Orpheus wacht druk seizoen „Face-lift" Korte Haven onderdeel binnenstadsplan Mystieke stenen uit Azië zijn soms geneeskrachtig SS-*- Ouderen: bij de tijd blijven! Face-llft Vreugde Bij de bron <rw „Draadloos" straks ook programmablad HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 11 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 SCHIEDAM Geen eerste paal, dan maar een eerste dam- wand. Zo ongeveer moet Chris Zijdeveld (PvdA-wethouder voor ruimtelijke ordening) ge dacht hebben toen hij woens dagmorgen meehielp, het seg ment van een damwand te plaatsen aan de Korte Haven. Terzijde gestaan door zijn vrouwe lijke collega Riet Taverne (wethou der van het CDA) verrichtte Zijde veld deze kleine symbolische han deling in een oogwenk. De restauratie van de Kademu ren langs de Korte Haven moet gezien worden als een eerste aan zet van de grootscheepse opknap beurt die de Schiedamse binnens tad te wachten staat. Waarschijnlijk omdat het hier een beleidszaak betrof gesteund door het voltallige college van b en w was Zijdeveld getooid met een rode werkmanshelm, terwijl Taverne een soortgelijk hoofddeksel droeg, maar dan van helgroene kleur. Vermoedelijk moesten deze partij- kleuren de samenwerking binnen het coalitiecollege nog eens extra duidelijk onderstrepen. Naar verwachting zal de restau ratie van de kademuren een half jaar in beslag nemen. Dat al thans is de termijn die de uit voerder, een Delftse aannemer, zich zelf heeft gesteld. Met het herstel van de kade, die in zeer slechte staat is en hier en daar gevaarlijk afbrokkelt, is ongeveer een miljoen gulden gemoeid. Bijna drie ton daarvan wordt betaald door Den Haag. De face-lift van de Korte Haven is SCHIEDAM Alleen al de enorme toevloed aan literatuur over dit onderwerp, blijkt dat de natuurgeneeswijze bij het voor komen van ziekten en kwalen steeds meer van toepassing is. Sommigen die er ruimte voor heb ben leggen een tuintje aan om daar allerlei kruiden te telen die de che mische geneesmiddeLen kunnen vervangen. Steeds meer belangstelling komt er ook voor het gebruik van edelste nen bij het bestrijden van kwalen. Dan krijgt men te maken met de zogenaamde „edelsteen therapie", een geneesmethode die ver voor ons tijdperk door de Chinezen werd ontdekt. Aziatische bevolkingsgroepen zijn er van overtuigd dat in edelstenen verborgen krachten schuilen. Soms gaan de ook door voor „gelukste- nen", gezet in sieraden die op uiteenlopende plaatsen op het li chaam worden gedragen. Ook in ons land wordt de edels teentherapie steeds meer toegepast. Naar verluidt boekt men soms fra- pante resultaten. V eertig soorten Wie alles over dit soort edelstenen weet te vertellen is Elly Verheij, die er ook een winkeltje in sieraden op na houdt in de Passage („Chatel Sieraden") j>< lA -Cvi vooral bedoeld om het historische karakter van dit waterrijke stukje Schiedam te behouden. De deplorabele staat waarin som mige aan de haven staande panden verkeren is volgens Zijdeveld niet te wijten aan de gemeente, maar aan een projektontwikkelaar die de huizen bewust zou laten verkrot ten. Zijdeveld (met helm) drukte op de knop, en daar zakte het eerste segment in de weke modder van de Korte Haven. Binnenkort hoopt zij haar studie in edelstenen te voltooien, waarbij zij regelmatig geconfronteerd wordt met de aan sommige sieraden toe geschreven geneeskracht. De oos terse mystiek blijft op de achter grond, maar is wel voortdurend aanwezig. Haar collectie bestaat uit ongeveer veertig soorten. Elly Verheij speelt „We zullen de druk op deze eige naar nog eens vergroten, zodat we hem kunnen bewegen de renovatie spoedig ter hand te nemen", aldus Zijdeveld tijdens een informele bij eenkomst in de kelder van het Stedelijk Museum, volgend op het slaan van de damwand. De wethouder meende dat er volop reden was om blij te zijn: „De Korte Haven is altijd een bron van grote zorg geweest. Nu wordt er eindelijk iets gedaan aan dat schandelijk ge zicht". Verheugd was Zijdeveld ook over de aanpak van twee andere bin- nenstadsprojekten, namelijk de her-inrichting van de Hoogstraat, die volgende week start, en de aan leg van de trambaan door het cen trum, waarmee volgend jaar een begin wordt gemaakt. Aanmerkelijk minder verheugd zal Schiedam echter zijn over de nieuwe vertraging die is opgetre den