Massaal kindergebeuren volgende week van start Decibellen Jeugdland staat te trappelen Fietscrossen Voorstellingen Vlag Entree Tingle Dongelmans („Isabello uit de tv serie „De Witte Raaf"), Jeugdlandster op 13 juli in „Punt Komma Punt." SCHIEDAMAlle aktivitei- ten van Jeugdland zijn deze zomervakantie afgestemd op de kinderen tot veertien jaar. Voor de oudere jeugd is er vrijwel niets te doen, althans niet bij Jeugdland. Coördinator Joop van Broek hoven zit daar een beetje mee, maar kan er weinig of niets aan veranderen. De belangs telling voor de oudere jeugd gaat nu eenmaal uit naar pop concerten en disco's, en juist die twee soorten amusement zijn in Schiedam aan strenge beperkingen onderworpen. In de Pantage mag niet vaker dan tweemaal per jaar een popgebeuren plaats vinden en op andere plaatsen krijgt men te maken met de wet op ge luidshinder. Een béétje popgroep of discot heek overschrijdt de wet der decibellen heel gemakkelijk, en de Veronica-drive-in show die op vrijdag 10 juli in het ka der van Jeugdland in de Blauwe Brug 'n avond zou verzorgen, moest om die re den weer uit het programma worden geschrapt. Te lui druchtig. „Misschien kunnen we buiten Jeugdland om nog eens iets voor de oudere jeugd organi seren," opperen van Broekho ven en wethouder Herman Posthoorn. „Maar daar moeten we wel bij aantekenen dat de belangstel ling vaak tegenvalt. Toen Herman Brood een tijdje gele den in de Blauwe Brug optrad zat er maar 'n handjevol pu bliek, en bij eerdere popcon certen in de sporthal bleek de belangstelling nou ook niet daverend. Bovendien: 'n popgroep is heel duur, en voor hetzelfde geld kun je heel wat broodjes klei voor Jeugdland kopen." HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 15 WOENSDAG 1 JULI1981 een wat kritisch poppenspel voor de jeugd van 6 tot 12; Theater Johan Hobo houdt de Passage in de ban op maandag 13 juli met „Punt komma Punt"; vaste Jeugdlandbezoekers kennen dit theater ongetwijfeld, want het komt nu al voor de 5e keer naar Schiedam; Op het Wilhelminaplein (bij slecht weer in Het Zuiderkwartier) speelt op donderdag 16 juli het ongeëvenaarde straattheater Kip. Verder staan op het programma 'n kolderrevue, de avonturen van Necki Neckerman, de bekende Clown Gray met zijn grappen en grollen, het theater Spoel en nog veel meer andere artiesten. Nieuw dit jaar bij Jeugdland is het fietscrossen. Voor deze be hendigheidswedstrijden aan de Viaardingerdijk op zaterdag 18 juli kunnen deelnemers nog in schrijven (even een formuliertje ophalen bij de balie van het stadskantoor); wie meedoet hoeft geen eigen fiets te hebben, die staat bij de start klaar, en wie (nog) geen ervaring heeft kan eerst een paar trainings rondjes rijden. Schipper Guus Klepke van De Groene Vrede gaat ook dit jaar weer varen op de Nieuwe Water weg. Ook hiervoor is inschrijven nog mogelijk bij de balie van het stadskantoor. Deelnemers moeten wel kunnen zwemmen. Iedereen die meegaat 17 juli; de Gelaarsde Kat (thea ter Spoel, in de 4 Molens) Clown Noppi en Clown Nicole gangmakers op het openings feest. Clown Gray is op 23 juli in Blauwe Brug. De SCHIEDAM Stickers, vaantjes, zonnekleppen -de complete Jeugd land-karavaan, beladen met feestelijke kinderattributen staat al weer te trappelen van ongeduld. Al voor de vijfde keer beleeft Schiedam dit jaar tussen 6 en 24 juli de kinderroes, een festijn dat wordt ingeleid met een geweldige ope ningsdag volgende week maandag, en dat wordt besloten met een zo mogelijk nog grandiozer slotfeest in het Beatrixpark op vrijdag de 24e. Necki Neckerman: rare taferelen in zaal Irene op 20 juli Meer dan 70 aktiviteiten staan er op het programma en 11 daarvan zijn theatervoorstellingen: Joop van Broekhoven, Riet Immerzeel en alle andere medewerkers van Bureau Jeugdland hebben weer hun beste beentje voorgezet