m M J Puzzelaktie KNNV I I I I I I I I Het welzijnsplan de wijken in 12 HOFSTEE woninginrichting thuis in wonen geworden Krap budget voor Gemeentewerken bij 4e eeuwfeest Orgelconcert in Nieuwe Kerk Delft nEtricD 29? I I Kollektie, kwaliteit en nu nog beter Raad beslist in november Dansavond voor alleenstaanden IS Pakketjes De winnaars beloond na een middag kletsen. 'N RANDSTAD-EDITIE Hoorzittingen SCHIEDAM Het raadslid voor de PPR, Her man Noordegraaf, wil dat Schiedam meer aan dacht gaat besteden aan het hergebruik van huis houdelijk afval. Noordegraaf pleit voor onder an dere de terugkomst van de schillenboer en voor het oprichten van een kringloopcentrum in Schie dam Berg Winkel Dordrecht, Bagijnhof, tel. 078-130888. Breda, Catharinastraat 5 Kasteelplein, tel. 076-136977 Vlaardingen, Hoogstraat 219, tel.010-346966. DAMES JACKS k" ■a**J^capuchon! Koemarkt 1Schiedam Zuidplein Hoog 572 Rotterèarri^^ V HET NIEUWE STADSBLAD - RANDSTAD-EDITIES - 16 SEPTEMBER 1981 PAGINA 3 GEBOREN Michael z.v. Weber-van Dongen. Michel z.v. Stip-van Rijswijk. Bennie z.v. Damen-Heijkoop. Vanessa d.v. van der Linden- Stans. Mark J. z.v. Greeven-de Gruil. Judith J. M. d.v. Koot-Koppen hagen. Marcel F. z.v. van Slobbe-Ves- ter. Patricia d.v. Slavenburg-de Ko ning. Sander z.v. Groenenboom- Troost. Saskia d.v. Zuidhoek-Lens. Dennis z.v. Russcher-Donkers- loot. Alexandra K. M. d.v. Vonk-van der Schaar. Machiel P. z.v. Schuurs-Holman. Mustafa z.v. Ankarali-Celik. Tim z.v. Piek-Noordijk. Marianne O. d.v. Groenewegen- van Wijngen. Joost M. z.v. van Wijk-van Noord. Unlü z.v. Arslan-Erol. Martin z.v. Stavenuiter-de Vet ten. ONDERTROUWD J. D. Bangert, 31 jr. en M. A. van der Marei, 29 jr.; C. J. M. Hollink, 25 jr. en P. A. M. de Vette, 20 jr.; J. van der Kooij, 21 jr. en P. S. de Vries, 21 jr.; E. E. Kooijman, 22 jr. en J. Hagestein, 20 jr.; H. van Ommen, 49 jr. en W. P. Verbaas, 26 jr.; J. D. Os- terholt, 28 jr. en J. A. Vermaat, 24 jr.; J. C. Overdorp, 37 jr. en M. J. Hogeling, 25 jr.; G. M. Schaeffer, 27 jr. en P. E. C. de Vries, 23 jr.; W. J. van der Vel den, 21 jr. en E. Mulder, 21 jr.; G. Verwaal, 20 jr. en J. M. den Hond, 25 jr. GEHUWD C. A. M. van Mil, 33 jr. en P. N. de Zwart, 29 jr.; J. van Kooij, 29 jr. en R. Donker, 23 jr.; T. B. Harris, 32 jr. en C. C. Lage- waart, 26 jr.; C. de Vos, 40 jr. en C. F. A. Verwiel, 34 jr.; A. J. de Veld, 32 jr. en M. H. C. Sche pers, 26 jr.; A. Schilders, 26 jr. en M. J. B. de Wal, 27 jr.; A. Weber, 25 jr. en W. M. van der Voorden, 19 jr.; K. J. A. Plugge, 26 jr. en J. Polak, 23 jr.; P. van Wijk, 23 jr. en E. L. Kempers, 21 jr.; L. de Kruis, 42 jr. en B. E. Teague, 38 R Wigman, 22 jr. en A. G. M. van Vliet, 21 jr.; R. Meuldijk, 23 jr. en A. Drenkelford, 21 jr.; A P. M. Koper, 30 jr. en A. J. Spar- rcboom, 25 jr.; I' L. A. Holkers, 48 jr. en E. I Snel, 27 jr. Vijftien standwerkers hielden het droog Regen geen spelbreker SCHIEDAM Toen één der deelnemers aan het zaterdag gehouden standwerkerscon cours wat mistroostig uitriep; ,De regen wordt de nekbre- ker voor deze markt" zou weldra zijn ongelijk blijken. Het werd droog en zelfs een lekker zonnetje deed de markt volstromen met kij kers en kopers. Veel mondfiat, overtuigings kracht, zelfs doorspekt met echte markthumor, ken merkte ook nu weer dit standwerkersconcours. Door het lot bepaald waren hiervoor vijftien deelnemers naar Schiedam gekomen, waar onder