Rijksrecherche gaat klachten onderzoeken harde C. KOK Geen geld voor speel-o-theek Boerderij Lansbergen wordt „biologisch centrum' Wibautrellen weer opgerakeld Rechtswinkel: „onzorgvuldig" Raadslid Konings: geweigerd Commissaris: geen commentaar Stadsblad li 4 mr 99 SCHIEDAM De Rechts winkel maakt zich ernstig zorgen over diverse juridi sche aspecten in het conflict tussen de Schiedamse politie en enkele „Wibautjonge ren". Paniek Terughoudend INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Procesverbaal Raadslid Rijksrecherche Commissie SWAROVSKI KRISTAL DIERENFIGUREN vanaf 27.50 JUWELIER CEBIT STUK? J. VERINGMEIER HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 3 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 i e t r i i Van de 8 jongens die na de rellen op het Wibautplein op 6 juli werden gearresteerd, wilden er vijf nader hand een officiële klacht indienen wegens mishandeling of slechte verzorging op het politiebureau. Het meenemen van een vertrou wensman werd hen echter gewei gerd. De politie beriep zich op een „huisregel" en wilde de klachten alleen in behandeling nemen als deze „volgens het boekje" wer den ingediend, namelijk door de jongeren zelf, op het bureau, en zonder aanwezigheid van een vertrouwensman. Volgens Mr. Hans Schoenmakers van de Rechtswinkel is het hoog tijd dat de klachtenprocedure in Schiedam op zeer korte termijn in grijpend wordt veranderd. „Paniekvoetbal", met dat woord kenschetst Schoenmakers de na sleep van de Wibautrellen. Hij doet dat in een brief aan de Rotterdamse Officier van Justitie, aan de korp schef van de Schiedamse politie, commissaris Van der Haagen, en aan de burgemeester van Schie dam, Mr. G. J. Te Loo. De Rechtswinkel schrijft, „met stij gende verbazing" te hebben kennis genomen van het publiekelijk uit gevochten meningsverschil tussen de politie en de Wibautjongeren. De klachten van de jongeren (naakt in een cel opgesloten, niet van drinkwater voorzien als daarom werd gevraagd, mishandeld enz.) kwamen voor het eerst aan het licht voor de Rotterdamse recht bank. (Daar werden de acht jonge ren overigens tot voorwaardelijke gevangenisstraffen van enkele we ken veroordeeld voor hun aandeel in de ongeregeldheden.) Het Nieuwe ALGEMENE VOORWAARDEN gedeponeerd ter griffie van de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage, d.d. 30 juli 1979 onder nr. 78/1979 KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R. de Kiewit Telefoon 010-732877 Privé 01899-17848 Tot dinsdag- en donderdag middag 17 uur op het kantoor. HOOFD VERTEGENWOORDIGER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-261270 INZENDTERMIJN REDAKTIEKOPY: Tot maandag- en woensdag avond op het kantoor. REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange Eindredaktie Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344281 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 Hans Konings: geweigerd vertrouwensman. als Volgens de Rechtswinkel mag men van een overheidsinstelling als de politie tenminste verwachten dat die voorzichtig, zorgvuldig en te rughoudend reageert op dergelijke beschuldigingen. Schoenmakers doelt daarmee op uitlatingen van commissaris Van der Haagen, die tijdens een pers bijeenkomst een deel van de geuite beschuldigingen als „absolute nonsens" afdeed. „Nog minder gelukkig" noemt Schoenmakers de opmerking van Van der Haagen dat als de strafre gisters van de aanklagers (de Wi bautjongeren) vergeleken worden met de verklaringen van politie mensen (gehoord tijdens een intern onderzoek), de politie het voordeel van de twijfel moet krijgen. Dat enkele van de Wibautjongeren al eerder voor de rechter stonden mag volgens Schoenmakers niet meewegen in een oordeel over de juistheid van de klachten. Dat Van der Haagen de pers had ingelicht over het verleden van de jongeren is volgens Schoenmakers