Windsurfen een samenspel tussen mens, water en wind Ktt WÊP^mSM wê<k door Adrl Boer -finrntiffiiLj. i my i 'mr> «immto» - |®p|p iüs Op zee ruimte genoeg Op de plassen Cursussen Opslagplaats planken Even uitrusten op de plank kan ook -- - Geen evenwicht en plons daar ga je weer VLAARDINGEN/MAASSLUIS Als men langs een waterplas komt of tijdens de vakantie, ja zelfs op zee, heeft men dikwijls al die mensen gezien in een vreemd pak op een smal plankje met een zeil er op en die dan proberen om daarop te blijven staan. Je ziet ze voor de zoveelste keer het zeil uit het water trekken, is het eindelijk omhoog, dan verlie zen ze hun evenwicht en plons, een onvrijwillige duik volgt (tot groot leedvermaak van de aanwezige toeschouwers), om even later weer proestend boven water te komen en dan maar weer proberen of het ein delijk eens wil lukken. Wat is toch het fascinerende van dit watersurfen, waardoor bijna ieder een die er aan begint zo wordt ge boeid, dat het hem niet meer loslaat. Windsurfen is in de zestiger jaren in de Verenigde Staten ontdekt door Hayle Schweitzer die veel het z.g. golfrijden beoefende. Bij gebrek aan goede golven, maar wel een goede wind, begon hij te experimenteren met een zeil op dezelfde plank en op deze manier is het windsurfen gebo den en uitgegroeid tot een rage die nu niet meer te stuiten is. Het surfen breidt zich echter steeds verder uit. Het blijft voor de mees ten niet alleen bij het gewone, recht toe, recht aan, surfen, nee men wil meer en gaat naar mogelijkheden zoeken om nieuwe inpuls aan deze sport te geven. Op deze manier zijn o.a. het freestyle, wedstrijd en bran ding surfen ontstaan. Freestyle-surfen is een vorm van windsurfen dat enorm in populari teit stijgt, evenals het branding sur fen. Bij het freestylen worden er al lerlei trucs op en met de plank uitge voerd die veel oefening en behen digheid eisen. Ook het brandingsur- fen staat enorm in de belangstelling met name het „jumpen" oftewel het springen over de golven. De meer geroutineerde surfers zijn al een beetje uitgekeken op het bin nenwater. Eigenlijk wel logisch ook want het wordt steeds drukker en op zee is nog ruimte genoeg. Bij het brandingsurfen heb je met veel meer factoren te maken dan bij surfen op de binnenwateren. Op het binnenwater heb je alleen te maken met de wind, bij het brandingsurfen echter met drie variaties, wind, stro ming en golven. Het jumpen is weer een apart onder deel van het brandingsurfen. Hierbij wordt gesprongen over de golven waarbij soms afstanden van vier of vijf meter door de lucht worden af gelegd. Hiervoor worden ook aparte planken gebruikt, namelijk korte en lichte boards waarop zogenaamde voetbanden bevestigd zijn. Dit zijn echter allemaal vormen van het windsurfen die weggelegd zijn voor gevorderden. Om echter zo ver te komen zal men toch bij het begin moeten beginnen. De Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie is vorig jaar begonnen met cursussen voor het windsurfen. Na het enorme succes is men ook dit jaar hier mee doorgegaan. Om deze sport in de regio te laten beoefenen, behoeft men geen inwoner van Vlaardinger te zijn, ook de omlig gende gemeenten kunnen van deze gelegenheid gebruik maken, maar het is natuurlijk logisch dat dit ge beurd als de ruimte dat toelaat. Het windsurfen wordt gegeven op het plassengebied „De Put" bij de Steendijkpolder aan de Schenkeldijk in Maassluis. De VRSR heeft daar veertien planken kompleet met zei len. Men kan daar ook vrijsurfen. Toen het zondag dan ook prachtig weer was om deze sport te beoefe nen, zijn wij daar eens een kijkje gaan nemen. Voor de uitgifte van de planken was Sjaak Janson, leraar LTS, daar aanwezig. Hij was aange wezen om deze dag de verhuur te 1— verzorgen, dit gebeurt echter bij toerbeurt. Peter van Oranje