moeite om de heren bij te houden, maar met de hulp van de overige aanwezigen kwam het lied tot een goed eind. Op de receptie kwamen zo'n drie honderd mensen, meest collega's, concurrenten en leveranciers de heer Turksma feliciteren. De heer Turksma en zijn vrouw stonden voor een zeer groot uitver grootte foto, gemaakt door Randstad fotograaf Rinie Boon, en geflankeerd door vlaggen van de TG (Turksma Groep). Vele bloemstukken en geschenken, waaronder een stereo-installatie, aangeboden door Philips, een citrus- pers met een kist sinaasappels, een pers, diverse wandborden, glazen en een tafelaansteker, alsmede vele flessen drank, lieten er geen twijfel over bestaan dat de heer Turksma een bijzonder graag geziene man is. Eerder in de week had Turksma al een feest gegeven voor alle mede werkers met hun echtgenotes in Slot Ammerzooyen. Ook dit feest was zeer geslaagd te noemen. Van het personeel kregen de heer en mevrouw Turksma een schilderij van de bekende Dick Mühlhouse aangeboden, dat inmiddels een ere plaats in de huiskamer heeft gekre gen. II De heer Turksma woont al sinds zijn zesde jaar in Dordrecht en heeft sinds 8 juni 1956 (de datum dat hij zijn eerste zaak opende aan het Vo gelplein) een gigantisch aantal zaken op poten weten te zetten. Thans is hij één van de grootsten in Nederland op het gebied van „wit- en bruingoed" zoals hij zelf zijn za ken op het gebied van radio- en tele visie, alsmede wasautomaten, koel kasten en alle andere elektronische apparatuur noemt. De Turksma Groep, waaronder be halve de Turksma-winkels door de hele Randstad ook de zaken van Van Boxtel in Brabant, alsmede van Kok in Amsterdam vallen, hebben in de loop van vijfentwintig jaar een goede naam opgebouwd op het ge bied van service en kwaliteit. De heer Turksma is directeur van deze onderneming, die inmiddels nenveertig bedrijven omvat. Turksma heeft altijd interesse gehad in de elektro-technische groot handel. Na zijn diensttijd heeft hij vijf-en- eenhalf jaar gewerkt op de boekhou ding bij een electro-technische groot handel die gevestigd was in Dord recht. Toen hij de kans kreeg een winkeltje te beginnen aan het Vogelplein, waar nu de NMB is gevestigd, startte hij met de verkoop van twee televi sietoestellen, drie radio's en een paar centrifuges en kleingoed. Het pand aan het Vogelplein werd al snel te klein en er werd een stuk aangebouwd. In oktober 1960 kwa men vier panden vrij aan de Spui- weg, die in 1961 als één bedrijf geo pend werd na een ingrijpende ver bouwing. De zaak in de Vogelbuurt bleef ook gewoon draaien. In 1963 werd een vestiging in Vlaardingen geopend. In 1966, '67 en '68 kwamen daar achtereenvolgens nog vestigin gen in Sliedrecht, Alblasserdam en Papendrecht bij. Ook in 1968 liet Turksma een pand bouwen achter het Vogelplein, waar het centraal magazijn en het kantoor werd gevestigd. Momenteel is dit pand in gebruik als technische dienst. In die tijd was Turksma president commissaris van de Expert Groep, waarin handelaren uit de topbedrij ven van de elektrotechnische bran che waren verenigd. Hij vond echter dat hij niet meer di rect bij de commerciële aangelegen heden betrokken was door zijn werk voor deze groep, hoewel hij wel veel internationale ervaring opdeed. Daar Turksma verder wilde uitbrei- den, ging hij in Amsterdam praten met de firma Kok. Van hen nam hij in 1971 een keten van vijf zaken over die verspreid waren over de hoofdstad. In een half jaar waren de zaken gereorganiseerd en draaiden net zo gesmeerd als de overige be drijven. Kort daarna werden er ook tien za ken in Brabant overgenomen van het Van Boxtelbedrijf. Turksma heeft bewust de namen Kok en Van Boxtel aangehouden, daar deze na men een begrip waren in de regio. Slechts de toevoeging „TG" duidt aan dat de zaken onder de Turksma vlag draaien. In 1978 liet Turksma een geheel nieuw centraal magazijn voor West- Nederland in Dordrecht bouwen op het industrieterrein aan de Planck- straat. Bij de overname van Van Boxtel in 1972 kreeg hij tevens het hoofdkantoor en het magazijn voor Brabant, gevestigd in Tilburg aan de Beelaerts van Bloklandstraat 14, on der zijn beheer. De heer Turksma is bij al zijn succes in de „business" een eenvoudige, aardige man gebleven met veel hart voor zijn personeel. Hij gaat iedere dag op tijd naar kan toor. „Een directeur die half in de morgen op kantoor verschijnt kan weinig eisen meer stellen aan zijn medewerkers", is één van zijn uit spraken. Hij voelt zich boven nie mand verheven en heeft een secre taresse die voor de hele afdeling werkt. Ook de kinderen van het gezin Turksma doen zich niet „over het paard getild" voor. Eén van de drie