i Rode Kruis somber over toekomst vrijwilligers Jeugdland-baas Van Broekhoven boos op raadslid Van der Lugt novotel Schiedam blijft gekant tegen Rijksweg 19 DAIHATSU john kroes Stadsblad NOVOTEL HEEFT WEER WAT!!! GROOTS FAMILIE BARBECUEFEEST - SCHIEDAM Voor de 21e keer gaat het Schiedamse Rode Kruis dit jaar een dagje varen met langdurig zieken, gehandicapten en bejaarden uit stad en wijde omtrek. De voorbereidingen zijn in volle gang. Want er komt heel wat kijke voordat de Scheldevallei, het speciaal voor dit doel ontworpen schip uit Maastricht, met zijn ruim 200 passagiers aan wal kan steken. INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Aflopende zaak Giro Cursus 34.50 p.p. 20.00 p.p. G.W. Kentie, huisarts afwezig Garagebedrijf PIET DE BOER B.V Hülsta slaapkamers Hülsta woonwanden het nieuwe STADSBLAD PAGINA 3 VRIJDAG 10 JULI 1981 jas ssee óm**# mm m *5* 21 o<« ft Valk, Honée, Alewijn voor het Rode Kruisgebouw aan de Warande: „Belangstelling voor liefdewerk daalt. Maar we gaan door tot de laat ste snik". Mevrouw H. H. Honée, die drie och tenden per week de administratie beheert in het Rode Kruisgebouw aan de Warande, heeft al rond de 140 aanmeldingen binnen. Geenszins verwonderlijk, want voor velen be tekent die tocht de dag van hun le ven. Sommigen gaan al voor de 21e keer mee, maar ook de niet-vetera- nen kijken er naar uit; ze zullen zaterdag de 15e augustus onge- Het Nieuwe ALGEMENE VOORWAARDEN gedeponeerd ter griffie van de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage, d.d. 30 juli 1979 onder nr. 78/1979 KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R. de Kiewit Telefoon 010-732877 Privé 01899-17848 Tot dinsdag- en donderdag middag 17 uur op het kantoor. HOOFD VERTEGENWOORDIGER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-261270 INZENDTERMIJN REDAKTIEKOPY: Tot maandag- en woensdag avond op het kantoor. REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange Eindredaktie Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344281 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 twijfeld extreem vroeg opstaan om toch maar niets van het gebeu ren te missen. „Ze rekenen echt in: hoeveel nachtjes slapen", zegt me vrouw Honée. Weinig bekend is dat de organisatie van zo'n boottocht en de begeleiding ervan bijna uitsluitend liefdewerk is. „Van de veertig kolonneleden aan boord nemen meerderen een snip perdag op, vreselijk aardig is dat", weet W. G. E. Valk, afdelingsbe stuurder. In dat liefdewerk begint zich ech ter langzaam maar zeker een ken tering af te tekenen. Ook bij het Rode Kruis merkt men dat nog maar weinig mensen warm lopen voor vrijwilligerswerk. „Dat komt door de welvaart", meent C. Aleman, die er ook al heel wat jaartjes bij de Schiedamse afdeling heeft opzitten. „De bereidheid tot meewerken is er wel, maar eigenlijk moet er dan eerst iets gebeuren. Na de watersnood in 1953 stond ie dereen klaar met dekens en voedsel. In tijden van crisis kun je op de mensen rekenen, in welvarender omstandigheden verslapt de belang stelling". De vaste kern van kolonneleden, zo'n 90 in getal, waarvan er onge veer 50 aktief zijn, ziet het Rode Kruis de laatste jaren dan ook niet groeien. Eerder afnemen. Valk ge looft dat dit verschijnsel grotendeels te wijten is aan de opvatting in de politieke hoek, dat vrijwilligerswerk geoorloofd is zolang het niet ten kos te gaat van de beroepskrachten. Nu er steeds