Geschiedenis van de Singelkerk van topklasse m ULTRAC B.V. I: f l 5 il H. Laurentius, patroon van ons bisdom Rotterdam Sterrit 1981 Gedoopt uitgave voor de Rooms Katholieke binnenstadsparochie St. Liduina O. L. Vr. Rozenkrans, Schiedam. Redaktie-adres: Rotterdamsedijk 320, Schiedam. Telefoon 263095 aflevering 22 isnoM Het Parochiebestuur van de Parochie H. Liduina - O.L. Vrouw Rozenkrans te Schiedam, vraagt op korte termijn voor de verzorging van twee priesters een die tevens gastvrouwe wil zijn van de pas torie. Over assistentie in het pastorale werk kan worden gesproken. Inwoning in de pastorie is mogelijk. Salariëring volgens richtlijnen van het Nederlands Episcopaat. Brieven te richten aan de Pastorie, Singel 104, 3112 GS Schiedam. MIN/METRO PERFECTIE IN AUTOTECHNIEK CASTOR POLLUX Wie op de MiniMetro, de GezinsMini, heeft gewacht, heeft niet alleen zijn centen in zijn zak gehouden, maar hoeft er nu ook minder uit te geven. De allerzuinigste van de vier verschillende uitvoeringen loopt 1 op 20.8 bij 90 km/u. constant. 1 op 14,7 bij 120 km/u. en in de stad (volgens E.C.E.-norm). Toch accelereert ie pittig en z'n top ligt tegen de 140. Onderhoud (eens per 20.000 km een grote onderhoudsbeurt) en andere kosten drukken eveneens minder zwaar op uw budget dan bij andere auto's in dezelfde klasse. Wij verlenen u een Waarborg op Onderhoudskosten gedurende 2 jaar of 80.000 km! In relatie tot z'n prijs (vanaf f 12.995.-) heeft hij standaard al een overdosis aan luxe. We schamen ons dan ook geenszins u deze standaarduitvoering aan te bevelen. Terwijl men bij andere merken al gauw z'n toevlucht moet zoeken tot de duurdere modellen. En voor alle uit voeringen geldt: 1 jaar lang gratis BL Europe Service, een unieke dienstverlening voor onder weg. Kom naar onze showroom en maak een proefrit. MIN! METRO. DE GEZ/NSM/N/ Jan van Riebeeckweg 2, Schiedam, telefoon 010 -152066 Stermodellen 1981Voor maar f 1.900,--. (adviesprijs - af magazijn - incl. B.T.W.) 3 HET NIEUWE STADSBLAD - RANDSTAD-EDITIES - 28 AUGUSTUS 1981 PAGINA 7 binnenstadskerk Het is misschien interessant, vooral voor de ouderen onder ons, om de namen te noemen van de paters, die in de dertiger en veertiger jaren het priesterteam vormden van de Singelkerk. In de eerste plaats de pastoor. Pastoor Meijer, die op 7 september 1930 als zoda nig werd geinstalleerd, bleef in functie tot 8 maart 1946. Hij heeft in de moei lijke oorlogsjaren aan de parochie lei ding gegeven. In 1946 werd hij opge volgd door pastoor L.D. Oorsprong, die aanbleef tot 29 augustus 1958. Tegelijk met pastoor Meijer werd pater Frehe benoemd tot kapelaan. Deze bleef tot juli 1934 om daarna opge volgd te worden door pater Smulders. Pater Smulders, op zijn beurt was ruim 7 jaar werkzaam tot december 1941. In zijn plaats kwam pater Determeijer, die schrijver dezes in januari 1943 heeft ge doopt. Pater Determeijer werd in de cember 1943 opgevolgd door pater Van der Ven, die aanbleef tot september 1947. Daarna werd pater van Bakkum tot kapelaan benoemd en hij bleef tot juli 1952. Pater van Campen was reeds kapelaan toen pastoor Meijer werd benoemd. In september 1933 kwamen er in zijn plaats twee paters, namelijk: pater Ver- heij, die reeds van 1900 tot 1912 kapelaan aan de Singelkerk was geweest en pater Reisch. Pater Verheij werd in maart 1940 opgevolgd door pater van Noord, die op 29 mei 1941 overleed. Pater Reisch bleef tot juni 1938 en werd opgevolgd door pater van Zeijl, die kape laan was tot augustus 1942. Voor hem kwam in de plaats pater van Kessel, die in functie bleef tot januari 1949. Daarna kwam pater Willems, die op zijn beurt weer in september 1953 werd overge plaatst. De