Mysteries in Mosko mm door Peter de Lange Foto's Lody Kruithof K CUüfl'l HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 25 WOENSDAG 24 JUNI 1981 Moskou's grootste juweel: de Basiliuskathedraal, thans in gebruik als museum. De aflossing van de wacht bij het Mausuleum, getimed tot op de secon de. Moskou, de stad valt als een lawi ne over je heen. Alle 8 miljoen in woners, plus honderdduizenden toeristen, lijken zich gelijktijdig op straat te bevinden. Desondanks een ontspannen sfeer, en zelfs de vele militairen maken een vreedzame indruk door de mi- niscule bosjes bloemen (seringen,, vooral seringen) die ze liefdevol aan de borst klemmen. Soldaten lopen hier hand in hand, aandoen lijk. Alsof al die mensen hun moe der kwijt zijn. Absurd is de gedachte aan vijand schap, atoomraketten; absoluut niets is er te bespeuren van die door wes terlingen zo vaak aangehaalde „be klemmende sfeer", die je het gevoel zou geven dat legioenen KGB-agen- ten op je loeren. Toch bestaan ook die dingen. Ze maken deel uit van een onzichtbare werkelijkheid, ne men we aan. Het straatbeeld wordt beheerst door voetgangers. Vrijwel geen auto's, in het geheel geen fietsen, maar des te meer bussen en taxi's rijden met ma tige snelheid over de brede Gorki Prospekt. De straten zijn opvallend schoon. Geen honden. Hebben de mensen geen geld om een huisdier te onderhouden? Parkeren levert voor de buschauf feur geen enkel probleem op. Hij kan zijn voertuig overal kwijt, zodat we alle bezienswaardigheden vlot bereiken. Serge, de Intoerist-gids, is een vrien delijke jongeman van omstreeks 30, die vloeiend Frans spreekt. Hij is nog nooit in Frankrijk geweest. (Vraag: „Waarom niet?" Antwoord: „Ik ben er nooit geweest"). Hij beschouwt zichzelf als een ras echte Moskoviet, heeft altijd in de buitenwijken gewoond maar wist vijf jaar geleden tot het centrum door te dringen. Daar is hij geweldig trots op, zoals iedere Rus die dat heeft bereikt. Moskou wordt beschouwd als hét pronkstuk van de Sowjet Unie. Alles wat deze staat na de revolu tie heeft opgebouwd is hier te vin den. De stad heeft een magneti sche aantrekkingskracht, waar door het inwonertal blijft groeien. Nadeel: blijvende woninggnood. Serge en al zijn Intoerist-collega's worden het nooit moe, de verbijste rende schoonheden van deze stad het Kremlin, het Rode Plein, de Ba siliuskathedraal aan Westeuro peanen te tonen. Hun uitleg doorspekken ze met niet te stelpen reeksen cijfers en een stortvloed van gegevens die de toe rist soms vreemd-oninteressant in de oren klinken: de produktie in kilo watturen van een elektriciteitscen trale, het aantal personenauto's in relatie tot het inwoneraantal, de doorsnee van de stad in kilometers, de huurprijzen, uitgedrukt in kope ken per vierkante meter. Russen schijen westerlingen er voortdurend van te willen overtui gen dat hun land verre van achter lijk is, maar integendeel een moder ne, soepel functionerende staat die Een Russiche familie aan de wandel, aan de voet van de weelderig ver sierde Basiliuskathedraal. alles in huis heeft wat elders ook voorhanden is. Niet voor niets bezit Moskou een tentoonstellingshal die geheel gewijd is aan de Recente Eco nomische Ontwikkelingen. Uit de Stalin periode dateren westers aandoende wolkenkrabbers die spre kend op elkaar lijken: de Universi teit, Hotel Oekraine, Hotel Lenin- gradskaya en andere indrukwek kende, maar tevens saaie gebouwen die verraden dat Stalin menig spie kend oogje op New York wierp. Het westen evenaren of voorbij streven moet deze heerser ook voor ogen hebben gestaan toen hij opdracht gaf voor de metro, wat resulteerde in de fraaiste onder grondse ter wereld. Zestig meter diep bevinden zich onwaarschijn lijk luxueuze stations die meer weg hebben van weelderige palei zen dan van functionele treinhal- tes. Wat te denken van wit marmer, bronzen beelden, kroonluchters en wand- en plafondschilderingen, af gewisseld met mozaieken waarop Lenin onvermoeibaar bezig is, het Communistisch Evangelie te predi ken aan boeren en arbeiders? (Als nuchtere westerling is men toch geneigd wat zuinig te vragen of het niet wat minder had gekund, inder tijd de armzalige jaren dertig en of het geld, hier in hoogmoed over de balk gesmeten, niet beter kon worden besteed). Grootmoeders hebben echter de nei ging zich royaal uit te drukken. Re cent voorbeeld is de 540 meter hoge tv-mast in Ostankino, de hoogste ter wereld. Ook 's wereld grootste hotel staat in Moskou: hotel Rossiya, vlak bij het Rode Plein. De Tsaren hielden ook van Gran deur. In het Kremlin -een stad in een stad, met onnavolgbare schep pingen in bladgoud als de Maria Boodschap Kathedraal en de ka thedraal van de Aartsengel Mi chael- toont men vol trots de grootste kerkklok ooit gegoten en door zijn omvang totaal onbruik