meer stemmen opgaan voor betaald „vrijwilligerswerk" neemt de interesse voor het onbezoldigd helpen af. „Een aflopende zaak", zegt Valk rea listisch. „Op de jeugd kunnen we al helemaal niet rekenen, die heeft het te druk met zijn eigen bezigheden en heeft ook eigenlijk geen motivatie. Een krantewijk doen ze graag, daar krijgen ze centjes voor. Maar bij voorbeeld met een collectebus over straat gaan, dat vinden ze iets be schamends hebben. Alsof ze er mee voor joker lopen. Ik zie het ervan komen dat je rond het jaar 2000 he lemaal geen vrijwilligers meer hebt". Door de toenemende criminaliteit durven ook volwassenen soms niet meer met een goed gevulde collectebus over straat en dik wijls komt het voor dat degene bij wie men aanbelt uit dezelfde angst zijn deur niet meer open doet. Het slinkend aantal collectanten is er ook de oorzaak van geweest dat het Rode Kruis dit jaar voor het eerst en eigenlijk schoorvoetend, overging tot het versturen van ac ceptgirokaarten. Terwijl de ene helft van de stad nog zijn gift in de bekende collectebus kon doen, werd de andere helft vriendelijk verzocht zijn geld via de postgiro over te maken. Dat experiment is in zekere zin ge slaagd. Hoewel volgens de PTT de respons op dergelijke akties gemid deld niet hoger ligt dan anderhalf procent, scoorde het Rode Kruis 3 1/2 procent. Alles bijeen schraapte het Schiedamse Rode Kruis overi gens op Den Haag na de oudste afde ling in Nederland zo'n 25.000,- bij elkaar. Dat geld heeft men hard nodig. Naast de al genoemde boottocht moeten er andere faciliteiten wor den bekostigd, zoals de (invali den )-bus, het onderhoud van het gebouw en niet te vergeten het welfare-werk, dat bestaat uit het bezoeken en bezighouden van langdurig zieken, thuis en in ver pleeginrichtingen. In de toekomst wordt het takenpak ket van het Rode Kruis zelfs uitge breid. Het werk dat de op zijn laatste benen lopende BB nu nog uitvoert, wordt straks verdeeld over de brandweerkorpsen en de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis. Volop werk dus voor deze alom ge waardeerde dienstverleners, die in Schiedam al 113 jaar aktief zijn. Helpers en helpsters blijven van harte welkom. Wie belangstelling heeft voor het werk van het Rode Kruis in Schiedam kan zich nu al (schriftelijk) aanmelden voor de opleidingscursus die in september van start gaat. Voor de cursus moet men één avond per week beschikbaar hebben. Het behalen van het EHBO-diploma is bij de lessen inbegrepen. Alle inlich tingen geeft het Rode Kruis, Waran de 95. Wie dit jaar door de veranderde wij ze van collecteren heeft verzuimd zijn gift naar het Rode Kruis over te maken, kan dit alsnog doen op giro nummer 559377 ten name van de af deling Schiedam. Op vrijdag 10, zaterdag 11 en zondag 12 juli a.s. Op ons terras, bij het zwembad zal onze chef-kok de heerlijkste barbecuegerechten voor U berei- i ken, op onze Novotel barbecue-grill. U kunt beginnen met diverse frisse zomersalades, bedien Uzelf zoveel U wilt! Als barbecuegerechten onder meer brochettes, drum-sticks, I lamskotelet en braadworst geserveerd met gepofte aardappe len of frites vergezeld van diverse sausjes. i Als nagerecht diverse soorten vers fruit en/of ijs. Dit alles voor een zomerprijs van. Kinderen beneden de 12 jaar Vrijdag; aanvang 18.00 uur Zaterdag; aanvang 17.00 uur I Zondag; aanvang 17.00 uur j Reserveren gewenst 010-713322 Schiedam, Hargalaan 2 3118 