Vlaardings bouwbedrijf verdacht van sleutelrol in miljoenenzwendel 80-jarig bestaan KNNV manifesteert zich ook in Waterweggebied Op weg naar 't einde A Agent gewond bij botsing Ook huiszoekingen m Schiedam en Brabant SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN Tijdens een groot scheepse aktie heeft de jus titie woensdagmorgen vroeg een inval gedaan bij een belangrijk Vlaardings aannemersbedrijf en daar de complete administratie in beslag genomen. Dit niet met name ge noemde bedrijf wordt verdacht van miljoenen fraude. Het was ten nauw ste betrokken bij circa 8 Be sloten Vennootschappen waarvan er inmiddels 5 failliet zijn verklaarde. Volgens de Justitie gingen deze alle zwaar in de schul den gestoken BV volgens een vast patroon de één na de ander failliet, meestal kort nadat de belasting dienst de boeken had gecon troleerd. Daarbij viste de belasting dienst voortdurend achter het net, terwijl de Staat der Ne derlanden verder grote scha de leed doordat de sociale premies niet waren afgedra gen. Om half zeven vertrokken woensdagmorgen 70 ambte naren vanuit de politiebu- reau's Schiedam en Ouden bosch (Brabant), waar het verdachte bedrijf eveneens zijn vertakkingen had. Omstreeks zeven uur werd en op 3 plaatsen in Schiedam, 5 plaatsen in Vlaardingen en 2 plaatsen in Oud-Gastel huis zoekingen verricht. Acht miljoen Vuurwapen SCHIEDAM VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS De vie ring van 80-jaar Koninklijke Natuurhistorische Vereni ging gaat weerklank vinden in de afdeling Waterweg- Noord. De oprichters van deze in december 1901 ge starte vereniging waren de eerste mensen die in een na tuurstudie een bron van vreugde zagen. Propaganda Plantenlljst Sancties SCHIEDAM Op weg naar het einde, zo zouden deze, alle vorige plus alle nog volgende afleveringen van de bevol kingsstatistiek der gemeente Schiedam kunnen heten. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 25 VRIJDAG 3 JULI 1981 "//^Miningen in de vrije natuur gaat bij de KNNY het fototoestel altijd mee. Een opname gemaakt in de Vlaar- dingse eendenkooi, nog altijd een ruig stukje natuur met veel voeels en wilde planten. 6 SCHIEDAM Een 28-jarige hoofdagent van de Schiedamse politie is het voornaamste slachtoffer geworden van een aanrijding die zaterdagmiddag plaatsvond op het fietspad langs de Schiedamseweg. De agent, genaamd A.H.J.M.W., kwam frontaal in botsing met een 18-jarige Rotterdamse die een bromfiets bestuurde. Deze wegge bruikster verloor de macht over het stuur toen zij schrok bij een inhaai- manoevre van een andere brom mer. Zowel de agent als de vrouw kwa men ten val en moesten naar het Noletziekenhuis worden overge bracht. De vrouw kon na behande ling van een bloeduitstorting aan de bovenarm en een geschaafde knie naar huis. De agent werd voor nader onder zoek overgebracht naar het Vlaar- dingse Holy-ziekenhuis. Daar cons tateerde men dat het rechterjuk- been door de botsing zo ver naar achteren was gedrukt, dat operatief ingrijpen noodzakelijk werd. Bij deze aktie waren 10 rechter-com- missarissen betrokken, 10 officieren van justitie en 10 griffiers. Assisten tie verleenden ook medewerkers van de Fiscale Inlichtingen en Op- sporings Dienst (FIOD), het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, en personeel van de politie uit Vlaardingen, Schiedam en Oudenbosch. Vogel Bouw in Schiedam de boeken waren gecontroleerd en de directeur een bedrag van 31/2 miljoen gulden niet kon verantwoorden. Mogelijke heeft deze BV zich ook schuldig gemaakt aan belastingfrau de, bedrieglijke bankbreuk en het