had zijn plank en pak in zijn bezit, hoewel deze Vlaar dinger geen cursus heeft gevolgt bij de VRSR. „Ik wilde les gaan nemen, maar toen was de cursus vol en ben ergens anders les gaan nemen.Ik heb zelf nog geen plank, maar als het zondags niet druk is, kan ik er één huren bij de VRSR. Het is logisch als het vol is, dat eerst de cursisten aan bod komen". Die wel een cursus bij de Vlaarding se Raad voor Sport en Recreatie heb ben gevolgd zijn Yvonne Kuipers en Albert Geertjens. Beiden zijn liefhebbers van dansen en Yvonne is zelfs een goede ballet danseres. Haar verloofde Albert Geertjens: „We hebben het surfen veel gezien en we vonden het wel leuk om het ook eens te proberen. Als het goed weer is, zijn we dan ook hier op de plas te vinden". Yvonne Kuipers vult nog aan: „In het begin is het even doorzetten, maar als je het een beetje onder de knie krijgt is het een ontzettend leuke sport". Yvonne en Albert nemen beiden een plank. „Een pak hebben we verdaag niet nodig het is prachtig weer", laat hij weten. De weekcursus van de VRSR is ver deeld over maandag, dinsdag, don derdag en zaterdag en de dagcursus is op dinsdag, donderdag of zaterdag. Wat houden deze cursussen nu in? Te beginnen met de weekcursus. Op maandagavond wordt er theorie ge geven. Op dinsdag wordt er in klei ne groepen les gegeven door middel van een simulator, dit is een surf plank op het droge op een draaipla teau, waardoor de oefeningen op het droge gedaan kunnen worden. Ver volgens gaat de plank aan een boei, zodat men niet af kan drijven en verder wordt geprobeerd los te va ren. Op de donderdagavond en za- Het zeil wordt op de plank bevestigd terdag wordt hier mee doorgegaan zodat men aan het einde van de week in staat is goed op en neer te varen en een parcours af kan leggen. Bij de dagcursus wordt volgens het zelfde principe gewerkt. Als men de basisprincipes onder de knie heeft moet men echter zelf verder oefe nen. Hiervoor wordt gelegenheid ge boden door middel van vrijsurfen op woensdagavond van zes tot negen uur en op zondag van twaalf tot zes uur. De kosten van dit vrijsurfen zijn zes gulden voor een plank en drie gulden voor een pak. Men kan voor dit luttele bedrag een uur op de plas doorbrengen. De dagcursussen worden gegeven op dinsdag en donderdag van 10.30 tot 17.30 uur en zaterdags van 12.00- 19.00 uur. De kosten hiervoor zijn f 50.- per persoon. De weekcursus kost/80 - en wordt gegeven maan dag 19.00-22.00 uur, dinsdag en don derdag van 18.00-21.00 uur en zater dag van 09.00-12.00 uur. De gemeente Vlaardingen (afdeling sport-recreatie en jeugdzaken) is met haar opslagplaats van de planken en zeilen (een container) de dupe ge worden van een controverse tussen de zeilplankvereniging Delfland en de gemeente Rotterdam. De huidige situatie is voor de VRSR onaanvaardbaar. De container van de gemeente Vlaardingen, alsmede de container van de vereniging Delf land, staat nu over de spoorbaan en de windsurfers moeten nu een lange weg afleggen om met hun plank de plas te bereiken. Ook de veilighei daspecten spelen hier een grote rol, want de onbewaakte spoorovergang moet nu al dan niet met materiaal worden overgestoken, de gemeente Maassluis onderhoudt uiteraard ambtelijke en bestuurlijke contacten over deze kwestie met de gemeente Rotterdam. Ook de gemeente Vlaar dingen heeft door Teun Goedknegt bij de gemeente Rotterdam op een spoedige terugplaatsing aangedron gen. De containers stonden namelijk eerst pal aan de plas. Het is voor de windsurfers te hopen dat bouw en woningtoezicht een gunstig advies zal uitbrengen, zodat de containers weer snel aan de plas geplaatst kun nen worden. Het zeil wordt opgetrokken -yw> Het plassengebied De Put leent zich uitstekend voor windsurfen

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 22