Rijke vertegenwoordiging van inheemse flora in de stadsplantsoenen Echte eenwording duurt nog zeker tien jaar WALDO Na tien jaar experimenteren Ziekenhuisfusie rond, maar: „Toverbal" in tweedehands kinderkleding PARTY SERVICE KEMPERS GEBIT STUK? J. VERINGMEIER Onze cafetaria is elke dag geopend van 12.00-24.00 uur 's Maandags gesloten Ongeveer 2 1/2 jaar nadien moet alles soepel verlopen. Pas in 1988 verwacht men een nieuwe vleugel aan het voormalige Gemeentezie kenhuis te kunnen aanbou wen en voordat die in ge bruik genomen zal worden zijn er opnieuw heel wat ja ren verstreken. Transport Over 5 minuten staat uw huurauto klaar bij Waldo SCHIEDAM Ofschoon de fusie 1 augustus jongstle den een feit werd, kan het nog wel elf tot twaalf jaar duren voordat de beide Schiedamse ziekenhuizen een „ondeelbare eenheid" vormen. „Iedereen wil liefst morgen nog een modern en pasklaar ziekenhuis, piaar dat kan na tuurlijk niet. We moeten de stukjes van de puzzel zorgvul dig in elkaar passen. Daar gaat veel tijd in zitten", aldus algemeen direkteur ir. F. Sonneveld, gistermiddag op een persbijeenkomst. Eerste stap naar volledige in tegratie is het plan dat deze herfst rond moet zijn. Dat moet de voorlopige samen werking in de praktijk rege len. Geen ontslagen Een polikliniek HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 23 WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1981 i 38B8gaai^^ j Uw feest gestaagd met Lange Singelstraat 109 Schiedam, telefoon 269865 Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks vari 9-17 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-261417 Opgemaakte schalen met borrelgamituren, salades op bestelling en gratis thuisbezorgd Documentatie op aanvraag SCHIEDAM - Schiedam heeft er sinds een paar weken weer een zeldzaam nerinkje bij: „De Tover bal", een „thuiswinkel" in tweede hands kinderkleding en speel goed. „De Toverbal" is een idee van Ange- nitha Bernouw. Op bezoek in Blari- cum kwam zij achter het bestaan van vier soortgelijke winkeltjes, waar tegen zeer schappelijke prijzen gedragen kinderkleding werd ver kocht. Een loffelijke principe, vond Ange- nitha: „Kinderkleren zijn nieuw ont zettend duur, terwijl de kinderen er heel snel weer uitgegroeid zijn". Daarom zette zij „De Toverbal" op, een niet-commerciële instelling die vanaf 7 oktober start met de ver koop. Klanten kunnen er zowel ko pen als verkopen, want de voorraad bestaat uit in consignatie gegeven spulletjes. Angenitha is bereid alle kleding die schoon en niet kapot is, 3 maanden in haar winkel ter verkoop aan te bieden. Degene die de kleding in brengt mag zelf de prijs bepalen. De verkoopprijs wordt door Ange nitha verhoogd met 20%, dit om de administratiekosten te dekken. De vestigingsvergunning, de inschrij ving in de registers van de Kamer van Koophandel en tenslotte de vijf honderd folders die zij heeft laten drukken, worden met dit geld be taald „Ik hoef er niet aan te verdienen", aldus de eigenaresse van „De Tover bal", „ik vind dit gewoon leuk om te doen, als extra bezigheid buiten het huishouden". Lukt het niet, de ingebrachte spullen te verkopen, dan wordt van de aan bieder verwacht dat hij/zij na afloop van de drie maanden zelf terughaalt. Laat men dat na, dan draagt Ange nitha de kleren over aan Unicef, die ze naar bestemmingen in Indonesië en Nepal verzendt. „De Toverbal" is gevestigd bij An genitha thuis aan de Rietkraag 59 in Kethel Oost. Het telefoonnum mer is 712853. Aanbieden en afre kenen van tweedehandskleding is elke maandagmorgen tussen tien en twaalf uur. Woensdagmiddag tussen twee en vier uur is „De To verbal" geopend voor de verkoop. SCHIEDAM Dankzij de aan dacht en de inzet van de gemeen telijke tuinlieden heeft Schiedam reeds een opmerkelijke rijke flora verworven. Al vele jaren streeft de hoofdafde ling Plantsoenen van de dienst ge meentewerken naar een zo na tuurlijk mogelijk groenbeheer. Steeds wordt beoogd de natuur zo dicht mogelijk bij de stedelijke bewoners te brengen. Aangepaste beheersmaatregelen zijn daarbij van groot belang. Het valt vaak niet mee om kleine stukjes natuur te kreëren temidden van asfalt en beton. Indien het per soneel van Plantsoenen niet regel matig regulerend zou optreden, zou den er minder bloemen voorkomen. Op vele plaatsen zou het vol staan met grassen, plaatselijk met distels en in de schaduw zouden alleen maar brandnetels groeien. Langs de waterkanten zou ook nog wat groot hoefblad voorkomen. Door het toepassen van beheers maatregelen is het mogelijk het kruidenbestand te verrijken. Door een groot aantal jaren achter een het maaischema steeds të verfij nen is de flora al aanzienlijk ver rijkt. Steeds wordt, zoveel mogelijk in de nabloei