baar, en een kolossaal kanon dat om dezelfde reden nooit werd af gevuurd. Een krankzinnige creatie is de Basi liuskathedraal met uivormige koe pels in ongehoorde kleuren, vaak vergeleken met „suikerbakkers- werk" en ongetwijfeld Moskou's grootste juweel. Bij deze kathedraal houdt Europa op, en begint Azië. Aan het mausoleum van Lenin trekt dagelijks een onafzienbare rij bezoe kers voorbij. Zes uur moeten ze ge duld oefenen voor ze een blik op diens tombe mogen werpen. Buiten landers staan „slechts" drie uur in de rij. Voorrang krijgen bruidsparen, want een bezoek aan het mausoleum geldt op iedere Sowjetbruiloft als ab solute must. (Een mysterieus verhaal beweert overigens dat hier niet de echte Le nin ligt opgebaard, maar een onbe kende Rus die ooit naar Moskou werd gehaald om vanwege zijn tref fende gelijkenis de hoofdrol te spe len in een film over Lenin. De auto riteiten, zo wil dit verhaal, zochten dringend een „plaatsvervanger" om dat Lenins lichaam niet goed was ge conserveerd.) Na dit bezoek laten jonge echtelie den zich graag fotograferen voor de balustrade op de Lenin-heuvels, bij de universiteit. Van daar heeft men een wijds panorama op Moskou. De immense metropool toont vanaf dit punt een volledig westers gezicht, met in de gebouwen hooguit wat Aziatische make-up. Een stad, besef je opeens, waarvan het moeilijk is, het ware gelaat te doorgronden. Astolphe de Custine, een Frans edelman en schrijver, die in 1839 Moskou bezocht, beschreef de stad als volgt: „Men herkent daarin sen machtige hand, maar tegelijk het denken van een hoofd dat niet genoeg gevoel voor schoonheid be- Zondagmiddag op het Rode Plein. Onder de parasols de „lokettistes" van straatfotografen. Y. In juni dit jaar brachten een foto graaf en verslaggever van Rand stad Edities een 12-urig bezoek aan Moskou. Uitvalksbasis was het cruiseschip The Victoria in de haven van Leningrad. De heenreis werd gemaakt per Tupolev 134 van Aeroflot (één uur vliegen), de terugreis per slaaptrein, de Rode Pijl express, vertrek om midder nacht, aankomst half negen 's morgens. Van begin- tot eindpunt werd het Standbeeld van de dichter Majakc zat om een meesterwerk te schep pen. De kracht van de Russen ligt in hun handen: de kracht der ver beelding ontbreekt hen." Opvallend koel gaat er aan toe in restaurant Arbat aan de Kalinin Prospekt, waar het vlekkeloos afge werkte programma wordt besloten met 'n showdiner. In deze kale, twee verdiepingen tel lende ruimte die veel aan een zwem bad doet denken, speelt een Russi sche big band Amerikaanse muziek (Hello Dolly), vakkundig maar knoerhard, en de eveneens Russi sche zangers blijken over een al even fenomaal volume te beschik ken: wodka en champagne staat te trillen op tafel. De puntgave show ontrolt zich als een goed voorbereide militaire oefe ning. Geen grapjes, geen intermez zo's. De nummers worden in het Russisch aangekondigd, ondanks de vele buitenlandse gasten, maar de muziek is puur Europees. Na afloop distribueren onberispelijke obers stuurs zwijgend de westerse maaltij den (steak-frites) met een zelfde ro botachtige discipline. Voor 30 roebel (gemiddeld maandin komen: 120 roebel) nuttigen sjofel geklede Russen een maaltijd waar van de hoofdschotel feitelijk de mu ziek is, en vooral de gelegenheid tot dansen: bij ieder nieuw nummer, langzaam of snel, stroomt de dans vloer in een oogwenk vol uitbundige Moskovieten, die aldus ook de gele genheid krijgen, met westerlingen in kontakt te komen. Mogelijk vormen dollars hun oog merk. Harde valuta zijn het paspoort tot de goed voorziene Beriozka's (In- toeristwinkels). Evenals op straat wordt men ook hier aangesproken door clandestiene geldwisselaars. Ze hebben veel roe bels over voor jeans of schoenen en schromen zelfs niet een bod te doen op brillen en aanstekers (Gasfeuer! Gasfeuer!). Als ruilmiddelen funge ren Leninspeldjes en partij-insignes. Terwijl de fotograaf te gast is bij een groepje vriendelijk-nieuwsgierige jongelui, word ik ten dans gevraagd door een zeer fraaie Russin die on- middelijk aanbiedt mij naar mijn ho tel te vergezellen. Helaas! Hoe bitter smaakt de werkelijkheid als nauwe lijks twee minuten later het onver biddelijke sein tot vertrek wordt ge geven. Blijven is onmogelijk, de kop pen op het Intoerist-lijstje zijn geteld, de bus wacht, nooit kom ik hier weer. In de comfortable trein naar Le ningrad rijst de vraag, wat te ant woorden als een Rus zou willen weten wat ik van Moskou vond. Custine, indertijd met deze vraag geconfronteerd, antwoordde voor zichtig: „Ik ben te goed ontvangen om daar iets over te zeggen". reisgezelschap begeleid door vak kundig gidsen van Intoerist, het Russische staatsreisbureau. Hier onder de impressies van een dagje Moskou.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 25