bij de woningbouw in de bin nenstad. Deze maand of uiterlijk de vol gende had Zijdeveld daarvoor de eerste paal moeten slaan. Maar de bouw van honderd nieuwe wonin gen, waar Schiedam om zit te sprin gen, is uitgesteld tot tenminste be gin 1982. Een aantal bezwaarschriften heeft de procedure voor onbepaalde tijd vertraagd. Bovendien is uit Den Haag de mededeling gekomen dat er in de bouwsector drastisch op subsidies bezuinigd gaat worden. Dat Schiedams gemeentebestuur „het huiswerk rond had", zoals Zijdeveld het uitdrukte, gaf he laas onvoldoende garanties voor een snelle start. De vloek die al zo lang op de kaalslag rust stak er opnieuw een stokje voor. met dat assortiment in op de steeds grotere vraag naar sieraden die niet alleen moeten dienen ter ver fraaiing van het lichaam, maar ook dienst kunnen doen voor de gene zing daarvan. Zo heeft zij edelstenen in krachtge vende en spanningafnemende kleuren, of stenen die het lichaam SCHIEDAM Na de gebruikelij ke vakantie-periode komt ook bij het Koninklijk Schiedams Man nenkoor „Orpheus" het vereni gingsleven weer op gang. Op dinsdag 18 augustus hervat men namelijk de repetities, die als van ouds gehouden worden in gebouw „Arcade", Lange Haven 71. De zangers staat een druk seizoen te wachten. In de eerste plaats is er het gmeenschappelijk concert van de Schiedamse Gemeenschap op 30 ok tober in het Passage-theater, waar voor reeds vóór de vakantie een aanvang met de studie is gemaakt. Voorts staat voor 20 november een concert in Helmond op het program ma, waar Orpheus medewerking zal helpen om zelf storingen te over winnen. Ze zouden kwade stoffen door de huid eruit trekken, door middel van een mystieke stralings kracht. Verder bestaan er stenen tegen pijn en ziekte, die men in de kleding naait of met een pleister op de huis plakt. De astrologie kan een be langrijke rol spelen bij het gebruik. Een reeks stenen is zelfs toegesch reven aan sterrenbeelden. Veel over deze edelsteen therapie heeft Elly Verheij opgestoken tij dens haar zakenreizen naar Aziati sche landen. Zo bezocht ze Taiwan en Hongkong en recentelijk ook Indonesië, waar ze ook een kijkje nam op het eiland Bali. Tijdens haar gesprekken met de be volking uit deze gebieden werd haar duidelijk hoe hier de mystieke kracht van edelgesteente wordt on derkend en ook gebruikt. Elly Verheij bezocht ook enkele bergdorpjes in Bali waar de zil versierkunst en het vervaardigen van magisch houtsnijwerk aan huis nog druk wordt beoefend. Balinees zilver wordt daar volgens een traditie verwerkt tot armban den, hangers en oorknopjes, mee stal met steenzettingen. Een deel hiervan nam ze mee voor haar col lectie. Die collectie is voor Schiedam uniek te noemen: ze bevat rond de tweeduizend soorten, bijeenge bracht in wat bijna een oosterse tempel lijkt. Jade, smaragd en ma lachiet flonkeren daar in al hun Aziatische schoonheid en kracht, opschik en geneeskracht gaan er hand in hand. verlenen aan een Gala-avond van het bevriende Helmonds Mannen koor, dat hiermede het 105-jarige be staan gaat vieren. De maand december staat in het te ken van de Kerstconcerten, waavan het eerste op 18 december te Schie dam plaatsvindt en het tweede op-20 december in Den Haag. Met de succesvolle concertreis naar Joegoslavië in mei nog vers in het geheugen, heeft men nu al plannen het volgend jaar weer over de grens te gaan. Van de Sanger-Einheit 1872 e.V. te Viernheim (Duitsland) is namelijk een uitnodiging ontvangen de jubi leumfeesten ter gelegenheid van het 110-jarig bestaan met Hollandse koorklanken op te luisteren en mee te vieren. Zij, die een plezierige vrijetijds-be- steding zoeken en animo hebben de gelederen van Schiedams oudste' mannenkoor, dat onder leiding staat van de jeugdige dirigent Richard Ram, te komen versterken, zijn wel kom dinsdagsavonds om 8 uur in „Arcade". Inlichtingen worden verstrekt door het secretariaat, Vismarkt 1, Schiedam, tel. 267067. Vooral het feit, dat de decentralisa tie van het welzijnsbeleid reeds in 1982 doch zeker in 1983 gericht zal zijn op'overheveling van rijks*naar gemeentelijke overheid, rechtvaar digt het voornemen van de stich ting. Bij deze publicaties krijgen de on der de stichting resorterende orga nisaties elk een eigen inbreng. Dit zijn de plaatselijke afdeling van de Katholieke Bond