T ot ziens op het Bontfestival van C&A te Schiedam vanaf donderdag 23 juli a.s. presenteert C&A Schiedam De Nieuwe Bontmode Grijs persianer jasje, Modern kort konijn-jasje, WARM EN BEHAAGLIJK LANG DRAAGPLEZIER Lange reversible mantel. De bontkant bestaat uit konijnstukken en de regen jas kant is van chintz. Op deze mantel zit een royale capuchon. De prijs van deze man tel is 898.- en de maten lopen van 38 t/m 44. Uit de bontkollektie van C8A Nederland MEER NATUREL KLEUREN in een mooie korte lengte van plm. 75 a 80 cm en afgewerkt met leergarneringen aan de mouwen en langs de kraag De maten lopen van 40 t/m 46, prijs Wi - Uit de bontkollektie '81/V2 van CAA Nederland. '~'M T3H ADVERTFimp leuk afgewerkt met leren koorden en kralen De kleur is bruin en dit jasje is in de maten 38 t/m 44 te verkijqen de prijs 395.- Uit de bontkollektie '81/'82 van C8A Nederland. N.B. C&A organiseert tussen 2 juli en 12 september z'n jaarlijkse bontfestival. Bij toerbeurt hangt dan zo'n an derhalve week lang in de verschil lende filialen de komplete, nieuwe winterkollektie. En aan elke mantel hangt een duidelijke label, waarop staat wat de kwaliteit en de duur zaamheid zijn én hoe u de mantel zo lang mogelijk mooi houdt. warm gevoerd zijn met bont, bijv. konijn, lam of vossestukken. Heel handig zijn de mantels, waarbij die voering uitknoopbaar of uitritsbaar is, omdat ze in feite het hele jaar door kunnen worden gedragen. Soms zijn ze reversible, dat wil zeggen aan beide kanten te dra gen. Voor één prijs koopt u zo een juweel van een bontmantel plus een mooie regenjas! Kleine, grappige details maken de nieuwe bontkollektie speels en vlot. Er wordt bijv. veel gewerkt met leergarneringen, die ook in de gewone mode troef zijn trouwens. Dus leren paspoileringen, leren lummels op de mouwen, leren bandjes bij de kraag enz. Verder zijn er bijv. mantels waarbij de ceintuur door openingen in de zij naden wordt geregen, zodat hij achter niet zichtbaar is en vóór wordt gestrikt. Bij een nieuwe ma nier van sluiten vallen de beide voorpanden van de jas niet over elkaar, maar tegen elkaar aan, waardoor het aanzien minder pom peus wordt. Met leren bandjes of staarten worden ze vastgeknoopt. Bij heel jeugdige modellen zijn weer enkele capuchons te vinden. De Nederlandse vrouw wordt meer en meer bont-,.minded". Waarom houden zoveel vrouwen (en heel aarzelend ook mannen) van bont? Is het een kwestie van image, van prestige? Zit het hem in de lu xueuze warmte, de zachtheid of de duurzaamheid van een bontjas? Omdat daar in Nederland geen ge richt onderzoek naar is gedaan, kijken we even over de grens naar Duitsland. Hoewel onze ooster buurvrouwen zich van oudsher nog enthousiaster in bont gekoesterd hebben dan wij, zullen de uitkom sten van een onlangs gehouden enquete toch niet zo bar veel afwij ken. In West-Duitsland bezit ongeveer 52% van de vrouwen een bont mantel (dat was in 1968 nog slechts 25%...); 58% van deze groep zou er zelfs dolgraag nog een tweede bontjas bij hebben! Volgens hetzelfde onder zoek zouden de Duitse vrouwen vooral bont kopen vanwege de prettige eigenschappen, zoals warmte en behaaglijkheid, zachtheid en een lange levensduur, méér dan vanwege het prestige, dus de luxe die er van een bontmantel uitstraalt. De laatste jaren zijn bontmantels trouwens véél aantrekkelijker ge worden. Waren het vroeger vooral oudere dames, die voor