zelfs voldoende grond om een pro- ces-verbaal tegen Van der Haagen zelf op te maken, namelijk wegens schending van diens beroepsge heim. Dat de Rechtswinkel tenslotte in de pen klom is een regelrecht gevolg van de weigering van de politie om een vertrouwensman toe te laten bij het indienen van de officiële klacht. Als vertrouwensman hadden de jongeren het gemeenteraadslid Hans Konings (PvdA) aangewezen. Konings kent enkelen van hen persoonlijk: ze wonen in dezelfde wijk en komen regelmatig bij hem op bezoek. „Dat wil nog niet zeggen dat ik een oordeel heb over de juistheid van hun klachten", aldus Konings. „Ik heb gehoor gegeven aan hun ver zoek omdat ik er geen kwaad in zie als er een derde, onafhankelijke partij aanwezig is bij het indienen van een klacht. Dat lijkt me alleen maar bevorde- lijk, want tussen de politie en die jongeren bestaat natuurlijk een ze kere spanning. Het is hetzelfde als ik iemand een klap geef, of van die iemand een klap krijg, en dan later in m n eentje bij diezelfde persoon een klacht moet gaan deponeren". Commissaris Van der Haagen ont houdt zich van alle commentaar: „Ik heb die brief van de rechtswin kel ontvangen, gelezen, en ik ga 'm straks nog eens lezen, en als ik daar op wil antwoorden doe ik dat schriftelijk, aan de rechtswinkel persoonlijk, als ik ze tenminste iets te zeggen heb. Ik heb er weinig behoefte aan om via de krant te reageren". De commissaris bevestigt slechts ten dele het bericht dat de Rijksre cherche zal worden ingeschakeld Ook het gerucht dat drie van de Wibautjongeren opnieuw zijn gear resteerd op verdenking van enkele inbraken, wil Van der Haagen be vestigen noch ontkennen: „Hoe dat bericht in de wereld is gekomen weet ik niet, het is in elk geval geen officiële mededeling van de poli tie". Tussen de betrokken partijen (Rechtswinkel, politie, Konings en burgemeester Te Loo, als hoofd van de politie) is de laatste dagen een drukke correspondentie gevoerd. Naar verluidt zou de Wibaut-af- faire aanleiding zijn om de hui dige klachtenprocedure bij de Schiedamse politie ter sprake te brengen in de commissie voor Algemene Bestuurlijke Zaken, die nog deze maand gehouden wordt. Aan de stukken voor deze vergade ring is de zogenaamde motie Bohré toegevoegd, genoemd naar het Rot terdamse raadslid dat in februari dit jaar een andere klachtenproce dure wist te bewerkstelligen in de Maasstad. In Rotterdam worden klachten sindsdien niet rechtstreeks meer bij de politie gedeponeerd, maar bij een klachtencommissie, waarin vertegenwoordigers zitten van poli tie en gemeente. Op deze manier worden de klachten uit de directe politiesfeer gehaald. De commissie voor ABZ gaat zich er nu over beraden of een dergelijke procedure ook in Schiedam in het leven geroepen kan worden. VOOBLBAD 4 «A afgebeelde uil m é£mm alle figuren in voorraad Sinds 1895 Broersvest 87-93 Tel. 010-267937 SCHIEDAM Aanstaande maan dagmorgen 17 augustus om 9 uur zetten de leidsters van de peuters peelzaal „De Woelwaters" in de Willem Andriessenlaan 65, Groe- noord, hun deuren weer wagenwijd open om kinderen van 2 1/2 en 3 jaar in hun zalen te ontvangen. Bij gunstig weer gaan ze ook in de tuin spelen. Zij doen dit nu voor het tiende jaar en de prijs is 4,50 per morgen. Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 9-17 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-261417 om de aantijgingen van de jongeren te onderzoeken: „Ik beschik nu eindelijk over concrete beschuldigingen. Alleen ter zake van door politiemensen gepleegde strafbare feiten en ik zeg er nadrukkelijk bij dat het hier om beschuldigingen gaat, en dat alleen die concrete beschuldigingen worden onder zocht zal het onderzoek wor den overgedragen aan een onaf hankelijke partij, namelijk de rijksrecherche". S?HIEDAM De 'inanciële toekomst van speel-o-theek „Ik- kie ziet er niet