Vele tienduizenden aan haring en bier VANDAAG deze krant kreisel Verzetsexposities Schiedam, Viaardingen en Maassluis Muziekcollectief houdt open huis Praten over Ipi Tombi" Discus voor FNV-WAO f in - --v bruids snow Stadsbtafi Boottocht voor gehandicapten Fietseraktie vanENFB HDVS start met damesvoetbal f If VOLVO b.i KOSTER Penning-Monza Collegeliever uit het pand Koot vleesshop 738222 een prima keuze. T.V. DEFEKT? RADIO ABA ERTAN o Drie tentoonstellingen Automaterialen b Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Z-Holland. 34Edities. Wekelijkse totaal oplage ca. 1 miljoen. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9-Rijswijk-Telefoon 070-190222. MËzwMmmm&mm ,-t 'T. D -&r Interest Telefoon een RENAULT van Het werkcomité. VLAARDINGEN Zaterdag 12 maart 1982 zal op de Vlaardingse Markt, recht te genover de plaats waar vroerger een poli- tiebureua in het stadhuis was gevestigd, het nationale Geuzenmonument worden onthuld. Een dag later is het 13 maart de jaarlijkse officiële herdenkingsdag van de gevallen verzetsgeuzen uit de jaren 1940-1945. Deze Geuzen kwamen voor een groot deel uit de drie Waterweg-steden Schiedam, Viaardin gen en Maassluis. Aangezien de 13e maart op een zondag valt is de ingebruikneming en de traditionele jaarlijkse herdenking één dag vervroegd. Wie het monument gaat onthullen is nog steeds niet bekend. Nog steeds wordt gedacht aan een lid van het Koninklijk Huis. Wel is nu reeds be kend dat de Mariniers kapel de muzikale bege leiding van de opening voor haar of zijn reke ning zal gaan nemen. Ontwerper van het Vlaardingse Geuzenmo nument wordt de in deze stad woonachtige Leen Droppert die zich mo menteel op een Franse boerderij heeft terugge- TAPIJT EN KARPETTEN HALVE PRIJZEN TAPIJTKAMPIOEN trokken om de laatste handelingen aan het de finitieve schetsontwerp te leggen. JONGE GEBRUIKTE AUTO'S AUTOBEDRIJF WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1981 - NR. 65 OPLAGE 37.100, 33e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam en Kethel Kantoor: Brcsersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Viaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delfts Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 180.210. Nieuwe f* SCHIEDAM Donderdag avond 10 september wordt in gebouw Irene, Nieuwe Haven 155 te Schiedam, een oprich tingsbijeenkomst gehouden van een Zuidelijk Afrika werkgroep voor Schiedam en Viaardingen. Het is de bedoeling dat tijdens deze bijeenkomst afspraken worden gemaakt voor een gel dinzameling ten behoeve van SWAPO en het ANC, resp. be vrijdingsbewegingen van Namibië en Zuid-Afrika. Verder zal ondezmeer gespro ken worden over akties rondom musical Ipi Tombi welke eind september gecontracteerd voor een optreden in de Stadsge hoorzaal in Viaardingen en be gin november voor het Schie- damse Passagetheater. Er zal een vertegenwoordiger aanwezig zijn van het landelijk Komittee Zuidelijk Afrika (het vroegere Angola Comité), ter wijl ook een vertegenwoordiger is uitgenodigd van de Anti Apartheids Beweging Neder land. De avond zal worden begeleid met een bespreking van de ak- tuele situatie in Namibië, Zuid- Afrika en Angola. Hierover zal David de Beer het woord voe- SCHIEDAM De Rot terdamse toneelgroep Dis cus verzorgt 15 september voor de FNV WAO een toneelavond in de 4 Mo lens aan de Nieuwe Dam- laan. Aanvang 19.45 s? Geuzen - monument wordt 12 maart 1982 onthuld HOOGSTRAAT SCHIEDAM ij££'jPT. n de Supermarkt >inBn>(1 H*i|d«n Broomvsld 68 76 29 september zie de advertentie in dit blad! 1 bruidshuis son ja Rotterdam Dordrecht Gouda Stationsplein 2, Schiedam Tel010-37 7099 f Wij helpen direktü! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of v 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting Volop voor Nieuwe Mathenersserstraat 32, telefoon 010-732562 De keuze van het ontwerp van Leen Droppert is unaniem ge weest. Zowel het comité van aanbeve ling waarin de drie burgemees ters, Te Loo (Schiedam), Kie- boom (Viaardingen) én Van Es (Maassluis) zitting hebben, als het werkcomité, hebben zich eenstemmig voor het ontwerp van Leen Droppert uitgespro ken. Aanvankelijk was Leen Drop pert van mening dat het Geu zenmonument pas in 1983 opge leverd kon worden, maar dat was aldus iedereen veel te laat. Vandaar dat nu de datum 12 maart 1982 is gekozen; een histo rische datum voor de Geuzen. Volgens de penningmeester van het werkcomité, De Ranitz, is er reeds een bedrag van ruim 100.000,- binnen. Voor het monument is eën be drag van 150.000,- nodig; het restant hoopt men te bereiken via persoonlijke bijdragen. Afgezien is van een (straat)col- lecte, terwijl ook geen bewijzen van participatie zullen worden verkocht. Wel zullen gelden worden inge zameld tijdens drie tentoonstel lingen die in