opstellen van valse facturen. Verder wordt niet uitgesloten geacht dat de betrokken BV's slechts op pa pier over werknemer beschikten en dat deze werknemers in feite in dienst stonden van het „moederbe drijf" in Vlaardingen. Volgens H. de Doelder, officier van Justitie in het arrondisse ment Rotterdam, gaat het vermoe delijk om een fraude van rond de 8 miljoen. De zaak kwam aan het rollen nadat bii de inmiddels falliete BV Omdat de justitie het niet onmoge lijk acht dat het moederbedrijf niet uitsluitend zwartwerkers in dienst had, maar ook, gedeeltelijk legaal werkte, wil men de naam van de be trokken onderneming niet prijs ge ven. Bekend zijn wel de namen van de failliete BV's. Daarbij aat het om Hoka Bouw BV Maassluis, Maassluis BV Rotterdam, Maginot BV in Roo- zendaal, Manubouw BV te Ridder kerk en het al genoemde bedrijf Vo gel Bouw BV in Schiedam. Het Vlaardingse bedrijf beperkte zijn aktiviteiten niet tot de eigen plaats, maar voerde ook opdrachten uit in Brabant en delen van het Rijn mondgebied. De politie heeft nog geen arrestaties verricht. Het risico dat de betrokken De talrijke aspecten hiervan wilde men overdragen aan anderen, in het bijzonder aan anderen die aan de natuur weinig aandacht beste den. Het was in feite een van de eerste natuurbescherming-organisaties die niet hebben kunnen vermoeden dat in een tijdsbestek van acht deeenia natuurbehoud een levens noodzaak is géworden voor een we reld die op het punt staat zichzelf te vernietingen. Nu, in het jubileumjaar, telt deze KNNV 51 afdelingen, bij elkaar goed voor 9500 leden. Het mooiste jubileumgeschenk zou kunnen zijn een toename van het landelijke le denbestand tot 10.000 leden. De af deling Waterweg-Noord is thans opweg naar 200 leden. Voor de eerste keer was ze met een rijk gedocumenteerde propagang- dastand op de in mei gehouden Welzijnsmarkt in Schiedam aanwe zig. Er was veel belangstelling voor de doelstellingen en mogelijkheden die geboden worden om iets meer aan de weet te komen over alles wat leeft en groeit in onze naaste omgeving dat om bescherming vraagt wil het behouden blijven. Aandacht kreeg ook het eigen maandblad „Natura" dat de leden krijgen toegezonden. Het bedrag hiervoor is verdisconteerd in het jaarabonnement van slechts 25. (huisgenoten 5.Voorts ver strekt de KNNV een schat van na- tuurgerichte literatuur en naslag werk tegen lage prijzen op elk facet van het natuurlijke leven, in de meest brede zin des woords. De viering van het 80-jarig bestaan vindt plaats op zaterdag 26 septem ber in Dronten. Er worden oude en recente films gedraaid, gemaakt door leden die de natuur als hun hobby hebben. Ook dia's en foto's zijn te zien, gemaakt tijdens ex cursies. Hieruit zal blijken dat veel KNNV-ers zich tot goede fotogra fen hebben weten te ontwikkelen. Dit blijkt ook uit de illustraties in het maandblad „Natura", dat hier door in waarde stijgt. In de komende maanden gaan di verse bibliotheken en boekhan delaren aandacht besteden aan het veel omvattende werk van de KNNV en haar doelstellingen. De afdeling Waterweg-Nood or ganiseert in september ook het een en ander, zoals een extra pro- paganda-excursie in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis waar aan iedereen kan deelnemen. Naast een vogelwerkgroep, voor in secten, duin en strand, kent de KNNV ook een werkgroep wilde planten. Ze ontwikkelen regelma tig, ieder op nun gebied, activitei ten waaronder het speuren naar nieuwe vondsten en het determine ren daarvan. De plantenwerkgroep is thans be- directeuren naar het buitenland zul len vluchten acht