Relschoppers Wibautplein voorwaardelijk gestraft Zestig jaar getrouwd K riEtHicD Politie wijst beschuldigingen van de hand a i- AFWEZIG Sigarettepeuk kost man bijna 't leven SCHIEDAM/ROTTERDAM De Rotterdamse politie- en kinderrechter mevrouw M. Wilschut heeft maandag acht Schiedamse jongeren, die betrokken waren bij de rellen op het Wibautplein op 8 juli, veroordeeld tot voorwaarde lijke gevangenisstraffen tussen de 2 en 6 weken. Ziekenhuis Engelse toestanden Willekeur Beschuldigingen Dr. W. F. Schaap is afwezig van 27 juli tot 10 aug. Folklore Geen aangifte m.m.i I* C. P. A. Kortekaas huisarts van 27 JULI t/m 16 AUGUSTUS bedrukt tricot ZOMER JURKJE vakantie POLO'S 1*95 badstof strand JOGGiNGPAtttH JAPONNEN jAQs enPAKJiS tëh tJ> HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 3 WOENSDAG 22 JULI1981 Doordat het voorarrest, doorge bracht in de huizen van bewaring in Scheveningen en Kralingen, van het vonnis werd afgetrokken, zijn alle acht verdachten dinsdag en woensdag weer op vrije voeten gesteld. In de met familieleden, omwonen den van het Wibautplein en raads lieden tot de nok toe gevulde recht zaal aan de Rotterdamse Noordsin gel, hoorden de verdachten eerder de officier van justitie, mr. C. Lo-Sin Sjou onvoorwaardelijke straffen van gelijke duur eisen. Rekening houdend met de moeilij ke persoonlijke omstandigheden van enkele van de verdachten sommigen dreigden door een lang voorarrest hun baan te verliezen en mogelijk ook onder de in druk van het pleidooi der vijf raadsleden, kwam de Rotterdam se rechter tot dit tamelijk milde oordeel. Schuld van de Schiedam mers, die tussen de 17 en 19 jaar oud zijn, achtte zij overigens vol doende bewezen. De acht jongens stonden terecht we gens openlijke geweldpleging. Op de bewuste maandagavond waren zij slaags geraakt met de politie, nadat één van hen die zonder rijbewijs, verzekering en kentekenpapieren een auto bestuurde, zijn wagen aan de politie had moeten afstaan. Een groep jongelui bemoeide zich met dit incident, de eerste fase van de ongeregeldheden, en dreigde twee agenten in elkaar te rammen. „Jullie kunnen straks je vakantie in het gemeenteziekenhuis doorbren gen", werd er geroepen. De in het nauw gedreven politiea genten riepen vervolgens via de mo bilofoon hun collegae te hulp. Versterkingen uit Rotterdam, Vlaar- dingen, Delft en Schiedam kwamen later op de avond tegenover onge veer 70 jongelui te staan, die de straat hadden opgebroken en de po litie met stenen en kapotgesmeten trottoirtegels bekogelden. Bloembakken werden op de weg geduwd als versperring, er werd een vuur op het plein ontstoken, twee winkelruiten bij een apo theek en een juwelier gingen aan diggelen en diverse auto's, waar onder surveillancewagens van de politie, liepen schade op. De rellen duurden tot diep in de nacht. Op het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat werd zelfs een brigade ME achter de hand gehou den voor het geval dat de schermut selingen helemaal uit de hand zou den lopen. De ME-ers kwamen ech ter niet in aktie. Daags na de onlusten lichtte de poli tie vijf vermoedelijke aanstichters van hun bed. De volgende dag wer den nog eens drie arrestaties ver richt. Door deze acht arrestanten via snel recht te laten vonnissen, hoopte de politie voorgoed alle neigingen on der de Schiedamse jongeren om rel len te schoppen, de kop in te druk ken. Men wenste geen toestanden als in Engeland, waar de onlusten snel om zich heen grepen en de éne stad na de andere in de ban van het geweld raakte. De vijf raadslieden, mr. Le Cocq d'Armandville, mr. Hovig, mr. Houweling, mr. Amesz en mr. Schollarr wezen er in hun plei dooi evenwel op, dat de politie een zekere willekeur aan de dag had gelegd door niet meer dan acht van de in totaal tenminste 70 on ruststokers te arresteren. Mr. Hovig zei bovendien, snelrecht in deze zaak, die nog in de „emotio nele panieksfeer" verkeerde, „le