Het Nieuwe ^LClUdMICItl TOSCA Engelse organiste voorziet nostalgische filmdrama's van originele muziek yfl®* kilo 7 m 98 0RENAULT SCHOUDER KARBONADE ERTAN Vrijdagavond eenmalige voorstelling In Passage Penning-Monza T.V. DEFEKT? RADIO ABA W. J. WOERMEIJER 4.95 AUTOBEDRIJF Automaterialen VAKANTIE t/m 24 JULI bedrijfswagens vindt u bij "I!!®*- A Wekelijkse totaal Schiedam Hoofdstraat 27c JONGE GEBRUIKTE AUTO'S SCHIEDAM In het Schie- damse Theater herleven deze week de jaren twintig. Twee hobbyisten pur sang en een virtuoze organiste hebben elkaar gevonden bij het zwakke licht van een to verlantaarn, een 16 milime- ter projektor die langverge- ten filmdrama's op het wit te doek verschijnen. Tjitte de Vries van Film In ternational, Jan Hofman van de Nederlandse Orgel federatie en Ena Baga, een 74-jai if, organiste uit Lon don, brengen samen een 1 ton kostend projekt ten uit voer waarvan het resultaat nog deze maand in de Rot terdamse bioscopen te zien zal zijn. Bladmuziek Beethoven Tragisch Het beste adres voor familie-, handels- en verenigingsdrukwerk Sinsel 115, 3112 GL Schiedam. Telefoon 010-268262. Wij zijn met ristorante?pizzeria AUTOSCHADE Gemarineerde kippepootjes Poelier Sluis Tlngeltanger 33e JAARGANG-OPLAGE 37.625 WOENSDAG 8 JULI1981 Stadsblad ft 5 Randstad-Edities helgrootste 'deel van Zuid-Holland. oplage 980.000 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland - Oplage 180.200 na Baga op het Cinema-orgel: ,j§oms gooi ik er een stukje Beethoven Tjitte de Vries: „Geen tingeltangelmuziek' met Bovag-garantiebewijs vindt u in de showroom van Bettoweg 27. achter station Schiedam telefoon 621162-152222 LET OP ADRES „Een uniek projekt", onderstreept Tjitte de Vries, oud-filmredakteur van Het Vrije Volk en bezeten van alles wat de droomfabriek Holly wood vanaf het prille begin heeft voortgebracht. Deze medewerker van Film Interna tional is er in geslaagd een groot aantal klassieke drama's en comedies uit de jaren twintig bij elkaar te krij gen. Een deel is afkomstig uit van het Britisch Film Institute, een deel stamt uit zijn privé-collectie en een ander deel is eigendom van de Rot terdamse filmverhuurder Koopman. De copieën van deze stomme films zijn stuk voor stuk zonder ge luid; ze werden indertijd in de bio scopen voorzien van muziek door vaste pianisten en organisten, die hun spel afstemden op het tempo van de aktie. Dat ging niet a l'improviste, maar wel degelijk volgens bladmuziek die speciaal voor de betreffende film was gecomponeerd. Eén van de laatste, zo niet de al lerlaatste organisten die indertijd met deze filmmuziek hun dage lijks brood verdienden is Ena Baga. Zij kan zich haar „optredens" in Londense bioscopen nog haarscherp herinneren, evenals de muziek die ze toen speelde. Als laatste in Europa kwam zij er daarom voor in aanmerking, de stomme films van De Vries van het (originele) geluid te voorzien, en dat doet ze nu, in een soort continue- dienst, in het Passage Theater. Zij begeleidt de handelingen van Charley Chaplin, Tom Mix, Billy Beaven en al die andere pioniers van de stomme film met langzame, snel le, dramatische, vrolijke of kluchtige tonen reeksen, waarbij ze praktisch geheel blindvaart op haar geheugen. „Soms ben ik de draad kwijt, maar je hebt zoveel ervaring dat je vrijwel precies weet hoe een bepaalde scène zal aflopen. Op zulke ogenblikken