Opening distributiecentrum Dirk van den Broeks filosofie: Con tainer-kettingrail spoort goed Doe wat aan die files Dirk van den Broek: RANDSTAD EDITIES Met de bus Zelfde laken Amateurisme IJzer smeden Niet onderschat Buiten al Vondst Balaman Rode rozen iv$n.. Bas van der Heijden's direkteur, de heer P. J. Stuyts bij de Balaman, de krattenhef- fer, die in één keer vier kratten frisdrank optilt en probleemloos op hun plaats zet. Zo'n handig systeem maakt dit distributiecentrum mede tot één van de modernste van Europa: een ketting-rail waarop containers kunnen worden aan- en afgevoerd. Dirk van den Broek: Inspelen op bezuinigen. MÉÉMMÉ! MMIÜ MÉÉÜ Wie dan in een zo zakelijke ruimte als een magazijn met z'n tienduizenden pakken, dozen, blikken, zakken en noem maar op, (meters hoog in het gelid) nog een geanimeerd gezellige en vooral originele openingsre ceptie houdt, ontbreekt «het niet aan een zekere schwung. Op die brand in oktober'80 op het industrieterrein „De Geer" te Zwijndrecht, ga ik niet verder in. Die regel rechte ramp is men met inzet van veel krachten („bu- ren"-hulp) en niet in de laatste plaats gemeentelijke medewerking en zelfs initiatieven, te boven. Nu staat daar 6500 m2 magazijn-ruimte, zo efficiënt en ook fris ogend ingericht, dat er met recht reden was voor een officiële opening, woensdag 5 september. Op z'n minst een goede inval: de rij kramen als één aantrekkelijk drank- en smikkelpad, waar leveran ciers, fabrikanten en andere relaties van Bas van der Heijden hun produkten de komende en er weer langs gaande man aanboden. Van warme piza's en dito stroopwafels af, via koele vruchtendranken en warme koffie tot noten toe. En veel er tussen. De heer P. J. Stuyts, direkteur van Bas van der Heij den BV, moet minstens twee eigenschappen de zijne kunnen noemen. Doorzettingsvermogen én fantasie. Want wie binnen één jaar, nadat een nog bijna nieuw ■■■min» distributiecentrum totaal werd verwoest op dezelfde Zwijndrechtse fundamenten een volkomen nieuw ge bouw kan openen, i^ een aanpakker. IB1II111II11111 RANDSTAD-EDITIES A Bij Bas van loopt he mei Ank Hovmqh Krayo j Met „Ter Zake" brengen wij een rubriek, die zakelijke en/of com merciële informatie geelt als daar aktuele aanleidingen voor zijn. Algemene voorlichting, die in bre dere zin tot dit terrein gerekend kan worden, zorgt daarbij voor al- wisseling. „Ter Zake" verschijnt als regel in meer dan èèn Randstad-Editie in een daartoe geëigend deel van ons verspreidingsgebied Op de avond van die geanimeer de ontvangst, eerste woensdag van september was er voor alle personeelsleden van Bas van der Heijden, die samen 850 man trouw sterk met „aanhang" op Stuytseriaanse wijze bij de ope ning werden betrokken. Met voor de dames rode rozen toe. Bezuinigen soms nodig maar altijd nuttig De heer Dirk van den Broek had bij de fleurige opening van het nieuwe distributiecen trum wat te zeggen tot de pers. En als (met zijn welne men) zo'n super kruidenier iets kwijt wil is het: oren en je bloknoot open. Hij praat snel en gemotiveerd, Dirk van den Broek. Maar hij ioet dat wel met de onder koelde toon van een zaken man met pit, de als gedele geerd commissaris van een viertal vennootschappen mede die éne parapluie vier luizend mensen aan het werk wel graag de puntjes op de i'tjes zet en ziet. Het gaat goed én het gaat soms slecht, hoor je hem zeg gen en dat diep je dan samen in een persoonlijk gesprek na der uit. Het gaat, naar blijkt, goed met de groep, die zijn naam draagt: de Samenwerkende Dirk van den Broek bedrijven. Om die eerst maar even op een rij te zetten: in ons verschij- ningsgebied zijn dat super- markts, die onder de naam Bas van der Heijden samen zo'n twintig vestigingen vormen in Randstad-Holland. Met zaken van 2200 m2 (in Ridderkerk) af tot kleinere aanlooppunten van zo'n 100 m2 (in Poortugaal) toe. En alle metrages er tussen. Dat's één. Dan is er de horeca-sector, waarvoor de naam Dirck Dirckz is gekozen. Die omvat een zestal bedrijven, waaronder Treslong in Hillegom samen, goed voor 3200 zitplaatsen. Om en nabij dertig slijterijen, Dirck III genaamd, maken ver der deel uit van de groep, even- als de reisorganisatie D-Tours, waaronder ook Portugal-specia list Prim Air valt. En over dit kwartet nu mag hij zich, economisch gezien (want daar ging en gaat het hem om) positief uitlaten. Neem de reiswereld. Dat is toch niet overal rozengeur en maneschijn geblazen, zo weet je, maar de heer Van den Broek