parochie, die in de dertiger jaren steeds groter werd, had behoefte aan meer priesters. Daaarom werd in april 1931 pater Kolenberg benoemd en hij bleef tot december 1940. Pater Keijser was van oktober 1932 tot novenber 1937 kapelaan, om opgevolgd te worden door pater Terwindt, die op zijn beurt werd vervangen in december 1939 door pater Fleuren. Pater Fleuren werd in augustus 1944 overgeplaatst en voor hem kwam pater van Pampus, die bleef tot oktober 1948. In oktober 1948 werd pater van Moorsel benoemd en hij was werkzaam in onze kerk tot augustus 1951. Gedurende kortere tijd waren de paters Luijkx (januari 1937 tot september 1938), Hoekstra (augustus 1929 tot oktober 1932) en Pfeil (oktober 1938 tot decem ber 1942) in onze Singelkerk als kape laan werkzaam. Dan was er nog pater Meijer, niet te ver warren met pastoor Meijer, die hier werkzaam was van december 1942 tot december 1943, pater Ditters, van de cember 1943 tot augustus 1950 en pater van Deventer, van januari 1947 tot zijn overlijden op 17 oktober 1955. Al deze paters hebben door hun inzet een onuitwisbare stempel op het paro chieleven gedrukt en vorm gegeven aan de Kerk, zoals vooral ouderen zich nog zullen herinneren. Het leek ons daarom gewenst een over zicht te geven van de priesters, die de parochie gestalte hebben gegeven en die bij vele katholieke Schiedammers herin neringen zullen hebben achtergelaten. In onze volgende afleveringen zullen wij trachten dit raamwerk op te vullen met bijzonderheden, zoals ze in de kronieken geregistreerd staan. C.H. van der Zant. Dit jaar bestaat ons bisdom Rotterdam 25 jaar. Door middel van verschillende vie ringen is dit feit feestelijk herdacht, en vanzelfsprekend is er ook veel aandacht besteed aan de diaken Laurentius, en aan het diakonaat in onze kerk-van-nu. Van oudsher wordt deze martelaar-dia- ken op een bijzondere wijze vereerd in de liturgie van onze Kerk. Hij stierf de marteldood tijdens de vervolgingen van keizer Valerianus in het jaar 258. Onver schrokken en vastberaden heeft deze heilige een getuigenis afgelegd van zijn geloof in Jezus Christus. Laurentius was diaken in dienst van de Romeinse kerk onder Paus Sixtus. Diaken betekent: die naar, dienstbaar zijn. Het behoort tot het ambt van diaken om te assisteren bij de liturgie, en bijzonder bedienaar te zijn ten behoeve van de armen en noodlij denden. Gedurende vele eeuwen hebben wij in onze Kerk de diaken gezien als ie mand, die nog de priesterwijding moest ontvangen. Diaken-zijn was een soort tussenfase, een voorbereiding op de priesterwijding. Aan de diakonaatswij- ding was ook verbonden de belofte om te leven ongehuwd voor de Heer. Het Tweede Vaticaans Concilie heeft be paald, dat de diaconaatswijding niet al leen maar een voorbereiding is op de priesterwijding, maar ook een zelfstan dige levensstaat kan zijn. We spreken dan van het permanente diaconaat. En wanneer iemand gewijd wordt tot permanent-diaken, dan is het onge- huwd-zijn géén voorwaarde. Maar is men eenmaal diaken gewijd, dan staat het hem niet meer vrij om een huwelijk te sluiten - en wanneer de echtgenote van de diaken zou komen te overlijden, dan kan er geen tweede huwelijk wor den gesloten. Als uitgangspunt heeft men bepaald, dat deze diakenwijding toegediend mag worden aan mannen, die in de leeftijd zijn tussen 35 en 60 jaar. Wanneer men geen theologische voor-opleiding heeft gehad, duurt de studie ongeveer 4 jaar, d.w.z. een aantal weekends gedurende 4 jaar (studie-weekends, bezinning-week- ends, een aantal met echtgenote), want het permanent-diakonaat is meestal een part-time functie naast de betrekking, die men vervult in de maatschappij. De werkzaamheden, die