Met huisdieren op reis is ook niet alles Oerwoud van ii bepalingen kan niet voorkomen dat hond loops en krols wordt Dag je Amsterdam voor automobilisten ZTI AMSTERDAM Tot en met taterdag 8 Augustus heeft de hoofdstedelijke VVV in sa menwerking met de Stichting RAI, het Gemeentelijke Ver voersbedrijf en de Vereniging Amsterdam city een op merkelijk uitstapje voor au tomobilisten. Eerste maal Poes en hond mee op reis of thuisblijven? Dat is de vraag. Er is geen duidelijk bevestigend of ontkennend antwoord op te geven. Het heeft z'n voor en z'n tegen. Het liefst zouden zij willen blijven waar zij zijn met alle bekende huisgenoten fijn dicht in de buurt. U wilt toch op reis? En de beesten thuis? Geen bezwaar. Misschien kan een van de familieleden of een goede buur de zorg op zich ne men. En in veel plaatsen zijn er groepen en diensten die de dieren n de vakantie bij u thuis komen verzorgen. Deze oplossing is wel de eenvoudigste. Mits u er voor zorgt, dat het dier dezelfde maaltijden krijgt als waaraan het gewend is. Er zijn namelijk geen grotere bur germannen en -vrouwen dan honden en poezen. Ze willen liefst al tijd het zelfde eten en dan nog bij voorkeur op een vast tijdstip en in vredesnaam nooit iets uitheems! W£Sr i£L8 SUM COACH Ze blijven dus in hun gewone doen en missen u niet? Dat dacht u maar. Zo'n plotselinge afwezigheid van baas en bazin brengt toch altijd een zekere spanning teweeg. Stress noe men we dat. Vroeger dacht men dat dieren dat verschijnsel niet kenden. Maar zo is het niet. Ze kunnen wel degelijk onder stress lijden en als die om welke reden dan ook te groot wordt, kan het misgaan. Vooral als we ze elders onderbrengen. Ik herinner me nog levendig dat we eens de vakantie na veertien dagen moesten afbreken, omdat onze Sia mees met de vorstelijke naam Yang Lek, geen hapje voedsel tot zich wil de nemen, ofschoon hij uit logeren was bij een bevriende dierenarts, zie zelf ook Siamezen had en daar liede rijk werd verzorgd. Uit protest was hij in hongerstaking gegaan en knapte pas weer op toen we hem ij lings naar huis hadden gehaald in zijn favoriete stoel hadden gelegd. Van een zielig hoopje ellende werd hij gelukkig weer gauw de donder steen, die we kenden. U begrijpt dus wel dat het voor ge voelige dieren niet aan te raden is ze tijdelijk uit huis te plaatsen. Het restauratievoertuig is verboden terrein en als een van de medereizi gers zich door uw hond gehinderd voelt, moet u een andere plaats op zoeken. Maar als uw hond zich ge woon honds gedraagt is er niets aan de hand. Aldus spreken de Spoorwe gen. In het vliegtuig kunnen de beesten ook mee. Er moet uiteraard gezorgd worden voor de papieren die in het land van bestemming vereist zijn. Op Schiphol is een dierenhotel, er zijn dieren-grondstewards (echt waar) en speciaal ontworpen kennels waarin uw dier mee kan. Bovendien is de bagageruimte waarin zij komen te staan meestal goed geventileerd en verwarmd op dezelfde tempera tuur als in de passagiersruimte. Maar dat kan afhangen van de maatschap pij waarmee men vliegt en de gezag voerder heeft ook een stem in het kapittel. Soms mogen kleine dieren zelfs in de cabine mee. Eerst dus maar eens goed informeren voordat u opstijgt. Voordeel is dat de reis gewoonlijk maar kort duurt en de stress even eens. Misschien is het schip als de rreis niet te lang is ook prettig. Vaak is er dierenaccommodatie aan boord en kunt u de hond zelf uitlaten. Maar dat hangt ook weer allemaal af van de vlag waaronder m.en vaart, due opnieuw: terdege informeren Dieren meenemen op reis of niet? Een moeilijke beslissing En als ze meegaan knnen zich onverwachte problemen voordoen niet zweten via poriën zoals bij de mens, maar alleen via de nëushuid en de voetzolen. Dus u begrijpt dat een goede koeling noodzakelijk is. Niet met de auto maar met de trein? Het nieuwe Spoorboekje zegt hiero ver: kleine huisdieren mogen, mits gedurende de reis gehuisvest in een mandje, zakje, tasje of iets dergelijks (waarvan de maat die van uw zit- plaatys niet overschrijdt) zonder ex tra kosten worden meegenomen. Gratis dus. Een hond mag ook on verpakt mee, maar dan moet hij wel een kinderkaartje hebben de halve prijs dus en op de knie of aan de lijn op de vloer worden gehouden. KROLS EN LOOPS En dan is er nog een probleem dat meestal niet ter sprake komt en toch van groot, belang is: poes wordt krols, teef wordt loops. Een krolse kat is bovendien