kan voor het afgelopen (vakantie)jaar spreken over een toename voor D-Tours van elf procent. En dat's geen kleinigheid. „Bezuinigen, akkoord, maar de mensen laten zich niet hun vakantie ontnemen" is zijn stellige overtuiging. „Wel zie je een verschuiving. Vroeger twee keer per jaar met het vliegtuig? Dan nu eenmaal en die tweede keer met de bus. Ik noem maar een voorbeeld. Dure hotels? Men let echt goed op de prijzen, gaat vergelijken en kiest dan tegenwoordig wat bij het budget past of neemt een bungalow, dan wel apparte ment", is een ander facet. Daarnaast wordt de interesse voor touringcar-reizen steeds groter, weet hij uit ervaring. De reden, wil je weten. Tweevoudig. In de eerste plaats in het materieel stukken beter geworden (air-conditioning, een toilet in de bus, iets te drinken, noem maar op). Daarnaast zijn velen, die eerst het vliegtuig na men, er zich weer van bewust van geworden dat het best leuk is onderweg al wat te zien. An dere sfeer, andere mentaliteit, andere reisgewoonte. „De Nederlander is niet bang, maar wel voorzichtig", zegt de heer Van den Broek, daarbij doelend op het geld, dat de door snee Nederlander voor de va kantie wil uitgeven. „Waar voor dat geld dus, ook in dit opzicht en dat bieden we", stelt hij, je recht aankijkend. Hetzelfde laken een pak in de horeca-sector. Wijn- en menu kaarten aangepast, niet meer: het kan niet op jongens, bestel len maar die fles wijn van veer tig gulden. „Kijk en bied je dan binnen de marge van de financiële moge lijkheden toch iets acceptabels aan de uitgaans-tafel, dan hoef je ook in dit opzicht niet te kla gen". De slijterijgen dan, vraag je door, omdat daar toch over de hele linie geen hoera-stemming heerst. „Klopt, daar zijn die ernome ac cijnsverhogingen de oorzaak van. Indien die zich nu eens sta biliseren en dat wordt wel tijd, verwacht ik zonder meer een opleving", durft hij zich optimis tisch op te stellen. En tenslotte: de reden waarom ik in Zwijndrecht was, de su permarkt, de Bas van der Heijdens dus. Ook nu: geen somberheid, men wil zelfs uitbreiden. „We hebben met dit nieuwe magazijn, ruimte, die bere kend is op expansie. Wat ons betreft kunnen er hier in de Randstad binnen een straal van dertig kilometer van dit centrale punt zeker nog vijf supermarkts komen. Vijf „Bassen" dus. En dan komt duidelijk om de hoek kijken, wat de heer Van den Broek in zijn speech bedoel de met de opmerking, dat het ook in de detailhandel helaas niet overal even best gaat. „Er zijn zelfs winkelcentra, die gemakshalve maar geen koop avond meer houden" weet hij en dat noemt hij een slechte zaak. De reden, mijnheer Van den Broek? „Ik zie als een van de belang rijkste oorzaken het amateuris me, waarmee sommige lieden bezig zijn geweest met de ver huur van zaken in de winkel- concentraties. Ja inderdaad, ik bedoel met name projectontwik- keklaars. Men heeft vaak niet gelet op de kwaliteit van de on dernemer, met wie men in zee ging. Dat is één. Daarnaast hebben verschilende gemeenten de politiek de plaat selijke kruidenier voorrang te verlenen in zo'n winkelcentrum. Maar dan moet je toch altijd maar afwachten of zo'n man dat aan kan. Of hij inderdaad de trekkersfunktie kan verullen, die een goede supermarkt in elk' winkelcentrum heeft. Waar dat niet het geval is, gaat het fout, neemt u dat van me aan. Niet een, twee, drie, dat glijdt langzaam af, maar is toch nu al merkbaar", is zijn mening, Als je hem zo hoort praten, wordt het je duidelijk, dat hij die middag dan gelijk maar het ijzer heeft willen smeden, daar waar hij denkt dat het heet is. Dat hij via z'n speech gemeentebesturen in de ogen heeft willen kijken als het gaat om vestigingsbeleid en dito politiek met betrekking tot supermarkts in het alge meen. En uiteraard die van Bas van der Heijden in het bijzonder. Dat hij zijn kant van de medaille heeft willen laten zien en je voor wilt hou den. „Wij verschaffen werk, verslin den geen energie en hebben de capaciteit voor een grotere af zet", zei hij in de microfoon en tegen de luisterende aanwezi gen. Later, samen aan tafel, diept hij nog eens uit, dat daarbij het as- pekt van prijsbewust opereren in dit kader naar zijn gevoel ook niet onderschat mag worden. „In Amerika zeggen ze, dat het voor de armen nodig is prijsbe wust te zijn en voor de rijken nuttig. Daar gaan wij ook al sterk naar toe. En onze bedrij ven spelen er op in", is de anno '81 en nog verdere toekomstmu ziek van een zevenenvijftig-jari