kooplui uit het verre noorden des lands, om mee te dingen naar het eremetaal. Hieronder was ee grote prijs van de stad Schiedam samen met de overige bekers beschik baar gesteld door de Openbare Nutsbedrijven. De jury kreeg heel wat te be luisteren alvorens te kunnen uitmaken wie van de vijftien, na het spuien van ware spraak watervallen, voor de prijzen in aanmerking kwamen. Met de uitreiking belastte zich wethou der drs. R. Scheeres. De stadsbeker werd toegewezen aan de koopman in bijouterieën, C. Beuk uit Hilversum. Deze slaagde er in de mensen een soort verrassingspakketjes aan te smeren, waaronder suprises met waardevolle en minder kostbare vrouwenglitter. Hier voor smoesde hij de beurzen let terlijk uit tas en broekzak. Op de tweede plaats kwam de bekende J. J. Goppel uit Lelys tad met de verkoop van groen teschaven. De derde prijs ging naar koopman D. Kremer, af komstig uit Rooden, bij Gronin gen Hij wist veel mensen te in- I Aan het programma van de KNNV-afdeling Waterweg-1 Noord, samengesteld ter gelegenheid van het 80-jarig be- I staan van de landelijke Koninklijke Natuurhistorische! Vereniging (zie editie H.N.S. 4 sept.) is een puzzelaktie I toegevoegd met vragen aangaande alles wat leeft en groeit in de natuur. IDe genummerde vragen van de puzzel zijn: 1. Beschermd waterdier 2. Stekende plant 3. Nederlandse zangvogel 5. Kever 6. Nederlands gifslang 7. Eetbare paddestoel 9. Nederlandse valkesoort 110. Veelarmig zeedier 11. Kreeftje 113. Grote roofvogel 14. Nederlandse vrucht 15. Nederlandse hertesoort De antwoorden op de vragen 4, 8 en 12 kunnen gevon Iden worden in de etalages van de deelnemende boekhan- I delaren, die voor een groot deel gewijd zijn aan de aktivi- Iteiten van de KNNV. De deelnemende boekhandelaren zijn: boekhandel J.S. I van Leeuwen, Broersvest en boekhandel Mercurius, Hof Ivan Spaland te Schiedam, boekhuis den Draak, Veer-1 ■plein te Vlaardingen en boekhuis de Draak, Koningshof Ite Maassluis. De gehele puzzel, voorzien van naam en adres, kan tot en Imet woensdag 23 september bij één der deelnemende boekhandelaren worden ingeleverd. Onder de goede op- I lossingen worden 10 exemplaren van Elseviers Nieuwe ^Tlantengids verloot. J spireren kleine karweitjes zelf uit te voeren en bood het nodige gereedschap aan, bijna voor niets! De aanmoedigingsprijs, een bokaal geschonken door de plaatselijke V.V.V., was voor de jongste deelnemer, prans van Biezen uit Hoogezand, die een autopoetsmiddel had aan te bieden. Hij deed dit rap van tong en met grote overtuigingskracht. J' OVERLEDEN A. van Wijngaarden, man, 75 jr.; A J den Ambtman, vr. geh. gew mei J de Haas, 65 jr.; L. den Ouden, man, 57 jr.; C. M. de Groot, vr. geh. gew. met P. van Doorn, 81 jr.; J. A. Bergwerf, vr., 93 jr.; P. van Breukelen, man, 68 jr.; A. C. van der Werf, vr. geh. met J. D. Hansler, 83 jr.; M. H. 't Hooft, man, 70 jr.; R. C. de Rui ter, vr. geh. gew. met E. T. van Pelt, 88 jr.; T. J. Mulder, man, 74 jr.; A. P. J. Coenen, vr. geh. met P. van Gulik, 70 jr.; A. W. Ver- bij, vr. geh. gew. met J. T. Mid dendorp, 84 jr.; W. Lammers, man, 77 jr.; J. M. F. van Giessen, vr. geh. gew. met A. Munnik, 69 jr.; W. van Pelt, man, 80 jr. SCHIEDAM Nu het zo- merseizoen zo'n beetje teneinde loopt start de aktiviteiten com missie weer met diverse bezig heden in wijkgebouw De Blauwe Brug aan het Bach-1 plein. Op zaterdag 19 september, aan