van de voorjaarsbloe men het gras afgemaaid. Hierdoor kunnen de voorjaarsbloe men zich vermenigvuldigen en heb ben de planten, die in het najaar bloeien nog genoeg tijd om zich te herstellen. In bepaalde gevallen levert het niet maaien verkeerstechnische proble men op terwijl de kruiden vaak wor den verdrongen door grassen. Op diverse plaatsen waar nieuw gras wordt aangelegd, wordt een zaad mengsel van Nederlandse veldbloe men meegezaaid. Helaas is deze in zaai met zaadmengsels nog niet erg succesvol, maar door verfijning van de pogingen zullen bloemenweiden in Schiedam ongetwijfeld ook een realiteit worden. Tussen de heesters is meer resultaat zichtbaar. Daar worden namelijk vaak bodembedekkers ingeplant. Deze methode blijkt succesvol. Sinds 1980 worden zelfs diverse inheemse gewassen op de gemeentekwekerij gekweekt. Hondsdraf, paarde dovenetel, klimop en maagdenpalm zijn inmiddels al gemene verschijningen geworden in de Schiedamse plantsoenen. In Schiedam-Noord blijken de inheem se houtige gewassen die zijn samen gebracht in het bosplantsoen (zoals langs de Churchillweg) samen zorg te dragen voor het ontstaan van een vrij natuurlijke onderbegroeiing. Maar een hoogtepunt blijft natuur lijk het Prinses Beatrixpark met fluitekruid. Look zonder Look en de andere soorten. Het aanbrengen van zg. wilde planten begon daar al ruim 10 jaar geleden. Dit park leert dat men ook in de natuur geduld moet hebben en veel moet observeren. Samenvattend kan worden gezegd, dat de inheemse flora in Schiedam in de afgelopen jaren sterk is ver rijkt. Mogelijk wordt in de toekomst, in het dan verlaten oude Noletge- bouw een psychiatrisch zieken huis gevestigd, maar de plannen hiervoor verkeren nog in een zeer pril stadium. Ook staat nog niet vast of er nu wel of niet een verbindingsgang tussen de beide ziekenhuizen wordt aange legd. Het transportprobleem is voor lopig opgelost met een tussentijdse gen dat de personeelsstaf zich een maal in de vier jaar geheel ver nieuwt. Is men gedwongen het aantal perso neelsleden te verminderen, dan zul len er geen ontslagen vallen. „Door het grote verloop kunnen we ge woon iets minder mensen aanne men", aldus Sonneveld. De direktie van het Scljjelandzie- kenhuis bestaat uit vier leden. Naast algemeen direkteur Sonneveld wordt de verpleeginrichting geleid door ekonomisch direkteur A. J. Baks, verpleegkundig direktrice me vrouw C. de Frel en medisch direk teur C. J. M. Vlootman. Behalve Sonneveld, die afkomstig is uit het bedrijfsleven (Heide maatschappij) en pas sinds twee jaar werkzaam in de gezondheids zorg, zijn allen medewerkers van het voormalige Nolet- of Gemeen teziekenhuis. BELOOFD: Telefoon 010 - 26 3705 (makkelijk nummer!). Nu even bellen, dan staat over 5 minuten elke wagen, van comfortabele middenklasser tot ruime bestel (BE rijbewijs), tot in de puntjes opgepoetst voor u gereed. Asbakjes leeg. Kleedjes geborsteld. Tank vol. Ramen gezeemd. Vraag onze prijslijst met alle typen huurauto's eens aan (even bellen!). Ook dat wordt een plezierige verrassing. maatregel. Patiënten worden nu over en weer per ambulance ver voerd. Het Schielandziekenhuis, zoals de gefuseerde verpleeginrichting heet, beschikt thans over iets meer dan 600 bedden. Binnen een aantal jaren zullen er daarvan ongeveer 130 wor den „ingeleverd", omdat de gemid delde bezettingsgraad momenteel niet hoger is dan 70 procent. Volgens de direktie heeft deze in krimping geen gevolgen voor het personeel. Weliswaar zijn er minder bedden, maar wordt de verpleging des te intensiever. Anders gezegd: er wordt meer aandacht aan de patiën ten besteedt, daardoor vallen er geen banen weg. Bovendien hebben alle Nederlandse ziekenhuizen een personeelsverloop van 25 procent per jaar. Dat wil zeg- Onttakeling van de naam van het gemeenteziekenhuis. Zaak is dus een degelijke tusseno plossing te vinden, waarbij men uit gaat van een zo doelmatig mogelijke verdeling van het werk. Men streeft naar één centrale polikliniek (de af zonderlijke ziekenhuizen hadden er niet één) en naar samenvoeging van de onderscheiden specialisten. Op de langere duur, als het voorma lig GZ, dat thans heel ambtelijk „lo- katie BK-laan" wordt genoemd, zijn nieuwe vleugel heeft, zal dat gebouw naar alle waarschijnlijkheid de funktie van beddenhuis krijgen, ter wijl het andere gedeelte het polikli nisch centrum met aanvullende ver pleging zal huisvesten. Afgelopen vrijdag werden bij de twee Schiedamse ziekenhuizen de naamborden verwijderd. Voortaan gaan ze samen door het leven als Schieland-ziekenhuis. Die naam wordt op 27 augustus officieel „ont huld". Singel 41-45 3112 GS Schiedam Tel. 010-26 3705

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 23