zoons, Oscar, werkt bij zijn vader in het bedrijf. Hij is begonnen op de af deling expeditie en via de technische dienst en het magazijn opgeklom men tot assistent-bedrijfsleider waarbij hij de verkoop en de perso neelszaken behandelt. Oscar is bijna gereed met zijn studie Marketing en doet veel ervaring op in het bedrijf. Op de vraag hoe hij het vindt om in een „gespreid bedje" te stappen, antwoordt hij: „Het is veel belangrijker dat ik geaccepteerd word als collega, dan als zoontje van de baas, en ik geloof dat dat in mijn geval aardig gelukt is". En natuur lijk leer ik ook veel uit de ervaring van mijn vader. Voorlopig is het echter nog niet zo ver dat Turksma junior het van Turksma senior moet overnemen. Senior is nog lang niet uitgerangeerd en zal zeer zeker zijn bedrijf op het zelfde hoge, zo niet nóg hogere ni veau weten te houden dan tot nog toe het geval is geweest in de afgelo pen vijfentwintig jaar, waar hij zeer tevreden op terug kan kijken. In 1981 staan in Nederland op zo'n 774 hectaren rozen aangeplant. Ro zen voor de snij, dus onder glas. Eén hectare is nog altijd 10.000 m2, dus dat is een flinke oppervlakte alles bij elkaar. Rozen zijn dan ook de lijs taanvoerders onder de snijbloemen. Sommige rassen zijn bij het publiek zelfs zo bekend, dat men ze bij hun naam noemt. Dat geldt voor de flu- welig-rode „Baccara" en de zalmroze „Sonia". In dat sortiment zit voort durend beweging, want de rode „Ilo- na" wint meer en meer terrein ten koste van de „Baccara". Ook de rode „Motrea" en de warmgele „Belinda" staan hoog genoteerd. Van de kleine rozen is de rode „Garnette" heel be kend, al vele jaren een geliefd baby roosje, samen met de roze „Carol". Nu de lichtintensiteit toeneemt, kun nen we een goede kwaliteit rozen kopen voor een acceptabele prijs. Energiebeperking Hoewel we rozen in allerlei kleuren kunnen kopen, zijn er maar een paar algemeen bekend. Een boeket witte rozen (bijvoorbeeld „White Master Piece") of heerlijke geurende lila ro zen („Mainzer Festnacht") moeten we dikwijls vooruit bestellen. De po pulariteit hangt met velerlei eigen schappen samen. De kweker wil graag rozen telen die een korte jeugdfase hebben, zodat de struiken snel een goede kwaliteit snijrozen le veren in voldoende aantal. De ruim te in een kas is immers kostbaar en moet zo produktief mogelijk worden benut. Ook speelt de lichtbehoefte en het temperatuurniveau een rol, want winterbloei en energiebeper king zijn voor een kweker heden ten dage het zout in de pap. Als de kast- temperatuur een paar graden lager mag liggen, dan scheelt dat direkt een paar duizend gulden aan stook kosten per seizoen. En tot slot is er dan ook nog de bloemkleur, die di rekt te maken heeft met het al dan niet geuren van een roos. En wat dat betreft lijkt de toekomst weinig geu rig. Onderzoek Op het IVT (Instituut voor Tuin- bouwveredeling) te Wageningen wordt onderzoek verricht naar di verse eigenschappen van rozen, die voor de kwekers van direkt prak- tijkbelang zijn. De resulaten worden doorgespeeld naar het Proefstation voor de Bloemisterij te Aalsmeer, waar de meest belovende rozen-zaai lingen onder praktijkomstandighe den worden getest. Het kost allemaal veel tijd, maar ook al komt er maar één veelbelovend ras uit naar voren, dan is dit wel alle moeite waard ge weest. Om doelbewust op kleur te kunnen kruisen, heeft men op het IVT onderzocht hoe het met die kleur precies zit. Daarbij is gebleken, dat de kleur van 'n roos wordt be paald door vijf verschillende basis kleurstoffen, die elk op een eigen manier overerven. Cyanidine geeft een blauw-verkleuring, wat bij rode rozen zeer ongewenst is. Hoe meer de oranje of oranjerode kleurstof pe- largonidine aanwezig is, hoe kleiner de verkleurkans is, maar ook...hoe minder geur. En zo zien we maar weer dat we aan de éne kant winnen (niet blauw verkleurende roos) aan de andere kant wordt verloren (geur). Want iedereen is geneigd z'n neus in een boeket rozen te stoppen. Als er niets te ruiken valt is dat ei genlijk heel jammer. Welke rozen in uw tuin? Zulke rozen moet u dan maar in uw tuin zetten. Een paar buiten-rozen die heeflijk geuren zijn: - Just Joey, bronskleurig, gezond, grootbloemig Wendy Cussons, bessesaproze, grootbloemig - Blessings, zalmroze, grootbloemig - Duftwolke, grootbloemig, lilarood De trosrozen China Town (geel), Pernille Poulsen (donkerroze), Schneewittchen (wit) en Irish Mist (oranje). Van de leirozen: New Dwan (bleek- roze), Pink Cloud (Fuchsiaroze) en de ouderwetse Constance Spry (zachtroze), die niet doorbloeit, maar die éne bloei is overweldigend.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 16