vang acht uur, is er een dans avond voor alleenstaanden, met I medewerking van „The Happy Music". Ed en Jerry Hoogerwerf van Dansschool Sitton zullen deze avond een demonstratie geven. De toegang bedraagt vijf gul-1 den. Noordegraaf (PPR) wil voddenman/ schilleboer in ere herstellen 3t c. fc p 9 t i i- Nieuwe Stadsblad KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 310G AG Schiedam Telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: P K Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R de Kiewit Telefoon 010-732877 Puvè 01899-17848 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor HOOFD VERTEGENWOORDIGER: J Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P J Hovingh Tel. 070-190290 Privé 01807-18513 UITGEEFSTER: Drukkerij v d. Drift B V ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's- Gravenhage d.d. 30.07.79 nr. 78/1979. SCHIEDAM Bij het tot stand komen van een sociaal- cultureel plan voor heel Schie dam wil het gemeentebestuur iedereen inschakelen bij het nemen van beslissingen over voorzieningen. Tenslotte betreffen die de per soonlijke woon- en levenssfeer van bijna iedere Schiedammer, want wie in welke sector van het sociale of culturele werk werkzaam is of er gebruik van maakt, krijgt met het welzijns plan te doen. Alle instellingen op sociaal-cul tureel terrein zijn reeds uitvoe rig ingelicht over de planvor ming tot nu toe, zoals is aange geven in de nota „Hoofdlijnen Sociaal-cultureel Plan". In de periode van 21 september tot en met 9 oktober 1981 zullen de door Burgemeester en Wet houders opgestelde ontwerpen op dit terrein ter visie worden gelegd, waarbij de mogelijkheid bestaat om bezwaarschriften in te dienen. Het gaat hierbij om de volgende ontwerpen: het Sociaal Cultureel Plan 1982-1985 het Jaarprogramma 1982 (on gewijzigd beleid) de subsidieverordening de procedureverordening. Over deze vier ontwerpen, maar ook over de gehele gang van zaken bij het tot standko- men van het Sociaal-cultureel plan zal aan belanghebbenden en belangstellenden inspraak worden gegeven in een reeks van vijf wijkhoorzittingen. Deze zijn als volgt vastge steld: Voor de wijk Noord op woens dag 23 september 1981, in het Wijkcentrum De Blauwe Brug, Bachlaan 590, aanvang 20.00 uur; Voor de wijken Centrum en Oost op dinsdag 29 september 1981, in Centrum Oost, Galile'ï- straat 86, aanvang 20.00 uur; Voor de wijk Zuid op donderdag 1 oktober 1981 in het M.C.M. de Groothuis, Stadhouderslaan 30, aanvang 20.00. Voor de wijk West op maandag 5 oktober 1981 in het wijkcen trum De Bever, van Beveren straat 40, aanvang 20.00 uur. Voor de wijk Nieuwland op don derdag 8 oktober 1981 in het dienstencentrum De 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766, aanvang 20.00 uur. In de vergadering van novem ber beslist de gemeenteraad over het resultaat van de in spraak en over het plan en daarmee samenhangende za ken. Het raadslid doet dat in een brief aan de wethouder voor milieu en gezondheidszaken, Reinier Scheeres. Bij zijn brief is een dik dossier van kranteknipsels gevoegd, want zoals gewoonlijk heeft Noordegraaf zich eerst uit voerig gedocumenteerd al vorens zijn idee te lanceren. Vanzelfsprekend is één en ander op kringlooppapier geschreven. Noordegraaf, die al eerder (in de gemeenteraad van juni) het vraagstuk van de recycling aan sneed, maar daarbij weinig me destanders vond, doet in