vanuit het dia konaat worden verricht, zullen daarom meestal gebeuren in de avond-uren en in de weekends. Als diaken assisteert men aan het altaar bij de liturgische vieringen, men is de gewone bedienaar bij het communie-uit reiken, verkondiger van het geloof (door prediking en geloofs-onderricht), bedie naar van het sacrament van de Doop, of ficieel kerkelijk getuige bij een huwe- lijksesuiting, en men kan als diaken de absoute verrichten bij een uitvaart. Zo'n diaken was ook Laurentius. Maar in zijn tijd was een diaken ook heel bij zonder aangesteld voor de verzorging van de armen en noodlijdenden; een taak, die altijd door de Kerk is vervuld als een zeer belangrijke opdracht. Werd bij ons in de Kerk de diaken veelal ge zien als iemand, die zich voorbereidt op het priesterschap, in de kerk van de Re formatie heeft men altijd diakenen ge kend, die heel bijzonder waren aange steld voor de armenzorg. Zo zijn ook de Diaconessen-ziekenhuizen ontstaan, als liefdewerk van de Kerk van de Refor matie. De zorg voor de armen en gebrekkigen is in onze Kerk weliswaar niet altijd het werk geweest van de diaken, maar velen hebben zich op een onvoorstelbare wijze ingezet om in opdracht van de kerk zich te wijden aan materiele noden van de mens. Denkt u eens aan de Zusters Dominica nessen, die Huize Frankeland hebben gemaakt tot wat het nu is door hun niet- aflatende zorg zonder uren-roosters, en denkt u eens dezer dagen bijzonder aan het Nolet-ziekenhuis, dat is groot ge maakt door de onvoorwaardelijke inzet van de Zusters onder de Bogen, en zo zijn er ontelbaren, die vanuit het Evan gelie en in opdracht van de Kerk de DIAKONIE hebben verricht: dienstbaar zijn aan mensen om je heen, en aan mensen ver weg. Het spreekt vanzelf, dat we als Kerk nooit genoeg kunnen doen wanneer het gaat om diakonie. Het Tweede Vaticaans Concilie heeft bepaald, dat de Kerk vóór alles moet vasthouden aan die traditie van dienstbaarheid als het vaststelt, dat de Kerk er is voor de wereld. Ofschoon het woord „diakonie" slechts zelden in de documenten voorkomt, ko men we wel telkens woorden tegen die benadrukken, dat de kerk zelf als geheel dienstbaar moet zijn zoals dit ook ge vraagd wordt van ambtsdragers, religeu- zen en alle gelovigen. De zin van de Kerk is, dat zij de dienst van Christus zichtbaar en tastbaar maakt in haar ei gen midden, en zó ook voor de gehele wereld. Ook al zijn we niet allen ambtsdragers in die Kerk, we hebben de opdracht om op de plaats waar we zijn gesteld, een duidelijk getuigenis te geven van ons christen-zijn, natuurlijk wat geloof be treft, maar óók wat de diakonie, de dienstbaarheid, betreft. Laurentius wordt vereerd omdat hij een voorbeeldige diaken was in de Kerk, en een uitmuntend verzorger van de ar men. Hij heeft hiervan een getuigenis afgelegd, en is om dat getuigenis gemar teld. Van ons zal dit wel niet worden ge vraagd - althans géén marteling in het openbaar op een rooster boven het vuur (zoals Laurentius), maar om uit te ko men voor je principes, voor datgene wat je heilig is, wanneer je eerbied hebt voor het leven en voor het ongeboren leven, wanneer je trouw wilt zijn aan je keuze in huwelijk, priesterschap of religieus le ven, wanneer je aan je kinderen een goede christelijke opvoeding wilt geven in trouw aan de kerk en de leer van de apostelen, wanneer je je huwelijk wilt beleven als een sacramentele band... dan voel je je soms even onmachtig en zwak als Petrus, wanneer hij over het water naar Jezus wil toegaan... hij dreigt te zin ken, maar Christus houdt hem vast. Gods genade heeft de gekruisigde Petrus en de geroosterde Laurentius sterk ge maakt! Vragen wij in ons gebed om de voor spraak