86,25 C. KOK MAK B.V. Engelse walseen driekwartsmaat: alles is mogelijk g DE KIPPENBOER /ólc 7* NAAILESSEN 39.50 9»6*3b wand decoraties VIDE0GR0EP DE GORZEN aangesloten bij het instituut 'maak zelf mode' ADIDAS PUMA VOETBALSCHOENEN GEBIT STUK ENKELE GETALENTEERDE MEISJES Couture Bouwina Zeer exclusieve afb. 104,50— BIJ JUWELIER" Sinds 1896 Broersvest 87-93 camping - sport - watersport Hoogstraat 125, Schiedam Grote sortering en reeds vanaf J. VERINGMEIER P. v. Santbrink arts Dr. Pet, Dr. Kortekaas, Dr. Klomp, tel. 206611 Nieuw Nieuw Nieuw Electrisch Gaat niet om primeur Niet wachten Cees Sitton en Irma Gast vinden het geweldig dat zij het rolstoeldansen kunnen promoten. Inl. tel. 010-734802 van 18.00 tot 20.00 uur. Cees Sitton: „Want ook v dan kun je nu toch dansen' Met natte ogen je niet kunt lopen, Hobby en werk Irma Gast die de lessen voor rolstoeldansen gaat verzorgen. Verder ontwikkeld Spin Turn Schiedam Vlaardingen Maassluis Steeds weer heb ik gezegd: „kun je lopen, dan kun je ook dansen. Maar dat gaat nu niet meer op", vertelt Cees Sitton. „Want ook wanneer je niet kunt lo pen, dan kun je toch dansen". Sitton is bekend vanwege zijn dansscholen in deze regio. De school bestaat dit jaar 50 jaar, reden om met een nieuwe aktiviteit te beginnen. Dat wordt het rolstoeldansen voor alle gehandicapten in het Rijnmondgebied. Deze week is in Sitton's dans school aan de Lange Haven in Schiedam een de monstratie gegeven van het rolstoeldansen. „Het is echt een fantastisch gezicht", is Sitton's vaste overtuiging. HET NIEUWE STADSBLAD - RANDSTAD-EDITIES - 28 AUGUSTUS 1981 PAGINA 3 Uitgevoerd in geweven 1 zijde vanaf Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 9-17 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-261417 AFWEZIG tot 14 sopt. Waarnemen spoedgevallen: Tuinlaan 38 Swammerdamsingel 7 Jul. v. Stolbergstraat 3 Bezoeken aan huis: Boodschappendienst Mindervaliden met de rolstoel op de dansvloer Vereniging voor audio-visueie produkties. Nwuwc Stadsblad 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R. de Kiewtt Telefoon 010-732877 Privé 01899-17848 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor. HOOFD VERTEGENWOORDIGER: J. Groeneveld Telefoon 010-707528 Privé 010-261270 INZENOTERMMN REDAK TIE-KOPU: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor. REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange EINOREDAKT1E: Ruud van Houwetingen Telefoon 010-265764 HOOFDREDAKTIE RAND8T AD-EDITIES: P. J. Hovingh Tel. 070-190290 Privé 01807-18513 UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift B.V., ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's- Gravenhage d.d. 30.07.79 nr. 78/1979. pageren van het rolstoeldansen. „Je kunt er tweeduizend woor den over schrijven, maar dan nog kun je het fijne gevoel niet onder woorden brengen", vindt zij. Om te laten zien hoe het in zijn werk gaat start zij een cassette recorder. Uit de luidspreker klinkt Conny van den Bosch sa men met Janis Ian. Een driek wartsmaat, de Engelse Wals. Op het glanzende parket staan twee rolstoelen. Corrie van Hugten in de ene, Evert Caste- lein, de man die het rolstoel- dansen naar Nederland heeft gebracht, in de andere. Twee tellen van de driekwartsmaat glijden de vederlichte rolstoelen naar voren. Op de derde tel grijpt Corrie één van de hand vaten van haar partners rols