Duiven 13$ Geitenkeuring In Beatrixpark Wereldwinkel verkoopt nog steeds niet genoeg Marmeren en Travertin tegels Prijzen vanaf 45,- per m2 Nog altijd populair Snoepachtig Voorlichting HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 17 VRIJDAG 31 JULI 1981 Logisch SCHIEDAM „De verkoop loopt redelijk, maar het is nog steeds niet genoeg." Dat is de be langrijkste conclusie uit het jaarverslag over 1980 van de Wereldwinkel Schiedam. De winkel in ee binnenstad -Lange Kerkstraat - trekt per jaar enkele honderden klanten, waarschijnlijk omdat hier het centrum van alle aktiviteiten is gevestigd. Het filiaal van de wereldwinkel in wijkcentrum De Blauwe Brug daarentegen heeft maar een matige toeloop. Blijkbaar is het in dit stads gedeelte nog even wennen, aldus het jaarverslag. De wereldwinkel bestaat in 1981 vijf jaar. Behalve voor de aankoop van produkten uit de derde wereld kan men in de wereldwinkel ook terecht voor inlichtingen over pro- jekten in de ontwikkelingslanden. Met enige regelmaat verzorgt de Wereldwinkel ook lezingen en dia voorstellingen. Belangrijke aktiviteiten zijn verder de deelname aan de jaarmarkt en de verkoop van Unicef-artikelen, direkt van importeur Groot assortiment Bemiddeling bij vakkundig leggen! Ertimex, Bettoweg 27 (Spaanse Polder), Schiedam telefoon 010-373752 die zowel in de winkel te koop wor den aangeboden als op de stands die de Wereldwinkel inricht op bazars in bejaarden-, verzorgingstehuizen en kerken. In oktober dit jaar organiseert de Wereldwinkel een tentoonstelling onder de titel „Leefbaar is anders". Deze expositie, die is vervaardigd door een groep studenten en mede werkers van de Technische Hoge school in Eindhoven, gaat over de „zachte technologie" in het westen en in de derde weTeld. De tentoonstelling wil duidelijk maken dat technologische ontwik kelingen niet uitsluitend door tech nici en ingenieurs wordt bepaald, maar dat consumenten, burgezs en politici daarop belangrijke invloed kunnen uitoefenen. Voor de aktiviteiten in het ko mende seizoen kan de Wereldwin kel nog steeds een aantal enthou siaste medewerkers gebruiken. „Vijf jaar wereldwinkel zijn voor bij, maar er is nog steeds volop te doen," zo luidt immers het motto. SCHIEDAM/VLAARDINGEN Op zaterdag 8 augustus orga niseert de regionale Geitenfok- kersvereniging „Ons Genoegen" haar jaarlijkse keuringsdag bij de kinderboerderij in het Bea trixpark. Vanaf 's namiddags één uur ver schijnen hiervoor grote aantal len huisgeiten waaronder die van het uit Zwitserland stam mende ras, Toggenburger, voor de keurmeesters die hieruit de besten selecteren om uit te ko men in provinciale keuringen. Eindpunt kan worden de nationale keuringsdag, waaruit de landelijke kampioenen van de verschillende rubrieken tevoorschijn moeten ko men. Bij de clubwedstrijden is er het nodige eremetaal te verdienen. Keuringsrubrieken zijn: dit voor jaar geboren lammeren; één en tweejarige geiten; met als laatste de oudere geiten; Toggenburgers zo wel als witte en bonte huisgeiten, gehoornd en ongehoornd. Dan is er nog een klassement voor bedrijfs groepen en voor geiten met de be ste uiers. Tot besluit volgt een wedstrijd voor de jeugd; het voorbrengen van de geiten aan de keurmees ters waarbij een afvalsysteem wordt gehanteerd. De bokken als stamvaders van een reeks geiten nemen ook dit jaar niet aan de keuring deel. Ze krijgen een afzonderlijke keuring te onder gaan in provinciaal verband. Behorende tot de hoefdieren, is de populariteit van de huisgeiten in de grote steden de laatste jaren weer sterk toegenomen. Overal richtte men kinderboer derijen in en in de „levende ha ven" hiervan nemen de geiten een belangrijke plaats. Vooral na de komst van de dwerggeitjes zijn deze „mekke raars" bij de kinderen geliefde speelmakkertjes geworden. Ook op het platte land is de huis geit niet meer weg te denken. De meeste leden van „Ons Genoe gen" komen uit deze regio met daarbij verzorgers van kinderboer derijen uit het hele waterwegge bied. Met elkaar leggen ze zich toe op verdeling van de rassen, het fokken van geiten met goed ge bouwde exterieuren en een hoge melkgift. Volgens verenigingsvoorzitter Aad van Mil uit Schipluiden ge