zijn brief nog een aantal aanvul lende suggesties.aSLl Zijn uitgangspunt is dat de af- valstoffenberg zoveel mogelijk beperkt moet worden, dit om voor de handliggende redenen: milieuvervuiling, schaarste van grondstoffen. Noordegraaf wil het hergebruik van grondstof fen bevorderen door het afval al te scheiden bij de „bron", dus bij de inzameling van het huis vuil. Noordegraaf wijst in dat ver band op een geslaagd experi ment in de gemeente Arn hem, waar men de schillen boer weer in ere heeft her steld, zij het met dit verschil dat deze nostalgische am bachtsman daar „kringloop- mens" heet. Bovendien haalt de „kringloop mens" niet alleen etensresten en schillen op, maar ook oud papier en ander afval, zodat hij eigenlijk een soort schillenboer annex voddenman is. Noordegraaf verder: „Ook wijs ik op de experimenten met de kringloopwinkel. Hierin wor den afgedankte spullen verza meld, die gesorteerd en even tueel opgeknapt en weer ver kocht worden, terwijl ook voor lichting gegeven wordt over hergebruik. Het zou voor de Schiedamse si tuatie nader bekeken moeten worden of het kringloopwerk in partikuliere handen gegeven wordt of ondergebracht wordt bij de ONS. Dat zal mede afhan gen van bestaand partikulier initiatief, dat zeker op het ter rein van oud papier aktief is, terwijl ook de schillenboer niet helemaal onbekend is in Schie dam. In Groningen wordt een proef genomen met huisvuilzakken in verschillende kleur. Daar is dus de zaak wat etensresten be treft dus in overheidshanden. Hoe het ook zij: een kringloop centrum zou er zeker moeten komen in Schiedam; meent het PPR-raadslid. Kosten van een en ander zou den bestreden kunnen worden door vermindering van de kos ten verschuldigd aan de V.A.M. door verminderd aanbod vanuit Schiedam. Noordegraaf; „De terugkeer van de schillenboer wordt ook door het provinciaal bestuur in Noord-Brabant wenselijk geacht. Ten slotte wijs ik nog op een andere, zij het beperktere mogelijkheid. Er bestaat nog een andere mogelijkheid om ge scheiden keukenafval en tuin- vuil te composteren. Men kan dit ook zelf doen in een eigen compostbak in de tuin. Enige gemeenten zoals Monnlc kendam, Stadskanaal en Castri- cum, zijn al overgegaan tot het verstrekken van compostbak- ken aan geïnteresseerden. De gemeenten geven een subsidie zodat de bak onder de winkel prijs verkocht wordt. In Mon- nickendam, waar men in 1979 met dit systeem begonnen is, doet inmiddels tien procent van de huishoudens mee. De ver wachting is dat dit gauw naar de twintig procent zal lopen. Deze verwachtin g wordt ondersteund door de overweldigende belangstelling in Castricum. Noordegraaf voegt daar eerlijk heidshalve aan toe dat die laatste methode alleen bruik baar is voor mensen met een éi gen tuin. In Schiedam zal de belangs telling daarom niet bij ieder een even groot zijn, maar het raadslid vindt desondanks dat ook deze bijdrage aan hergebruik van grondstoffen het overwegen meer dan waard is. UNDERS SCHIEDAM Medio volgend jaar gaat de dienst Gemeentewerken het 400-jarig bestaan vieren. Dat zal dan gebeuren op een wat minder indrukwekkende wijze dan de di recteur Ir. H. G. de Block zich had gewenst, want door het toenemend geld gebrek bij de plaatselijke overheid heeft wethouder Reinier Scheeres Ge meentewerken strenge financiële beperkingen opgelegd. Het vierde eeuwfeest van Ge meentewerken zal naar het zich laat