van deze heilige mensen uit de geschiedenis van ons Kerk... Petrus, Laurentius, O.L. Vrouw v.d. Rozen krans, Liduina. Mogen wij iets van hun geloof en hun trouw in ons leven waar maken! P.M. Vismans, pastoor. Zondag 20 september 1981 hopen wij weer de jaarlijkse sterrit te houden. Vele automobilisten hebben zich spon taan hier voor opgegeven. Het is voor de Commissie Maatschappe lijk Werk, (waar dit onder valt) ontzet tend fijn, dat ondanks de stijgende kos ten van benzine, dit toch weer door kan gaan. Werkgroep Commissie Maatschappelijk Werk. 24 mei:Natasja, dochter van Frans Kop penhagen en Adriana van den Heuvel 24 mei:Susanna, dochter van Hendrik de Vaal en Petronella van Gerven 21 juni: Linda, dochter van Joseph Boon en Gijsberta Hendriks 21 juni: Gabriëlla, dochter van Martins Juan Baros en Margareta Oosterwijk 21 juni: Anthony, zoon van Anthony Molenaar en Maria Warmedam 1 juli: Richard, zoon van Johannes Steij- len en Janny Kleijzen 3 juli: Gerarda, dochter van Gerard de Winter en Arendje Brinckmann 4 juli: Mark, zoon van Harry Bouwens en Liduina Kleijzen 26 juli: Lourens, zoon van Frank Jonge- pier en Yvonne Geerdes 22 aug.: Matthias Hendrik Koster, Stad houderslaan 81 23 aug.: Jacobus Pasztjerik, Lange Kerk straat 23. De St. Franciscus-Lodewijkgroep is weer begonnen met de aktiviteiten. De Scoutinggroep St. Franciscus Lode- wijk, met een troephuis op de Lange Ha ven 11 te Schiedam en een troephuis aan de Broekpolderweg in Vlaardingen is in beide steden weer met de aktiviteiten begonnen. De welpen (jongens van 7 tot 10 jaar) en de kabouters (meisjes van 7 tot 10 jaar) hebben hun bijeenkomsten op zaterdag morgen. De oudere leeftijdsgroepen van 10 tot 14 jaar, de verkenners en gidsen, houden hun bijeenkomsten op zaterdag morgen. In Vlaardingen start binnekort ook een meisjes-vendel binnen de groep. De zomerkampen dit jaar, werden wat de jongere leden betreft, gehouden in Arnhem, de oudere leden zwierven in België, Luxemburg en Frankrijk. Met 136 leden en stafleden groeit de groep snel. In 1983, als de groep 50 jaar bestaat zal er een groot kamp worden gehouden voor alle leden. Waar precies is nog niet bekend, maar begonnen is met de orga nisatie. Zeker is dat de groep dat kampt net zoals in 1978 toen de groep 45 jaaH bestond, in het buitenland zal organise'- ren. Gelukkig konden een aantal nieuwe- stafleden aangetrokken worden om het oplopende ledental te helpen opvangen. Alleen in de stad Vlaardingen is verster king gewenst. De gïoep telt daar nu wel pen en kabouters, maar begint binnen kort met verkenners en gidsen. Indien jongens en meisjes tussen de 7 en 13 jaar interesse hebben om zich aan te melden om samen met anderen het spel van Scouting te spelen zijn zij welkom. U kunt zich altijd telefonisch wenden tot L. Mientjes, Laan van Spieringshoek 81 te Schiedam, momenteel de groepsvoor- zitter van de groep. (tel. nr. 709769 te Schiedam). huishoudster De mensen die met de aanschaf van een nieuwe auto hebben gewacht krijgen het grootste gelijk. Profiteer van de voordelen - ook in prijs - die onze Stermodellen 1981 u bieden. De top in kwaliteit, afwerking en rendement. Ook te leveren met gjrtra optimale verwarmingssystemen. Richard Le Droff heeft een keus uit 150 modellen. Van rustiek en klassiek, tot de meest moderne haard. Deskundig geplaatst, door ervaren schouwen bouwers Overtuig u zelf. Kom naar een van de Richard Le Droff showrooms. HOEK VAN HOLLAND S2 •5 ORANJESLUISWEG 0 5 HB hofman o V A \V4 - Ct MAASSLUIS Openingstijden showroom: maandag t/m vriidag 9-l7uur vender volgens afspraak Blauwhek 27 Telefoon 01745-4640 (4 lijnen)

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 7