toel. Deze doet hetzelfde met zijn linker hand. Sierlijk glijden zij rond. Precies op de maat rol len ze weer naar voren, een wonderbaarlijk gezicht. „Dansen voor gehandicapten", licht Irma Gast toe, „is natuur lijk wel wat anders dan het dansen voor validen. Daar neem je bij de Engelse Wals bij voorbeeld één stap voorwaarts en twee zijwaarts. Met een rols toel gaat dat nu eenmaal niet. Zijwaarts kun je dan wel verge ten. Dus rol je eerst naar voren en draait dan om elkaar heen. Het ziet er toch reuze leuk uit?" Corrie van Hugten vertelt va nuit haar eigen ervaringen: „Weet je wat het is, je krijgt weer een gevoel van eigen waarde terug. Dat is toch ge weldig. Ik zie dat ook om mij heen. Gehandicapten die met rolstoeldansen beginnen gaan ineens weer op hun kleding let ten. Ze vinden het fijn er leuk uit te zien, terwijl ze vaak voor die tijd nergens belangstelling meer voor hadden. Ze vinden het nu leuk om bijvoorbeeld eens een eigen jurkje te naaien. Ze komen weer in beweging en uit dat vaak zo beperkte krin getje waar ze jarenlang in blij ven. Het is toch geweldig dat je die mensen deze gelegenheid kunt bieden". Corrie van Hugten is dan ook dolblij dat Cees Sitton ook een dergelijke lessenserie be gint. Zelf heeft zij al in enige dagcentra voor gehandicap ten dergelijke lessen gegeven. Rolstoeldansen is niet alleen mogelijk voor licht gehandicap ten. „Ook mensen die bijvoor beeld in een electrisch voortbe wogen stoel zitten kunnen ge woon meedoen", zegt Irma op de verrukte gezichten van de gehandicapten. Evert Castelein zag de uiterst voldane gezichten en wist vanaf dat moment zeker; rolstoel dansen komt ook in Nederland. Nu heeft het rolstoeldansen dus ook het Rijnmondgebied bena derd. „Het gaat er helemaal niet om een primeur te hebben", legt Cees Sitton uit. „Ik vind namelijk dat zoiets gewoon moet. En dus begin ik er mee, zo simpel is dat". Irma Gast en Cees Sitton zullen zelf nog een instructieweek krijgen. „Want", zo gaat Irma verder, „je moet natuurlijk ook zelf eerst de technieken van het dansen in een rolstoel be heersen voordat je het aan an deren kunt overbrengen". De variaties bij het rolstoel dansen zijn ongekend groot. Corrie van Hugten weet daar alles van. „Nog niet zo lang ge leden hebben we in mijn woon plaats Amstelveen een groot feest gehad. Daar is ook veel ge danst. Veronica's Drive In Show was er. Maywood en weet ik al niet. Een heel gezellig feest, gehandicapten en validen door elkaar heen. In het begin was het voor de validen een beetje wennen, maar al gauw had niemand er meer erg in. Je wordt gewoon geaccepteerd. En weet je, met een rolstoel kan je zelfs disco-dansen". Zij kent zelfs mensen die hun rolstoel tot een discostoel ma ken, door aan de wielen bij voorbeeld knipperlichten te bevestigen. Toeters en bellen, alles kan. „Het is", zegt ze vol overtuiging, „helemaal niet gek wanneer een gehandi capte danst. Die rolstoel is dan wel een dood metalen ding, maar je kunt er zelf nog wat van maken". Een exacte datum voor de eerste rolstoeldansles bij Sitton is nog niet bekend. „Het hangt nu alleen nog maar van de deel nemers af", zegt Cees Sitton. „We zullen echt niet wachten tot we bijvoorbeeld twintig aan meldingen binnen hebben. Wanneer er zich vier melden, dan kunnen we beginnen. Wat ons betreft kan dat al in sep tember. Dan beginnen ook onze andere danslessen". Om