men niet uitgeslo ten, maar ook niet zo groot dat de paspoorten werden ingetrokken. Wel is bij de huiszoeking in Vlaar dingen een bestelbus vol papieren in beslag genomen. Ook werd in totaal een bedrag tussen de 20.000 en 25.000 gulden meegenomen. Bovendien werd op één adres een vuurwapen gevonden. In totaal hebben de betrokken on dernemingen meerdere honderden werknemers in dienst. Van een deel wordt vermoed dat zij zoge naamde zwartwerkers zijn. De justitie kon woensdag nog niet mededelen in hoeverre er maatrege len tegen dit personeel zullen wor den genomen. Belastingtechnisch sancties behoren volgens een woordvoerder van de FIOD zeer wel tot de mogelijkheden. De huiszoekingen van woensdag morgen volgens justitie als een grote en goed voorbereide aktie worden gezien. Voor de eerste keer waren in dit arrondissement zoveel rechters en officieren van justitie tegelijker tijd op pad. Naar verwachting zal een deel van de verduisterde miljoenen bo ven water komen. „In de regel overtreffen de baten van dit soort akties de kosten van het onder zoek dat er aan voorafging", aldus de Rotterdamse officier van Justi tie. Want opnieuw blijkt uit de cijfers dat Schiedam in bevolkingsaantal achteruit blijft gaan. Over de maand mei verloor de stad weer eens 104 inwoners. Het bevolkingscijfer stond eind mei op 73.802. Sinds begin dit jaar heb ben alweer ruim 400 Schiedammers hun woonplaats voorgoed de rug toegekeerd. Eind december 1980 telde Schiedam nog 74.233 inwo ners. Vorig jaar moest de afdeling bevol king ook al 662 personen uit de re gisters schrappen, en die dalende trend deed zich niet alleen in 1980, maar ook in de daaraan vooraf- gonnen met de samenstelling van een lijst over de in Schiedam en Vlaardingen nog voorkomende wilde planten, dit over meerdere jaren om zo een inzicht te krijgen over toename van soorten (en mogelijke verdwijning). Moeilijke planten, mits ze niet op het lijstje van beschermde planten voorkomen, worden thuis gedeter mineerd. Het liefst gebeurt dit ter plekke aan de hand van naslag-lite ratuur. Met deze opgaaf gaan leden gaande jaren al voor. Wil de gemeente deze leegloop voorkomen en nog enigszins een stad van redelijke omvang blijven, dan lijkt zo langzamerhand de tijd aangebroken eens te overwegen of „vestigingspremies" geen oplossing bieden. Of misschien zelfs wel „blijfpremies". De balans gevestigd/vertrokken is immers al vele jaren uit evenwicht. Ook in mei bleek dat weer: 166 personen v -tigen zich, 272 ver trokken er. Het evenwicht tussen geboorte- en sterftegevallen is heel wat stabieler. Terwijl er 70 Schiedammers bij kwamen door „natuurlijke aan was", eiste de dood 68 stadgenoten op. Ook de verhouding tussen het aan tal huwelijken en echtscheidingen vertoonde in mei een redelijk beeld. In de voorgaande maanden werd op praktisch iedere twee huwelij ken één echtscheiding geregis treerd. In mei werden in Schiedam 46 huwelijken gesloten en „slechts" 16 huwelijken ontbonden. Over heel 1980 lagen die cijfers op res pectievelijk 519 en 237. van deze werkgroep overal gras duinen. Zij kunnen assistentie van de overige leden best gebruiken. Belangstellenden in het werk van de KNNV kunnen alle infor matie krijgen bij de volgende adressen: W.D.de Groen, Joh.S- traussplein 112, Schiedam, tel. 704770. Voor Vlaardingen: A.J- .van Gameren, Sperwerlaan 43, tel. 749789 en voor Maassluis bij H.Eikenbroek, Paulus Potter- plein 6, tel. 01899-10320. De vlinder, Kleine vos, betrapt bij het zoeken naar nectar op een bloeiende braamstruik.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 25