gooi ik er een stukje Beethoven doorheen. Je moet wel all-round zijn, en ook vlot een stukje Egyptische of Turkse muziek kunnen spelen, als het verhaal dat eist". Jan Hofman is maar al te blij met het projekt. „De meeste bioscoopor gels die indertijd voor dit doel zijn ontworpen zijn bij de vuilnisman be land", zegt hij bedroefd. „Doodzonde als je bedenkt dat die orgels speciaal voor de film wer den gebouwd en met tal van unie ke effecten waren uitgerust. Er zat slagwerk in, een fluit van een stoomtrein je kon er hoefgetrappel op maken of het geluid van een stro mende rivier nabootsen". Dam 26, Schiedam Centrum telefoon 262001-266817 Schiedam Broersveld 178-180 Matuurlijk in De Mallemolen: Cocktail van het jaar „Isabolla" Cocktail van de „Zomer- Geopend: COCktail?' maandag/dinsdag vanaf 18.00 uur woensdag t/m zaterdag v.a. 10.00 uur zondag vanaf 12.00 uur. De Mallemolen, Vlaardingerstraat 17 tel. 263447 Wij helpen direktü! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting F0CWA Voor al uw en industrieel spuit- en moffelwerk naar Nw. Mathenesserstraat 15,3113 Schiedam, telefoon 260199 Dagelijks vers voor uw barbecue verkrijgbaar Kipfilet, kipkarbonade, kipdrumsticks kilo slechts tevens alles voor uw barbecue barbecue's houtskool en de sauzen van Calvö St. Liduinastraat 50 telefoon 269884 tussen door". „Die orgels zijn eigenlijk ontstaan als vervanging van de orkestjes die je in sommige grote bioscopen had. Die werden al spoedig te duur. Tragisch is wel dat de cinemaorgels een kort bestaan waren beschoren, want net toen ze een beetje geperfe- cioneerd werden, deden de spreken de films, de talkies hun intrede. Er zijn er dan ook een hoop verdwenen, en van de 300 orgels heeft Neder land er nog maar 12 over". Het doet Hofman dan ook bijzonder veel plezier, het Passage-orgel nog eens te zien bespelen voor het oor spronkelijke doel. Om dat te mogen beleven hebben hij en zijn medewer kers zelfs enkele snipperdagen opge nomen. Tjitte de Vries is vooral met het projekt ingenomen omdat nu één van zijn harte wensen wordt vervuld: klassieke films in hun complete, or- ginele versies vertonen. „Daarmee laten we dan meteen aan de NOS en de TROS en al die omroepen zien dat deze films op een heel andere manier gaan le ven en heel wat meer inhoud heb ben dan die in stukken gehakte en van tingeltangelmuziek voorziene filmpjes die zij wel eens op zon dagmiddag vertonen. Het is werkelijk bedroevend zoals deze prachtige films daardoor wor den verminkt". Onder de titel Film International Komedies en Klassieken gaan de in het Passage Theater samengestelde films op 18 juli in een aantal Rotter damse bioscopen in roulatie. In het pakket zitten veel langere en korte produkties met Charly Cha plin, maar het is niet alléén lachen geblazen. Zo wordt bijvoorbeeld ook het onverwoestbare klasiseke drama „Greed" van Erich von Stroheim vertoond. De ware filmliefhebber zal deze unieke kans zeker niet aan zich voorbij laten gaan. De entree bedraagt vijf gulden. Kaartverkoop vanaf heden aan de kassa van het theater. Billy Beavan smeert een wieltje. Schiedam kan vrijdag aanstaande al een voorproefje nemen. Om acht uur begint in het Passage Theater een eenmalige voorstel ling met tal van nostalgische dra ma's en komedies, waarbij Ena Baga de muziek zal verzorgen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 1