meer over het rolstoel dansen te weten te komen kun nen geïnteresseerden bellen zoekt voor haar nieuwe produktie tussen de 18 en 25 jaar. „Dit jaar werd op één van de middagen een demonstratie gegeven door Corrie van Hug ten en Evert Castelein", ver telt Sitton. De dansleraren keken wat vreemd tegen die rolstoelen op het glanzende pakket aan, maar gaven zich al gauw gewonnen voor dat gene wat zich voor hun ogen afspeelde. Irma Gast-Krommenhoek (25), één van Sitton's lera ressen, stond er bij te kijken en raakte, evenals vele ande ren, ontroerd. Ze zegt: „Echt hoor, een fantas tisch gezicht. Zelfs grote vol wassenen zaten met natte ogen druk krijgen dat het alleen is bestemd voor minder validen uit Schiedam, nee, Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland, noem maar op, alles telt mee", vertelt Sitton enthousiast. Irma Gast raakt ook niet uitge sproken over het rolstoel dansen. „Gehandicapten", zegt zij,worden maar al te vaak als zielig beschouwd. Maar dat zijn ze absoluut niet. Geen sprake van. Het enige verschil is dat wij wél kunnen lopen en zijn niet". Datzelfde zegt ook gepensio neerd dansleraar Evert Caste lein (70) er over. „Onze benen zijn hun wielen". Volgens Irma Gast is het rolstoeldansen uitermate ge schikt voor gehandicapten die niet aan sport durven te doen". Sport, zo vrezen zij, is meer prestatiegericht, maar bij dansen ligt dat anders. Het is veel meer ontspan nend. Misschien dat we daar door een groep gehandicap ten uit de huizen kunnen krij gen die anders maar doelloos thuis blijven zitten". Corrie van Hugten (30) kan daar van meepraten. Zij is zelf gehandicapt. Zes jaar geleden raakte ze door een bloedziekte in een rolstoel. Meer dan tien stappen kan zïj niet meer lopen. Voor zij in een rolstoel raakte was Corrie van Hugten enthou siast danslerares. „Mijn werk en mijn hobby" noemt ze het. De handicap maakte daar een radi- kaal einde aan tot grote teleurs telling van Corrie zelf. Uitgaan was er niet meer bij. Maar daar is nu verandering in gekomen". „Ik geniet nu weer", vertelt ze stralend. De jonge vrouw be steedt erg veel tijd aan het pro- Gast. Het rolstoeldansen komt uit Engeland en de Skandinavische landen. Evert Castelein kwam er als eerste mee in aanraking en wilde aanvankelijk zijn oren niet geloven. Tijdens een be zoek aan Engeland, toch al een Mekka voor dansers, kreeg hij een demonstratie van het te zien. Meer dan verbaasd keek hij naar de techniek van het rolstoeldansen, hoe behendig de gehandicapten hun stoelen lie ten glijden en draaien. Zijn vrouw stootte hem aan en zei: „Evert, kijk nou eens niet naar de techniek en kijk op die hoogte". Met haar hand wees zij met dansschool Sitton, telefoon 010-266262. „Ze kunnen ook bij onze school aan de Lange Haven langsko men. We zijn de hele dag open, want we zijn namelijk ook druk bezig met het inschrijven voor de andere lessen. Iedere dag, behalve zondag, zijn we geo pend voor informatie en in schrijvingen. Van tien uur 's morgens, tot negen uur 's a- vonds", vertelt Cees Sitton. De lessen voor gehandicapten, tegen een sterk gereduceerde prijs, zullen voorlopig alleen aan de school aan de Lange Ha ven worden gegeven. „De mensen zullen nog veel van het rolstoeldansen horen", is de vaste overtuiging van Irma Gast. Het rolstoeldansen ontwikkeld zich nu ook verder. Op den duur moet het zo zijn dat