Publiek verdrongzjch oo en rondde Maasbruggen Met het onthullen van een plaquette en het in werking stellen van een schee psfl uit openden Koningin Beatrix en Prins Willem-Alexander de nieuwe oeververbinding tussen Noord- en Zuid-Rot terdam. Duizenden belang stellenden verdrongen zich om iets van de plechtighe den waar te nemen. Met deze officiële handeling is een eind gekomen aan een lange tijd van discussies en hard werken, tot in de laat ste weken toe. Als op bestelling leek het weer mee te gaan werken om van de opening van de nieuwe Willems brug een heuglijk feit te maken. Het bleef droog,hoewel er een flinke wind stond en af en toe was er een zonnetje. Zoals de meeste belangrijke zaken in Rotterdam, begonnen de plech tigheden op het Stadhuis aan de Coolsingel. Hier verzamelden zich alle genodigden binnen, ter wijl buiten vele mensen nieuws gierig bleven staan kijken. In de Burgerzaal hielden achter eenvolgens wethouder H.van der Pols en de direkteur van de Dienst Gemeentewerken ir. A.B.M. van der Plas een toe spraak voor de ruim vierhon derd genodigden. Onder hen wa ren vertegenwoordigers van rijk en provincie en de voltallige ge meenteraad, naast velen die bij de bouw van de brug betrokken waren geweest. Wethouder Van der Pols bena drukte in zijn toespraak het feit, dat de Willemsbrug, nieuw pf oud, de Rotterdammer meer aan het hart gebakken zit dan hij zelf vaak beseft. Vooral leg de hij uit hoe dat zo gekomen was. „De oorlogsdagen van mei 1940 hebben de oude brug bijna met een aureool omgeven. Hier op voltrok zich feitelijk de capi tulatie van de stad door het dra- Sen van de witte vlag over de rug naar het Noordereiland waar de Duitsers zich genesteld haddep. Hier ook vochten de mariniers op, bij en zelfs onder de brug. Daar zaten zes mari niers zestig uur lang, terwijl de Duitsers dachten dat er hele groepen verborgen zaten. Ook al is de legende van de zwarte dui vels wat afgezwakt tot ware proporties, toch zal de brug al tijd met die oorlogsdagen ver bonden blijven in de herinne ring van vele oudere Rotterdam mers," aldus de wethouder. Ir. Van der Plas sprak over de manier waarop de brug in deze vorm tot stand was gekomen en over de technische aspecten er van. Hij vergeleek de discussies die rond de bouw waren losge barsten met de problemen rond de aanleg van de oude brug in de jaren 1860. Als opmerkelijk feit noemde hij: „De plaats van de brug voor het wegverkeer was ook zo'n onderwerp van uit gebreide discussies. Het gemeen tebestuur voelde meer voor een brug ten oosten van de spoor brug. Van der Tak pleitte voor een westelijke ligging en kreeg zijn zin, althans voor ongeveer 100 jaar. Onze nieuwe „Willem," ligt nu immers weer oostelijk van de spoorbrug. Afsluiting. Na de toespraken ging het hele gezelschap in bussen naar de noordkant van de oude Willems brug, waar zich een groot pu bliek verzameld had en waar om predies half vier koningin en prins ook arriveerden. Voor Willem-Alexander was dit zijn eerste officiële openingsdaad. Vervolgens trok de stoet van voertuigen, die ieder een jaar uit het bestaan van de oude brug symboliseerden, aan koninklij ke gasten en belangstellenden voorbij. Het geheel werd voor zien van commentaar door een bekende Rotterdammer, Koos Postema. Aan de hand van de voertuigen vertelde hij anecdo tes uit de geschiedenis van de brug. De stoet werd geopend door enkele wandelaars in ne gentiende eeuwse kleding; ach ter hen kwam een zeer divers gezelschap, waaronder oude fiet sen, een Heinekenwagen, een oude motor, kinderwagens van vroeger, luxe auto's en zelfs een hondentrekwagen. Terwijl de stoet vorderde werden ook de wagens uiteraard moderner. Met name de brandweer was sterk vertegenwoordigd met een oude perspomp en spuitwagens uit verschillende jaren. Stil werd het even toen een groepje mariniers langskwam, voorafge gaan door een man in een oud uniform, die een gescheurde wit te vlag droeg; de herinnering aan mei 1940 kwam weer boven. Op de laatste wagen lagen de hekken, waarmee burgemeester