JA, telefoon 713322 SCHIEDAM Joop van Broek hoven is verbolgen. Zéér verbol gen. De coördinator van Jeugd land heeft zich mateloos geërgerd aan uitlatingen van Jos van der Lugt, opbouwwerker in Schiedam- Noord en gemeenteraadslid voor de PvdA. In een plaatselijk dagblad had Van der Lugt deze week de mening ge ventileerd dat hij de gemeentelijke Jeugdland-subsidie veel te hoog vond, zeker in vergelijking met de gelden die men in Schiedam-Noord ontvangt om er kinderaktiviteiten van te bekostigen. Die bedragen liggen op respektieve- lijk 70.000 en 16.000 gulden. Van der Lugt, die zelf bij het jeugdwerk in Groenoord betrokken is, vond dat er voor zijn aktiviteiten ook best eens wat meer geld op tafel mocht ko men. Zijn opmerkingen hebben bij Joop van Broekhoven een pijnlij ke snaar geraakt. Het sukses van de openingsdag van Jeugdland, afgelopen maandag, is voor Van Broekhoven nu eigenlijk een beet je verknoeid. „Er zijn 700 kinderen geweest, dus iedereen kan zien dat het geld niet over de balk is gesmeten", aldus een gepikeerde Van Broekhoven. Hij ka rakteriseert de woorden van Van der Lugt als „pure jaloezie". „Van der Lugt is zelfs naar me toe gekomen met van die opmerkingen als: 70.000 gulden, dat is bij een deel name van 10.000 kinderen, voor ie der kind zevenhonderd gulden. Daar Jos van der Lugt: jaloers? kunnen ze een aardig reisje van ma ken. Maar die man kan helemaal niet re kenen. Hoe kómt hij er bij! Er gaat sowieso 25.000 gulden af voor de ar tiesten. Blijft over: 45.000 gulden. Dat is per kind precies vier en een halve gulden". Van der Lugt zit zelf in de ge meenteraad. Hij weet net zo goed als ik dat ik dat geld niet heb ge vraagd, maar dat het me door het gemeentebestuur is toegewezen. Als Van der Lugt 't niet met dit bedrag eens is, waarom heeft hij dat dan indertijd niet in de raad gezegd?" SCHIEDAM B. W. van Schie dam hebben indirekt laten weten dat zij nog steeds fel gekant zijn te gen de aanleg van Rijksweg 19. Vorig jaar hechtte de Tweede Ka mer zijn goedkeuring aan dez^ veel besproken en zeer omstreden auto weg, die dwars door Midden-Delf land moet komen en Rotterdam met Den Haag zal verbinden. Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben vorige week „hun warme instemming" betuigd met de akties die de Werkgroep Stop Rijks weg 19 van plan is te gaan onderne men. Deze instemming was het Schiedam se antwoord op een persbericht dat de werkgroep aan het gemeentebe stuur had verzonden. De Werkgroep, die een voortzetting is van diverse aktiegroepen die in het verleden diverse manifestaties organiseerden tegen de aanleg van rijksweg 19, wijst erop dat de beslis sing van de Tweede Kamer nog geen definitief besluit hoeft in te houden. Verder heeft men aangetoond dat rijksweg 19 per kilometer tot de duurste van het land zal gaan beho ren. In een tijd dat de overheid krap in de financiële middelen zit zou dat wel eens een zwaarwegend argu ment kunnen zijn om de weg alsnog te schrappen, meent de Werkgroep. tot 3 augustus Voor dringende gevallen waarneming door (alleen op afspraak) 1) M. Klinkum, huisarts, R. de Beerenbroeckln. 16, telefoon 709873 2) R.A.R. Rombout, huisarts, Smetanalaan 2b, telefoon 712265 In weekend uitsluitend bood schappendienst, telefoon 206611 Moeiigk woord voor zuinig rijden Mercuriusstraat 22. Vtaardingen telefoon 010-347500 Broersvest 64-66, Schiedam

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 3