rooskleurig uit. Als burgeneester en wethou ders hun zin krijgen, bedraagt de gemeentelijke subsidie aan de speel-o-theek in 1981 niet meer dan elfhonderd gulden. Een beroepschrift van de speel-o- theek tegen de weinig welwillende houding van de gemeente, staat maandagavond op de agenda van de gemeenteraad. B en w hebben voorgesteld dit be roepschrift niet ontvankelijk te verklaren. In minder ambtelijk Ne derlands wil dat zeggen dat men van plan is het beroepschrift naast zich neer te leggen. SCHIEDAM Maandag 31 augustus wordt een begin gemaakt met de verbou wing van de boerderij van de heer C. P. N. Lansbergen aan de Harreweg in noord Kethel. Deze boeren bedoening krijgt een functie in het hier aangelegde landschappe lijke weidegebied, doorsne den met wandel- en fietspa den. Het past geheel in de doelstellingen, in dit gebied temidden van de vrije na- ende, zeker zal gaan uitbrei den. Het boerencomplex, waar van de verbouwing een wat feestelijke aanzet gaat krij gen, wordt meer een educa tief centrum voor alles wat leeft en groeit op en rond een boerderij. Voor de schooljeugd is het te benutten voor o.m. het ge ven van aanschouwelijke biologische lessen. Ook wat betreft de omgang met tuin en kleine hoefdieren wordt de jeugd hier straks het no dige bijgebracht. tuur te recreëren ver van het stadsgewoel. Wegen en padennet voeren verder door het gebied Mid den Delfland. Vanuit Schie dam met uitzicht op akker land en stukjes ruige natuur met een weelderige groei van wilde flora. Nu reeds is hier een rijk vo gelleven te observeren (waaronder fazanten). Na voltooiing van het geheel zal dit een oord worden waarin de stand van klein wild, zich beschermd wet- „Ikkie" dringt er bij de gemeente al twee jaar op aan dat er meer geld vrijgemaakt moet worden voor de speel-o-theek, een voorziening waar (gehandicapte) kinderen speelgoed kunnen lenen. Veel Nederlandse steden hebben zo'n speel-o-theek, en in de meeste gevallen springt de gemeente fi nancieel bij. In het Rijnmondgebied hebben Vlaardingen, Rotterdam en Naaldwijk al een dergelijke voor ziening. De abonnementsgelden/ uitleengelden liggen daar aan merkelijk lager dan in Schiedam. Behalve een startsubsidie van het ministerie van CRM en enkele gif ten van onder andere het Nationaal •jeugdfonds (Jantje Beton) en het comité kinderpostzegels, heeft „Ik- kie" geen been om financieel op te staan. In 1980 ging de gemeente niet ver der dan een subsidie van 532 gul den. Ook de elfhonderd gulden die er voor dit jaar zijn uitgetrokken, zullen „Ikkie" niet veel verder brengen. Ati Bastiaanse, voorzitster van de Stichting Speel-o-theek „Ikkie", heeft bij de gemeente (wethouder Posthoorn) al meermaals duidelijk gemaakt dat een speel-o-theek (veel) geld nodig heeft voor de aan schaf van solide speelgoed, dat in de regel nogal duur is. Andere niet weg te cijferen kosten factor is voor de speeló-theek de huur van de ruimte in de Blauwe Brug, waar „Ikkie" gehuisvest is, een plaats die overigens als verre van ideaal beschouwd wordt, om dat „Ikkie het liefst in de binnens tad zou zitten. Pogingen om een pand in de bin nenstad te bemachtigen zijn stukge lopen: een leeg schoollokaal dat men op het oog had werd uitgege ven aan de Stichting Lentefeest om er rolstoelen op te slaan. De speel-o-theek heeft sterk de in druk dat zij ondanks een lange mondelinge en schriftelijke dis cussie met wethouder Posthoorn en zijn ambtenaren, aan het lijntje worden gehouden. In het beroepschrift wordt ook bezwaar aangetekend tegen de op merking van één der ambtenaren van de afdeling CSJ: „Je kunt alle maal wel wat beginnen en de ge meente voor de kosten laten op draaien". Voor een stad als Schiedam, waar men de mond vol heeft over wel zijn, is dat volgens „Ikkie" een no gal merkwaardige gedachtengang.

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 3