vensgevaarlijk" te vinden, omdat er nog maar nauwelijks tijd voor gron dig onderzoek was geweest, een me ning die ook mr. Houweling onder schreef. De raadslieden vonden voorts dat de Schiedamse politie onjuist en ontact- Het Nieuwe Stadsblad ALGEMENE VOORWAARDEN gedeponeerd ter griffie van de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage, d.d. 30 juli 1979 onder nr. 78/1979 KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R. de Kiewit Telefoon 010-732877 Privé 01899-17848 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdag middag 17 uur op het kantoor. HOOFD VERTEGENWOORDIGER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-261270 INZENDTERMIJN REDAKTIEKOPY: Tot maandag- en woensdag avond op het kantoor. REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange Eindredaktie Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344281 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 vol had gehandeld door het in feite onnozele incident van het inbeslag- nemen van een auto, te laten escale ren tot grootscheepse straatrellen. Zo memoreerde mr. Amesz dat de politie op een zeker ogenblik met loeiende sirenes was komen aanrij den, terwijl de agenten met getrok ken pistolen uit het raam hingen. „Zulk optreden is natuurlijk absurd, en het heeft veel weg van een wild west film", aldus deze raadsman. Hij sprak van een „niet te tolereren op treden van politiezijde". Volgens de verdachten zelf raak ten de gemoederen pas echt verhit toen een agent een tik met zijn gummilat uitdeelde aan een jon gen die probeerde de band van een politieauto lek te steken. „Toen we dat zagen werden we pas echt agressief", aldus een 18-jarige be klaagde maandag voor de recht bank. De verdedigers richtten ook een hele reeks beschuldigingen aan het adres van de Schiedamse politie. Ze zou den meerderen van de arrestanten geheel naakt in een cel zijn gestopt. Sommigen beklaagden zich nader hand dat ze geen drinkwater hadden gekregen, en dat zij op hun vraag daarnaar ten antwoord hadden ge kregen dat zij dan maar „uit het toi let moesten drinken". Ook zouden enkele arrestanten in de cel zijn mishandeld en werd volgens een van hen medische zorg onthou den aan een kameraad, die tijdens de onlusten gewond was geraakt. Weer een ander had bij zijn vertrek uit het Schiedamse politiebureau naar zijn zeggen slechts een gedeelte van zijn inbeslaggenomen spullen te ruggekregen. Hij miste 35 gulden uit zijn eigendommen. deld, namelijk via een klachtenpro cedure. De openbare aanklager wilde de acht beklaagden als voorbeeld stel len voor op rellen beluste jongeren, reden waarom hij onvoorwaardelijke gevangenisstraffen eiste van meer dere weken. De officier: „Niet alleen hebben deze jongens materiële schade aangericht, maar ook hebben ze de onrust onder de bevolking aange wakkerd. We kunnen niet tolerer dat stenengooien naar de politic een soort folklore wordt om je agressie af te reageren". „Al die semi-intellectuele excuses over jongeren die herrie schoppen omdat ze geen werk hebben, omdat ze zich vervelen of omdat ze in een uitzichtloze situatie verkeren, mogen nooit een rechtvaardiging zijn voor zulk geweldadig optreden. Met zulke argumenten zou je de jeugd juist ver giftigen. Met een snelle berechting laten we zien dat de overheid snel reageert en een tik op de neus uitdeelt als dat nodig is", aldus mr. C. Lo-Sin Sjou in zijn requisitoir. Waarnemers: Dokter I. van Hasselt Dokter R. v. d. Veer Schiedamseweg 69 tel. 705282 Spreekuur volgens afspraak. Visite aanvraag voor 9.30 uur via tel. 705282 Weekend uitsluitend via tel. 206611 De officier wimpelde deze aantijdin- gen af met de mededeling dat na na vraag bij de politie was gebleken dat men zich daar van geen kwaad be wust was. Verder vond de officier dat deze be schuldigingen niet in de rechtzaal thuishoorden, maar via de gebruike lijke weg moesten worden afgehan- De Schiedamse