Schiedam, Viaar dingen en Maassluis aan de Geu zen zullen worden gewijd. Om het Geuzenmonument en vooral het ideaal van de Geuzen bij de jeugd overeind te houden, zijn enkele evenementen geor ganiseerd. Zo worden op de lagere scholen v lesbrieven verspreid, waarin en kele brieven van de Geuzen zijn opgenomen. Hiermede trachtte met name de grote Geus van het eerste uur: Bernard IJzerdraat, de vaderlandse vrijheidsgedach te hoog te houden. Was IJzerdraat dus de Geuzen- initiatiefnemer, de Vlaardingers Jan Kijne en Ary Kop, die op de 13e maart 1941 zijn gefusilleerd, kunnen de uitvoerders van de Geuzen-idealen worden ge noemd. Ook aan hen wordt uiteraard veel aandacht aan de lesbrieven besteed. Een proef met deze lesbrieven is al genomen bij leerlingen van de Vlaardingse prof. Telderschool. Een groot publiciteitssucces kreeg het Geuzencomité ook met een uitzending van Spre- kershoek, die op 15 maart was te zien. Daar kwamen diverse geldbe dragen op binnen en bereikte het organisatiecomité honderden brieven. De verwachting, dat op 4 okto ber, wanneer de eerste uitzen ding van Sprekershoek te zien zal zijn van het nieuwe seizoen, er opnieuw aandacht aan de Geuzen en het worden besteed. monument zal met Bovag-garantiebewi|s vindt u in de showroom van Bettoweg 27 achter sta?" - Schiedam telefoon 6?1162 1\ TOr IF^P A OR F Het ontwerp zelf beeldt uit een duidelijk herkenbare menselijke figuur met elementen van vast beradenheid, twijfel en onzeker heid; ja vertwijfeling. De hand functioneert als middel tot be zwering en waarschuwing, maar ook ter afwering van gevaar voor het kwetsbare eigen lijf. Er om heen komt een cirkelvor mige ommuring om het thema als het ware te beklemtonen. Vandaar uit loopt een oversteek plaats met zwarte, in plaats van witte strepen, als een zichtlijn richting Oude Stadhuis, waar de Geuzen eerst hehhen opgesloten gezeten Er zijn achttien drei gend zwarte strepen: het aantal executies op de Waalsdorper vlakte verricht na de gerucht makende processen m hel begin van de oorlog; vijftien Geuzen en drie Februari stakers vonden <le dood. Het monument zelf is drie meter hoog. Aan de Geuzen zullen in de drie steden: Schiedam, Viaardingen en Maassluis, tentoonstellingen worden gewijd. Maassluis bijt op 13 maart 1982 de spits af. Op die dag wordt in het Stadhuis aan de Konings hoek een expositie geopend over verzetsmonumenten in Neder land. Uiteraard zal daarbij het ontwerp van het Geuzenmonu ment centraal staan. Rond 4 en 5 mei 1982 zal er een Geuzenexpositie in Viaardingen worden gehouden. Plaats van handeling is nog niet bekend, maar het onderwerp, zullen de brieven, vaak de originele, van de Geuzenaktie in het begin van de Tweede Wereldoorlog zijn. Op deze expositie zullen ook de originele stukken te zien zijn die afkomstig zijn van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumenta tie. Schiedam sluit rond de perio de van 19 november 1982 de rij. Dan is het 90 jaar geleden dat Bernard IJzerdraat werd geboren, hij was de grote Geu zen-initiatiefnemer en is tot zijn dood leraar in Schiedam geweest, de plaats van deze speciale Bernard IJzerdraat- expositie is nog niet bekend. Dam 26, Schiedam Centrum telefoon 262001-266817 SCHIEDAM Zaterdag 12 september houdt het muziek collectief, dat het pand Noordmolenstraat 4bc heeft bezet, een open dag voor iedereen die komen wil. Men wil een breder publiek in formatie geven over de bezet- tingsaktie en de plannen die men heeft met het pand. Het pand is overigens al op 2 juli van dit jaar bezet, het ge meentebestuur van Schiedam laat dat maar zo, hoewel men zegt wel in onderhandeling te zijn met een gegadigde voor het pand, dat volgens de huidige il- ligale bewoners, uitermate ge schikt zou kunnen worden ge maakt voor muziekrepetities. ed. Het laatste contact tussen het wettig gezag (het gemeentebe stuur dus) en de bezetters da teert van 20 augustus. Toen schreef het college dat men lie ver wilde dat men het pand zou verlaten. Deze brief heeft men voor ken nisgeving aangenomen. De bezetters hebben na die tijd overigens wel contact gehad met gemeenteraadsleden, waar van sommigen zelfs een kijkje in het pand zijn komen nemen, maar tot een „wettige" bewo ning is inmiddels nog steeds niets gekomen. Tijdens de zaterdag te houden open dag van 12-17 uur hoopt men niet alleen de bezoekers een inzicht van de plannen te geven, maar tevens zullen en kele popgroepen optreden en zullen er wat video opnamen en films worden vertoond. HttuurHJk In On HnHnmohn: Cocktail van het jaar „i Cocktail „Wijntjes van de maand: Geopend: maandag/dinsdag vanaf 18.00 uur woensdag t/m zaterdag v.a. 10.00 uur zondag vanaf 12.00 uur. De Mallemolen, Vlaardlngerstraat 17o, tel. 263447 thuis haven"

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 1