de zondag een „status-symbool-voor-jaren" kochten, anno 1981 zijn bontarti kelen veel vlotter, modieuzer en veel jonger geworden. Natuurlijk zullen nieuwe modeten- denzen in bont minder spectacu lair worden gevolgd dan in stoffen kleding, omdat bont duurder en duurzamer is. Alleen voor een zeer beperkt publiek (zeg maar snobs) met een forse geldbuidel, dat een bontmantel al na één seizoen weer vervangt, worden er wel eens heel extravagante modellen gemaakt en opvallende kleuren gebruikt (brons en khaki bijv.), maar de doorsnee vrouw wil van zo'n jas - terecht - veel langer plezier heb ben. En dat kan gemakkelijk! Ook in de nieuwste collecties in het mode element, subtiel weliswaar maar toch duidelijk, aanwezig. De man tels hebben een vrij natuurlijke be lijning en een gematigde wijdte. De schouders zijn vaak ietwat afge rond, terwijl de mouwinzet vrij ruim is. De nieuwe lengte (naast lang) is die van ca. 75 a 80 cm. Zo'n jas, die royaal over de heupen valt, is er zowel in elegante als in spor tieve uitvoeringen. Omdat ze ook in de gewone mode hoogst actueel zijn, hebben veel bontmantels of kleine kragen of staanders. Er is een grote belangstelling voor trenchcoat-achtige regenjassen van polyester met katoen, van po plin of van chintz, die heerlijk Bont, hét oerkledingstuk van de mens, is van puur funktioneel ver anderd in funktioneel én modieus mooi. In alle opzichten is bont dus om warm voor te lopen! Ook de kleuren van de bontman tels zijn enigszins gewijzigd. Waren het het afgelopen seizoen vooral rooiige tinten, die in de mode wa ren, nu worden er veel meer natu- relkleuren aangeboden, zoals beige-achtigen en bruinen. Er is een enorme verscheidenheid aan bont. Er zijn lang- en kortha- rige soorten, oersterke en minder ste,rke kwaliteiten. Wat u kiest hangt af van uw figuur en lengte en natuurlijk ook van uw portemon- naie. Groot is het aanbod in bijv. geiten, bisam, nerts, konijn n lamsoorten als gotland-lam en persianer. Persianer is een zeer sterke bontsoort. Het wordt steeds jeugdiger verwerkt en is al lang geen „opoe-bont" meer. De vraag naar langharige kwalitei ten is al enige tijd erg groot en dat is dit seizoen niet anders. Zodoende is er veel vos verwerkt blauwvos bijv. Deze kwaliteit haart wel uit - eerlijk is eerlijk - maar de pels is zo dik, dat dat bepaald niet rampzalig is. Platte soorten als nerts en bisam (of delen ervan) ogen slanker en zijn dus ideaal voor mensen met een grotere maat. Dankzij tal van strenge re gels ter bescherming van bedreige diersoorten is meer dan 95% van het bont momenteel afkomstig van gefokte dieren, die goed worden behandeld. Immers hoe beter be handeld, hoe mooier de pels. In ontwikkelingslanden worden de dieren in de eerste plaats om hun vlees gehouden; dat ook de pels geld opbrengt betekent een wel kom „extraatje". Op 6 september van het vorige jaar is in ons land artikel drie van de wet bedreigde uitheemse diersoorten in werking getreden. Hierbij werd de handel in katach tige, otters, zeehonden en wolven (niet in schadelijke coyotes en wilde honden) verboden. In vergelijking met verleden jaar is bont wel iets duurder geworden. Dat is veroorzaakt door internatio nale prijsstijgingen en ook door de flink duurder geworden dollar. Maar dat geldt net zo goed ook voor stoffen (wollen en katoenen bijv.) kleding.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 21