politie wijst alle aan tijdingen van de hand. Hoofdinspec teur Van den Hengen: „Ik mag en wil natuurlijk niet reageren op wat rechter en officier zeggen, maar ik snap eerlijk gezegd niet waarom die klachten over mishandeling en het weigeren van drinkwater wel voor de rechtbank worden geuit, terwijl geen van de ouders of beklaagden hier aangifte heeft gedaan Ik heb er niets over gehoord, maar we zullen die zaak zeker binnen het korps onderzoeken, al sluit ik nu al niet uit dat sommigen inderdaad zijn uitgekleed, ten gevolge van de fouil lering. Het is voor buitenstaanders na tuurlijk erg gemakkelijk om ach teraf over deze zaak te oordelen, maar ik vind dat we er op die avond prima in zijn geslaagd, es calatie te voorkomen. Als politie hebben we het uitstekend gedaan, en daar doe ik geen woord vanaf' WW1U VAIldl SCHIEDAM Jammer dat het weer niet meewerkte op die heu glijke dag. Onder weinig feestelij ke regenwolken moest een Schie dams echtpaar gisteren het 60-ja- rig huwelijk vieren. Dat het toch een gedenkwaardig gebeuren werd lag dan ook vooral aan het bruidspaar zelf, en aan de vele bekenden en familieleden die hun felicitaties kwamen aanbie den. Het feest vond plaats aan de woning van het echtpaar Van Nie- len-Groenendaal, waar ook wet houder Riet Taverne namens de gemeente Schiedam zich onder de aanwezigen bevond. Van harte gelukgewenst met het bereiken van deze toch lang niet door iedereen overschreden grens van zestig jaren huwelijkstrouw, werd allereerst de bruid, me vrouw Annette Groenendaal, een geboren en getogen Schiedamse die hier op 7 januari 1901 het le venslicht zag. De man die lief en leed met haar deelde is Leendert van Nielen, die afkomstig is uit Barendrecht. Daar werd hij geboren op 3 no vember 1896. Zij trouwden op 21 juli 1921 in het stadhuis van Schie dam. Leendert van Nielen heeft een groot deel van zijn leven op zee doorgebracht. 46 Jaar voer hij voor de Rotterdamse Lloyd. De scheepvaart heeft hij eigenlijk Burg. Stuhlemeijeriaan 149, in de vènsHcht°zaJ janUa™ 1901 het le" noS altiJd "jn meest geliefde hobby. I(lmmiIlllllll Waarneming voor spoedgevallen: A. Q. C. Klomp, J. v. Stolbergstraat 3. G. Pet, Tuinlaan 38. P. van Santbrink, J. v. Zutphenstr. 2 Spreekuren: 8-9 uur: ziekenfonds; 13-14 uur: parti culier Aanvragen van huisbezoeken vóór 9 uur via boodschappendienst 206611. Voor spoedgevallen en in het week einde belt u 206611 SCHIEDAM Brand in een wo ning aan het Schubertplein heeft zondagnacht bijna het leven ge kost aan een 26-jarige Schiedam mer. De 26-jarige bewoner J. K. was alleen thuis, toen door nog niet geheel vastgestelde oorzaak plotseling brand ontstond in de woonkamer. K. raakte tijdens de brand buiten be wustzijn. Hij bezwijmde op de vloer van het woonvertrek. Een attente buurman bevrijdde hem uit zijn benarde positie. Buurman van S. ontwaakte bij toeval, onge veer op het tijdstip dat de eerste vlammen om zich heen begonnen te grijpen. Hij zag vanuit zijn raam dat de gordijnen in K. s woonkamer in vuur en vlam stonden. Van S. klauterde over het balkon nadat hij de glazen afscheiding stuk had geslagen en sleepte de buiten westen verkerende K. de frisse lucht in. Daarna ging hij terug in de woning om het vuur te doven. Inmiddels had ook al een luidsprekerbox vlam gevat. Van S. slaagde er in de vuur haard met eigen middelen te doven, zodat de brandweeer niet hoefde in te grijpen. Het slachtoffer werd per ambulance naar het Noletziekenhuis gebracht, waar evenwel geen ernstig letsel' werd gekonstateerd. Na zijn ontslasg uit het ziekenhuis werd K. op het politiebureau onder vraagd over de mogelijke oorzaak van de brand. Waarschijnlijk is het vuur ontstaan door een brandende sigarettepeuk. Ml SeKLEUBDS MET mt &>HTR*sr n# MCORTE MOÜOJ jy /giGP/EN -2Q m De lAKTSTK MO» Kmosvew Koemarkt 1Schiedam Zuidplein Hoog 572 Rotterdam

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 3