ook gehandicapten op feestavonden kunnen dansen. „Dat is nu nog niet het geval", zegt Corrie van Hugten uit ervaring. „Naar een gewone discotheek gaan is er voor ons niet bij. Daar zijn mee stal lastige stoepjes en moeilijke trappen en veel te smalle gan gen. Je komt er gewoon niet in". De Sitton dansschool aan de Lange Haven is wel goed be reikbaar voor minder vali den. Het rolstoeldansen be perkt zich nu nog hoofdzake lijk tot de gehandicapten. Maar dat verandert nog. Cor rie van Hugten besteed sa men met Evert Castelein veel tijd aan het ontwikkelen van een zogenaamd geintegreerd dansprogramma. Een dansprogramma voor va liden en gehandicapten tesa- men, zodat een valide met een gehandicapte kan dansen. Ook daarvan heeft Corrie van Hugten bij Cees Sitton tijdens een bijeenkomst een demonstratie gegeven. Evert Castelein loopt dan naast de rolstoel en maakt de aange paste danspassen. Het ziet er zeer professioneel uit. Op zeer eenvoudige wijze maakt Corrie van Hugten de meest ingewikkelde draaien. „Een Spin Turn is heel simpel uit te voeren", meldt Castelein professioneel. Van het gehandicaptendansen is al een compleet uitgewerkt draaiboek voorhanden. In de Noorse hoofdstad Oslo hebben dansleraren dat helemaal uitge werkt. Daarin staat hoe iedere dans, van tangO tot paso-doble en van cha-cha-cha tot rumba, moet worden gedanst. De bewegingen zijn daarin tel voor tel beschreven. Maaz van het gecombineerd dansen, vali den en gehandicapten, is nog niets op schrift gezet. Corrie van Hugten werkt daar mo menteel samen aan met Evert Castelein. „Weet je wat het is", vertelt Cees Sitton, duidelijk tevre den met het nieuwe initiatief, je kunt hier uren over blij ven vertellen. Het is ook een geweldig gezicht wanneer je een aantal rolstoelen over de dansvloer ziet rollen. Echt, het is niet onder woorden te brengen. Daarom popelen wij om er mee te beginnen. Bang hoeven de gehandicap ten helemaal niet te zijn. Mis schien dat ze enige schroom moeten overwinnen, maar dat is niet meer dan mense lijk. Dat heeft iedereen die aan iets nieuws begint. Het mag je echter nooit weer houden". Cees Sitton heeft er ook geen woorden voor en hij besluit: Ik zou het wel tegen alle gehandicapten van de da ken willen schreeuwen, mensen kom, doe het, dansen is geweldig, ook voor jullie". UW POELIER SINDS 1895 in clubjes van max. vier cursisten Joz. Areleosingel 209 telefoon 710690, Schiedam Zo snel mogelijk hoopt Sit ton met het rolstoeldansen te beginnen. In juni van dit jaar kwam hij er voor het eerst mee in aanraking. De Nederlandse Bond van Dansleraren, de grootste van het land, hield in de buurt van Eindhoven U haar jaar lijkse congres. De daar ver zamelde dansleraren praat ten daar over de laatste nieuwe snufjes op dansge- bied. Dat kan variëren van Engelse Wals tot Disco. te kijken". Cees Sitton keek aan het einde van de demonstratie naar Irma Gast, die naast danslessen ook indoor-atletiek geeft aan de le den van de Schiedamse Invali den Sportvereniging De Ooie vaars. „Is dat wat voor jou Irma", vroeg Cees Sitton haar. Irma Gast slikte wat weg en kon alleen maar uitbrengen „nou". Kort daarop maakte Cees Sitton op het congres bekend dat zijn school officieel zal beginnen net het rolstoeldansen, als eerste in het Rijnmondgebied. ..De mensen moeten niet de in-

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 3