van Ouderen in de Bisdommen Haarlem en Rotter dam; de Dienstencentra „De Woud- hoek en de „4 Molens" maar ook de (thans op de helling staande) soortgelijke centra in de stadswij ken Oost en Zuid. Het is een misverstand dat bij het ouderenwerk het accent voorname lijk ligt op het bieden van een mo gelijkheid voor recreatie in welke vorm dan ook. Primair is en blijft het geestelijke en lichamelijke ouderen welzijn, het bevorderen van gezondheids zorg, huisvesting, maatschappelijke dienstverlening, zowel sociaal als cultureel in de ruimste zin. In Schiedam zijn momenteel 1050 mensen boven de 65 jaar. Door bundeling kan inspraak worden geëist in gemeentelijke beleidspun ten. Het moet zelfs mogelijk zijn bij de eerst komende gemeenteraads verkiezing gebundeld aan de ver kiezingen deel te nemen, teneinde een vinger in de beleidspap te krij gen. Wie het belang inziet van een zeg genschap in het gemeentelijke (ver- zorgings)beleid o.m. wat betreft de huisvesting voor ouderen zijn, van welke afkomst dan ook, is welkom in de gelederen van de organisaties als boven genoemd, dit' onder het motto: Ouder worden; bij de tijd blijven! Elly Verheij toont haar sieradencollectie. V, N 'ï&ï.v •SR-.'S óii Woensdag werd een begin gemaakt met de restauratie van de kade muren. Rechts de segmenten voor de damwand. SCHIEDAM Als eerste blad in de wijde omtrek gaat „Draad loos" (tijdschrift voor zendama teurs) de complete programma's opnemen van alle regionale ra diostations op de 3 meter band. Voor wie niet helemaal thuis is in het zendjargon, maar wel regelma tig naar de radio luistert: onder de 3 meter stations worden hoofdzake lijk de piratenzenders verstaan, de (illegale) omroepen dus die voor namelijk muzikale programma's uitzenden. Volgens Jan Koopmans, de redak- teur van „Draadloos", een blad met 1300 abonnees binnen en buiten de Kleien in De Kreek SCHIEDAM Kleiklup „De Mi- rette" gaat weer van start in de Kreek aan de Lange Haven 92. Er worden vele leuke dingen ge maakt, ook uit eigen kreativiteit, onder deskundig advies. De kontributie voor volwassenen bedraagt 10,per maand en het materiaal wordt apart verrekend. De kontributie voor kinderen be draagt/5,per maand en ook hier geldt dat het te gebruiken mate riaal apart wordt afgerekend. De kindergroep start woensdag middag 2 september 1981, van 13.30 uur tot 15.00 uur. De volwêssen- groepen starten eveneens op 2 sep tember, om 19.30 uur tot 22.00 uur. De donderdag-ochtend groep voor volwassenen start om 9.30 uutr tot 11.30 uur en op 3 september. Ver dere informatie kunt u verkrijgen bij Jos Van den Berg, tel. 261126, of op de Kreek 267767. Bewoners van de Westwijk hebben voorrang bij de inschrijving. stad, heeft alleen dit idee al ruim 300 nieuwe lezers aangebracht. Koopmans: „Die piraten zijn nu eenmaal vr eselijk populair en er bestaat een enorme belangstelling voor een goed programmaoverzicht. Dat be stond tot voor kort niet". Koopmans stelt dit overzicht over igens niet zelf samen. Eigenlijk is het idee afkomstig van Max Miller, een voormalige diskjockey van het (door de PTT uit de lucht gehaalde) zendstation Radio Veronica Schie dam. „Draadloos" zal niet alleen de pro gramma's van alle piraten uit de Randstad Holland opnemen. Het ligt ook in de bedoeling om in ieder nummer éên zendstation bij de kop te nemen en wat meer te vertellen over de eigen manier van radioma ken. Verder zal „Draadloos" ook infor matie geven over de diverse corres pondentieadressen en de frequentie waarop de stations te vinden zijn. Met dit voornemen heeft „Draad loos", dat oorspronkelijk een tijd schrift was voor zendamateurs (27 MC) en radioamateurs, weer een nieuwe groep lezers benaderd. Vanaf het volgende nummer wordt het blad ook niet meer gestencild, maar in offsetdruk vervaardigd. Het volgende nummer verschijnt medio september, na de vakantie, en is dan voor het eerst in dit nieuwe jasje gestoken, compleet met piraten-programma's Koopmans: „Als we zo doorgaan zitten we over twee jaar op full-co lour". SCHIEDAM Door middel van maandelijkse publicaties in het Nieuwe Stadsblad gaat de plaatselijke Stichting „Raad voor Bejaarden" nogmaals naar buiten treden. Doelstelling is om de betekenis van deze zorg voor ouderen nader te belichten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 11