ven jonge geiten al vrij spoedig 600 tot 700 liter melk per jaar. Bij het vorderen van de leeftijd kan dit oplopen tot 1000 liter met uitschieters van jaarlijks 1500 li ter. Geitenmelk is rijk aan vet, kaasstof en suiker. Er is een tijd geweest dat geitenmelk in ziekenhuizen werd gebruikt voor kinderen met darms toornissen. Nu wordt de melk ge bruikt voor het maken van geiten kaasjes. De rest wordt veelal benut als voedsel voor o.m. kalfjes in hun eerste levensdagen. De melk is bij zindelijk onderhoud, gezonde stalleving en doelmatig voedsel zonder bijsmaak, in het tegenovergestelde geval echter veelal walgelijk scherp van smaak met een onaangename geur. Volgens kenners gebruikt een vol wassen geit 3 kg. zout per jaar. Ze eet het liefst droge goede kruiden (le kwaliteit hooi) op stal en kiest in het weiland haar eigen voedsel of vindt dit al grazend op dijken en groenstroken rond haar huisves ting. Over het algemeen genomen zijn geiten snoepachtig en nukkig en koppig van aard. In vervlogen tij den kreeg de geit wel eens als naam: koe der armen. In achterge bleven gebieden voorzag ze het ge zin van melk, ze leverde mest voor een stukje land dat goedkope leef tocht opleverde voor slecht be taalde landarbeiders. Voor de jeugd is de geit tegenwoordig een geliefde speelkameraad F D Gebruikte auto's van Otohome zijn klein geprijsd en groot van klasse Bij Otohome komen alleen de keurige karren die nog jong van jaren en ree van lijf en leden zijn Bovendien worden ze door onze gespecialiseerde vakmensen van onder tot boven nagekeken en kompleet gerepareerd Met Bovag-garantie ANWB-keur en het speciale Otohome waarborg waar u de eerste tienduizend kilometer zorgeloos mee voort kunt James Vtottweg 12 -14 3133 KK Vlaardingen Tel 010 353533 Geiten zijn vaak te vinden in kinderboerderijen, zoals hier in het Beatrixpark. de hand: een wasknijper of een stukje kurk bevestigen aan hun antenne. Oplettend als die dieren zijn, zouden de duiven de obstakels daardoor voortaan ontwijken. De zendwereld wilde daar niets van weten, getuige de in gezonden brieven en redaktio- nele artikelen in het blad „Al fa's", vrouwelijke radioama teurs, deden ook een duit in het zakje met de hoogst geïrri teerde uitspraak dat duiven uitehangen wasgoed bevuil den met hun uitwerpselen. Tot het afschieten van duiven of het vernielen van antennes kwam het evenwel niet. Over en weer viel hoogstens wat harde woorden. Maar de opvatting dat er iets aan het probleem gedaan moet worden heeft nu in brede kring weerklank gevonden. Koopmans: „Ik heb het pro bleem aanvankelijk onder schat. Maar van beide kanten blijven er boze telefoontjes binnenkomen. Volgende week gaan we praten met de dui- venhouders, en hopelijk ko men we dan tot een defini tieve oplossing. Het komt de laatste jaren veel voor dat mensen, die over een stukje grond beschikken, zich een geitje of bokje aanschaffen als speelkameraad voor hun kin deren. Dat zulks vaak verkeerd uitvalt komt volgens Aad van Mil om dat ze in feite niet weten hoe met deze dieren om te gaan wat be treft huisvesting en voeding. Mochten er in Schiedam of omge ving dergelijke houders van gei ten zijn, dan kunnen ze zaterdag tijdens de keuring alle gewenste voorlichting krijgen. Hun dieren zullen er wel bij va ren! SCHIEDAM Jan Koop- Imans krijgt er zo langzamer hand een punthoofd van. De redakteur van Draadloos I Schiedams meestgelezen blad voor 27-MC-ers en andere zendamateurs, wordt nu zelfs Ial 's nachts uit zijn bed gebeld. In alle gevallen hangen er I verontwaardigde duivenhou- ders of in dito gemoedstoe stand verkerende zendlusti- Igen aan de telefoon, steevast met de mededeling dat zich wederom een catastrofe heeft I voorgedaan: er is een duif te gen een antenne gevlogen. Soms is de duif ernstig bescha- Idigd, soms de antenne, soms allebei. Zowel duivenvrienden Ials zendamateurs vinden dat dit niet langer zo kan door gaan. I Beide groepen hobbyisten le ven al enige maanden op ge spannen voet met elkaar, I sinds enkele vertegenwoordi gers van het duivengilde hun nood klaagden in deze krant. IZij deden de radioamateurs een eenvoudige suggestie aan

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 17