om overal uit den lande artiesten en at- trakties naar Schiedam te halen. Een greep uit de speciale voorstel lingen, die naast de inmiddels over bekende en nog altijd zeer gewaar deerde aktiviteiten als het spelcir- cuit, de kreativiteit en de sport- en spel evenementen in de diverse Schiedamse wijken worden gepre senteerd: Theater Piccolo met „Neuze Graze" komt op donderdag 9 juli in de Blauwe Brug met een blijspel voor de jeugd van 6 tot 12, vol ka bouters, heksen en tovenaars; Het Marionettentheater „Het ge heim van de bergkristal" is op vrij dag 10 juli in het Zuiderkwartier, Superattraktie: Straattheater Kip op donderdag 16 juli. films. De toegangsgelden blijven dan wel binnen de grenzen der re delijkheid, want 1 gulden is de hoogste entree op het lange Jeugd land-lijstje. Steeds meer Schiedamse verenigin gen en instellingen doen de laatste jaren direct of indirect aan jeugd land mee, zoals de KMTP (bloem schikken), de EHBO, de nutsbedrij ven, de plantsoenendienst, een wandelsportvereniging en een vis club: de welwillendheid is groot, zodat Van Broekhoven en de zijnen soepel kunnen organiseren en zel den of nooit op moeilijke gezichten stuiten. Namens het gemeentebestuur opent wethouder Riet Taverne maandag 4 juli het Jeugdland tijd perk met het hijsen van de vlag bij het stadskantoor, en direct daarna om 11 uur gaat de openingsdag van start met een keur van artiesten op een speciaal podium. Aandacht is er dan ook voor de buitenlandse kinderen. Spaanse, Marokkaanse, Surinaamse en Turkse hapjes worden geser veerd door moeders van uiteenlo pende nationaliteit en al die lan den komen ook aan bod in het muzikale programma, dat tot vier uur lang wordt gepresen teerd door een jazzband, een turks trio, een spaanse kinder dansgroep en een keur aan clowns, akrobaten en rolschaats virtuosen. De slotmiddag in het Beatrixpark wordt hét grote klapstuk met at- trakties als de springmatras, een minitrein, ponyrijden, kanovaren en rolschaatsen. 's Middags besluit de bij kinderen waanzinnig populaire zangeres Sandy het feest en op de planken verschijnen dan ook de parodist Rini van der Lee en presentator Martin Rijken. Jeugdland -een korte naam, maar achter dat korte woord een enorme hoeveelheid werk en voorberei ding. Een ploeg van rond de 40 me dewerkers zorgt ervoor dat straks alles vlekkeloos verloopt. Van Broekhoven: „Je bent drie we ken lang aan een stuk door in touw. Na afloop ben ik zeven pond afge vallen. Zorgen maak je je vooral over het weer, want als dat tegenzit ben je nergens en is alle moeite voor niks. Je kunt alles organise ren, alleen het weer niet." Natuurlijk is het bovenstaande maar een kleine opsomming van het uitgebreide programma. Alle aktiviteiten, aanvangstijden en plaatsen van handeling zijn terug te vinden op de speciale Jeugdland pagina, die verschijnt in het vrij dagnummer van Het Nieuwe Stads blad. „Neuze Graze" met het Piccolo Theater op 9 juli in de Blauwe Brug. ontvangt een „waterdoop" diploma; aan boord staan versnaperingen klaar en voor onverhoopte gevallen van zeeziekte of andere ongemak ken zijn ook de EHBO en de red- dingsvbrigade aanwezig. Bijna alle onderdelen van het Jeugdland programma zijn gratis, dit om zoveel mogelijk kinderen van het gebeuren te laten meege nieten. De Jeugdland-subsidie is in middels uitgebreid tot 70.000 gul den, zodat er ook goede artiesten konden worden aangetrokken. „Want," zegt coordinator Joop van Broekhoven, „ook kinderen worden steeds kieskeuriger. Met 'n vent die gekke bekken trekt hou je ze niet meer bezig en 'n sneltekenaar, die vinden ze na vijf minuten vervelend worden." Betaald moet er alleen worden voor de jeugdvoorstellingen en voor de evenementen als puzzeltochten en Zangeres Sandy komt op het slotfeest.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 15