zichzelf niet meer Als die op reis ontsnapt, hoort of ziet u er gewoonlijk nooit meer wat van Toch is er niets aan de hand, zeggen deskundigen van Upjohn, een der grootste fabrikanten van dierenge- neesmiddelen ter wereld, wij weten daar raad op. ga vóór uu vertrek (u moest er om diverse redenen toch nar toe) naar de dierenarts. Die kan u tabletten geven die de krolsheid onderdrukken. Gewoonlijk is de do sering een tablet per week, voor Sia mezen twee, steeds op dezelfde dag. Een goedkope methode, die wel nauwgezet moet worden toegepast. Vergeet u de tablet of braakt de poes die weer uit, dan kan zij opnieuw krols worden. Een andere mogelijheid, zegt Up john, is het toedienen van de prikpil. De injectie moet om de drie of vier maanden worden herhaald bij poe zen.. Wordt de behandeling gestaakt an keert de krolsheid terug. Maar ook de loopsheid van de hond, meestal twee keer per jaar, kan zich tijdens de vakantie voordoen en dat is voor de reisgenoten geen lolletje. Ik heb eens een soort Walt Disney- achtig hondengezelschap dag en nacht de wacht zien houden voor een tent met daarin een aantrekke lijk hondje. Een toestand van jewel ste op het kampeerterrein. Behalve dat de dieren onrustig worden doet zich een vaginale afscheiding voor wat zeer vervelend kan zijn. ook voor teefjes bestaat de zogenaamde prikpil, mt.ar de injectie moet wel op een bepaald tijdstip geschieden. Om nu even technisch te worden: tijdens de tweede helft van de anoestruspe- riode, dat is de tijd tussen twee loopsheden oftewel bronsten in, praktisch uitgerekend een of twee maanden voor de nieuwe bronst in treedt. De werking ervan duurt een half jaar Maar als de hond al loops is kan er niet geprikt worden. Dan zijn er tabletten die gedurende enkele weken kunnen worden gegeven. Kortom, aldus Upjohn, geen "zorgen over dit probleem De cyclus is goed bestudeerd en met behulp vasn uw dierenarts is er ook voor uw beest wel een oplossing te vinden Ten slotte nog een waarschuwing: in de diergeneeskunde is de laatste tien, twintig jaar ontzaglijk veel ontdekt en ontwikkeld. Vertrouw er op dat men het beste met uw beesten voor heeft en ga nooit in op volksmiddel tjes en kwakzalversprodukten die u worden aangesmeerd Ze helpen zel den. Prettige reis met of zonder uw huisdieren en behouden terugkomst! Hubert sering een tablet per week, voor Sia- Hubert van Hnn^n m Velen weten namelijk niet dat er IIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllliiiiiiiiiiiiiiiiiini,,,, Voor 12.50 kan men bij de kassa van RAI een kaart krijgen voor het openbaar vervoer waarop vier vol wassenen of twee volwassenen en twee kinderen de hele dag van het Amsterdamse openbaar vervoer ge bruik kunnen maken. Öeelnemers ontvangen verder een groot aantal reduktiebonnen voor een aantal toeristische attractie- punten en Horecabedrijven in Amsterdam. Daarnaast kan men voor het zelfde bedrag ook nog de hele dag zijn auto stallen in de ondergrondse RAI parkeergarage. De kassa van de RAI is voor dit doel dagelijks geopend van 8 tot 14 uur; tot 's nachts half twee kan men zijn auto weer terug halen. Het doel is tweeledig; om te begin nen wil men de automobilist van dienst zijn in een aktie om Amster dam eens goed te leren kennen. Daarnaast heeft de RAI te maken met stille zomermaanden, zodat er in de ondergrondse parkeergarage ruimte genoeg is. Het is voor het tweede jaar dat de Amsterdamse VVV in samenwer king met al die instanties deze ak ties in de zomermaanden houdt. dagje bruik gemaakt om een s lands hoofstad ie bezoeken. Nu zijn er in Nederland niet veel akties om automobilisten met een goedkope mini trip e verwennen. Amsterdam met zijn talrijke attrak- ties heeft de toon aangegeven. Bekend mag het zijn lat parkeren m de Amsterdamse binnenstad tot de zeldzaamheden behoort en de RAI is tenslotte niet voor niets één van land's vooraangevende instel lingen voor de automobilist. De Amsterdamse tramlijn 4 stopt voor de RAI en die brengt de reizi ger snel naar het Hoofdstedelijke stadshart zoals het Rembrandts- plein en de Dam. Daar kan men zijn 's weegs gaan. maar via een reduktiebon is het ook mogelijk om bv. een bezoek te brengen aan Artis dat in een ander Amsterdams stadsdeel is gelegen. Verder liehoort tot de mogelijkhe den een rondvaart door de Amster damse grachten. Een bezoek aan het Marriot Hotel op de Stadhouderskade, vlak bij het Leidsplein, is ook bijzonder aan te bevelen, al