ge, die niet schroomt te zeggen waar hij zijn inziens op staat. En die het, dat moet gezegd, zelf met de eigen handen en vooral met het eigen hoofd allemaal (mee) van de grond heeft helpen zetten. Op die toekomst drinken we dan maar een glas beste recep tie-sherry en het zou Dirk van den Broek niet zijn, als hij niet met kleine oogjes achter z'n bril eerst zou zeggen: eigen import... en dan: gezondheid. Buiten al, onderweg naar de Mandenmakersstraat, waar dit distributiecentrum staat (één van de modernste van Europa, tussen twee belangrijke haken!) werd je al in de stemming ge bracht. Grote vrachtwagens met pijlen er op wezen je reeds van verre de weg, bij de ingang de klanken van een draaiorgel „Bei mir bist du schön" hoorde ik op het moment van binnenkomst. maar dat zal een gezellige toe valstreffer zijn geweest... Zelfs een antieke brandweerwa gen stond (symbolisch?) opge steld. Binnen frapperen je vooral zakelijk gezien dan twee vondsten, i.e. toepassingen. In de eerste plaats de enorme lange rails, slingerend door een deel van het magazijn. Op die kettingrails worden con tainerwagens gezet, die dan automatisch „aan de wandel" gaan over die lopende ketting. Geen gesjouw meer, geen zwaar duwwerk, gewoon on- tieglijk handig. „Idee van u, mijnheer Stuyts" wil je dan wel even van Bas van der Heijdens direkteur weten. „Ja en nee. Voor een distribu tiecentrum als het onze wel, ik ken het van de bloemenvei ling Aalsmeer" hoor je. Wat ik aan geïnteresseerden ook kwijt wil is het plaatsen van een kratten-heffer hier, bekend on der de naam „Balaman". Dat ap paraat tilt in één keer vier krat ten met elk twaalf flessen er in op en iedere ingewijde weet wat dat betekent. En bespaart aan mankracht, én vooral rugklach ten. Voeg er het in deels zwart-wit gehouden kantoor nog aan toe en u kunt zich de trots van Bas van der Heijden voorstellen met zo'n modern distributiecentrum, van waaruit meer dan twintig supermarkten en een achttal slijterijen in deze regio worden bevoorraad. Er was veel belangstelling bij de opening. Ook van gemeentelijke zijde in de persoon van de bur gemeester van Papendrecht, de heer M. Soetendal en de wet houder van financiën en bedrij ven te Zwijndrecht, de heer P. van Namen. Deze sprak ook nog z'n gelukwensen al speechend uit, nadat eerst de heer Stuyts woorden van dank had gespro ken aan de adressen van hen, die dat verdienden. Ook de heer Dirk van den Broek voerde het woord, waar we op deze pagina nog even na der op ingaan op rails j werk verschaffen door dit pro bleem te gaan aanpakken. De wegen, waar de grootste knel punten zitten, te gaan verbre den. De wegenbouwers zitten om werk te snakken. Duur geld voor de import van grondstoffen zijn we niet kwijt, want we heb ben het gros van het materiaal onder handbereik", zo pleit hij als 't ware voor de aanpak van een probleem, waar velen in Zuid-Holland (en ook elders) mee zitten. „Wel eens gehoord wat een kilo meter weg kost, mijnheer Van den Broek?" „Nee, geen idee. Maar wellicht niet zo veel als die files, thans ondernemers en particulieren kosten. Trouwens, als de burgers ook aktiever zouden worden met: „Niet blij in de rij" en zulk soort dingen, moeten er toch er gens ogen open gaan" is een hoop, die we namens hem in deze krant verwoorden. Ingenomen met zo'n efficient, modern distributiecentrum is de heer Dirk van den Broek zonder meèr, maar weinig te spreken is hij over de aan- en afvoerwegen in dit stuk Zuid-Holland, want die zijn, vindt hij, niet op hun taak berekend. „De filevorming neemt in ern stige mate toe. We hebben uitge rekend, dat er voor het wagen park van Bas van der Heijden drieduizend uren verloren gaan in files. Dat kost één gulden per minuut per wagen, dus ga dat maar êens uitrekenen. Daarnaast is het energieverspil- lend, dat stilstaan of bijna niet rijden en energie is harde valu ta. Nou, daar zwemt Nederland niet in. Een antwoord, dus oplossing? Dat is volgens de heer Van den Broek ook een sociaal getinte. „Wat betalen we niet aan wer keloosheidsuitkering? Hoeveel mensen zouden niet graag wer ken, inplaats van niets om han den te hebben. Daar ben ik van overtuigd. Nou, laten we dan Tenslotte is het ook milieuver vuilend, al die duizenden, dui zenden wagens, die maar staan te ronken, dus te stinken. Ik vind dat sociale aspekten van filevorming, waarvan ik me af vraag of de overheid die vol-' doende onderkent".

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 9