aanzien derhalve op tame lijk eenvoudige wijze worden gevierd. Voor het gebeuren zal maximaal 33.000 gulden be schikbaar worden gesteld. Een belangrijk deel daarvan (13.000 gulden) wordt gebruikt om een tentoonstelling in het Stedelijk Museum mede te hel pen bekostigen. Het eigen bud get van het museum staat een dergelijke omvangrijke exposi tie niet toe. Een afgerond beeld van deze tentoonstelling is voorlopig ook niet te geven. Waarschijnlijk zal Gemeentewerken een foto-dia- reportage maken van enkele specifieke materialen en werk tuigen. Omdat de vierhonderd jaar ge meentewerken gezien worden als zijnde ook in het belang van de Schiedamse bevolking, zal gemeentearchivaris Van der Feijst een brochure samenstel len die het reilen en zeilen van de dienst beschrijft in de pe riode 1581 tot heden. In deze brochure zal vanaf 1940 een bijdrage van een aantal ex- medewerkers worden opgeno men. Het uitgeven van deze brochure is volgens Ir. De Block niet al leen van historische waarde. Ook uit een oogpunt van voor lichting acht hij de presentatie van „dit stuk gemeentelijk ge beuren" van wezenlijke beteke nis. Daarom zal ook in Het Nieuwe Stadsblad te zijner tijd een pa gina verschijnen over het dage lijks leven van de dienst ge meentewerken. Het publiek wordt ook op an dere wijze in de gelegenheid ge steld, kennis te maken met de dienst, namelijk door een open dag. Vooral de gemalen en de stadskwekerij zullen die dag in het zonnetje worden gezet. De medewerkers van Gemeen tewerken zullen in de feestpe riode worden vergast op een personeelsavond. Het pro gramma hiervoor staat nog niet vast. Ondanks het krappe budget zal er ook nog worden ge streefd naar het inmetselen van een historische muurs teen, maar daarmee is dan de koek voor Gemeentewerken voor de eerstkomende hon derd jaar op. Op donderdag 17 september worden de orgelconcerten in de Nieuwe Kerk voortgezet met een concert door Gerard Bal uit Naaldwijk en Jan J. van den Berg. Zoals bekend geven zij samen elk jaar vier handig spel te horen en wor den er ook door ieder afzon derlijk composities ten gehore gebracht. Vierhandig spel is te horen in Introduction und Fuge in d kl.t. van Franz Lachner; Andante in a kl.t. van W. Fr. E. Bach (de laatste nazaat van de grote J. S. Bach) en in de Fantasie in d kl.t. van A. Hesse. Gerard Bal zal solo spelen in: Offertoire in C gr.t. van G. Las- ceux, vervolgens Fantasie in c kl.t. van J. S. Bach en ten slotte Choral II van Hendrik Andries- sen. Jan J. van den Berg brengt de volgende stukken ten gehore: Twee Orgelkoralen: Herr Christ, der einig Gottes Sohn van D. Buxtehude en Lobe den Herrn van J. G. Walther. Vervolgens de Toccata in d kl.t. van Max Reger. Tot besluit brengt Jan J. van den Berg een onlangs door hem geschreven nieuw orgel werk, wat hij schreef ter ge dachtenis aan zijn vader, die af gelopen winter is overleden. Het is een Fantasie over Psalm 30. Aanvang 20.15 uur en toegang ƒ5,-, CJP en 65+ reductie. Ook dit jaar besluit Jan J. van den Berg zijn orgelreeks in de Nieuwe Kerk op 15 oktober a.s. weer met een verzoekprogram ma. Verzoeken kunnen hiervoor ingediend worden tot 1 oktober op St. Agathaplein 2a te Delft. Dat ^erzoekprogramma wordt weer uitgevoerd met onderbre king voor de bekende koffiepau ze. MODISCHE FOLKLORE VELE INKA BORG GEVOERD schitterende Kleuren 100% katoen

Het Nieuwe Stadsblad | 1981 | | pagina 3