was het alleen maar om de pijlsnelle bediening en de Ame rikaanse leest waarmee dit hotel werkt. Een bezoek aan dit hotel kan te vens leiden naar de muur voor dit hotel. een bronzen plakkaat aan de toe gangsmuur is vastgemetseld waar bij hulde wordt gebracht aan de koster van de Koepelkerk, die vroeger op deze plaats „tond n deze Koepelkerk was namelijk van 1943-1945, uiteraard in het grootste geheim, het Amsterdamse hoofkwartier van de OD gevestigd en de Duitsers wisten dit niet. De koster van deze Kerk heeft, al dus het bronzen plakkaat, met ge vaar voor eigen leven tal van on derduikers gehuisvest. Een dagje Amsterdam met de VVV f" de RAI is voor groot stedelijk liefhebbers van harte aan te beve len. Amsterdam is tenslotte niet voor niets de hoofstad van Nederland en wil dit graag aan zijn landgenoten tonen. De Dam in Amsterdam, het hart van de hoofdstad. Met het Koninklijk Paleis, de Nieuwe Kerk, het Nationale Monument én de vele duiven een populair onderdeel van „een dagje Amsterdam". ZINGEND WEG Maar er zijn ook rakkers die bij wij ze van spreken zingend weggaan en vief en kwiek terugkomen. Die kun nen best een poosje in een goede kennel of een dierenpension. Vraag dat eerst aan uw dierenarts en ook of er van te voren misschien extra ingeënt moet worden. Misschien hebt u intussen besloten dat ze niet achterblijven en wel meegaan. Pas op. mensen, dan begint het lieve le ventje. Voor de „tijdelijke invoer" moet eer in allerlei Europese landen een certificaat betreffende de ge zondheid en inenting tegen rabies (hondsdolheid) zijn. Dit wordt afgegeven door een die renarts en gelegaliseerd door een in- spekteur van de Veeartsenijkundige Dienst. Die is gevestigd in Leeuwar den, Groningen, Assen, Zwolle, Arn hem, Bilthoven, Haarlem, Leiden, Rotterdam, Middelburg, 's-Hertogen- bosch en Venlo. En dan maar vrolijk naar den vreemde? Vergeet 't maar. Voor de Sovjet Unie bestaat uw beest helemaal niet. Komt er niet in. Een aantal landen heeft een rigoureuze quarantaine in gevoerd. Oorspronkelijk betekende dat een „veertigtal" (dagen), de tijd gedurende welke iemand, een groep reizigers of vaak een heel schip moest blijven als er ernstige ziekten dreigden zoals de pest, cholera, pok ken, tyfus. Na zes weken was het ge vaar voorbij, redeneerde men. We weten nu veel meer van incubatie perioden, de tijdspanne, waarna een ziekte zich ontplooit, of niet natuur lijk. De Engelsen, de Ieren en de Cy prioten gaan het verst, zij eisen een auarantaine van zes maanden, dus vier en een half keer zo lang als in de onverlichte eeuwen van onwe tendheid. Maar eerlijk is eerlijk, ze hebben niet geheel ongelijk. Die landen zijn vrij van rabies en dat willen ze zo houden. En de incubatietijd is erg lang. Voor een mens kan dat zelfs wel een jaar zijn! In Finland, Noor wegen en Zweden duurt het vier maanden. Ziezo, dan weet u meteen waarheen u niet kunt gaan, met hond en kat dan. En verder zijn er overal verschillen de bepalingen, ook voor de EEG is geen absolute eenheid bereikt. Be paalde landen willen dat het certifi caat bovendien nog eens gelegali seerd wordt door hun consulaat. Vergeet u voor Italië niet de muil korf, tenzij de lijn waaraan u de hond Vasthoudt een meter of korter is. En zelfs dan is de rust nog niet weergekeerd. In besmette gebieden, die zijn er al tijd wel ergens in Duitsland of Oos tenrijk, kunnen van de ene op de andere dag maatregelen worden af gekondigd. Informeer hierover bij de veterinaire diensten. Een oer woud van voorschriften. Maar we nemen gemakshalve aan dat u zich eindelijk een doortocht heeft gekapt. We gaan op reis! Of wilt u helemaal niet meer ver weg, u blijft in ons kikkerlandje? Dan bent u er nog niet. Hier volgt een aantal tips. WAGENZIKETE Laat uw hond niet teveel eten vóór het vertrek. Dat zou wagenziekte kunnen veroorzaken Daar zijn wel middelen voor. Vraag 't aan uw die renarts. Stop geregeld en laat de hond uit. Blijft hij alleen in de wa gen dan altijd twee vensters tegeno ver elkaar iets open, want in de vol le zon kan de temperatuur ongeloof lijk hoog oplopen. En nooit vastbin den. In paniek kunnen ze zichzelf wurgen. En nooit en te nimmer in de kofferruimte. Daarin wordt het soms gloeiend heet. Een hond kan Verleden jaar was dat voor de eerste maal en tal van vaderlandse automobilisten hebben toen met ge zin en vrienden van de aktie ge- i

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 37