André van der Louw de oude brug afsloot. Te :jl hij daar mee doende was, deklameerde Koos Postema een gedicht over de bruggen, geschreven door Gerrit Post, in het dagelijks le ven werknemer bij Gemeente werken. Dit gedicht eindigde met de woorden: „De Willems brug is dicht, leve de Willems brug." Wandelend ging nu iedereen naar de oprit tot de nieuwe brug, waar de officiële opening plaats zou vinden. Even leek het erop, dat er een chaos zou ont staan, omdat ook het niet-uitge- nodigde publiek mee wilde- ,maar deze problemen waren snel opgelost. Aangekomen bij de noordpy loon verzocht burgemeester Van der Louw koningin en prins ie der aan een tui, dat is een touw, te trekken, waarmee twee ver schillende handelingen werden verricht. Koningin Beatrix ver wijderde daarmee een tuiengor- dijn van voor de herdenkings plaquette. Daarop staat te lezen: „Willemsbrug Geopend 1 juli 1981 door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Willem-Alexander der Nederlanden ter vervanging van de brug die van 24 oktober 1878 tot 1 juli 1981 dezelfde naam droeg." Vervolgens trok ook de prins aan een tui, waardoor een scheepsfluit in werking werd gesteld. Dit was het sein voor enkele schepen van verschillen de jaargang, die onder de brug dreven, om hun scheepshoorn in werking te stellen. Daarmee vertelden zij aan andere sche pen dat de brug geopend was. Het fluitconcert werd vervol gens overgenomen door meerde re schepen overal in de stad, waardoor het heuglijke nieuws aan alle bewoners van Rotter dam werd doorgegeven. Geschenken. Terwijl het hoornconcert voort duurde en er van de „Mon-De- sir" talloze oranje ballonnen werden losgelaten, kreeg de prins een geschenk aangeboden namens de stad. Burgemeester Van der Louw en ir.Van der Plas overhandigden hem een zo genaamde stadstimmerkist. Dit was een gereedschapskist, waar in bij de bouw van de brug ge bruikt gereedschap, dat ook in huis nuttig kan zijn. De zware kist moest door twee man weg gedragen worden en de vraag is dan ook, hoe Willem-Alexander verondersteld wordt ermee te werken. Achter de Marinierskapel aan werd er vervolgens over de brug gewandeld naar het Noorderei- land. Op de afrit aan de zuid kant gaf de kapel nog wat mu ziekwerk ten beste en trok de historische stoet ook nog eens over de nieuwe brug, alvorens het hele gezelschap zich in bus sen naar het Hulstkampgebouw op de Maaskade begaf. Daar aangekomen werden koningin en prins eerst rondgeleid door het pas geheel opgeknapte ge bouw. Vervolgens begaf men zich naar de zojuist geopende wintertuin, waar het Gouden Boek der Gemeente Rotterdam door Koningin Beatrix en haar zoon getekend werd. Het gehele College, directieleden en enkele medewerkers van de Dienst Ge meentewerken, representanten van de aannemers en bewoners vertegenwoordigers werden hier door de burgemeester aan de ko ningin voorgesteld. Tot slot van de feestelijkheden bood ir. Van der Plas Hare Majesteit een herinnering aan de opening aan. Twee minia tuur-plaquettes kreeg ze; de éne afkomstig van het monument voor ir. De Jong, hoofd van Ge meentewerken toen de oude Wil lemsbrug werd afgebouwd en daaraan herinnerend, de andere een verkleinde uitgave van de plaat die op de noordpyloon van de nieuwe oeververbinding is aangebracht. Spoedig hierna vertrokken koningin en prins weer, hoewel voor de andere ge nodigden de festiviteiten nog even doorgingen. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 18 VRIJDAG 3 JULI 1981 Scheepshoorns verkondigden opening Intussen was in de stad de ver keerschaos wel een feit geworden. Op deze eerste dag dat de nieuwe brug open was zorgde zij slechts voor verkeersopstoppingen. Hope lijk wordt dat in de toekomst beter en zal de brug bijdragen tot een betere afwerking van het vele ver keer in de binnenstad. Na deze eerste juli kan Rotterdam haar nieuwe gezichtsbepalende oever verbinding, na langdurige werk zaamheden en voorbereidingen, tenminste eindelijk in gebruik ne men.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 18